رازهای نگهداری بنت قنسول برای رشد و گلدهی بهتر

معرفی و نگهدای گل بنت قنسول
معرفی و نگهدای گل بنت قنسول

نکات مهم نگهداری بنت قنسول در خانه: یکی از گلهای بسیار زیبا که در آپارتمان به راحتی میتویند پرورش بدید گل بنت قنسول هست که با اسم گل کریسمس هم اونو میشناسند ، این گیاه به رنگ های قرمز ، صورتی و زرد در گل فروشی ها عرضه میشه خیلی ها رنگهای برگ اونو با گل اشتباه میگیرن و شیفته برگ های اون میشن این گیاه در کشور آمریکا جزو گیاهانی هست که خیلی بهش احترام میذارن حتی 12 دسامبر رو روز بنت قنسول نامگذاری کردن.

ولی خب برای داشتن گیاهی شاداب و سالم باید برخی نکات رو در نگهداری اون رعایت کنیم که در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم. با من همراه باشید.

معرفی بنت قنسول
معرفی بنت قنسول

معرفی گل بنت قنسول

نام علمی بنت قنسول Euphorbia pulcherrima و از خانواده Euphorbia می باشد که بومی مکزیک است این گیاه از طرفی عاشق نور و از طرف دیگر روز کوتاه است. یعنی گیاه در شرایطی تولید گل میکند که ساعات روز از ساعات شب کوتاه‌تر باشد خب این زمانی اتفاق می افتد که گیاه در فصل پاییز قرار بگیرد و چون نزدی کریسمس سرشار از گل هست به همین خاطر بهش گل کریسمس هم گفته میشه، از این گیاه در آمریکا برای تزیین دکوراسیون در خانه ها ، کلیساها ، ادارات در ایام کریسمس استفاده می شود. و برخی هم معتقد هستند که این گیاه دارای خواص دارویی فراوانی است.

بنر گل من و تو
نام های رایجبنت قنسول – Poinsettia, Mexican flameleaf, Christmas star
نام گیاه شناسیEuphorbia pulcherrima
خانوادهEuphorbiaceae
PH مناسبخاک خنثی و اسیدی دوست داره
زمان گلدهی و رنگ گلهازمستان و گلهایی به رنگ زرد
بومیمکزیک
سمیتبرای حیوانات خانگی سمی است
جدول شناسایی بنت قنسول

این گیاه اگرچه سمی نیست، اماکسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است نسبت به آن واکنش های آلرژیک نشان دهند

گیاه بنت قنسول
گیاه بنت قنسول

گل بنت قنسول دارای برگ های بیضوی شکل که رنگ سبز روشن با لبه های کمی صاف دارد که جذابیت برگها را دو چندان کرده است. زمانی که گیاه به گل میشینه برگها گلها را کاملا فرا خواهند گرفت، همانطور که گفتیم گلهای آن در فصل پاییز ظاهر میشوند این گلها در رنگ های قرمز، سفید و صورتی دیده خواهند شد.

نکات مهم بنت قنسول

اینجا چند نکته مهم برای مراقبت از بنت قنسول میگم که اگر حوصله مطالعه کامل شرایط رو ندارید به درتون میخوره

  • بنت قنسول معمولاً در زمستان و بهار به گل میشینه و بعد به حالت خواب میره اما با مراقبت صحیح میتویند مجدد این گیاه رو در زمستان بعد به گلدهی برسونید
  • حتما خاک گلدان شما باید زهکشی بالایی داشته باشه و در دمای 18 الی 23 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
  • نور غیر مستقیم و نسبتا زیاد برای گلدهی و رشد بهتر نیاز داره و جایی که نور زیاد در خونه شما وجود داره قرار بدید.
  • برخلاف تصور رایج، بنت قنسول برای کودکان یا حیوانات خانگی زیاد سمی نیست. ولی اگر توسط گربه وس گ بلعیده بشه میتونه مشکلاتی رو برای اونها به وجود بیاره

نیازها و شرایط نگهداری گل بنت قنسول

به طور کلی باید گفت برای نگهداری این گیاه نور زیاد، آبیاری متوسط ،دمای اتاق و خاک سبک نیاز می باشد و میتوان با استفاده از قلمه گرفتن آن را تکثیر کرد که در ادامه به بررسی کامل این موارد خواهیم پراخت.

نور مناسب بنت قنسول

همانطور که گفیتم این گیاه به نور متوسط و زیاد ولی غیر مستقیم نیاز داره پس سعی کنید گلدان بنت قسنول رو پشت پنجره و کمی با فاصله قرار دهیم. اگر نور کافی به گیاه نرسه برگ های اون کمرنگ خواهند شد و کم کم شروع به ریزش خواهد کرد این مشکل بیشتر روی برگهای پایینی این گیاه مشاهده خواهد شد. نور مستقیم مخصوصا نور ظهر باعث سوختگی برگهای اون خواهد شد پس میزان و شدت نور دریافتی توسط گیاه را کاملا کنترل کنید.

برای رشد مجدد و بهتر سعی کنید زمان استراحت گیاه رو فراهم کنید برای این کار از غروب آفتاب تا صبح روز بعد در جای تاریک گیاهتون رو قرار بدین که هیچ چراغی روشن نمی کنید تا مجددا برگهای گیاه شما حالت رنگی پیدا کنند. سعی کنید گیاه را در زمستان در جای گرم دور از وزش باد و بخاریها و اجاقهای گازی قرار گیرد. اگر در خانه نور کافی ندارید میتونید از نور مصنوعی گیاهان آپارتمانی هم استفاده کنید.

بهترین خاک برای بنت قنسول

چون این گیاه خاک باتلاقی را دوست ندارد سعی کنید در انتخاب خاک ، خاکی برای گیاه تهیه کنید که زهکشی بالایی داشته باشد تا گیاه شما دچار مشکل نشود، متیوند از مخلوط خاک برگ و خاک جنگلی برای رشد و نمو این گیاه استفاده کنید و یا از ترکیب پیت ماس + پرلیت + کوکوپیت و یا خاک برگ + کوکوپیت + پرلیت استفاده کنید. از خاک های آماده موجود در بازار هم که میزان خوبی کوکوپیت و پرلیت دارن میتونید استفاده کنید.

زهکشی خاک خیلی مهمه و برای تست این مورد میتونید بعد از آبیاری مشاهده کنید که آیا آب سریع از خاک عبور میکنه یا نه اگر بیشتر از 30 الی 40 ثانیه آب روی خاک موند یعنی خاک شما زهکشی خوبی نداره

شرایط نگهداری بنت قنسول
شرایط نگهداری بنت قنسول

آبیاری بنت قنسول در خانه

گل بنت قنسول نیاز آبی خیلی زیادی ندارد و به هیچ وجه رطوبت زیاد در داخل خاک خود را نمیپسندد، سعی کنید بین دو آبیاری حتما خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شود، اگر آبیاری بیش از اندازه انجام شود شروع به زرد شدن و ریزش برگها خواهد کرد اگر این روند ادامه پیدا کند منجر به پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه شما خواهد شد حتما نکات آبیاری را رعایت کنید. البته توجه داشته بشاید که خشکی دادن به گیاه هم منجر به ریزش برگ ها خواهد شد.

توجه داشته باشید که تا حد امکان اجازه ندهید که آب روی برگ های اون بریزه و غبار پاشی را به هیچ وجه برای گیاه انجام ندهید چون ریزش آب روی برگها باعث ایجاد لکه های سیاه روی برگهای آن خواهد شد. لازم به ذکر است که سعی کنید از آب بدون املاح برای آبیاری استفاده کنید برای این کار آب را داخل ظرفی به مدت 24 ساعت قرار دهید تا کلر آن خارج شود. حتما بعد از آبیاری باید آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه در غیر این صورت حتما زهکشی ها و سوراخ کف گلدان را بررسی کنید تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نشود.

بهترین دما و رطوبت برای نگهداری بنت قنسول

این گیاه به دمای روز  18 الی 22 درجه سانتی گراد و دمای شب 15 الی 16 درجه سانتی گراد نیاز دارد تا رشد بهتری داشته باشد. توجه داشته باشید که دمای بالا باعث کاهش عمر گیاه شما خواهد شد پس سعی کنید گلدان را از منابع گرما تا حد امکان دور کنید. و در کنار گرما به سرمای زیاد نیز حساس می باشد کلا گیاه حساسی با دما و آبیاری هست. افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر خواهد انداخت. با بالا رفتن دما میزان آبیاری گیاه هم باید افزایش پیدا کند.

کمبود رطوبت در فصول خشک، به ویژه در فصل زمستان ، می تواند مشکلی برای بنت قنسول به وجود بیاورد. اگر خانه شما گرم و خشک است، استفاده وسایلی که بتواند رطوبت مورد نیاز را تامین کنید مفید هست، شما میتونید از دستگاه بخور سرد، ساخت جزیره برای گلدان و یا قرار دادن آب کنار گلدان برای تامین رطوبت گیاهان خود استفاده کنید.

نحوه تکثیر بنت قنسول
نحوه تکثیر بنت قنسول

کوددهی و تغذیه

گیاه بنت قنسول مانند سایر گیاهان آپارتمانی و گلدار نیاز به تغذیه برای رشد و گلدهی دارد برای تامین این نیاز میتوانید 3 گرم کود مخصوص گیاهان آپارتمانی مانند 10-10-10 یا 20-20-20 و یا 121236 را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری در فصل رشد هر دو الی سه هفته یکبار به گیاه بدهید. این کودهی باید از خرداد ماه تا آبان ماه انجام شود. برای بالا رفتن جذب مواد مغذی در گیاه شما حتما هر سه ماه یکبار به کمک هیومیک اسید ساختار خاک را اصلاح کنید.

بنت قنسول گیاهی ارزان و آسان برای مراقبت میباشد. ارقامی که در حال حاضر موجود است در رنگ های مختلف از سفید ،قرمز ،زرد ،صورتی و مرجانی میباشد

گونه های مختلف بنت قنسول

شناخته شده ترین گونه یا رنگ بنت قنسول در ایران رنگ قرمز اون هست که این روزها گونه های هیبریدی جدید در رنگ‌های مختلف از جمله سفید، کرم، زرد، سالمون، بنفش، شرابی و صورتی پرورش داده میشنوند. توجه داشته باشید که برخی از رنگ های غیر معمول مانند آبی با استفاده از رنگ ها تولید می شوند و اگر گیاه دوباره به گلدهی برسد، براکت ها به رنگ گونه اصلی باز خواهند گشت.

رنگهای بنت قنسول
رنگهای بنت قنسول

هرس کردن بنت قنسول

سوالی که کاربران میپرسند این هست که آیا بنت قنسول را باید هرس کنیم یا خیر؟ با مشاهده برگهای قهوه ای و سیاه شده حتما باید اون رو از گیاه جدا کنید ولی در حالت کلی بنت قنسول ها در طول سال به دوبار هرس نیاز دارند که اولی در فصل بهار و دیگری در زمستان انجام میشه و شما شاخه و برگهای اضافی رو از گیاه جدا میکنید.

نحوه تکثیر بنت قنسول

در مقاله ای جداگانه به نحوه تکثیر بنت قنسول در خانه پرداختیم که مطالعه اون به شما خیلی کمک میکنه، برای تکثیر بنت قنسول می‌توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان، زمانیکه براکته های صورتی، قرمز و یا کرم رنگ تولید می کند، تکثیر کرد. در این زمان گیاه شروع به تولید ساقه های جدید میکند و شما می توانید با یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی ساقه را جدا کنید. سپس آنها را در پودر هومون ریشه زایی فرو ببرید و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر بکارید.

هر چه قلمه ضخیم تر باشد ، گل درشت تری تولید خواهد کرد

برای ریشه دار شدن قلمه ها بین 5 تا 7 هفته زمان لازم است . روزهای ابری و افزایش طول شب باعث تسریع در گلدهی بنت قنسول می گردد.

مشکلات و بیماری های بنت قنسول

در ادامه به برخی از مشکلات و سوالات رایج شما می پردازیم ولی پیشنهاد میکنم حتما مقاله زرد و پژمرده شدن بنت قنسول و پژمرده شدن و ریزش برگ های بنت قنسول را مطالعه کنید.

ریزش برگهای بنت قنسول

عوامل مختلفی اعم از آبیاری زیاد و کم ، دمای بالا ،کمبود ازت در ریزش برگهای این گیاه موثر می باشد که باید هرکدام از موارد فوق مورد بررسی قرار گیرد تا برای رفع مشکل اقدام کنید ولی شما سعی کنید میزان آبیاری و دما را برای گیاه فراهم کنید تا مشکلات عمده این یاه زیبا حل شود.

ریزش برگهای پایینی بنت قنسول :

اگر ریزش برگهای به صورتی باشد که برگ های پایینی گیاه را تحت تاثیر قرار دهد بیشتر از کبود آب و خشکی می باشد که گیاه را هرچه سریعتر آبیاری کنید .

علت سوختگی کنار برگهای بنت قنسول

از عمده دلایل سوختگی کنار برگها میتونه از کمبود کلسیم باشد. نباید از کودهای دارای بنیان آمونیوم استفاده کرد .

پیچ خوردگی برگ ها بنت قنسول

اگر پیچ خوردگی به سمت پایین برگهای جوان و ریزش و ظهور نوارهای زرد روی برگها اتفاق بیوفتد نشانه تجمع و سمیت آمونیوم (نوعی ترکیب حاوی نیتروژن) میباشد که در دماهای پایین و رطوبت زیاد باعث اسیب دیدن گیاه شما خواهد شد. پس حتما در استفاده از کودهای حاوی نیتروژن دقت کنید.

بررسی بیماری های بنت قنسول

بیماری های قارچی که در اثر آبیاری زیاد اتفاق میافتد باعث پوسیدگی ریشه و پژمردگی گیاه شما خواهد شد، پژمردگی ناشی از قارچ فیتوفترا در مواردی باعث پژمردگی و خشک شدن برگهای یک شاخه در گلدان شده و در موارد دیگر باعث پژمرده شدن و خشکی قسمتهای انتهایی ساقه ها میشود.برای حل این مشکل و ضدعفونی خاک گلدان از قارچکش متالاکسیل به صورت مخلوط نمودن این سم به میزان ۰/۵-۰/۳ درصد با خاک توصیه می شود.

جمع بندی نگهداری بنت قنسول

در این مقاله تمام شرایط مورد نیاز برای رشد و نگهداری بنت قنسول در خانه را باهم بررسی کردیم شما اگر نور خوب و زیاد (فیلتر شده)، آبیاری منظم و کوددهی در فصل رشد رو برای بنت قنسول فراهم کنید شاهد رشد عالی و گلدهی خوب گیاه خواهید بود، خیلی خوشحال میشم تا شما هم در خصوص نگهداری و تجربه خودتون با ما در بخش دیدگاه صحبت کنید و سایر دوستان که این مقاله رو مطالعه میکنند هم از تجربیات شما استفاده کنند.