سلامت

تا چه اندازه مجاز به مصرف الکل هستیم؟

تا چه اندازه مجاز به مصرف الکل هستیم؟
تا چه اندازه مجاز به مصرف الکل هستیم؟

اندازه مجاز مصرف الکل : الکل هایی که در کشورمون مصرف میشه به علت خریدوفروش قاچاق و نبود نظارت در روند تولید و توزیع، باعث شده که افراد زیادی سالیانه دچار مسمومیتهای ناشی از مصرف الکلهای دست ساز و غیراستاندارد بشن. پس با ما همراه باشید با بررسی میزان مجاز مصرف الکل و همچنین  عوارض مصرف بیش از اندازه الکل میپردازیم با ما همراه باشید.

میزان مجاز مصرف الکل در آمریکا

براساس دستورالعمل های مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای آمریکا، در صورت مصرف مسئولانه به شرط عدم وجود بیماری کبدی،  آبجو به میزان ٣۵٠ سی سی که میشه معادل یه لیوان آبجوخوری بزرگ؛ یا شراب ١۵٠ سی سی که میشه معادل یک گیلاس شراب خوری سرخالی و در صورت مصرف مشروبهای سنگین تر مثل ویسکی، ودکا و کنیاک، مقدار مجازش معادل ٣٠ تا ۴۵ سی سی یا همون یک تا یک و نیم شات در روز میشه که خانومها یکبار و آقایون تا دوبار در روز اگر طبق مقادیر بالا از الکلِ “استاندارد” استفاده کنن، اثراتش مخرب نیست.

در ضمن، دوستان زیر ١٨ سال و خانومای باردار کلا باید قید مصرف هر نوع و هر اندازه از الکل رو بزنن. حالا چرا خانومها باید نصف آقایون الکل مصرف کنن؟ چون در سیستم گوارش آقایون آنزیمی به نام “الکل دهیدروژناز” هستش که باعث میشه تقریبا نصف الکل مصرفی قبل از اینکه جذب خون بشه بی اثر شه. نکته اینجاست که این آنزیم تو خانومها عموما خیلی کمتره.

تحقیقات میگن، مصرف الکل در حد بسیار کم، می تونه باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش فشار خون بشه. هرچند هیچ متخصصی مصرف الکل رو توصیه نمی کنه.✖️

اندازه مجاز مصرف الکل
اندازه مجاز مصرف الکل

نکته مهم دیگه، الگوی مصرف الکل هستش، یعنی اگه کسی همه وعده های مجازِ روزانه در طی هفته رو بخواد به یکباره استفاده کنه، این نحوه مصرف، به شدت می تونه باعث آسیب به سلامتیش بشه و بهتره وعده ها بین سه تا چهار روز در هفته تقسیم بشه و دو روز هفته بدون الکل.

عوارض مصرف بیش از اندازه الکل

مصرف غیرمسئولانه و افراطی الکل یا همان سوء مصرف الکل در دراز مدت با از بین بردن ذخایر ویتامین B1، به بدن آسیبهای جدی میزنه. گزارشها نشون میدن مرگ و میر ناشی از الکل از مجموع مرگ و میر ناشی از ایدز، خشونت و سل در کشور های عضو اتحادیه اروپا بیشتره.
تصادفهای رانندگی، پرخاشگری، افسردگی و میل به خودکشی از تبعات روانی مصرف الکله. متاسفانه ترک اعتیاد به الکل به مراتب دشوارتر از ترک مواد مخدره و هیچ داروی جایگزینی برای مصرف الکل وجود نداره. رواندرمانی فشرده و شرکت در “گروه الکلی های بی نام” بهترین روش در ترک اعتیاد به الکل محسوب میشن.

متن : مهشید ابارشی

ارسال پاسخ