[تکثیر بامبو] 2 روش عالی برای ریشه دار کردن قلمه بامبو در خانه

نحوه تکثیر بامبو در خانه
نحوه تکثیر بامبو در خانه

نحوه تکثیر بامبو در خانه به دو روش: اگر توی خونه گیاه بامبو داشته باشید و رشد اون خوب باشه میتونید به راحتی ازش قلمه بزنید و تکثیر کنید، بامبو در فنگشویی به عنوان گیاه ثروت و شانس شناخته میشه که الان در اکثر خونه ها از اون نگهداری میکنند. در اینجا بهتون آموزش قلمه زدن بامبو و ریشه دار کردن اون رو قرار دادم تا به راحتی در خانه این گیاه زیبا رو تکثیر کنید.

اگر گیاه بامبو شما سالم باشه، بعد از مدتی رشد مشاهده میکنید که گیاه تمایلی به پیچ و تاب دادن به ساقه خود نداره و تمایل به رشد عمودی از خودش نشون میده که اینجاست که باید اون رو هرس کرد و ازش قلمه تهیه کرد. هنگام تکثیر بامبو، به یاد داشته باشید که گیاه جدید دقیقا مثل گیاه مادری رشد نخواهد داشت. در ادامه نحوه تکثیر گیاه بامبو در آب و خاک رو بهتون آموزش دادم که همراه من باشید.

روش های تکثیر بامبو

گیاه بامبو رو میشه به دو روش تکثیر کرد یکی استفاده از پاجوش ها و دیگری قلمه زدن از گیاه مادری است که بهترین روش استفاده از قلمه بامبو می باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاد که بهترین فصل تکثیر بامبو چه فصلی هست؟ این گیاه رو برعکس سایر گیاهان آپارتمانی میتوان در هر فصلی از سال تکثیر کرد، کافیه یک قلمه سالم و سرحال از گیاه مادری طبق آنچه در ادامه به شما میگم جدا کنید و در آب یا خاک ریشه دار کنید.

بنر گل من و تو
تکثیر بامبو و روش قلمه زدن
تکثیر بامبو و روش قلمه زدن

وسایل مورد نیاز برای تکثیر بامبو در خانه

برای تکثیر بامبو ، ابتدا به یک گیاه بالغ با شاخه های سرحال و بدون بیماری نیاز داریم. همچنین برای قلمه زدن به یک چاقو یا قیچی تیز و استریل نیاز دارید.
سپس، برای تکثیر در خاک، ابزار و موادی که باید آماده باشندعبارتند از :

 • هورمون ریشه زایی (اختیاری) البته میتونید نحوه ساخت هورمون ریشه زایی رو در مطلب دیگه مطالعه کنید
 • یک گلدان کوچک که دارای زهکشی خوبی است (کف گلدان سوراخ باشه)
 • مخلوط خاک سبک که هم سبک باشه و هم زهکشی بالایی داشته باشه

برای تکثیر گیاه بامبو در آب، به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک شرف شیشه ای شفاف و تمیز
 • آب بدون املاح (آب مقطر هم خوبه)
اندازه قلمه بامبو
اندازه قلمه بامبو

نحوه صحیح قلمه زدن بامبو در خانه

اولین قدم برای تکثیر بامبو چه در خاک و چه در آب، قلمه زدن درست و اصولی است قلمه های شما باید شرایط و ویژگی هایی که در ادامه بهتون میگم رو داشته باشند

 • قلمه باید از ساقه های سرحال که برش داده شوند و حداقل اندازه قلمه بین 15 الی 30 سانتی متر باشد. (قلمه حداقل 3 بند داشته باشه وگرنه درصد موفقیت تکثیر شما به صفر نزدیک میشه)
 • حتما 2 الی 5 سانتی متر زیر گره ساقه برش داده شود چون بند یا گره اولین نقطه است که جوانه های گیاه از آنجا رشد خواهند کرد.( اگر فقط هرس میکنید از هر قسمتی میتونید این کار رو انجام بدید)
 • برگهای پایینی قلمه رو از گیاه جدا کنید و روی قلمه 3 الی 4 عدد برگ بمونه کافیه
 • سعی کنید چندین قلمه رو همزان برش بزنید.

آیا نحوه برش قلمه بامبو مهم هست؟

خیر مهم نیست، هرچند عده ای میگن که باید قلمه به صورت اریب برد داده بشه ولی در واقعیت تاثیر چندانی در رشد و ریشه دهی گیاه ندارد، فقط تنها نکته برش قلمه بامبو این هست که از یک چاقو یا قیچی تیز و استریل شده استفاده کنید تا هم آوند ها از بین نره و هم بیماری به قلمه منتقل نشه

ریشه دار کردن بامبو در خاک
ریشه دار کردن بامبو در خاک

ریشه دار کردن قلمه بامبو در خاک

برای اینکه درصد موفقیت ریشه دار شدن بامبو بیشتر بشه میتونید از هورمون های ریشه زایی استفاده کنید، به این شکل که انتهای قلمه رو در هورمون ریشه زایی بزنید و سپس مراحل زیر رو ادامه بدید، البته از دارچین به عنوان هورمون ریشه زایی هم میشه استفاده کرد.

 • یک گلدان کوچک با خاکی که در ابتدای مطلب گفتیم پر کنید و سپس انتهای قلمه بریده شده خاک قرار بدید و سپس اطراف قلمه رو با خاک پر کنید و فشار بدید میتونید از خاک کاکتوس هم برای این کار استفاده کنید. سعی کنید حداقل یک گره از قلمه شما در داخل خاک فرو بره چون ریشه ها از آن محل شروع به رشد خواهند کرد.
 • حالا گلدان رو در مکانی با نور زیاد ولی فیلتر شده و دمای حدود 18 الی 22 درجه سانتی گراد قرار بدید.
 • گلدان را آبیاری کنید تا خاک کاملا مرطوب بشه، هر زمان دیدید که خاک تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شده میتونید اقدام به ابیاری کنید. (کاور کردن گلدان هم گزینه خوبی هست برای بالا رفتن رطوبت محیط)
 • بعد از گذشت حدود یک ماه گیاه ریشه دار خواهد شد.
ریشه دار کردن بامبو در آب
ریشه دار کردن بامبو در آب

ریشه دار کردن قلمه بامبو در آب

یکی از روش های ساده برای کسانی که تجربه زیادی در تکثیر گیاهان آپارتمانی مخصوصا بامبو ندارند، ریشه دار کردن گیاهان در آب هست که شما هم از آب و هم از پرلیت برای این کار میتونید استفاده کنید که پرلیت ریشه هایی قوی تری به شما خواهد داد و مراحل آن همانند ریشه دار کردن در آب می باشد ، این روش بیسار آسان هست که کافیه مراحل زیر رو انجام بدید

 • یک ظرف شیشه آماده کنید و قلمه ها را داخل آن قرار بدید و سپس ظرف رو با آب پر کنید (اگر از پرلیت استفاده میکنید داخل ظرف پرلیت ریخته و سپس بهش آب اضافه میکنید)
 • ظرف رو در محلی با نور فیلتر شده و دمای 18 الی 24 درجه سانتی گراد قرار بدید.
 • هر هفته یکبار آب ظرف رو با آب بدون املاح جایگزین کنید (از آب تصفیه شده یا آب جوشیده سرد شده میتونید استفاده کنید).

بعد از چه مدت قلمه بامبو ریشه میده؟

همانطور که در بالا گفتم در در دو روش بعد از گذشت یک ماه قلمه های شما ریشه دار خواهند شد که در روش تکثیر در آب شما شاهد بزرگ شدن ریشه ها خواهید بود. بعد از اینکه ریشه های قلمه شما به حداقل 3 الی 5 سانتی متر رسید میتونید گیاه رو به گلدان جدید منتقل کنید.

در این مطلب سعی کردم تمام روش های تکثیر بامبو در کنار قلمه زدن بامبو و ریشه دارکردن اون در آب و خاک رو بهتون آموزش بدم، اگر سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه مطرح کنید.