گل و گیاهگل و گیاه فضای بازگیاهان پوششی

معرفی گل زیبای آشلانتوس

معرفی و نگهداری آشلانتوس-گل من و تو

گیاهی از تیره آمارانتوس است که سال ها در ایران کشت وکار می شود و کشت آن در حاشیه های گلکاری شمال کشور رایج است. گیاهی چندساله است که به صورت یک ساله کشت و کار می شود. بسیار کوتاه است و به خاطر برگ های آن که به رنگ سبز زیتونی و زرد، باریک و قاشقی شکل است کشت می شود. برگ ها به طول ۲.۵ سانتی متر و دارای لکه هایی به رنگ قرمز، بنفش و برنزی است. گل های آن سفید و غیر قابل تشخیص بوده و روی سنبله جانبی تشکیل می شوند.باغبانهای ایران اصطلاخا به این گیاه آشلانتوس میگویند!!

آشلانتوس:

معرفی گل زیبای آشلانتوس

آشلانتوس گیاه یک‎ساله با نام علمی Amaranthus cruentus. از خانواده Amaranthaceae می‎باشد که به‎صورت طبیعی در نواحی گرم و مرطوب و شبه گرم و مرطوب آمریکای جنوبی می‎روید.این گیاه به‎عنوان گیاه زینتی در مناطق مختلف کشور کاشته میشود.

آشلانتوس بیشتر به خاطر برگهای قرمز زرشکی وزیبایی که دارد کاشته میشود و کشت آن در حاشیه های گلکاری در شمال کشور رایج است،گیاهی است چند ساله که به صورت یکساله کشت و کار میشود. آشلانتوس به‎عنوان گیاه زراعی دانه‎ای (جهت استفاده از دانه‎ها) و گاهی به‎عنوان علوفه‎ایدر تعدادی از کشورهای دنیا از جمله پرو، اکوادور، آرژانتین، چین، آمریکا و … کاشته می‎شود.

گیاه تاارتفاع ۱۰۰ سانتیمتر و گاهی تا ۱۵۰ سانتیمتر رشد می‎کند و برای رشد مناسب به آفتاب کامل نیاز دارد.گیاه در هر دو منطقه خشک و مرطوب به‎آسانی پرورش می‎یابد.برای جلوگیری از تنش در شرایط خشک، آبیاری باید به‎طور منظم صورت گیرد.

به‎آسانی از طریق دانه تکثیر می‎یابد و پرورش‎دهندگان غیر متخصص نیز به‎راحتی می‎توانند از کاشت آن در باغچه‎های خود لذت ببرند. در مناطق معتدل می‎توان قبل از آغاز بهار گیاه را در داخل خانه و یا گلخانه کشت نمود و در اوایل بهار آن را به زمین اصلی منتقل نمود. بسته به منطقه کاشت، گیاه ۶۰-۱۱۰ روز پس از کاشت وارد مرحله گلدهی می‎شود که در شرایط ایران گلدهی ۲-۳ ماه به طول می‎انجامد.

.گونه‎های متعددی از این جنس به‎صورت طبیعی و خودروی در ایران رویش می‎یابند که در موارد بسیاری به‎عنوان گیاهان هرز باغ‎ها و مزارع مطرح هستند. قدرت رشد سریع، توانایی تولید بذر زیاد و سازگاری با اقلیم‎های متنوع رمز موفقیت این گیاه می‎باشد؛ به‎طوری که از ارتفاع صفر در کنار دریا تا ارتفاعات ۳۵۰۰ متری مناطق کوهستانی دیده می‎شوند.

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :

پوسیدگی ریشه و لکه برگی قارچی شایع‎ترین بیماری‎های گیاه می‎باشند که ناشی از آلترناریا و مایکوپلاسما می‎باشند. برای مقابله با این بیماری‎ها توصیه می‎شود از تراکم مناسب، عدم استفاده از آبیاری بارانی، حذف برگ‎ها و شاخه‎های اضافه (به هیچ عنوان سرشاخه اصلی را هرس نکنید) به‎منظور کاهش رطوبت در کانوپی، استفاده از سموم قارچ کش و …استفاده ‎شود.

لارو آگروتیس و اِمنیا که در مرحله جوانه‎زنی خسارات زیادی وارد می‎کنند؛ همچنین کرم‎های برگ‎خوار، سرخرطومی، ملخها و شته‎ها ازجمله مهم‎ترین آفات آشلانتوس می‎باشند.

نکته قابل ذکر اینکه آفات و بیماری‎های گیاهی، معمولاً بوته‎های ضعیف را مورد حمله قرار می‎دهند و گیاهان قوی و سالم در برابر آنها مقاومت می‎کنند.

توجه (کاربردهای تغذیه‎ای و دارویی):در بسیاری از ممالک دنیا دانه‎های این گیاه در تهیه هریره،سوپ و یا در پخت نان کاربرد دارد. جوانه دانه‎ها به‎عنوان سبزی مغذی در سالاد استفاده می‎شود. برگ‎ها نیز به‎عنوان سبزی قابل استفاده می‎باشند. علاوه بر آن ریشهبه‎عنوان ملین، و دانه برای خروج کرم کدو و درمان بیماری‎های چشم و اسهال خونی آمیبی استفاده می‎شود. در هند این گیاه به‎عنوان یک ادرارآورو درمان‎کننده زخم استفاده می‎شود.

حتما مطالعه کنید
خواص گندم سیاه؛ 11 خاصیت بی نظیر گندم سیاه برای بدن

تکثیر (Reproduction):

معرفی گل زیبای آشلانتوس- 'g lk , j,

دانه‎ها پس از سپری شدن آخرین یخبندان در بهار کاشته می‎شود که در صورت دریافت دمای مناسب ۱۰-۱۴ روزه جوانه می‎زند.حداقل دمای خاک برای جوانه‎زنی ۱۵ درجه سانتیگراد است و این دما زمانی حادث می‎شود که دمای محیط۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد باشد. در صورت خراش دادن سطح بذر با اسید سولفوریک غلیظ و یا کاغذ سمباده، درصد جوانه زنی بذرها افزایش می‎یابد.

بهترین عمق کاشت بذر ۱-۵/۱ سانتیمتر می‎باشد و در صورت کاشت عمیق درصد سبز کردن بذرها کمتر می‎شود. علاوه بر کاشت به‎صورت مستقیم، ۶-۸ هفته قبل از پایان یخبندان نیز می‎توان دانه‎ها را در گلخانه و یا منزل کشتو پس از سپری شدن خطر سرمازدگی، در زمین اصلی نشانمود که در این مدت ارتفاع گیاه تقریباً به ۸ سانتیمتر می‎رسد.

گیاهان جوان حداقل یک بار به وجین (مبارزه با گیاهان هرز) و سله‎شکنی (در خاک‎های سله‎دار و سنگین) نیاز دارند و زمانی که ارتفاع گیاه به ۳۰ سانتیمتر برسد به‎خوبی بر گیاهان هرز چیره می‎شود. با توجه به‎اینکه گیاه در تراکم بالا کشت می‎شود و گیاهچه‎ها به تعداد زیاد سبز می‎شوند، پس از اطمینان از خطر حمله حشرات، سرما زدگی، گیاهان هرز و … نسبت به تنک کردن آن اقدام نمایید.

خاک(Soil) :

خاک‎های غنی از مواد آلی و حاصلخیز، مناسب پرورش این گیاه زیبا هستند، هرچند گیاه کم توقعی است و در خاک‎های فقیر نیز رشد می‎کند.خاک‎های خنثی تا کمی اسیدی (۶/۵-۵/۷) با زهکشی خوب، مناسب رشد این گیاه هستند. گیاه حتی در خاک‎های با شوری کم نیز سازگاری خوبی نشان داده است. خاک‎های غنی باعث رشد سریع و توسعه اندام‎های هوایی گیاه می‎شوند. برای تقویت خاک و جلوگیری از سله بستن آن که مانع جوانه‎زنی و رشد گیاهان جوان می‎شود استفاده از مواد آلی راه حل کارآمدی می‎باشد.

دما(Temperature) :

این گیاه برای تولید مناسب و انجام فرایند فتوسنتز نیاز مبرمی به دمای مناسب دارد بنابراین یکی از عوامل محدودکننده رشد، دماهای پایین می‎باشد. دمای مناسب رشد در این گیاه ۲۰-۳۰ درجه سانتیگراد و حتی کمی بیشتر است.با وجود این، به‎خوبی با مناطق مختلف کشور سازگار شده است.دماهای زیر ۱۵ درجه سانتیگراد مناسب رشد این گیاه نیستند و محدود کننده رشد محسوب می‎شود. در دمای ۴ درجه سانتیگراد رشد گیاه متوقف می‎شود و در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد از بین می‎رود.

نور (Light) :

معرفی گل زیبای آشلانتوس

آشلانتوس نیاز به نور کامل خورشید دارد و در شرایط نیم‎سایه رشد مناسبی ندارد. گیاه در نور ضعیف اندام‎ها و گل‎آذین ضعیفی تولید می‎کند. به‎دلیل اینکه یک گیاه C4 است بنابراین راندمان تولید در این گیاه بالا می‎باشد.برای بهره گیری از توانایی بالقوه گیاه، آب و مواد غذایی، دما و نور کافی باید در اختیار گیاه قرار گیرد. گیاه روزکوتاه است و رشد زایشی (تولید گل) معمولاً با کوتاه شدن روزها در اوایل تابستان آغاز می‎گردد.

آبیاری(Irrigation) :

گیاه برای رشد مناسب نیاز به آب کافی دارد که بهتر است به‎صورت قطره‎ای و یا سیستم نشتی و در غیر اینصورت از آبیاری جوی و پشته‎ای استفاده شود. برای جلوگیری از تنش آبیاری هنگام صبح و یا در پایان روز انجام شود. خاک‎های آلی توانایی حفاظت آب بیشتری در خاک دارند و مناسب پرورش این گیاه می‎باشند. حتی الامکان از بروز تنش خشکی در این گیاه خودداری شود چرا که باعث کوتاهی قامت و تولید تاج گل ضعیف در گیاهان می‎شود؛ بنابراین به آب کافی و منظم نیازمند است.

 

۶ دیدگاه

 1. با سلام خسته نباشید ممنون بابت توضیحات خوبتون. من یه سوال داشتم من این گیاه را دارم ولی به هیچ عنوان برگ ها ارغوانی رنگ نمیشن و ساقه نازک شدم . گلدهی هم متوقف شده ممکنه دلیل این امر رو بهم بگید. من برای اینکه گیاه نور کافی بگیره اون رو توی حیاط بردم ولی برگهاش سوخت.

  1. سلام دوست عزیزم
   شما نباید یک دفعه گیاه رو به نور مستقیم در حیاط منتقل میکردید کسانی که این گیاه رو در حیاط قرار میدن از اول بهار این کار رو انجام میدن.
   این گیاه برای اینکه به اون برگ هایی یکه شما مد نظر دارید تمام ویژگی های لازم رو احتیاج داره نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد .این گیاه ﺑه ﺳﺮﻣﺎ ﺣﺴﺎس اﺳﺖ و ﺑه ﺧﺎک ﻣﺮطﻮب ﺑﺎ زه ﮐﺸﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﯿﺎز دارد. ﺑﺮای اﯾﺠﺎد رﻧﮓ ﻣﻄﻠﻮب در ﺑﺮگ ھﺎ ﺑه ﻧﻮر ﮐﺎﻣﻞ آﻓﺘﺎب اﺣﺘﯿﺎج دارد.اگر نور برای آشلانتوس مناسب نباشه ساقه های نازک میمونن

 2. سلام خسته نباشید من این گل رو یه هفته هست گرفتم در طول روز برگاش افتادن ولی شب خیلی سرحاله دمای اتاق هم ۳۰ درجه هستش ابیاریشم دوبار درهفتس دلیلش چیه؟؟؟؟

 3. سلام من این گل رو چند روزی هست خریدم و برگهای آن حالت افتاده گرفته روزها بیرون میزارم و شبها ک هوا سرد میشه میارم تو علت چیست؟

  1. سلام جابجایی مداوم گیاه شوک زیادی به گیاه وارد میکنه. یک مکان ثابت برای گیاه انتخاب کنید. گیاه را در مکانی پر نور قرار دهید تنش آبی برای این گیاه مناسب نمیباشد زمانی که سطح گیاه شروع به خشک شدن کرد آبیاری را انجام دهید و تشنگی به گیاه ندهید

ارسال پاسخ