شرایط درست نگهداری گیاه بنجامین آمستل (Willow Ficus) یا فیکوس آمریکایی

بنجامین آمستل
بنجامین آمستل

شرایط درست نگهداری بنجامین آمستل در خانه : بنجامین آمستل یا فیکوس آمریکایی یک گیاه لاکچری (در مطلبی به معرفی گیاهان لاکچری پرداختیم) و گران قیمت است که به دلیل برگ های فراوان، خاصیت بالای تصفیه کنندگی (گیاهان تصفیه کننده هوا ) و تحمل نور کم، این روزها به یکی از گیاهان پرطرفدار تبدیل شده است و در اکثر کافه ها، ادارات و منازل مشاهده می‌شود و قابلیت بسیار بالایی در بونسای شدن داره. اگر اولین بار این فیکوس را از نزدیک ببینید ممکن است مانند بسیاری از افراد آن را با گیاه اکالیپتوس اشتباه بگیرید و این به دلیل شباهت برگ های این دو گیاه به یکدیگر می‌باشد. همراه ما با باشید تا در این قسمت از گل من و تو به معرفی کامل این گیاه منحصر به فرد و تمام نکاتی که در رابطه با آن نیاز است بدانید بپردازیم.

معرفی کامل گیاه فیکوس آمستل

این گیاه زیبا که از خانواده موراسه (Moraceae) می‌باشد بومی فیلیپین و هلند بوده و با نام های دیگری از قبیل ؛ فیکوس برگ باریک، فیکوس برگ دراز ،آمستل کینگ، فیکوس آمریکایی، فیکوس آمرست و یا فیکوس عالی یا علی شناخته می‌شود.
آمستل کینگ در مقایسه با سایر گونه ها ی آمستل ، گیاه گران قیمت تری میباشد بدلیل اینکه مقاومت و استقامت بهتری داشته و از نظر ظاهری نیز نسبت به سایر گونه های امستل که کشیده میباشند عرض برگهای آمستل کینگ بیشتراست .
دلیل آخرین نامگذاری این است که آمستل هیبریدی از یکی از گونه های قدیمی خود به نام Ficus Alii می‌باشد. فیکوس علی که جد فیکوس آمستل محسوب می‌شود و با اصلاح ساختاری تبدیل به آمستل شده، بومی جنوب شرقی آسیا می‌باشد. اصطلاح علی (Alii) در مناطق هاوایی به معنی «پادشاه» است، و به همین دلیل آمستل را علاوه بر فیکوس علی به فیکوس پادشاه یا کینگ نیز می‌شناسند.

نام رایجفیکوس بنجامین آمستل (Narrow Leaf Fig)
نام انگلیسیWillow Ficus
نام علمیFicus Binnendijkii
PH خاکخاک اسیدی رو دوست داره
سمیتبرای انسان و حیوان سمی است
جدول مشخصات فیکوس بنجامین آمستل

آمستل در میان انواع فیکوس تحمل بالایی نسبت به نور کم دارد و مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. اگر چه برخی آمستل را بنجامین آمستل نیز می‌نامند اما بد نیست بدانید که اگر چه این دو گیاه در نام بنجامین شباهت دارند اما آمستل برخلاف بنجامین حساس و لوس نیست و در برابر شرایط خلاف میلش سریعا واکنش نشان نمی‌دهد.
اگر دوست دارید شرایط نگهداری فیکوس بنجامین رو مطالعه کنید.

بنر گل من و تو
فیکوس بنجامین آمستل
فیکوس بنجامین آمستل

فاکتور های مورد نیاز فیکوس آمستل + شرایط نگهداری

فیکوس آمستل نیازمند مراقبت هایی است که در صورت عدم رعایت آنها ممکن است با مشکلاتی در روند نگهداری آن مواجه شوید، لذا توصیه می‌شود قبل از خرید این گیاه موارد زیر را مطالعه کنید تا از نیازهای آن مطلع باشید و در صورت عدم فراهم نمودن آنها از خرید این گیاه خودداری نمایید. اگر الان این گیاه رو در خانه دارید تک تک موارد رو به درستی برای آن فراهم کنید تا گیاه شاداب و سالمی داشته باشید.

بهترین خاک برای کاشت آمستل چیست؟

این گیاه به خاکی غنی و سرشار از مواد آلی و مغذی نیازمند است. که در عین حال باید بسیار سبک و متخلخل نیز باشد تا بتواند ضمن حفظ رطوبت نسبی آب اضافی را نیز از خود دفع کند و درون خود نگه ندارد. بهترین ترکیب خاکی که میتوانید استفاده نمایید ترکیبی از (پیت ماس + پرلیت + خاک باغچه) است. وجود پرلیت یا ماسه میتونه زهکشی خاک رو بالا ببره، همچنین برای بالا فتن زهکشی و خروج آب از زیر گلدان بهتره کف گلدان رو سنگریزه بریزید.
برای انتخاب خاک گلدان میتونید مطلب انواع خاک گلدان رو مطالعه کنید.

میزان آبیاری فیکوس آمستل چقدر باشه؟

میزان آبیاری آمستل در تابستان و زمستان متفاوت است چرا که در بهار و تابستان گیاه در فصل رشد بوده و فتوسنتز بالاتری دارد، از طرفی گرمای هوا نیز باعث می‌شود تا گیاه به آب بیشتری نیاز پیدا کند، اما در پائیز و زمستان سرمای هوا و کاهش چشمگیر رشد گیاه باعث نیاز پیدا کردن گیاه به مقادیر آب کمتری خواهد بود. لذا در تابستان هفته ای ۲ الی ۳ بار و در زمستان هر هفته یا ده روز یکبار نسبت به آبیاری گیاه اقدام نمایید.
البته می‌توانید فرمول کلی آبیاری (بهترین فرمول برای مشخص کردن زمان آبیاری) بعد از خشک شدن خاک را نیز در هر دو فصل رشد و غیر رشد بکار ببرید. به طور کلی دقت نمایید که اجازه دهید بین دو آبیاری ۴ سانت از سطح خاک خشک شده باشد و خاک خیس و خیلی مربوط نباشد.
آبیاری آمستل می‌باییست با آب چاه، آب چشمه و به طور کلی آب های بدون املاح و تصفیه شده نظیر آب جوشیده سرد شده انجام شود تا در طولانی مدت باعث انسداد آوند ها و نابودی گیاه نگردد. پس آب را بجوشانید و به مدت 24 ساعت در محلی قرار بدید تا خنک بشه و سپس از آن برای آبیاری استفاده کنید.
همچنین باید از آبی که به دمای محیط رسیده استفاده نمایید چرا که آب سرد مانند آب حاوی املاح موجب ایجاد لک روی برگ ها و آسیب به ریشه ها خواهد شد .
همیشه بعد از آبیاری چک کنید که آب اضافی از زیر گلدان خارج شده باشد و زیر گلدانی را نیز خالی نمایید. تجمع آب در زیرگلدانی موجب تجمع آفات و حشرات خواهد بود و حیات و‌ سلامتی گیاه را تهدید می‌کند. و در طولانی مدت باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد.
حتما زهکشی گلدان را بررسی کنید تا انتها گلدان سوراخ باشد.

شرایط نگهداری بنجامین آمستل
شرایط نگهداری بنجامین آمستل

حتما مطلب نکات کلیدی در آبیاری گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

نور مورد نیاز گیاه فیکوس آمستل چقدر است؟

آمستل به نور زیاد ( 6 الی 9 ساعت) و کافی اما غیرمستقیم و فیلتر شده نیازمند است. لذا بهترین مکان برای قرار دادن آن در کنار پنجره های جنوبی می‌باشد، البته بهتر است در زمستان منافذ پنجره را پوشانده یا گیاه را در فاصله‌ی دو متری از آن قرار دهید تا دچار سرما خوردگی نشود.
پنجره را توسط پرده‌ای نازک بپوشانید تا نور فیلتر شده به گیاه برسد؛ نور مستقیم باعث سوختگی برگ های این گیاه میشود، همچنین کمبود نور نیز مشکلاتی از قبیل ریزش برگ های سبز بوجود می‌آورد. کمبود نور رشد طبیعی گیاه را نیز دچار تغییرات کرده و از سرعت آن می‌کاهد.
فیکوس آمستل معمولا به سمت نور خم می‌شود. پس باید هر چند وقت یک بار گلدان آن را بچرخانید تا به شکل متعادل و قرینه رشد کند.
در مطلبی جداگانه به بررسی نور مناسب گیاهان آپارتمانی پرداختیم که مطالعه اون میتونه در نگهداری گیاهان به شما کمک کند.

دمای ایده آل برای فیکوس آمستل چیست ؟

این گیاه از سرما بیزار است و تحمل و تاب مقاومت در برابر دماهای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد را اصلا ندارد و واکنش منفی نشان می‌دهد. پس اگر در مناطق سردسیری هستید زمستان خیلی مراقب این گیاه باشید ولی در حالت کلی آمستل دمای بین ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد را ترجیح داده و دمای ۲۱ الی ۲۵ برایش ایده آل است. با بالا رفتن دما میزان آبیاری و رطوبت محیط باید افزایش پیدا کند.

فیکوس آمستل چقدر رطوبت نیاز دارد؟

این گیاه به دلیل مرطوب بودن زیستگاه اولیه خود به رطوب بالایی نیازمند است. رطوبت ۷۰ الی ۸۰ درصدی مطلوب این گیاه می‌باشد.
این میزان رطوبت را توسط راه های مختلف تامین رطوبت از قبیل ساخت جزیره برای گلدان، قرار دادن در حمام و سرویس های نورگیر، دستگاه های بخور و غبارپاشی می‌توانید تامین نمایید.
بعضا مشاهده شده که به دلیل غبارپاشی نادرست ( اصطلاحا آب‌پاشی به جای غبار پاشی ) لکه های قهوه‌ای روی برگ ها ظاهر می‌شود، در این موارد می‌باییست غبارپاشی را متوقف کرده و بعد از بهبود علايم و به صورت استاندارد انجام دهید.
بالا بودن نیاز رطوبتی این گیاه موجب شده تا به کمبود رطوبت سریعا واکنش نشان دهد ( زردی برگ ها، شکننده شدن برگ ها، سبز خشک شدن برگ ها و … ) فلذا باید همواره مراقب میزان رطوبت موجود در محیط قرارگیری این گیاه بوده و در هوا های گرم میزان غبارپاشی را افزایش دهید.
غبار پاشی در معرض آفتاب مستقیم باعث ایجاد لکه های سوخته در روی برگ خواهد شد. همچنین زیاده روی در غبارپاشی گیاه را مستعد ابتلا به انواع قارچ ها و آفات خواهد کرد.

شیوه‌ی تغذیه و کوددهی گیاه بنجامین آمستل

در فصول رشد یعنی از فروردین ماه یا اواسط مهر ماه که فصل رشد گیاه است، هر دو هفته یا هر ماه یکبار ( بسته به مقدار دز مصرفی کود ) می‌توانید نسبت به کوددهی و تغذیه نمودن گیاه اقدام نمایید.
زیاده روی یا عدم کوددهی هر دو موجب بروز آسیب هایی در گیاه خواهد شد. سوختن ریشه ها، زرد شدن و سبز خشک شدن برگ ها، زرد شدن برگ، کوچک ماندن برگ، کاهش و توقف رشد و نابودی گیاه از جمله مهم‌ترین عوارض افراط و تفریط در کوددهی می‌باشد.
می‌توانید از کود NPK 20_20_20 برای کوددهی فیکوس آمستل استفاده نمایید.
برای خرید کود گیاهان آپارتمانی میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

تعویض گلدان فیکوس آمستل

به دلیل رشد کم این گیاه، تعویض سالانه ضرورتی ندارد. اما در مواقع مشاهده علائمی که به ما می‌فهماند باید گلدان را تعویض کنیم باید نسبت به این کار اقدام نمود، از جمله این علائم و نشانه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد ؛

 • خروج ریشه ها از انتهای گلدان
 • بیرون زدگی ریشه ها از سطح خاک
 • ترک برداشتن دیواره های گلدان به دلیل فشار ریشه ها
 • توقف و یا کاهش رشد گیاه علی رغم مهیا بودن تمام شرایط
 • آسیب دیدن خاک در مراحل پیشرفته‌ی آلودگی و هجوم آفات
 • نامناسب بودن خاک و احتمال آسیب به ریشه ها و عدم دفع آب اضافی
 • فقیر شدن خاک و سفید شدن سطح آن

در موارد فوق، و‌ سایر مواردی که ملزم به تعویض گلدان خواهید بود باید، در فصل بهار ( بهتر است اوایل بهتر باشد ) نسبت به این کار اقدام نمایید ، البته اگر شرایط ضروری بود نباید منتظر فرا رسیدن بهار بمانید.
از گلدانی با یک سایز بزرگ تر استفاده کنید، افزایش یکباره‌ی چندین سایزی گلدان موجب ایجاد شوک بیشتر به گیاه و ریزش برگ ها و‌ کاهش رشد خواهد شد.
گلدان های بزرگی را که امکان تعویض آن وجود ندارد، با جایگزین کردن خاک سطحی تقویت نمایید. به این صورت که مقداری از خاک را ضمن رعایت و مراقبت نسبت به عدم آسیب به ریشه ها تخلیه کرده و خاکی غنی جایگزین آن نمایید.
یکی از نکات قابل ذکر در نگهداری بنجامین ها و آمستل عدم جابجایی گیاه از محیطی به محیط دیگر می باشد. سعی شود در هنگام خرید گیاه از کافی بودن ریشه گیاه اطمینان حاصل کنید و حداقل بعد از گذشت ۱۰ روز نسبت به تعویض گلدان اقدام نمایید.

آیا فیکوس آمستل به هرس نیاز دارد ؟

رشد کم این گیاه باعث می‌شود تا به هرس چندانی نیاز نداشته باشد، البته در مواردی باید نسبت به هرس آن اقدام نمایید مانند ؛

 • بد فرم شدن گیاه به دلیل رشد نامتقارن شاخه ها
 • فرم دهی و‌ زیبا کردن ظاهر گیاه
 • انبوه و متراکم شدن شاخ و برگ ها روی هم
 • هجوم آفات که با هرس می‌توانید آن را کنترل کنید
 • از بین بردن قسمت های خراب شده و یا آفت زده

آمستل در خانه تا ارتفاع ۳ الی ۴ متر هم رشد می‌کند لذا اگر می‌خواهید گیاه رشد زیادی نکند و دراز نشود جوانه های انتهایی آن را هرس کنید.

تکثیر بنجامین آمستل
تکثیر بنجامین آمستل

فیکوس آمستل را چگونه تکثیر کنیم ؟

برای تکثیر آمستل ۳ روش وجود دارد که نسبت به سایر روش ها بیشتر بکار گرفته می‌شود و رایج تر است، در ادامه هر یک از آنها ضمن ارائه نکات مهمی که باید رعایت شوند شرح خواهیم داد.

اولین روش تکثیر آمستل ؛ « تکثیر از طریق کاشت مستقیم قلمه در خاک »

برای تکثیر از طریق کاشت مستقیم قلمه در خاک مراحل و نکات زیر باید رعایت گردد.
1- تکثیر از این روش بهتر است در بهترین زمانِ ممکن برای این کار یعنی اواخر بهار و اوایل تابستان انجام شود. این بازه‌ی زمانی به دلیل احتمال بالای ریشه زایی در کمترین زمان و عدم پوسیدگی انتهای قلمه بر سایر اوقات ترجیح دارد، البته که می‌توان در اوقات دیگری از سال نیز نسبت به این کار اقدام نمود.
2- اولین مرحله انتخاب محل قلمه گیری است. شما باید قسمتی از گیاه را برای جدا سازی قلمه انتخاب نمایید که خیلی جوان نباشد، از طرفی این قسمت باید از هر گونه بیماری و لک مصون باشد. اما فرقی نمی‌کند که آن را از قسمت هایی پایینی و یا بالایی گیاه جدا نمایید.
3- نوع برش، محل برش و اندازه قلمه نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و رعایت هر یک موفقیت آمیز بودن تکثیر شما را تضمین می‌کند. قلمه را با یک شی تیز و استریل، به صورت مورب از انتها یا قسمت میانی و‌ یا حتی نوک ساقه و به اندازه ۱۵ سانتی متر جدا نمایید.
4- دقت داشته باشید که قلمه های شما حتما می‌بایست برگ داشته باشند، حتی شده یک برگ، اما بهتر است قلمه هایی حداقل با ۲ الی ۳ برگ تهیه نمایید. اگر برگ اضافی دارد حتما اونها رو جدا کنید.
5- بعد از جدا سازی قلمه شیره‌ای سفید رنگ از محل برش خارج خواهد شد که تا زمان قطع نشدن آن نباید قلمه کاشته شود ،لذا باید قلمه را برای چند ساعت در مکانی سایه قرار داده و یا برای تسریع در خروج آن می‌توان یک ساعت قلمه را درون آب قرار داد. کاشت قلمه قبل از قطع شدن این مایه سفید رنگ احتمال پوسیدگی و عدم ریشه زنی را بیشتر خواهد کرد. ریشه دهی در گلخانه که شرایط مساعد است ۱ الی ۵ ماه به طول می‌انجامد اما در منزل ممکن است قدری طولانی تر شود.
6- حالا نوبت تهیه کردن بستری مناسب برای کاشت قلمه هاست. بهتر است بستری سبک آماده شود که بتواند رطوبت را نیز به میزان کمی در خود نگه دارد. می‌توانید از ترکیب ( کوکوپیت + پرلیت + خاک برگ + شن ) استفاده نمایید.
7- برای کاشت خاک را مرطوب کرده و با انتهای یک مداد یا چوب سوراخ هایی درون خاک ایجاد کرده و قلمه ها را بعد از جدا کردن برگ های انتهایی درون آنها بکارید.
8- کاور کردن بستر کشت و مرطوب نگه‌داشتن دائمی آن به ریشه زایی را تسریع خواهد کرد. از خیس نگه داشتن دائمی خاک و کوددهی به قلمه ها بپرهیزید . تنظیم دمای هوا روی ۲۵ درجه سانتیگراد نیز روند ریشه زایی بهبود خواهد بخشید.

دومین روش تکثیر آمستل ؛ « تکثیر از طریق ریشه دار کردن قلمه در آب »

این روش بسیار شبیه روش بالا می‌باشد، و تمام مراحل تهیه قلمه باید به همان ترتیب انجام شود، با این تفاوت که بعد از تهیه قلمه، ابتدا آن را در آب ریشه دار کرده و سپس به خاک منتقل منتقل می‌نماییم .
مراحل این روش تکثیر به ترتیب ذیل است :
1- تهیه قلمه استاندارد با رعایت تمام شرایط فوق‌الذکر
2- قلمه را در آبی قرار دهید تا شیره آن خارج شود
3- پس از قطع جریان شیره، آن را درون آب جدیدی قرار دهید
4- پس از رویش اولین ریشه ها و رسیدن به اندازه ۵ سانتی متر آنها را درون خاکی که پیشتر گفته شد منتقل دهید.

ریشه دار کردن فیکوس آمریکایی
ریشه دار کردن فیکوس آمریکایی

سومین روش تکثیر آمستل ؛ « تکثیر از طریق خوابانیدن هوایی قسمتی از ساقه »

این روش که در کشور ما تقریبا نو می‌باشد، در مدت زمان کوتاهی بسیار طرفدار پیدا کرد. در ادامه به بیان ترتیبی آن خواهیم پرداخت.
1- قسمت سالمی از گیاه را انتخاب می‌کنیم.
2- پوست قسمتی از میانه قلمه را بدون آنکه آن را از گیاه جدا نماییم می‌کنیم. هنگام جداسازی پوست دقت کنید که تنها جدا سازی پوست کافی است و نباید به آوند های گیاه آسیبی وارد گردد.
3- سپس قسمتی که پوست آن کنده شده را توسط خزه یا کوکوپیت ( یا خاک ) می‌پوشانیم.
4- در این مرحله باید دور خزه یا کوکوپیت را توسط نایلنی کاور کرده تا رطوبت کاملا در آن محبوس بماند و خزه یا خاک و کوکوپیت نیز به ساقه فیکس شود. دقت نمایید که تمام قسمت ها پوشیده شود و راه نفوذی برای ورود هوا به داخل وجود نداشته باشد.
5- تا قبل از رویش ریشه ها همواره خزه ها را توسط سرنگ آب مرطوب نمایید.
6- پس از مدتی قلمه از این قسمت شروع به ریشه زنی خواهد کرد که در این مرحله می‌باییست با جدا کردن قلمه نسبت به کاشت آن در خاک اقدام نمایید.
7- سایر مراقبات پس از انتقال به خاک مانند موارد اول و دوم است.
8- به منظور تسریع در ریشه زایی در هر ۳ روش می‌توانید انتهای قلمه را به هورمون ریشه زا آغشته نمایید.

مشکلات و بیماری های آمستل + طریق درمان

در ادامه به برخی از مشکلات رایج و سوالات شما عزیزان میپردازیم

علت رنگ پریدگی برگ و ایجاد لک های قهوه‌ای آمستل چیست؟

گاهی برگ های آمستل دچار رنگ پریدگی می‌شود و در زیر آن‌ها و یا روی نواحی ساقه لکه های قهوه‌ای مشاهده می‌شود. این عارضه ممکن است به دلیل هجوم حشرات ریزی باشد که از بافت گیاه تغذیه می‌کنند.
نحوه‌ی درمان ؛
در مراحل ابتدایی و غیر پیشرفته گیاه را با پنبه و یا یک دستمال مرطوب آغشته به سرکه و یا محلول مایع ظرف شویی تمییز نمایید
( ۱ قطره مایع ظرف شویی غیر معطر در ۱ لیتر آب ) و در مراحل گسترده تر با محلول های آفت کش گیاه را سمپاشی و اسپری نمایید.

دلیل ایجاد لکه های سیاه و پهن روی برگ ها بنجامین آمستل چیه؟

لکه های سیاه یا قهوه‌ای خیلی تیره معمولا قارچ ها هستند که در مدت کوتاهی قسمت عمده ای از گیاه را درگیر کرده و اگر درمان نشود باعث نابودی کل گیاه خواهند شد. قارچ ها به دلایل مختلفی نظیر آبیاری زیاد، رطوبت خیلی بالا، عدم گردش هوا و عدم تهویه مناسب، متراکم شدن شاخ و برگ ها روی هم و یا مستعد بودن گیاه به ابتلا به نوع خاصی از قارچ بوجود می‌آید.
نحوه‌ی درمان ؛
پس از کشف دلیل ایجاد قارچ از بین موارد بالا نسبت به رفع آن اقدام نمایید. رعایت آبیاری اصولی، هرس کردن گیاه، عدم آب پاشی ( بین غبار پاشی و آب پاشی تفاوت وجود دارد ) و همچنین قارچ کشی کردن بستر کاشت قبل از کاشت گیاه، مانع ابتلای گیاه به قارچ خواهد شد.

دلیل ریز شدن برگهای جدید بنجامین امستل چیست؟

این مورد بیشتر به ۲ دلیل عمده رخ می‌دهد. اول عدم تغذیه گیاه که موجب می‌شود گیاه توان و انرژی لازم برای تولید شاخ و‌ برگ های قوی و درشت را نداشته باشد و دوم آسیب دیدن و مشکلات موجود در ریشه ها که با عدم جذب کافی مواد غذایی و آب، باعث این مشکل خواهد شد.
نحوه‌ی درمان ؛
ابتدا ریشه ها را بررسی کنید. قسمت های آسیب دیده را جدا کرده و گیاه را مجددا بکارید. آسیب ریشه ممکن است به دلیل آبیاری زیاد، آبیاری خیلی کم و خشک بودن خاک، عدم استفاده از خاک مناسب ، عدم استفاده از گلدانی با سایز استاندارد و یا بدون زهکشی و یا کوچک شدن گلدان اتفاق بیفتد. همچنین اگر ریز شدن برگ ها به دلیل فقر خاک باشد با تغذیه ماهانه و‌ با دز مناسب نیز میتوانید این مشکل را درمان کنید.

دلیل خشک و سفت بودن برگ ها فیکوس آمریکایی چیست؟

گاهی ممکن است متوجه شوید که برگ ها خشک و سفت هستند به طوری که با تماس دست شکسته شده و میریزند، این مشکل به دلیل خشکی بیش از حد، دمای بالای محیط و رطوبت خیلی کم بوجود می‌آید.
نحوه‌ی درمان ؛
تنظیم دمای محیط، ایجاد رطوبت به یکی از طرق معمول مانند ایجاد جزیره و یا دستگاه بخور و یا غبارپاشی بالاخص در روزهای گرم مانع این عارضه خواهد شد. در صورت عدم آبیاری طولانی مدت چنانچه گلدان گیاهتان کوچک است آن را در تشت آبی فرو‌ برده و اجازه دهید ده دقیقه در آب بماند تا ریشها کاملا پر آب شوند، اگر گلدان بزرگ است شلنگ آبی را پای آن گذاشته و اجازه دهید به مدت ده دقیقه درون گلدان گیاه بماند.

علت ریزش برگ های سبز و سالم آمستل چیست؟

ریزش برگ های کاملا سالم و سبز، اگر به تعداد بالایی باشد می‌تواند نشانگر آبیاری کم، تغییرات شدید محیطی و دمایی و یا آبیاری با آب خیلی سرد و یا خیلی گرم باشد.
نحوه‌ی درمان ؛
همواره گیاه را در فواصل استاندارد تعیین شده ( با لحاظ شهر محل زندگی ، اندازه گیاه و میزان رشد ) آبیاری نمایید. مهم است که آبیاری را با آب ولرم تصفیه شده انجام دهید. گیاه را در یک دمای ثابت نگهداری کنید، تغییرات شدید دمایی مثل یکباره سرد و گرم شدن بیش از حد از مهم ترین موجبات ریزش برگ های سبز خواهد بود.

مشکلات و بیماری آمستل
مشکلات و بیماری آمستل

چرا برگهای بنجامین آمستل ابتدا زرد شده و سپس می‌ریزند؟

این مشکل، در تمام گیاهان آپارتمانی مشترک و شایع است. و مهم ترین عامل آن زیاده‌روی در آبیاری است. باتلاقی شدن خاک به دلیل آبیاری زیاد و یا به دلیل عدم خروج آب اضافه که ناشی از زهکشی نادرست خاک و گلدان است بوجود می‌آید و با پوسیدگی ریشه زردی برگ ها و ریزش آنها را موجب می‌شود.
نحوه‌ی درمان :
استفاده از خاک مناسب و گلدانی در سایز استاندارد در وهله‌ی اول و آبیاری اصولی در وهله‌ی دوم مانع ایجاد این عارضه خواهد بود. برای درمان نیز پس از بررسی ریشه ها نسبت به اصلاح موارد فوق‌ الذکر اقدام نمایید.

هجوم کنه و یا عنکبوت قرمز

اگر زرد شدن برگ ها ناشی از موارد گفته شده در شماره ۶ و یا زیاده روی در مقدار کوددهی نباشد، و همراه با ایجاد تارهای و توده های تارعنکبوتی در زیر برگ ها باشد، به دلیل هجوم آفتی بنام کنه قرمز است.
نحوه‌ی درمان ؛
سم پاشی با سم مخصوص این حشره به صورت و مقدار درج شده روی بطری کالا، باعث درمان خواهد شد.

علت سیاه شدن رنگ برگ ها آمستل چیست؟

سرد بودن هوای محیط، باعث این مشکل است. نفوذ سرما از درزهای پنجره ها در زمستان، نگهداری گیاه خارج از منزل در هوای سرد و یا قرار دادن آن در معرض مستقیم باد کولر و اسپیلیت می‌تواند موجب این عارضه گردد.
نحوه‌ی درمان ؛
از پرده مناسب برا پوشاندن درزهای پنجره ها استفاده نمایید و یا اینکه گیاه را مقدار از پنجره فاصله دهید. همچنین در زمستان نیز باید گیاه را به درون منزل منتقل کنید.

ریزش یکباره و‌ یا ریزش متداوم برگ ها

دو عامل جا‌به جایی زیاد و نور کم مهم ترین عامل این عارضه می‌باشند. تعویض زیاد گلدان و یا حتی جا‌به‌جایی محل قرارگیری گلدان اگر به دفعات و مداوم باشد باعث ریزش برگ ها خواهد شد، همچنین اگر گیاه نور مورد نیاز خود را دریافت نکند نیز دچار ریزش برگ خواهد شد. دقت کنید که گاهی ممکن است گیاه در یک مکان ثابت باشد اما شرایط دمایی، نوری و رطوبتی آن دائما در حال نوسان باشد ( روشن و خاموش کردن کولر، کشیدن پرده های ضخیم که مانع ورود نور شود، استفاده از وسایلی که رطوبت محیط را کاهش می‌دهد و … ) چنین حالتی نیز در حکم تغییر مکان گیاه بوده و موجب وقوع این عارضه خواهد بود.
نحوه‌ی درمان ؛
از ابتدا یک مکان ثابت و متناسب با شرایط مورد نیاز گیاه در نظر گرفته و گلدان را به طور ثابت در آنجا قرار دهید. در صورت کم نور بودن منزل نیز می‌توانید از نور های مصنوعی برای تامین نیاز گیاه بهره ببرید.

سوالات رایج در مورد فیکوس آمستل

در ادامه برخی از سوالات متداول شما که در پیج اینستاگرام از ما پرسیدید رو قرار دادیم:

آیا فیکوس آمستل جز گیاهان سریع الرشد است ؟

✔️ این گیاه سرعت رشد کمی دارد و این یکی از دلایل گران قیمت بودن آن است. در نگهداری از آمستل صبور باشید و گمان نکنید که با کوددهی بیش از حد سرعت رشدش بالا می‌رود.

چرا برگ های پایینی آمستل من می‌ریزد ؟

✔️ مانند بسیاری از گیاهان که با قد کشیدن گیاه و رویش برگ های نو برگ های قدیمی خود را از دست می‌دهند، آمستل نیز اینگونه است. با رشد این گیاه تعدادی از برگ های زیرین می‌ریزند تا در گذر زمان ساقه‌ی بدون برگ و زیبای آمستل را تشکیل دهند، لذا این امر طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

آیا آمستل هوای محیط را پاکیزه می‌کند ؟

✔️ طبق گزارش ناسا، فیکوس آمستل یکی از گیاهان پر قدرت در امر تصفیه کنندگی و جذب آلودگی های خطرناک موجود در هوا است. آمستل تا شعاع ۱۰ متری خود را از هر گونه عنصر سمی پاکسازی می‌کند. آمستل می‌تواند سمومی مانند فرمالدئید، بنزن و تری‌کلرواتیلن موجود در فضا را تصفیه کنند.

آیا فیکوس آمستل برای افراد مبتدی مناسب است ؟

✔️ نگهداری از فیکوس آمستل کمی دشوار است و نیازمند این است که برایش وقت گذاشته شود لذا به افراد مبتدی و تازه کار توصیه نمی‌شود و بهتر است با گیاهان ساده تری شروع نمایند. البته اگر کسی در نگهداری از بنجامین مشکلی ندارد می‌تواند در نگهداری از این گیاه نیز موفق باشد چرا که آمستل در مقایسه با بنجامین نگهداری آسان تری دارد .

برای نگهداری فیکوس آمستل به چه فضایی نیازمندیم ؟

✔️ این گیاه در فضای آزاد به ارتفاعی بالغ بر ۲۰ متر نیز خواهد رسید ، اما زمانی که در منزل، اداره یا هر فضای بسته‌ی دیگری نگهداری شود حداکثر تا ارتفاع ۳ الی ۴ متر رشد خواهد کرد.

چرا نوک برگ های فیکوس آمستل من می‌سوزد ؟

✔️ این عامل ممکن است به دلیل دمای بالای هوا و یا کمبود رطوبت باشد که در هر دو مورد با غبارپاشی می‌توانید نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

بافتن ساقه های آمستل باعث خراب شدن گیاه می‌شود ؟

✔️ برگ‌ های گیاه فیکوس آمستل دراز، باریک و براق است و با رشد گیاه، تعدادی از برگ‌های پایینی شروع به ریزش می‌کنند و در این حالت است که تنه‌‌‌ی باریک و چوبی‌اش مشخص می‌شود. در این مرحله بعضی از افراد به ساقه‌ی گیاه شکل داده و یا آن‌ها را به هم می‌بافند. این کار باعث می‌شود تا به مرور زمان این گیاه شبیه به درخت نخل شود.

میزان سختی نگهداری فیکوس آمستل چقدر است ؟

✔️ اگر چه فیکوس آمستل در مقایسه با بقیه‌ی فیکوس‌ها شرایط نگه‌داری آسان‌تری دارد اما به طور کلی میزان سختی و مراقبات از این گیاه متوسط بوده و چندان آسان و یا خیلی سخت نیست.

آیا فیکوس آمستل سمی است ؟

✔️ فیکوس آمستل برای حیوانات خانگلی مثل سگ و گربه سمی است. و تماس دست با شیره‌ی سمی آن نیز موجب بروز التهابات پوستی خواهد شد.

چگونه فیکوس آمستل را تمیز کنیم ؟

✔️ هر چند هفته یک بار با دستمالی نرم و مرطوب و بدون پرز یا غبارپاشی با فشار ملایم ، برگ‌های گیاه را تمیز کنید تا گیاه بتواند راحت‌تر تنفس کند. بهتر است در هنگام پاک کردن برگ‌های گیاه، زیر و روی برگ‌ها را از نظر داشتن آفت چک کنید.

چرا رشد فیکوس آمستل من متوقف شده ؟

✔️ بنجامین آمستل ضمن مهیا بودن تمام نیاز هایش اگر به طور مداوم نیز تغییر مکان داده نشود و نور کافی داشته باشد , به سرعت رشد می کند و می تواند یک درختچه چشم نواز در منزل یا محل کار شما تبدیل شود.

در این مطلب تمامی شرایط نگهداری بنجامین آمستل رو به شما گفتیم و برخی از مشکلات و سوالات رایج رو مورد بررسی قرار دادیم، اگر شما سوال، نظر و تجربه ای در نگهداری این گیاه دارید میتونید در بخش دیدگاه بنویسید تا هم از تجربه شما استفاده کنیم و هم کارشناسان ما پاسخ پرسش های شما را در سریعترین زمان بدهند.

مطالب مرتبط با فیکوس