در زمان بارداری میتوانم شنا کنم؟

در زمان بارداری میتوانم شنا کنم؟
در زمان بارداری میتوانم شنا کنم؟

شنا در بارداری واقع یکی از مهم‌ترین ورزش‌ها  است. زیبایی این ورزش در این است که هیچ فشار و استرس و کشش اضافی را در هنگام ورزش به بدن تحمیل نمی‌کند و از بدن در برابر وزن محافظت می‌کند و از صدمه و رگ به رگ شدن عضلات نیز پیشگیری می‌کند.

فواید شنا در دوران باردای

آب هم‌چنین بدن را خنک نگه داشته از ورم، پیشگیری می‌کند.

هم‌چنین در ماه‌های گرم تابستان می‌تواند در برابر گرما اثر محافظتی بگذارد و مادر احساس خنکی کند.
اگر خانمی به صورت منظم پیش از بارداری شنا می‌کرده است، در صورت نداشتن ممنوعیت های پزشکی (مثل دهانه رحم کوتاه و ..) می‌تواند پس از بارداری نیز، بدون تغییر چندانی به شنا ادامه دهد.

بنر گل من و تو

شنا ورزشی خارق‌العاده است زیرا سبب به کارگیری هر دو گروه ماهیچه‌های بلند دست و پا می‌شود. تمرینی برای دستگاه قلبی- عروقی به شمار می‌رود و احساس بی‌وزنی را نیز به همراه دارد.

شنا در دوران بارداری بی‌خطر است و میتواند ترکیبی ایده‌آل از آئروبیک و آرام‌سازی (ریلاکسیشن) باشد.

شما به عنوان یک مادر باردار کم خطر،  می‌توانید سه بار در هفته شنا کنید. مدت زمان شنا 30 دقیقه است که بهتر است دقایقی10-5 را به گرم کردن و آمادگی اختصاص دهید و تقریبا به همین اندازه پس از تمرینات شنا به تن آرامی  بپردازید.

⛔️ ضمنا یادآوری میکنم ، جکوزی و سونا ,حمام اب داغ در بارداری ممنوع است و بهتر است استفاده نشود.

اگر شما در سه ماهه نخست بارداری هستید:

دانستنی های لازم  برای سه ماهه اول بارداری اگر انرژی لازم را دارید، روزانه می توانید30 دقیقه  شنا کنید. شنای صبح گاهی در سه ماهه اول، با احساس تهوع صبح گاهی مقابله کرده، شما را برای بقیه ئ روز شاد و پر انرژی خواهد ساخت.

بهتر است برای زیر آبی رفتن، از لوله هواکش استفاده  نمایید تا فشار روی گردن را کم  نماید که گاهی این فشار، ممکن است در اثر بالا پایین رفتن درآب برای هوا گیری، پیش بیاید. تاکید می شود آب و نوشیدنی کافی را با نوشیدن تقریبا 235 میلی لیتر( 8 اونس ) هر 20 دقیقه در حین شنا کردن دریافت نمایید و 8 اونس دیگر نیز پس از پایان شنا بنوشید .

 اگر در سه ماهه دوم بارداری تان هستید

دانستنی های لازم برای سه ماهه دوم بارداری با رشد جنین و افزایش سن بارداری نیازی به کم کردن مدت شنا نیست. احتمالا نیازی به تغییر برنامه شنا هم وجود ندارد، مگر تغییرات خاصی پیش آمده باشد که باید با گروه مامایی مشاورتان در میان بگذارید. توصیه می شود در این دوران از مایویمخصوص دوران بارداری استفاده نمائید، تا شنا راحت تر باشد.

اگر در سه ماهه سوم بارداری تان هستید

دانستنی های لازم برای سه ماهه سوم بارداری آب از مفصل ها و تاندون ها در هنگام ورزش حمایت نموده، از صدمات پیش گیری می کند. بسیار با اهمیت است که دوباره یاد آوریِ نمایم  آب از ِگرمای زیاد نیز پیش گیری می نماید. بسیاری از خانم های باردار از شنا و بیشتر آن ها از احساس سبکی و بی وزنی در آب بویژه در سه ماهه سوم لذت می برند. شنا ی آئروبیک  هم چنین می تواند انجام  ورزش آئروبیک را امن تر و بی خطر تر  سازد زیرا آب می تواند برای مفاصل تان مانند ضربه گیر عمل نماید.

شنای قورباغه در واقع برای سه ماهه ی سوم  کاربردی دارد زیرا  عضلات سینه را کشیده  و عضلات پشت را کوتاه  می کند ( دو ناحیه ای که در اثر تغییرات ناشی از بارداری نا هم تراز می شوند).از شما خانم های باردار می خواهیم، پس از انجام تمرینات در نظر داشته باشید چند دقیقه ای را صرف روش های آرام سازی نمایید. شناوری (معلق ماندن) برپشت را امتحان کرده و تلاش نمایید ذهن تان را صاف کرده، تجسم کنید که کودک تان نیز در استخر خودش یعنی رحم شما شناور است.

نکات اصلی درباره شنا در دوران بارداری

در هنگام بارداری می توانید سه بار در هفته شنا نمایید. مدت زمان شنا کردن30 دقیقه است که بهتراست دقایقی(10 – 5 ) را به گرم کردن و آمادگی اختصاص دهید و  تقریبا به همین اندازه پس از تمرینات شنا به خنک کردن بدن با نرمش ملایم بپردازید.
دشوارترین مرحله ، یافتن لباس شنا (مایو) مناسب است. مایوهای بارداری هم اکنون در دسترس هستند ولی با این حال بسیاری از مادران باردار حتی در کشورهای غربی نیز در پوشیدن آن تردید دارند.

هشدارهای لازم در باره شنا در بارداری توجه به دریافت کافی مایعات و غذای مفید و سالم ضروری است. حتما با توجه به نمایه توده بدنی(BMI) و اضافه وزن و کالری مورد نیازتان از گروه مامایی تان راهنمایی بگیرید. هنگام ورود به استخر های بالای زمین، از طریق نردبان های ورودی خروجی، با ایمنی و احتیاط  لازم حرکت کنید زیرا سقوط از نردبان،یکی از علل اساسی صدمات  در این نوع استخرها هستند.
غواصی در عمق آب توصیه نمی شود.