گیاهان دارویی

به لیمو و خواص بی نظیر آن

به لیمو و خواص بی نظیر آن
به لیمو و خواص بی نظیر آن
833بازدید

گیاه به لیمو با نام علمی Lippia citriodora از خانواده Verbenaceae ، گیاهی بومی شیلی، پرو و آرژانتین است. به لیمو گیاهی است درختچه ای شکل با ارتفاع نیم متر تا ۲ متر. بوته ایست چندساله که عطر لیمو را داراست و با لمس برگ آن این بو تشدید می‌شود. به سرمای زیر صفر حساس است. برگ های این گیاه ساده و خشن است که به صورت جمعی شکل می یابند، این گلها از خارج سفید است و از داخل مایل به رنگ آبی است .

پر مصرف ترین کشور برای مصرف این گیاه آمریکای جنوبی می باشد. در سایر نقاط اصولا از سانس آن استفاده می شود.

مصرف به لیمو به‌عنوان گیاهی با خواص دارویی قدمت چندانی ندارد و به‌تازگی مورد توجه قرار گرفته شده است. روغن به لیمو حاوی مواد سازنده‌ی آنتی اکسیدان مانند: گرانول، نرول، ورباسکوزید، و سیترال است. برگ خشک‌شده‌ی به‌ لیمو قابلیت دم‌کردن نیز دارد و به‌عنوان یکی از دمنوش های گیاهی با خواص مفید درمانی برای بخش‌های مختلف بدن و فرایند سوخت‌وساز استفاده می‌شود.

دلیل نام گذاری این گیاه به دلیل شباهت بسیار نزدیک به بوی لیمو می باشد. برگ ها را در اواخر تابستان جمع آوری می کنند. پودر برگ گیاه به لیمو به رنگ سبز مات و دارای بوی معطر، طعم آن تند و کمی تلخ است. برگ و اسانس  آن را باید دور از نور، در جای خنک و سربسته نگهداری کرد. از فرآورده های موجود در بازار آن می توان به چای ورون اشاره کرد.

خواص به لیمو

خواص به لیمو
خواص به لیمو

به لیمو دارای خواص بی شماری می باشد. تورم و التهاب را در بدن کاهش می دهد. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و آرامش بخش معده می باشد. تب را کاهش داده و اعصاب را آرامش می بخشد. به لیمو برای کاهش وزن نیز توصیه می شود. فشار خون را کاهش می دهد و شستشو دهنده کلیه می باشد.

برای اینکه در فصل زمستان کمتر سرما بخورید حتما به لیمو را مصرف کند.

به لیمو سهم بالاتری از بادرنجبویه در آرامش بخش بودن را به خود اختصاص داده است.

خواص به لیمو بسیار فوق‌العاده هستند. از فواید آن هر چه بگوییم، کم است: کاهش تورم و التهاب در بدن، حفاظت از ماهیچه‌ها، تقویت سیستم ایمنی، آرامش‌بخشیدن به معده، کاهش تب، آرامش بخشیدن به اعصاب و رفع احتقان.  برای کاهش وزن نیز بسیار توصیه می‌شود.

این گیاه همچنین دارای اسانس زیادی است که دارای موسیلاژ، تانن، فلاونوئید ها می باشد و عاری از الکالوئید ها است. اسانس به لیمو دارای خواص باکتری کش و حشره کش بوده و همچنین در صنعت عطرسازی نیز از آن استفاده می شود.

برگ ها را در اواخر تابستان جمع آوری می کنند. پودر برگ این گیاه به رنگ سبز مات و دارای بوی معطر، طعم آن تند و کمی تلخ است.

همچنین به عنوان ادویه در مصارف خانگی نیز کاربرد دارد.

طرز تهیه چای به لیمو

طرز تهیه چای به لیمو
طرز تهیه چای به لیمو

یک قاشق غذاخوری برگ به لیمو را در قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه را به آن اضافه کرده و اجازه می دهیم که به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل به شیرین کردن دمنوش، می توانید از نبات یا عسل استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف دم نوش به لیمو دو ساعت پیش یا پس از غذا می باشد

خواص چای : طبیعت گرم . خواب آور شب . ارامبخش . ضد میگرن . ضد سردرد . ضد تپش قلب . تقویت حافظه . ضد نفخ . تقویت معده . ضد اسم

حد مجاز مصرف به لیمو

حد مجاز مصرف به لیمو
حد مجاز مصرف به لیمو

دوز مناسب برای مصرف این گیاه به عوامل مختلفی مثل سن و غیره بستگی دارد. محصولات طبیعی لزوما همیشه ایمن و بی خطر نیستند. در برخی منابع دوز توصیه شده برای این گیاه ۵ گرم در روز است. با این حال هنوز مطالعات بالینی مبنی بر اثبات اثر بخشی یا ایمنی در این دوز انجام نشده است. پیش از مصرف هر محصول به برچسب بسته بندی آن توجه کنید و یا در صورت داشتن بیماری یا عارضه­ ای خاص، پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

چه کسانی نباید به لیمو مصرف کنند؟

بیماران دچار نارسایی کلیوی و همچنین در دوران آبستنی و شیردهی باید از مصرف زیاد به لیمو اجتناب کرد.

استفاده موضعی از این گیاه ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ