رژیم های غذایی محدود کننده را رها کنید

رژیم های غذایی محدود کننده را رها کنید
رژیم های غذایی محدود کننده را رها کنید

کاهش وزن درست است که یک نتیجه بسیار شیرین و لذت بخش برای افراد دارای اضافه وزن یا به اصطلاح چاق می باشد ولی ما انسان ها ذاتا عجول هستیم و دوست داریم هر کاری را در سریعترین زمان ممکن انجام دهیم. رژیم گرفتن هم دقیقا جزو این دسته از عجولی های ما می باشد. ولی بدن ما به طور طبیعی با محدودیت شدید انرژی دریافتی و کم غذایی شدید، سازگاری ندارد . کسانی که رژیم غذایی دارند فقط با وزن کردن هر روزه خود و کاهش عددی که بر روی ترازو نشان می دهد رژیم غذایی خود را سخت تر می کنند ولی اثر دراز مدت این رژیم را نمی بینند. رژیمی که بر این پایه بنیان گذاری شده باشد فرسنگ ها با سالم غذا خوردن و رساندن تمام مواد مغذی به بدن فاصله دارد.

چرا باید رژیم های غذایی محدود کننده را رها کنیم؟

چرا باید رژیم های غذایی محدود کننده را رها کنیم؟
چرا باید رژیم های غذایی محدود کننده را رها کنیم؟

اگر انرژی بیشتری دریافت کنید و نتوانید آن را بسوزانید، این انرژی اضافی تبدیل به چربی در بدن خواهد شد. مصرف انرژی کمتر به شکل کالری نیز یعنی اینکه بدن مجبور است چربی‌های ذخیره شده را بسوزاند تا نیازش به انرژی تأمین شود.اما بدن انسان ندرتاً پیش می‌آید به همین سادگی پیش برود. شما باید واکنش هورمونی به کالری‌های مصرفی‌تان را هم در نظر بگیرید. بدن شما به 200 کالری دریافتی از سبزیجات همان‌طور پاسخ نمی‌دهد که به 200 کالری دریافتی از یک تکه شکلات. کالری شکلات موجب ترشح بیشتر انسولین شده و بر نحوه‌ی سوخت و ساز این کالری‌ها اثر می‌گذارد.

ترشح بیشتر انسولین یعنی اینکه این انسولین تا مدتی می‌ماند و باعث می‌شود بدنتان به سختی بتواند چربی ذخیره شده را تجزیه کند. حتی اگر در شرایط کمبود کالری هم باشید، انسولین توانایی بدن برای استفاده از چربی به عنوان سوخت را مختل خواهد کرد و چون بدن شما نمی‌تواند از چربی ذخیره شده به راحتی استفاده کند، متابولیسمتان هم کُند می‌شود تا انرژی را حفظ کند.

بنر گل من و تو

اگر کالری کمتری نسبت به آنچه که می‌سوزانید مصرف کنید، در عرض مدت کوتاه‌تری وزن کم خواهید کرد اما به خاطر توانایی شگفت‌انگیز بدن برای سازگاری با زمان‌های گرسنگی (کاهش سرعت سوخت و ساز)، وزنی که از دست می‌دهید می‌تواند به سرعت برگردد.. بدن شما حس می‌کند که دریافت انرژی‌تان تغییری کرده و برای جبران کاری می‌کند تا با همان مقدار انرژیِ کم پیش بروید. وقتی مصرف کالری‌تان را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهید بدنتان را در شرایطی قرار می‌دهید که با سرعت کمتری کار کند.

دچار کمبود مواد مغذی خواهید شد

کمبود مواد مغذی و رژیم محدود کننده
کمبود مواد مغذی و رژیم محدود کننده

کمبود کالری شدید می‌تواند کمبود مواد مغذی را به دنبال داشته باشد. وقتی دریافت کالری‌تان را زیاد کاهش می‌دهید به سختی می‌توانید درشت مغذی‌هایی مثل پروتئین، چربی‌های سالم و کربوهیدرات‌ها را به بدن برسانید. ضمناً نیاز بدنتان به ریزمغذی‌ها نیز تأمین نمی‌شود و دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی خواهید شد مخصوصاً اگر کمبود کالری‌تان مدت‌ها طول بکشد.

خلق و خویتان هم به هم می‌ریزد

در تحقیقی معلوم شد افرادی که نصف میزان همیشگی کالری مصرف کرده بودند تا دو و نیم پوند در هفته وزن کم کنند، نه تنها نسبت به غذا توجه وسواس گونه‌ای گرفته بودند بلکه علائمی چون استرس، خستگی، ریزش مو، صدای زنگ در گوش، حفظ آب در بدن و اضطراب هم در آن‌ها دیده شد.

مشکلاتی برای سلامتی‌ پیش خواهد آمد

رژیم غذایی محدود کننده
رژیم غذایی محدود کننده

زنان به مقدار مشخصی کالری نیاز دارند تا تخمک گذاری کنند و اگر انرژی کافی نداشته باشند تخمک گذاری مناسبی نخواهند داشت، بنابراین مشکلاتی در باروری ایجاد می‌شود. ضمناً محدودیت در دریافت کالری طی مدتی می‌تواند سطح استروژن را پایین بیاورد و موجب از دست دادن توده‌ استخوانی شود. محدودیت مصرف کالری همراه با ورزش‌های شدید منجر به کاهش‌ بیشتری در استروژن ‌می‌شود.