معرفی و نگهداری برگ بیدی گیاه آپارتمانی

معرفی و نگهداری برگ بیدی
معرفی و نگهداری برگ بیدی

معرفی و نگهداری برگ بیدی : یکی از گیاهان آپارتمانی که خیلی راحت میتونید تو خونه هاتون نگهداری کنید و به عنوان گیاهی که در طاقچه نگهداری میشه و در خیلی از مواقع به عنوان گیاه آویز هم ازش استفاده میکنند نام برد. تکثیر این گیاه بسیار راحت بوده و شما میتونید در یک سال از این گیاه 5 گلدان هم جدا کنید. در اصل گیاهی علفی هست که در شرایط نگهداری ایده آل به گل هم میشینه و در رنگها مختلف در بازار میتونید اونو تهیه کنید. پس با من همراه باشید تا این گیاه زیبا را معرفی کنم و نیازهای نگهداری اونو براتون بیان کنم.

معرفی برگ بیدی

برگ بیدی به نام علمی Tradescantia albiflora شناخته میشود که از خانواده  Commelinaceae به حساب می آید و در اصل بومی آفریقای جنوبی و داری 60 گونه مختلف می باشد. که بیشتر گونه های علفی این گیاه به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری میشود که برگهایی تخم مرغی شکل و پهن که بدون دم برگ است دارد و به رنگ سبز روشن با نوار سفید یا کرم در بازار بافت میشود.

جالب است بدانید یکی از گیاهانی که میتوانید به راحتی در آب نگهداری کنید همین برگ بیدی خودمون هست که ولی بهتره بعد از مدتی که گیاه رشد کاملی کرد و دارای ریشه شد حتما به خاک منتقل کنید تا مواد مغذی که نیاز دارد را از خاک تامین کند.

برگ بیدی بنفش
برگ بیدی بنفش

نگهداری و نیازهای برگ بیدی

در کل برای نگهداری این گیاه نیاز به نور متوسط و غیر مستقیم ، دمای نسبتا زیاد (این گیاه به سرما به شدت حساس است) و خاکی مرطوب نیاز دارد ولی در ادامه به بررسی کامل نیازهای برگ بیدی می پردازیم.

دمای مناسب

دمای زیاد را دوست دارد و تا دمای 30 درجه سانتی گراد را تحمل میکنید و در دمای بالا رشد بهتری خواهد داشت ولی به دمای پایین حساس است و کمترین دمایی که گیاه میتواند تحمل کنید 10 درجه سانتی گراد می باشد. بالکن و پشت پنجره در تابستان بهترین محل برای نگهداری انی گیاه زیبا می باشد و در زمستان حتما گیاه را داخل منزل نگهداری کنید.

رطوبت

گیاهی است که رطوبت را دوست دارد ولی نه به این مضور که حتما باید برای گیاه رطوبت زیاد فراهم کرد رطوبت معمول اتاق برای گیاه کفایت میکند.

نور مناسب

نیاز نوری خیلی بالایی ندارد و نباید آن را در محلی که نور خیلی کم دارد نگهداری کرد به نور متوسط و فیلتر شده نیاز دارد البته در گونه های مختلف نیاز نوری هم متفاوت می باشد مثلا گونه های ابلق نیاز نوری بیشتری دارند. ولی پنجره جنوبی اصلا برای این گیاه مناسب نیست چون نور زیاد برای گیاه به همراه دارد که موجب سوختگی برگها می شود.

آبیاری

حتما برای آبیاری این گیاه دقت کنید که بین دو آبیاری حتما خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید. البته توجه کنید که وقتی از برگ بیدی به عنوان گیاه آویز استفاده میکنید نیاز آبی آن افزایش پیدا خواهد کرد آن هم به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع و بالا رفتن دما. ولی حتما در زمستان آبیاری را کمتر کنید.

خاک مناسب برگ بیدی

خاک مناسب برگ بیدی و هر گیاه علفی که رشد خوبی به گیاه شما بدهید ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و تورب یا خاک‌برگ است. توجه داشته باشید که حتما از خاکی استفاده کنید که زهکشی خوبی داشته باشد در غیر اینصورت باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد.

برگ بیدی سبز
برگ بیدی سبز
کوددهی

شما میتوانید از کود گیاهان زینتی به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار از اوایل بهار تا اواخر تابستان به گیاه به صورت آبیاری بدهید.توجه داشته باشید که در کوددهی به هیچ وجه زیاده روی نکنید که منجر به کم رنگ شدن برگهای گیاه میشود.

تعویض گلدان

همانطور که در سایر گیاهان نیز گفته شده زمانی که ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شود زمان تعویض گلدان فرا رسیده است و شما باید گیاه را فقط با گلدانی با اختلاف یک سایز تعویض کنید.همچنین میتوانید هر سه هفته یکبار با استفاده از غبارپاشی برگها را تمیز کنید.دقت کنید که به هیچ وجه از مواد براق کننده شیمیایی برای تمیز کردن برگها استفاده نکنید چون باعث ایجاد سوختگی قهوه ای رنگ روی برگها میشود.

تکثیر برگ بیدی

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم تکثیر برگ بیدی بسیار راحت بوده و شما میتوانید در طول سال از این گیاه قلمه گرفته و آن را به راحتی ریشه دار کنید. نحوه ریشه دار کردن این گیاه بسیار راحت بوده و میتواند هم در خاک و هم در آب آن را ریشه دار کنید.

تکثیر برگ بیدی
تکثیر برگ بیدی

برای تکثیر برگ بیدی و کاشت آن در خاک گلدان را با ساتفاده از مخلوط خاک برگ و شن پر کنید،گلدان را قبل از کاشت آبیاری کنید تا کاملا نشست کنند، حالا با استفاده از خودکار و یا مداد سوراخ هایی در داخل گلدان ایجاد کنید و قلمه های را در داخل سوراخ ها قرار دهید. توجه داشته باشید که با حدف جوانه های انتهایی برای تهیه قلمه و تکثیر علاوه بر تولید گیاهان و گلدان های جدید در حقیقت باعث بیدار شدن جوانه های جانبی و در نتیجه پر پشت شدن و توپی شدن گیاه میشود.

البته میتوانید قلمه ها را داخل آب قرار داده و پس از ریشه دار شدن آنها را به خاکی سبک منتقل کنید. در ضمن سعی کنید در هر گلدان حداقل 5 قلمه قرار دهید.

بیماری ها و مشکلات برگ بیدی

همانطور که در بالا گفتیم سرما برای این گیاه مضر است اگر مشاهده کردید که برگ های آن نرم و آبکی میشوند جتما گیاه را به محلی گرم منتقل کنید و حتما از گیاه قلمه بگیرید تا در صورت از بین رفتن گیاه شما گیاه جدید داشته باشید. و همچنین تاکید میکنم از کوددهی بیش از حد خودداری کنید در غیر این صورت برگ گیاهان شما ضخیم و سبز روشن خواهد شد.

پوسیدگی ساقه ها

از عوامل پوسیدگی در گیاهان آبیاری بیش از حد و همچنین مناسب نبودن زهکشی گلدان می باشد که حتما بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و در صورت پوسیدگی حتما از گیاه خود قلمه بگیرید چون دیگر امیدی به بازگشت گیاه شما نمیباشد.

خم شدن و ریزش برگ ها

بالا بودن دمای هوا و همچنین کم بودن رطوبت عامل این مشکل می باشد سعی کنید گلدان را به محلی با دمای پایین تر منتقل کنید و به هیچ وجه گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

مطالب مرتبط :

معرفی و آموزش نگهداری زبرينا

گل های آپارتمانی سایه دوست

چه گیاهانی مناسب بالکن هستند؟