گل و گیاهمقاله آموزشینکات کاربردی گل و گیاه

زمان تعویض گلدان

تکثیر لیندا

👈 اکثر گیاهان پس از مدتی رشد می‌کنند و از گلدان‌ها و ظروفی که درونشان هستند بزرگ‌تر می‌شوند؛ پس باید هر چند وقت یک‌بار گلدان گیاهان مورد علاقه‌تان را تعویض کنید. اگر این کار را به موقع انجام دهید، گیاهانتان نیز با رشد خوب خود به شما پاداش خواهند داد.

👈 هنگام انتخاب گلدان برای گیاهتان، گلدانی را انتخاب کنید که قطرش 2.5 تا 5 سانتی‌متر بزرگ‌تر از گیاه باشد. اگر گلدانی که انتخاب می‌کنید بیش از اندازه بزرگ باشد، گیاه داخل آن بیش از حد کوچک به نظر می‌رسد (تا زمانی که در خانهٔ جدیدش دوباره رشد کند).

نکاتی در خصوص تعویض گلدان حسن یوسف

زمانی که گیاه خود را تازه خریداری کرده اید و به منزل می آورید و یا گلدان گیاه خود را تعویض میکنید، با توجه به تغییرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشدوگلدهی،زردی برگها و…) برای گیاه به وجود می آید. که به مرور و با فراهم کردن شرایط ایده آل رشد کم و کمتر خواهد شد و ممکنه چندین هفته ادامه داشته باشه.مهمترین نکته در نگهداری است که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و… انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید..
از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر تردد که باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش(کولر) ویا گرمایشی جدا خودداری شود.

حتما مطالعه کنید
مشکلات نگهداری آشوریا با اچوریا

علائمی که نشان می‌دهند باید گلدان گیاهتان را تعویض کنید.

پیت ما چیست؟ - گل من و تو

👈 ارتفاع گیاهتان نسبت به گلدان بیش از اندازه بلند است: اگر این چنین باشد و خطر خم شدن و سقوط گیاهتان وجود داشته باشد یا اینکه هم اکنون این اتفاق افتاده باشد باید گلدان آن را تعویض کنید.

👈 خاک گیاهتان تُهی و عاری از مواد مغذی شده باشد: گیاهان سالم مواد مغذی مورد نیازشان را از خاکی که درونشان هستند می‌گیرند. اگر خاک گیاهتان بد منظر شده یا روی آن را دلمه‌هایی از نمک، کپک یا قارچ پوشانده است، وقتش رسیده که گلدان و همچنین خاک گیاهتان را تعویض کنید.

👈 ریشه‌های درهم پیچیده و بیرون زده: متوجه شدن این مسئله که ریشه‌ها چه زمانی در هم پیچیده شده‌اند امری مشکل است، چون تمام این اتفاقات زیر خاک می‌افتد و از دیده پنهان است.

اما اگر رشد گیاهتان متوقف شده و یا آرام‌تر شده است، می‌توانید حدس بزنید که علت آن کمبود جای ریشه‌ها است.

✅ توجه: در مورد گیاهان کند رشد و گیاهانی که گلدان بزرگ دارند می‌توان به جای تعویض گلدان، چند سانتی‌متر از خاک سطحی گلدان را با خاک جدید تعویض نمود. بهترین زمان تعویض گلدان در صورت نیاز نیمه دوم اسفند بعد از گرم شدن هوا در محیطی سربسته می‌باشد. گلدان جدید بایستی فقط یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. زیرا اکثر گیاهان آپارتمانی در گلدانی که به نظر شما کوچک می‌آیند بهتر رشد می‌کنند.

ارسال پاسخ