معرفی و شرایط نگهداری گل سنگ را بدانید

معرفی و شرایط نگهداری گل سنگ
معرفی و شرایط نگهداری گل سنگ

شرایط نگهداری گل سنگ : یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا که بیشتر برای ترایوم استفاده میشه، ترکیب گل سنگ با خزه زیبایی فوق العاده ای درست میکنه و به همین خاطر اون رو بیشتر در داخل تراریوم استفاده میکنند.یکی از رایج ترین رنگ های موجود در بازار این گیاه به رنگ صورتی است که در سال های اخیر رنگ های بسیار زیادی از این گیاه در بازار یافت میشه که میتونید در انتخاب های خود بنا به دکوراسیون و سلیقه خود انتخاب کنید. بریم و تمامی مواردی که در خصوص نگهداری گل سنگ بدانید را مطالعه کنیم.

معرفی کلی گل سنگ

گیاه گل سنگ که در ایران بیشتر با نام گلسنگ شناخته میشود با نام علمی Hypoestes phyllostachya از خانواده Acanthaceae می باشد و بومی جزایر گرمسیری و نیمه‌گرمسیری اقیانوس هند است. بخاطر وجود لکه های فراوان روی برگ های این گیاه در انگلیسی به گیاه سنگ یا polka dot plant (گیاه خالخالی) نامیده می شود.

برگها این گیاه بیضی شکل و دارای نقاط و خالهای صورتی رنگ البته این گیاه دارای 4 گونه رنگی متفاوت می باشد که در رنگ های ،سفید،سبز،قرمز،صورتی میتوانید تهیه کنید. برای تکثیر این گیاه میتوانید از تقسیم ساقه و قلمه گیری استفاده کنید و این امر باعث پر پست شدن و رشد بهتر نیز می شود. گیاه مناسبی برای پوشش خاک در گلدان های بزرگ با کاشت گروهی است.

شرایط نگهداری گل سنگ
شرایط نگهداری گل سنگ

شرایط نگهداری گل سنگ

آبیاری گل سنگ :

این گیاه به مرطوب بودن خاک گلدان نیاز دارد ولی خیس ماندن خاک گلدان را دوست ندارد. به طور میانگین باید هر 4 روز یکبار این گیاه را آبیاری کنید ولی یک راه بهتر برای تشخیص زمان آبیاری وجود دارد و اون هم این هست که ببینید چه زمانی بر گیاه شما ولو میشه اون زمان بهترین زمان آبیاری هست. این که را فقط برای یکبار انجام داده و یک روز قبل از ولو شدن برگها اون رو آبیاری کنید. را دیگر تشخیص زمان آبیاری خشک شدن خاک تا عمق 2 سانتی متری می باشد.

سعی کنید از آب بدون املاح برای آبیاری گل سنگ استفاده کنید، در آبیاری گل سنگ به نکات زیر حتما توجه کنید:

  1. از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید و اجزه دهید آب به دمای اتاق رسیده باشد،آب ولرم (25 درجه). چون استفاده از آب سرد باعث ریزش برگ‌ها و کم رنگ اونها خواهد شد. گل سنگ در تابستان نیازمند نم و رطوبت است و در زمستان کمتر احتیاج به رطوبت دارد.
  2. این گیاه را میتوانید در تابستان در هفته 3 بار و در زمستان یکبار آبیاری کنید.
  3. آبیاری زیاد باعث زرد شدن گل سنگ خواهد شد.
  4. غبار پاشی و مه پاشی برای این گیاه لازم نیست.
رطوبت مورد نیاز

اگر گل سنگ را شما به صورت گروهی با گیاهان دیگر کاشت اید رطوبت آن تامین خواهد بود،زیر گلدانی آن را پر از سنگ ریزه کنید و سپس داخل آن آب بریزید و به مرور با بخار شدن آب رطوب گیاه شما نیز تامین خواهد شد. یکی از علت های خشکی نوک برگ گل سنگ کمبود رطوبت می باشد.

شرایط نگهداری گل سنگ
شرایط نگهداری گل سنگ
نور:

اگر میخواهید گیاهی شاداب و با رنگ های عالی داشته باشید آن را در شرایط نوری ایه آل قرار دهید.آن را پشت پنجره و نور غیر مستقیم قرار دهید. اگر هوا بیش از اندازه تاریک و یا سایه شدید باشد نقاط زیبای صورتی رنگ در متن سبز برگها محو و کمرنگ میشوند،تابش مستقیم نور آفتاب به برگها باعث ایجاد لکه های سوخته در سطح آنهامیشود.

دما:

گیاه گل سنگ خنکی رو دسوت داره ولی سرما رو نه و بهترین دمای روز 29-24 درجه سانتیگراد و دمای شب 23-21 درجه سانتگراد برای گل سنگ مناسب می باشد. البته توجه کنید که در زمستان دما نباید به زیر 13 درجه سانتیگراد برسد که در این صورت برگها کمرنگ میشند و به تدریج شروع به ریزش میکنند.

خاک مناسب :

شما میتوانید از خاک های آماده کاشت مانند خاک هلندی و کمپوست برای پرورش این گیاه استفاده کنید ولی در حالت کلی باید بدانید که خاکی غنی با زهکش مناسب برای این گیاه عالی هست.

کوددهی

شما میتونید هر دو هفته یکبار از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی مانند گرین به این گیاه برای تغذیه بدهید ولی توجه کنید که این کود ها را به صورت محلول در آب و در زمان آبیاری به گیاه بدهید.

زمان تعویض گلدان

زمانی که ریشه های گل سنگ از زیر گلدان شروع به خارج شدن کردن زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. ولی فبل از تعویض گلدان حتما از ساقه های آن برای تکثیر استفاده کنید.

تکثیر گل سنگ

تکثیر گل سنگ به روش های مختلفی اعم از قلمه ساقه و کاشت بذر میتواند انجام گیرد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

تکثیر گل سنگ به رو ش قلمه

برای تکثیر گیاه گل سنگ با استفاده از قلمه زدن می‌بایست از اوایل اردیبهشت ماه تا اوایل مهرماه با یک وسیله مناسب (قیچی باغبانی یا چاقویی تیز) قلمه‌هایی را به طول 7 تا 10سانتیمتر جدا کنید. بهترین قلمه برای تکثیر گل سنگ گرفتن قلمه نوک ساقه‌هاست. از نوک ساقه قلمه هایی به طول 5 الی 20 سانتیمتر به همراه چند برگ (3 یا 4 برگ کافی است) تهیه کنید. توجه داشته باشید که وجود حداقل یک گره (گره مکان اتصال برگ به ساقه است) بر روی قلمه گل سنگ ضروری است.

قلمه ها را می‌توان در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده (البته بستر را نیز می توان از مخلوط شن و خاک برگ نیز تهیه کرد) و بعد در گلدانی با قطر دهانه در حدود 7 سانتیمتر حاوی کمپوست بذر و قلمه کاشت البته می‌توان قلمه را نیز در آب ریشه‌دار کرد. قلمه ها را در دمای مناسب (20درجه سانتیگراد) ، نور کافی ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. این قلمه‌ها را با نایلون و یا کیسه شفاف پلاستیکی بپوشانید تا عمل تعریق انجام شود. تعرق قلمه به عملیات ریشه‌دهی سرعت بیشتری خواهد داد.

ریشه دادن قلمه گیاه گل سنگ به زمانی در حدود 2 ماه نیازمند است. پس از آن بایستی کیسه پلاستیکی را برداشته تا گیاه بتواند در محیط طبیعی به رشد خود ادامه دهد. گیاه را با کود مایع تغذیه کنید تا گیاهی شاداب و سرحال داشته باشید. سپس آن را به گلدانی با قطر دهانه 10 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید. در روش ریشه دهی در آب، زمانی که طول ریشه ها به 5 سانتیمتر رسید، قلمه ها را بیرون آورده و در گلدان‌هایی با قطر دهانه 9 سانتی متر بکارید. دقت کنید که به ریشه‌ها صدمه‌ای وارد نشود.

تکثیر گل سنگ
تکثیر گل سنگ
تکثیر گل سنگ به روش بذر

برای کشت بذر گیاه بهتر است که در ابتدا بذر مورد نظر را مدت 24 تا 48 ساعت در آب ولرم قرار دهید و سپس در داخل یک گلدان یا سینی بذر در عمق 0.5 سانتیمتر کشت شود. بستر کشت بذر گیاه باید مخلوطی از پیت ماس و پرلیت باشد. درصورت استفاده از خاک یا بسترهای دیگر درصد جوانه‌زنی کاهش می‌یابد و در مواردی موجب عدم سبز شدن بذرها می‌شود. از اواسط تا اواخر بهار، بذرها را به صورت پراکنده بکارید ودر دمای 20 تا 23 درجه سانتیگراد قرار دهید.

بهتر است که بستر کشت از نور مستقیم خورشید دور باشد.بهترین زمان کشت بهار و تابستان است. توجه کنید برای آماده سازی گیاه جهت کاشت در فضای باز در حدود 12-10 هفته قبل از آخرین سرمای بهاره بذرها باید کاشته شوند.

فراموش نشود کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوا و در نتیجه جوانه زنی بهتر بذرها کمک خواهد کرد. بذرها در طی دو هفته شروع به جوانه زدن کرده و زمانی‌که نهال‌های بذری به اندازه کافی بزرگ شدند، آن‌را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه 7 یا 8 سانتی متر حاوی کمپوست گلدان بکارید.

مشکلات نگهداری گل سنگ

روی برگ ها لکه های سوخته مشاهده کردید

در این صورت اشعه مستقیم آفتاب و یا استفاده از مواد براق کننده شیمایی باعث این مشکل شده است ابتدا گلدان را به مکانی با نور فیلتر شده منتقل کنید و اگر از مواد براق کننده استفاده میکنید دیگر از آنها استفاده نکنید.

مشکلات نگهداری گل سنگ
مشکلات نگهداری گل سنگ
کمرنگ شدن برگ ها و سپس سقوط آنها

این مشکل ناشی از استفاده از آب سرد و یا سرد بودن محل نگهداری گیاه می باشد. حتما برای آبیاری از آب هم دما شده با محیط استفاده کنید و اگر محیط سرد می باشد گلدان را به مکانی با دمای بالاتر منتقل کنید.

زرد شدن برگ ها

آبیاری شما بیش از اندازه بوده و برای آبیاری مجدد صبر کنید تا خاک کاملا خشک شود.

سیاه شدن برگ

وقتی گیاه شما داخل تراریوم قرار دارد به علت نداشتن تهیه مناسب و آبیاری زیاد این اتفاق ممکن است بیافتد.

رنگ پریدگی برگها و لکه های قهوه ای

گیاه را با استفاده از سم های حشره کش سمچاشی کنید.

محو شدن نقاط رنگی برگ

در اثر کمبود نور کافی این عارضه رخ خواهد داد گلدان را به مکانی با نور زیاد منتقل کنید.

خشک شدن حاشیه برگ ها

اگر محیط نگهداری گیاه گرم و خشک شود این عارضه رخ خواهد داد گلدان را به مکانی با خنک تر منتقل کنید.