طرز تهیه مجبوس عربی با گوشت مرغ

طرز تهیه مجبوس عربی با گوشت مرغ
طرز تهیه مجبوس عربی با گوشت مرغ

طرز تهیه مجبوس عربی : مجبوس یا مچبوس یک پلوی عربی معروف است که برای مهمانی ها و اعیاد تهیه می شود. مواد اصلی آن گوشت گوسفند یا بره (گاهی مرغ یا ماهی) ، برنج دانه بلند، ادویه های معطر ، سیب زمینی وگوجه است (ما در این آموزش طرز تهيه مجبوس مرغ رو آماده کردیم). نشاسته موجود در سیب زمینی و برنج، ویتامین های فلفل، گوجه و پیاز از یک سو و پروتئين موجود در گوشت یا مرغ از سوی دیگر ارزش غذایی مجبوس را تا حد زیادی بالا برده است. در این پست با طرز تهیه این پلوی خوش عطر و بو آشنا خواهید شد.

مواد لاز برای تهیه مجبوس عربی

سه پیمانه برنج دانه بلند
سه تکه مرغ
یک قاشق چایخوری ادویه کاری
یک قاشق چایخوری فلفل سیاه
میخک، هل، چوب دارچین
فلفل سبز  و هویچ سه تکه
نمک به مقدار لازم
نصف لیوان کشمش
یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
سه عدد پیاز خرد شده
سه عدد گوجه فرنگی حلقه شده
سه عدد سیب زمینی بزرگ برش داده شده

طرز تهیه مجبوس عربی با گوشت مرغ

در طرز تهيه مجبوس مرغ شما باید ابتدا مرغ ها را خرد شده را در آب بریزید تا بپزد. میزان آب باید بیشتر از میزان معمولی باشد زیرا باید از باقی مانده آب مرغ برای پخت برنج و مواد داخل آن استفاده شود. وقتی مرغ در حال پخت است چوب دارچین، هل و یک پیاز بزرگ نصف شده و هویچ را درون قابلمه بیندازید و بگذارید مرغ خوب بپزد.

بنر گل من و تو

مرغ را از آب جدا کنید، از آب مرغ باقی مانده برای پخت برنج استفاده می کنیم.برنج را در آب مرغ ریخته و می گذاریم بجوشد ( در  حال جوشیدن به آن  ادویه و فلفل را اضافه می کنیم ). وقتی برنج جوشید، آن را آب کش می کنیم، باید مغز برنج سفت نباشد و برنج را کمی زنده تر برمی داریم و بعد می رویم سراغ محتویات پلو.پیازهای خرد شده را بگذارید سرخ و طلایی شوند گوجه های حلقه ای را هم به پیاز اضافه کنید تا سرخ و نرم شود.

آب مرغ و ادویه ها را به مایع اضافه کنید.مرغ ها را روی آن بچینید. سپس سیب زمینی های برش زده شده را هم به همان شکل روی مرغ ها می چینیم یک لایه برنج آب کش شده را به مواد اضافه می کنیم.کشمش و کاری را نیز به آن می افزاییم. لایه دوم برنج را روی آن ریخته و دوباره کشمش و ادویه کاری اضافه می کنیم تا تا جایی که فضای قابلمه را پر کند.

بعد آن را روی شعله ملایم می گذاریم تا همه موادش از جمله سیب زمینی خوب بپزد و به خورد هم بروند. بعد از اینکه غذا پخت همه مواد قابلمه را با کفگیر مخلوط می کنیم تا کشمش و سیب زمینی و مرغ در سراسر قابلمه به اندازه  پخش شود و آماده سرو گردد.

طرز تهیه مجبوس گوشت مرغ
طرز تهیه مجبوس گوشت مرغ

امیدوارم که آموزش طرز تهیه مجبوس گوشت (گوشت مرغ) مفید بوده باشه و بتونید تو خونه این خوشمزه رو درست کنید و از خوردنش لذت ببرید. رسپی از فرهاد عزیز