5 علت لوله شدن برگ زاموفیلیا چیست و چطور درمان کنیم؟

علت لوله شدن برگ زاموفیلیا
علت لوله شدن برگ زاموفیلیا

علت لوله شدن برگ زاموفیلیا چیست؟ گیاه زاموفیلیا با نام علمی Zamioculcas zamiifolia یکی از گیاهانی است که نگهداری از آن بسیار آسان و راحت است. گیاهی با برگ های کوچک و براق که با شرایط مناسب اندازه برگ های آن مقداری بزرگتر هم میشود و طول ساقه هایش بین ۴۰ الی ۶۰ سانتی متر هم میرسد. گیاهی است مناسب برای انواع خانه ها با سلیقه های مختلف، این گیاه در تصفیه هوا نیز موثر است و همچنین میتواند در برابر تنش ها تا حدودی مقاومت کند. با تکثیر زاموفیلیا به آسانی شما میتوانید یک گلخانه پر از زاموفیلیا داشته باشید که به تصفیه خانتان نیز کمک میکند(حتما در خصوص گیاهان تصفیه کننده هوا مطالعه کنید) . توجه داشته باشید گیاه زاموفیلیا جزء گیاهان سمی است و برای انسان و حیوانات خطرناک بوده و شیره آن میتواند باعث التهاب پوست هم بشود.

یکی از سوالاتی که در هنگام نگهداری از گیاه زاموفیلیا ایجاد میشود این است که چرا برگ های این گیاه پیچ خورده و لوله ای شکل میشوند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا علت این مشکل را پیدا کرده و با راه درمان آن آشنا شویم.

لوله شدن زاموفیلیا
لوله شدن زاموفیلیا

دلایل لوله ای شدن برگ زاموفیلیا:

اصلی ترین دلیل لوله شدن برگ زاموفیلیا دریافت کم آب و پایین بودن رطوبت محیط می باشد که باید میزان و نحوه آبیاری گیاه رو همیشه در نظر داشته باشید، این گیاه به آبیاری کم مقاوم هست و آبیاری زیاد هم باعث مرگ اون خواهد شد. در زیر برخی از دلایل اصلی رو به صورت تیتر وار بیان کردم که در ادامه مطلب تک تک موارد رو با هم بررسی میکنیم

بنر گل من و تو
  • شرایط نوری نامناسب
  • آبیاری نامنظم
  • تغییرات دمایی
  • کمبود رطوبت
  • بیمار و آفات

در ادامه هر یک از این موارد را توضیح خواهید داد.

تاثیر میزان نور در پیچ خوردگی و لوله ای شدن برگ زاموفیلیا

 در صورتی که نور دریافتی گیاه بیشتر از نور مورد نیاز گیاه باشد، علائمی چون لوله شدن برگ در گیاه نمایان میشود. در بسیاری از گیاهان این علائم، به شکل سوختگی هستند اما در گیاه زاموفیلیا علاوه بر آن ممکن است برگ ها هم لوله ای و جمع شوند که علت آن نور زیاد است که باعث افزایش تعرق شده و آب زیادی را گیاه از دست میدهد. برای درمان این مشکل بهتر است گیاه را به مرور جابه جا کنید. گیاه زاموفیلیا به نوری نیاز دارد که غیر مستقیم باشد.

نور زیاد و مستقیم باعث از بین رفتن آب میان بافتی در گیاه شده و کم کم برگها لوله میشوند، توجه داشته باشید که همیشه با بالا رفتن میزان نور دریافتی و دمای باید میزان آبیاری هم افزایش پیدا کند.

آبیاری نامناسب علت لوله شدن برگ زاموفیلیا
آبیاری نامناسب علت لوله شدن برگ زاموفیلیا

آیا آبیاری غیر اصولی باعث لوله شدن برگ زاموفیلیا می شود؟

گیاهان، به ویژه گیاهان آپارتمانی به آبیاری منظم برای رشد مطلوب نیاز دارند و در صورت آبیاری نامنظم و یا آبیاری کم و آبیاری زیاد دچار مشکلاتی میشوند و این مشکلات به شکل تغییراتی در ظاهر گیاه نمایان میشوند. در گیاه زاموفیلیا لوله شدن برگ میتواند به خاطر آبیاری نامنظم و نامناسب باشد. در واقع هم آبیاری کم و هم آبیاری زیاد میتواند این علائم را در گیاه زاموفیلیا ایجاد کند به همین دلیل در آبیاری کردن باید دقت داشته باشید.

در آبیاری کردن زاموفیلیا صبر کنید تا سطح خاک گلدان به اندازه 3-4 سانتی متر خشک شود و بعد آبیاری کنید توجه داشته باشید این حالت برای خاک های استاندارد مناسب است نه خاکی که سنگین و یا سبک است در صورتی که خاک شما متفاوت است باید با توجه به نوع خاک و میزان زهکشی آبیاری را انجام دهید چرا که در صورت نداشتن زهکشی خوب با آبیاری زیاد، آب در گلدان باقی میماند و ریشه را دچار پوشیدگی میکند.برای درک بهتر در مورد آبیاری کردن در زمان مناسب میتوانید مطلب زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی را در سایت مطالعه کنید.

آیا تغییر دا باعث لوله شدن برگ زاموفیلیا میشود؟

بهترین دما برای گیاه زاموفیلیا دما 18-25 درجه سانتیگراد است و تا حدودی به افزایش دما مقاوم است اما تغییرات ناگهانی دما یعنی سرد شدن و یا گرم شدن به یک باره محیط اطراف گیاه میتواند علائم در گیاه ایجاد کند که این علائم به شکل پیچیدن و لوله ای شدن برگ هاست. توجه داشته باشید گیاه در صورتی که تحت وزش باد سرد و یا گرم هم قرار بگیرد این علائم را نیز نشان خواهد داد در هنگام تغییر فصول باید به این نکته توجه کنید تا گیاه دچار تنش نشود و گیاه را نزدیک سیستم های گرمایشی و یا سرمایشی قرار ندهید. به هیچ وجه نه این گیاه و نه سایر گیاهان آپارتمانی را در معرض وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید.

حتما مطلب نگهداری زاموفیلیا بلک را مطالعه کنید.

خشکی کشیدن گیاه زاموفیلیا

لوله ای شدن برگ زاموفیلیا علاوه بر آبیاری نامنظم بر اثر کمبود رطوبت و یا خشکی هوا نیز ایجاد میشود. در بسیاری از موارد در صورت کمبود رطوبت اسپری آب انجام میدهند توجه داشته باشید اسپری کردن آب باید اصولی باشد چرا که در صورت اسپری کردن غیر اصولی گیاه دچار مشکلات دیگری نیز میشود مانند اسپری کردن در زمانی که نور آفتاب زیاد است که در این حالت دچار سوختگی در ناحیه برگ ها میشوند و یا اسپری کردن زیاد در حالتی که گیاه آلوده به بیماری های قارچی و یا باکتری باشد در این حالت نیز بیماری شدت پیدا میکند. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه زاموفیلیا بهتر از دستگاه های بخور سرد استفاده کنید و یا برای گیاه حالت جزیره ایجاد کنید.

آفت دلیل لوله شدن زاموفیلیا
آفت دلیل لوله شدن زاموفیلیا

آیا آفت بر لوله شدن زاموفیلیا تاثیر دارد؟

آفاتی که میتوانند باعث این علائم در زاموفیلیا شوند آفاتی هستند مانند شته ها، کنه ها و …

شته ها حشراتی هستند با بدنی نرم و گلابی شکل که گیاهان را مورد حمله قرار میدهند. این آفت از شیره ی گیاهی تغدیه کرده و باعث جمع شدن برگ ها میشوند به طوری که اگر برگ های جمع شده را باز کنید این حشرات را به همراه فضولاتشان خواهید دید که در برگ های لوله شده پنهان شده اند.

آفت دیگر که ممکن است باعث ایجاد چنین علائمی شود کنه ها هستند حشراتی بسیار ریز که به سختی با چشم دیده میشوند در بیشتر موارد در زیر برگ ها و یا قسمت های پیچ خورده پنهان میشوند. برای از بین بردن این آفات میتوانید گیاه خود را شست وشو دهید و یا با محلول آب و صابون اسپری کنید. در صورت زیاد بودن میتوانید از سموم برای سمپاشی استفاده کنید در مواردی که سم پاشی میکنید باید میزان دوز مصرفی را حتما رعایت کنید تا گیاه دچار سوختگی نشود و حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید تا تاثیری بر روی سلامتی خودتان نداشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دلایل لوله شدن برگ گیاه زاموفیلیا آشنا کنیم برای آشنایی در مورد مشکلات نگهداری از زاموفیلیا میتوانید مقاله های مشکلات زامیفولیا و  زرد شدن زاموفیلیا نیز مطالعه کنید. اگر سوال، مشکل یا تجربه ای دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا کارشناسان گل من و تو در سریعترین زمان پاسخ شما رو ارسال کنند.