معرفی و نگهداری کاکتوس دم موشی (کاکتوس ماری)

معرفی و نگهداری کاکتوس دم موشی (کاکتوس ماری)
معرفی و نگهداری کاکتوس دم موشی (کاکتوس ماری)

معرفی و نگهداری کاکتوس دم موشی : یکی از انواع کاکتوس ها که این روزها در اکثر خونه ها بخاطر رنگ صورتی گلهای و همچنین راحتی در نگهداری پیدا میشه کاکتوس ماری هست، که گلهای اون خاصیت دارویی داشته و پس از گذشت مدتی گلها به میوه تبدیل خواهند شد. اگر میخواهید که گیاه شما هم گل بده و شاداب باشه حتما باید نیازهایی که در ادامه گفته میوشد را براش فراهم کنید. پس با ما همراه باشید و هر آنچه که برای نگهداری این کاکتوس زیبا میاز دارید رو بهتون بگیم.

معرفی کاکتوس دم موشی

نام علمی این گیاه APOROCACTUS FLAGELLIFORMIS هست که از خانواده Cactaceae به حساب می آد و در انگلیسی به آن RATTAIL CACTUS میگویند این کاکتوس اصالتی مکزیکی داره پس اگر دوست دارید گیاهی مکزیکی پرورش بدید یکی از گزینه های روی میز خواهد بود، کاکتوس ماری اگر به خوبی رشد کند به صورت آویز از گلدان دیده خواهد شد و جلوه بسیار زیبایی به گلدان شما خواهد داد.

کاکتوس دم موشی در بهتیرن حالت و ایجاد شرایط ایده آل 120 سانتی متر رشد خواهد کرد و گلهای اون در بهار و اوایل تابستان خودنمایی میکنند، رنگ گلهای آن میتواند قرمز، بنفش و یا نارنجی باشد گلهایی به نسبت جسه گیاه بزرگ و لوله ای شکل دارد که نهایتا گلها به میوه های قرمز رنگ تبدیل خواهند شد.

بنر گل من و تو
کاکتوس دم موشی
کاکتوس دم موشی

نیازها و نگهداری کاکتوس ماری

به صورت خلاصه باید گفت که این گیاه به آبیاری متوسط، نور زیاد و غیر مستقیم،روطبت متوسط و کم و خاک سبک نیاز دارد که در ادامه به صورت کامل نیازها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نور مناسب

اگر میخواهید که گیاهی کاکتوس شما رشد خوبی داشته باشه نور کافی برای گیاهتون فراهم کنید گیاه رو به دور از نور مستقیم خورشید و پشت پنجره جنوبی قرار بدید متونید از پرده یا روزنامه برای فیلتر کردن نور خورشید استفاده کنید ، البته از نور مصنوعی عم برای رشد گیاه میتونید استفاده کنید.

این گیاه عاشق گرمای فصل های گرم هست ولی حتما سعی کنید که در محیطی سایه و نیمه سایه قرار داشته باشد.

دمای مناسب

کاکتوس دم موشی دمای 10 الی 24 درجه سانتی گراد را به خوبی میتواند تحمل کند ولی در زمان رشد هرچقدر دما بالاتر باشد رشد بهتری خواهد داشت ولی به هیچ وجه اجازه ندین که دمای محل نگهداری از 5 درجه پایینتر بیاد چون باعث یخ زدگی در گیاه خواهد شد.

نحوه صحیح آبیاری

این گیاه هم همانند سایر کاکتوس ها آبیاری متوسط و کم نیاز دارد ولی در فصل رشد (بهار و تابستان) سعی کنید آبیاری زیاد انجام بدین نحوه مشخص کردن زمان آبیاری به این صورت هست که خاک گلدان را کنار بزنید و اگر تا عمق 3 الی 4 سانتی خاک خشک بود اقدام به آبیاری کنید. در فصل های سرد سال آبیاری رو کم کنید. از وجود زهکشی خوب در خاک و گلدان مطمئین بشید چون جمع شدن آب در گلدان باعث پوسیدگی ریهش و ساقه و در نتیجه مرگ گیاه خواهد شد.

رطوبت مورد نیاز

این گیاه نیاز چندانی به رطوبت نداره و همون رطوبت اتاق براش کافی هست

خاک مناسب برای کاشت کاکتوس دم ماری

این گیاه به خاکی با زهکشی بالا و سبک نیاز دارد که میتونید از خاک های مخصوص کاکتوس برای کاشت و پرورش استفاده کنید، از ترکیب خاک باغچه+خاک برگ+پیت ماس هم میتونید استفاده کنید ولی در ترکیب فوق حتما از شن و ماسه هم مخلوط کنید.

تغذیه و کوددهی

همانند سایر گیاهان آپارتمانی و کاکتوس ها در فصل رشد که بهار و تابستان هست برای تامین نیازهای گیاه از کودهای محلول در آب به میزان یک قاشق چای خوری در یک لیتر آب حل کنید و به وصرت آبیاری هر دو هفته یکبار به گیاه بدید.

زمان تعویض گلدان

در همه مطالب گل و گیاه گفتیم که تعویض گلدان تا زمانی که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج نشده کار اشتباهی هست و باعث کم شدن رشد گیاه خواهد شد پس اجازه بدین ریشه تا حدی بزرگ بشه و از زیر گلدان خارج بشه و سپس با یک گلدانی که فقط یک سایز بزرگتر هست تعویض کنید. در هنگام تعویض گلدان هم حتما از دستکش استفاده کنید تا خارهای اون شما رو اذیت نکنه.

تکثیر کاکتوس ماری
تکثیر کاکتوس ماری

نحوه تکثیر کاکتوس ماری

همانطور که گفتیم این گیاه میوه میدهد و داخل میوه بذر ها وجود دارند و شما میتویند آن را به روش کاشت بذر تکثیر کنید ولی یکی از بهترین و راحت ترین روش های تکثیر کاکتوس ماری فلمه گیری هست برای این کار ابتدا ساقه ای سالم و قوی را انتخاب کنید و با استفاده از یک تی تیز یا چاقو که قبلا با استفاده از الکل ضد عفونی کرده ایده از گیاه مادر جدا کنید. و سپس به مدت 24 ساعت اجازه بدین که محل برش خودشو بگیره و یا در خاکستر فرو کنید.

حالا قلمه هیا خود را به خاک سبک منتقل کنید و رطوبت خیلی کم را براش فراهم کنید پس از گذشت چند هفته قلمه ها شروع به ریشه دهی خواهند کرد تا زمانی که قلمه ها ریشه دار شوند گلدان آن را در محلی با نور زیاد و مرطوب نگهداری کنید.

به همین راحتی میتونید تکثیر کاکتوس دم موشی را انجام دهید و گیاه جدید برای خود داشته باشید.

مطالب مرتبط :

انواع روش های تکثیر کاکتوس در خانه

چطور شرایط گلدهی کاکتوس را فراهم کنیم؟

چطور کود مناسب برای کاکتوس انتخاب کنیم؟