سم دیازینون چیست و چطور از اون استفاده کنیم {کرم خاکی، حشرات، برنج و…}

سم دیازینون چیست
سم دیازینون چیست

سم دیازینون چیست و چطور استفاده کنیم؟ رایج ترین و آزار دهنده ترین آفات گیاهان آپارتمانی، حشرات مکنده ی آب هستند زیرا آنها به سرعت تکثیر شده و به معنای واقعی کلمه به نیروی حیات گیاه آسیب می رسانند. چون شروع به مصرف آب موجود در بافت گیاهان کرده و کم کم باعث پژمرده شدن و نابودی گیاه شما خواهند شد. در ادامه میخواهم یکی از رایج ترین سموم برای از بین بردن حشرات و آفت گیاهان آپارتمانی و باغی رو براتون توضیح بدم، و هر آنچه که باید در خصوص سم دیازینون بدونید رو بهتون میگم، چطور و چه زمانی ازش استفاده کنید، ولی خب قبلش کمی در خصوص انواع آفت و بیماری گیاهان بهتون بگم و اینکه چطور باید رفعشون کنیم.

حشرات مکنده به اندازه ی کافی کوچک هستند تا از دید شما در امان باشند بنابراین با توجه به سرعت تکثیر آنها، یک هجوم از سوی این آفات می تواند به حیات گیاه آپارتمانی شما پایان دهد.
این گروه مخرب به صورت کلی شامل موارد زیر هستند:

 • شته ها
 • شپشک آردآلود
 • حشرات پولک دار
 • کنه های عنکبوتی
 • تریپس
 • مگس سفید

آفات آزار دهنده ی شایع گیاهان آپارتمانی به شرح زیر هستند:

 • پشه سیاه یا مگس سیاه
 • مورچه ها
 • مگس میوه یا مگس سرکه دم فنری

حشراتی که به طور مستقیم از گیاه تغذیه می کنند:

 • کاترپیلار (لارو یک پروانه ی قهوه ای بزرگ)
 • حلزون و یا لیسک ها
 • آفت های باغی کرم Vine Weevil

آفاتی که از بافت گیاهی تغذیه می کنند معمولا برای گیاهان آپارتمانی که در فضای باز نگهداری می شوند، ایجاد مزاحمت می کنند و در صورتی که گیاه در خانه نگهداری شود، از آسیب این نوع آفات تا حدی در امان خواهد بود اما در صورتی که گیاه شما دچار افت شد می توانید از افت کش استفاده کنید.
اسپری افت کش و  اماده مصرف دیازینون به طور موثر از بین برنده طیف وسیعی از افت ها میباشد فقط کافیست قبل از مصرف به خوبی تکان دهید و بر روی گیاه اسپری نمایید.

بنر گل من و تو
سم دیازینون برای گیاهان
سم دیازینون برای گیاهان

آفت شایع گیاهان آپارتمانی

شپشک آرد آلود “ Mealy bug“ یا شته پشمالو Woolly aphid“  حشره ای با نام علمی “Pseudococcus“  از خانواده “   Pseudococcidae می باشد.
حشرات مکنده ایی هستند که معمولا روی ساقه و لابه لای برگ گیاهان قرار گرفته و از شیره گیاه تغذیه میکند  باعث ضعیف شدن گیاه می شود سفید رنگه و به شکل پنبه روی گیاه دیده می شود. در کوتاه مدت باعث آسیب جدی به گیاه می شود. شپشک ها شیره عسلی یا عسلک تولید میکنند که ماده ایی چسبناک بوده و باعث جذب مورچه به  گیاه شده وسبب رشد قارچهای سیاه در گیاه می شود.کنترل شپشک روی گیاهان خانگی گامی بسیار مهم در حفظ سلامت گیاه محسوب می شود.

اگر علاقه مند به نگهداری گیاهان آپارتمانی باشید احتمالا با تفاله های سفید مومی شکل روی برگ ها و ساقه ها مواجه شده اید. وجود این تفاله های مومی ناشی از خسارت آفتی به نام شپشک آرد آلود می باشد. این حشرات ریز در محیط های گرم و مرطوب یافت می شوند، پس می توان نتیجه گرفت که شپشک ها در خانه و گلخانه در شرایط مطلوب رشد و تکثیر هستند.

📌 شپشک آفت شایع گیاهان آپارتمانیه که از شیره گیاه تغذیه می‌کنه و به مرور باعث ضعیف شدن گیاه و توان تحمل پایین در برابر تنش های محیطی میشه.
📌 دقت کنید زمانی که یک گیاه آلوده میشه شما باید تمام گیاهان اون علاوه بر اون گیاه درگیر رو هم سم پاشی کنید

مراحل مبارزه با شپشک آردآلود❎

 • بررسی گیاه خریداری شده قبل از ورود به خانه
 • باید از کوددهی بیش از حد به گیاهان جلوگیری کنید
 • با استفاده از یک دستمال کاغذی یا پارچه شپشک را حذف کنید و مطمئن شوید که آن را له کرده اید نه اینکه آنها را جابه جا کرده باشید.
 • می توانید با یک اسفنج پنبه ایی که کمی الکل آغشته کرده اید خشک کنید.
 • گیاه آلوده را با شوینده ملایم و آب بشویید.
 • گیاه آلوده را با یک آبپاش روغنی یا صابونی اسپری کنید
 • اسپری آفت کش مخصوص کنترل شپشک دیازینون به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب استفاده می شود.
 • اگر گیاه به شدت آلوده شده باشد گیاه خود را دور بیاندازید

سم هم خودش یک نوع دارو برای گیاهه که با مصرف اشتباه میتونه آسیب جبران ناپذیر به گیاهتون بزنه ☠

سم دیازینون چیست و چطور باید ازش استفاده کنیم؟

دیازینون (diazinon) جزء سموم فسفره و یک حشره‌کش نسبتاً فرّار است و برای از بین بردن مگس و کنه مخصوصاً کنه تولوزانی به مقدار زیاد استفاده می‌شود. این حشره‌کش از طریق پوست بدن نیز جذب می‌شود بنابراین از تماس با پوست باید جلوگیری شود. . این حشره کش با داشتن قابلیت نفوذ در لایه‌های واکسی بافتهای گیاهی در کنترل آفاتی که در داخل نسوج گیاهی (مینوزها و ساقه خوارها) زندگی می‌کنند را می‌توان با موفقیت به کار برد. دیازینون یکی از پر مصرف‌ترین سموم ارگانوفسفره بوده که با کنترل طیف وسیعی از آفات جونده و مکنده در باغات و مزارع نقش مهمی در کنترل شیمیایی آفات دارد.

فرمول سم دیازینون
فرمول سم دیازینون

با شناخت سم دیازینون و داشتن این سم تو خونه با حشرات خداحافظی کنید. توجه داشته باشید که اگر بعد از استفاده از سم علائمی چون سردرد، سرگیجه، اسهال، بی‌حسی و اختلال در بینائی داشتید بدونید که دچار مسمومیت با سم دیازینون شده اید و باید به پزشک مراجعه کنید، فقط بهتره تا رسیدن به پزشک از محلول های قی آور استفاده کنید. خرید سم دیازینون گیاهان آپارتمانی با کیفیت و تست شده رو از فروشگاه گل من و تو انجام بدید.

سم دیازینون چطور عمل میکنه؟

این سم بر روی سیستم عصبی حشرات و آفت اثر گذاشته و کم کم باعث مرگ حشره خواهد شد، مکانیسم عمل سم دیازینون به این شکل هست که به عنوان کنترل کننده ی آنزیم استیل کولین استراز عمل میکنه و هیمن مورد باعث مرگ آفت شما خواهد شد حالا شاید این سوال براتون پیش بیاد که چطور کنترل آنزیم استیل کولین استراز باعث مرگ حشره میشه؟ اگر شما این آنزیم رو مهار کنید کم کم باعث تجمع غیرطبیعی استیل کولین در شکاف سیناپسی شده همین مورد ارسال سیگنال‌های نورون به یکدیگروسلول‌های غیر عصبی حشره رو مختل خواهد کرد.

طریقه مصرف سم دیازینون

✍سم دیازینون حالت روغنی داره و به اندازه یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب مورد استفاده قرار میگیره ،هم بصورت آبیاری هم بصورت اسپری به گیاه.
خرخاکی ، کرمخاکی ، هزارپا ،کنه ، شپشک آرد آلود،….همه این ها حشراتی هستند که حتما باهاشون رو به رو شدید. برای کنترل این آفات 2 سی سی سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کرده و به برگها و ساقه اسپری کنید. سمپاشی در آفتاب انجام نشود زیرا باعث گیاهسوزی می شود. سعی کنید در عصر انجام دهید. اگر احتمال میدهید دیگر گیاهان هم آلوده شده باشند روی برگهای آنها هم سمپاشی کنید.

بهترین زمان استفاده از سم دیازینون کی است؟

شاید یکی از سوالات رایج این باشه که بهترین زمان استفاده از سم دیازینون کی هست، توجه داشته باشید که بهترین زمان استفاده از کلیه سموم 3 الی 9 صبح و عصر ساعت 5 الی 8 است که بسته به شرایط نگهداری گیاه میتونید استفاده کنید. هیچ وقت در نور شدید و آفتاب مستقیم عمل سم پاشی رو انجام ندید مخصوصا اگر گیاه شما بیرون از خانه قرار داره چون نور خورشید تجزیه سم دیازینون رو 2 الی 4 برابر سریعتر میکنه. همچنین باید زمانی سمپاشی کنید که زنبور ها فعالیت خودشون رو شروع نکرده باشند چون هم باعث آسیب به اونها میشه و هم با گرده افشانی و انتقال سم از این گیاه به گیاه دیگه اثر سم کاهش پیدا خواهد کرد.

فرق سم مالاتیون و دیازینون

کدومشو بخریم بهتره ، هردو سم حشره کش هستن مثل مسکن های درمانی ژلوفن و استامینوفون که هردو برای تسکین دردند منتهی ژلوفین قوی تره دیازنون هم همینطوره از مالاتیون قوی تره پس اگه درصد افات و حشراتتون زیاده باید سم قوی تری بخرید ازینا قوی تر کنفیدور یا همون ایمیدیاکلوپراید حشره کش سیستمیکی هست که وارد شیره گیاه میشه و حشرات مکنده مثل شته و شپشک ها با تغذیه از شیره گیاه ازبین میرن  مثل مالاتیون دیازنون غیر سیستمیک و نفوذی نیس که مجبور شید روی خود شپشک و افت بکشیدش تا ازبین بره مثلا میگن قارچکش سیستمیک مانکوزب یا قارچکش نفوذی کاربندازیم،درست به همین معنان که یکیشون با اسپره اثر گذاره یکیشون باید حتما روی آفت مستقیما بخوره هرشرکتی ممکنه سیستمیک یا غیر سیستمیک تولید کنه روشو بخونید نوشته سیستمیک خریدید یا غیر سیستمیک!؟

آیا سم دیازینون برای هزارپا خوبه؟

بهتر است هنگام مشاهده اولین هزار پاها زودتر اقدام  کنید زیرا در صورت سوراخ کردن ساقه گیاه دیگر کاری نمیتوان انجام داد. وقتی  این هزار پاها از گلدان بیرون می آیند و اطراف گلدان می‌میرند ،این صحنه اصلا خوشایند نیست به خصوص برای کسانی که بچه کوچک دارند میتواند یک دغدغه باشد.
محیط رشد هزارپا: محیطی مرطوب و تاریک و غذای ذخیره شده درگلدان(قسمت های مختلف گیاه مثل برگ که روی خاک می افتد)پس  راه حل اول گرفتن شرایط زندگی آن است. حتما مطلب 9 روش از بین بردن هزارپا رو مطالعه کنید.
هزار پاها هم در تابستان و هم در زمستان دیده میشوند. برای سمپاشی میتوان از سم دیازینون و حشره کش تالین استفاده کرد. اگر نمیدونید سم تست شده و با تضین رو از کجا بخرید حتما به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید، خرید سم با کیفیت و تضمین شده برای شما

نحوه استفاده از سم دیازینون
نحوه استفاده از سم دیازینون

سم کنفیدور برای درمان آفت ها

سم کنفیدور یکی از بهترین سموم سیستمیک برای از بین بردن شپشکهاست. با اسپری کردن سم کنفیدور روی قسمت های مختلف برگ سم به داخل شیره گیاه نفوذ کرده وحتی اگر یه شاخه سم نخورده باشد از طریق آوندها سم به کل گیاه منتقل شده ودر هرکجا که آفت از شیره گیاهی تغذیه کند مسموم می شود.
طبق دستور مندرج روی بسته ترکیب  مخلوط شده را به تمام قسمتهای گیاه مخصوصا قسمتهایی که شپشک ها تجمع کردن و زیر برگها وساقه ها اسپری کنید.
توجه داشته باشید که اگر گیاهتان آپارتمانی ودرون منزل است آن را به بیرون از منزل در فضای باز برده واین کار را بیرون ازخانه انجام بدید ویک یا دوساعت بعد از پایان کار گیاهتان را به داخل بازگردانید.در زمان سمپاشی از دستکس، عینک وماسک استفاده کنید.

طورکلی اگه از خاک استریل استفاده نکنیم بعد از مدتی شاهد حضور خرخاکی ،هزارپا ،کرم خاکی درخاک میشیم

اگه توی زیرگلدونیتون گِل های لوله شده یااستوانه شکل دیدین به حضور کرم ها درخاک شک کنید

به دوروش میتونید کرم ها رو ازبین ببرین:
روش اول: میتونید کل گلدونتون رو توی یک تشت آب به مدت چند ساعت بزارین تاحشرات و کرم ها توی خاک خفه بشن و بیان بیرون
روش دوم: استفاده از سم دیازینون برای کرم خاکی خرخاکی وهزارپا
طریقه مصرف: ۳ تا ۵ گرم سم دیازینون رو دریک لیتراب قاطی کنید و پای خاک گلدونتون بریزید

موقع سم‌پاشی با دیازینون چه نکاتی رو رعایت کنیم

⬅️یک روز قبل از ریختن سم پای گیاهتون بهش اب بدین که گل تشنه نباشه و سم رو جذب کنه
⬅️توی محیط باز گیاه روسم‌ پاشی کنید
⬅️دوره مصرف رو کامل کنید
بعد از کامل شدن دوره استفاده از سم ،حتما حداقل یک دوره به گیاهتون قارچکش استفاده کنید

این نکات فراموش نکنید:

 1. سم زیاد باعث نمیشه تاثیر گذاریش بیشتر بشه
 2. به هیچ وجه از سم های بی نام و نشان استفاده نکنید
 3. بدون مشاوره اصلا سم پاشی نکنید
 4. حتما نکات ایمنی دستکش و ماسک استفاده کنید
 5. از پیج های معتبر خرید کنید که پاسخگو باشن

در این مطلب سعی کردم تمام نکات و مواردی که باید در خصوص سم دیازینون بدونید رو به شما بگم، اگر سوال یا مشکلی در استفاده از این سم دارید در بخش دیدگاه مطرح کنید تا به تمامی سوالات کارشناسان ما پاسخ بدن