با دلایل ایجاد نفخ معده آشنا شوید

دلایل ایجاد نفخ معده
دلایل ایجاد نفخ معده

دلایل ایجاد نفخ معده : نفخ معده دلایل متعدی از جمله استرس و ابتلا به بیماری های خاص میتونه داشته باشه ولی در این مطلب به بررسی تمامی علت های ایجاد نفخ معده می پردازیم، اگر شما دچار هیچگونه مشکل اضطرابی و یا بیماری نداشته باشید ولی دچار نفخ معده هستید میتونه بخاطر خوب هضم نشدن مواد غذایی باشه، چون هضم نشدن و باقیمانده غذا در روده باعث تخمیر و تولید گاز خواهد شد.

علائم ایجاد نفخ معده

نفخ معده میتونه به صورت احساس تورم، سنگینی سر دل، احساس درد در اطراف ناف خودشو نشون بده که به صورت کلی با تجمع گاز در معده و روده باعث ایحاد شدن درد دو همچنین پیچش روده خودشو نشون بده.

نفخ معده ممکن است به صورت احساس سنگینی سر دل، احساس تورم، ایجاد درد در اطراف ناف و به طور کلی تجمع گاز در معده و روده که با درد و پیچش همراه است، ظاهر  شود.ولی اگر نفخ با علائم هشدار دهنده ظاهر بشه باید حتما مورد بررسی های دقیق قرار بگیرد.

عمده دلایل ایجاد نفخ معده

مشکلات روانی مثل اضطراب و استرس هایی که در اثر مشکلات روزمره به وجود می آید باعث ایجاد اختلال و همچنین افزایش گاز در معده و روده شده و نفخ معده ایجاد خواهد شد، در برخی مواقع نفخ در اثر ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر، انسداد روده ،شکل‌گیری یک تومور و یا سایرعلایم مهمی که اعضای گوارشی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، رخ بده، ولی شایع ترین دلایل بروز نفخ عبارتند از خوردن بیش از اندازه غذا، بلعیدن هوا به ویژه به هنگام غذا خوردن، یبوست، عدم تحمل قند لاکتوز و یا آلرژی غذایی باشه

دلایل روانی

یکی از شایع ترین علت های به وجود آمدن نفخ سندروم تحریک پذیر یا کولیت های عصبی هستند که سیستم روده با اعصاب روده ای کنترل می شود کولیت های عصبی و سندرم روده تحریک پذیر با استرس روانی ارتباط مستقیم دارد. اگر سیستم عصبی روده عملکرد مناسب و درستی نداشته باشد تحت تاثیر واکنش های محیطی، حرکات روده دچار مشکل خواهد شد و دردهای شکمی همراه با اسپاسم های شدید خود را نشان خواهد داد. توجه داشته باشید که استرس باعث ایجاد یبوست و همچنین اسهال شود که یکی از علائم اصلی نفخ معده به شمار می آید.

علت نفخ معده
علت نفخ معده
زمانی که باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به همراه نفخ مشکلات زیر را هم داشتید حتما به پزشک برای معالجه و درمان مراجعه کنید:

 1. مشاهده خون در مدفوع
 2. داشتن مدفوع سیاه و قیر مانند
 3. اسهال
 4. داشتن سوزش در سر دل به صورتی که رفته رفته بدتر می شود
 5. درد شکم
 6. تهوع
 7. کم شدن وزن

دلایل ایجاد نفخ معده

در زیر برخی از عواملی که میتواند باعث ایجاد نفخ معده شود را مطالعه کنید

 1. بلعیدن هوا خیلی ها موقع غذا خوردن به علت یک عادت عصبی مقداری هوا را به همراه غذا وارد معده خود میکنند که از دلایل شایع ایجاد نفخ معده به حساب می آید.
 2. استفاده از غذاهای نفخ زا : برخی مواد غذایی مانند حبوبات، موز، سیر، کلم و پیاز را در ایجاد نفخ معده موثر هستند.
 3. پرخوری
 4. ریفلاکس معده به مری (بازگشت غذا و اسید معده از معده به مری)
 5. یبوست :در یبوست اختلال در حرکات روده و کند بودن آن باعث تجمع گاز شده و اختلال در دفع گاز باعث ایجاد درد و ناراحتی در روده می شود.
 6. عدم تحمل لاکتوز و سایر عدم تحمل های غذایی
 7. داروهایی که دارای لاکتولوز و یا سوربیتول باشند میتواند یکی از عامل های ایجاد نفخ باشند.
 8. رشد باکتری در روده باریک بیش از حد مجاز
 9. افزایش وزن

توجه داشته باشید که قاعدگی در زنان یکی از عامل های ایجاد نفخ می باشد به طوری که قبل و بعد از این دوره نفخ خواهید داشت، برای اینکه این موضوع را کاهش دهید از غذاهایی با فیبر بالا استفاده کنید و همچنین ورزش کردن را فراموش نکنید.

بیماری های نفخ معده
بیماری های نفخ معده
سایر بیماری های نفخ معده

بیماری های انسداد روده ممکن است باعث ایجاد نفخ شدید و حاد شوند. همچنین نفخ معده می تواند از مشخصه های سرطان معده باشد. گروهی از اختلالات حرکتی نیز باعث ایجاد نفخ معده می شوند به عنوان مثال دیابت، بیماری های تیروئیدی و بیماری های التهابی روده می توانند ایجاد نفخ معده کنند. از دیگر دلایل ایجاد نفخ میتواند عفونت های روده ای هم نام برد ، رشد بیش از حد باکتری ها در داخل روده و برخی بیماری های انگلی باعث ایجاد نفخ معده می شوند.

یکی از علایم وجود میکروب هلیکوباکترپایلوری که خود عاملی برای زخم معده است، می تواند باعث ایجاد نفخ معده شود. در برخی موارد ممکن است، میزان گازی که در افراد طبیعی ایجاد مشکل نمی کند در برخی دیگر ایجاد ناراحتی کند. بنابراین روده  این افراد تحریک پذیرتر از سایرین بوده و گاز معده با میزان کم هم آنها را دچار مشکل می کند. میزان حرکات روده را در ایجاد نفخ موثر می باشد.

نتیجه گیری :

خب از آنجا که نفخ بیماری عملکردی روده و معده است و اختلالات حرکت معده و روده بر آن تاثیر زیادی دارد پس این مشکل به طور کامل قابل درمان نخواهد بود و فقط میتوان آن را با درمانهای دارویی کنترل کنیم . ولی توحه داشته باشید که در صورتی که علایم هشدار دهنده با نفخ معده همراه نباشد، با کاهش استرس و همچنین استفاده کردن از غذاهای نفخ آور به میزان کم باعث کاهش و کنترل خواهد شد.