گل شب تاب یا گینورا فوق العاده زیبا

معرفی و آموزش نگهداری گیاه گینورا یا جینورا یا ژینورا - شب تاب

شب تاب گونه گیاهی آسیایی از جنس Gynura و خانواده کاسنی است. این گیاه بومی مناطق مرکزی آسیا خصوصاً هند و اندونزی است که دارای برگ هایی با پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی گردد و تماشای آن از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است.

گینورا یا جینورا یا ژینورا  یا گل جنورا و … یکی از جذاب ترین گیاهانی است که می‌توانید در خانه پرورش دهید. پرزهای مخملی و بنفش گینورا شبرنگ هستند!

گینورا در گلخانه هاي گرم رشدونمو مي كند و رشد آن در نقاط آفتابي ساختمان به آساني صورت گرفته،گياه به صورت پيچ درآمده وتا چند متر رشد و نمو مي نمايد

گل شب تاب یا همون گینورا

این گیاه غیر معمول رشد سریعی دارد و یک جوانه کوچک در عرض چند هفته می‌تواند توده گیاهی پرپشتی را پدید آورد! شاخه‌های کرک دار و خوشرنگ این گیاه می‌توانند تا ۱۵ سانتی متر بلند شوند. جدا از رشد سریعی که دارد، گینورا، به یک دلیل دیگر هم شناخته شده است! به خاطر گل‌های بدبویش!

بنر گل من و تو

وقتی گیاه بالغ می‌شود، گل‌ها شروع به پدیدار شدن می‌کنند. گل‌ها به رنگ‌های زرد و قرمز و به اندازه کوچک روی گیاه ظاهر می‌شوند. این گل‌ها بویی قوی و بسیار ناخوشایند از خود ساتع می‌کنند. دقیقا همان رایحه‌ای که برای خانه‌تان کم داشتید، درست است؟! خب راه حل بسیار ساده است! بسیاری از پرورش دهندگان جینورا، گل‌ها را به محض ظهور از گیاه جدا می‌کنند. گل دهی نشانه‌ای است که گیاه به بلوغ رسیده است و به زودی شروع به خشک شدن می‌کند. چون عمر این گیاه کوتاه است (۲ تا ۳ سال) بلافاصله بعد از بالغ شدن گیاه آن را تکثیر کنید تا همیشه آن را در خانه داشته باشید!

معرفی و نگهداری گینورا یا شب تاب
گل شب تاب یا همون گینورا – گل جنورا

نگهداری و نیاز ها گینورا ( گل ژینورا)

گیاهی آپارتمانی با برگ های بنفشه، رشد سریعی داره و وقتی که بالغ شد و شاخه ها بلند شدند حالت آویزون به خودش میگیره.

نور:

به محیطی روشن و به دور از تابش مستقیم آفتاب احتیاج داره چون نور زیاد باعث سوختگی برگ ها میشه، اگه در محیط کم نور قرار بگیره برگ ها از بنفش به سبز تغییر رنگ میدن

آبیاری:

به آبیاری زیاد حساسه و باعث پوسیدگی ساقه میشه، از بهار تا پاییز زمانی که خاک تاحدودی رطوبتش رو از دست داد آبیاری کنید، در پاییز و زمستان هم اجازه بدید سطح خاک خشک بشه بعد آبیاری انجام بشه.

خشکی کشیدن زیاد هم باعث خشک شدن نوک برگ ها و ایجاد لکه های قهوه ای میشه، رطوبت محیط به شادابی و رشدش کمک میکنه و بهتره از ظرف آب و سنگریزه در زیر گلدان استفاده کنید.

معرفی گیاه شب تاب یا گینورا
نیازهای گل شب تاب یا همون گینورا – گل ژینورا

دما:

دمای 16-24درجه براش مناسبه و اگه دما از ده درجه کاهش پیدا کنه باعث از بین رفتنش میشه. اگر چه در زمستان درجه حرارت ۱۳ را تحمل میکند،ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۵ درجه است،حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۱ درجه است

کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند به طور هفتگی کود دهی کنید. کودی که استفاده می‌کنید باید ضعیف باشد و یا اگر کود ضعیفی پیدا نکردید محلول رقیق تری با کودتان درست کنید و گیاه را با آن تغذیه کنید. در طول زمستان کود دهی را به ۲ هفته یک بار یا ماهی ۱ بار کاهش دهید.

خاک:

به خاکی غنی با زهکش مناسب احتیاج داره، اضافه کردن پرلیت و پیت ماس به خاک باغچه میتونه بستر مناسبی براش باشه.

برای تقویتش از بهار تا پاییز، ماهی یک بار از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

تکثیر گل شب تاب (تکثیر گینورا)

شما میتونید برای افزایش و تکثیر گل شب تاب از روش قلمه استفاده کنید که در زیر توضیح میدیم.

قلمه زدن گل شب تاب:

قلمه هایی از گیاه گینورا (شب تاب) رو به طول حدود 10 سانتی متر از زیر گره گیاه تهیه کنید، قلمه ساقه را در مخلوطی از پیت ماس و پرلیت در کیسه های پلاستیکی امن توسط باند لاستیکی برای جلوگیری از از دست رفتن رطوبت، قرار دهید و به محل با نور غیر مستقیم خورشید و اگر از نور مصنوعی استفاده میکنید در زیر نور فلورسنت منتقل کنید.

تعویض گلدان گینورا

گینورا عمر کوتاهی دارد و تنها ۲ تا ۳ سال زنده است. پس اگر سایز گلدان اولیه گیاه مناسب باشد، گینورا تا آخر عمرش به تعویض گلدان نیاز نخواهد داشت. اکثر پرورش دهندگان گینورا، گیاه را هر سال هرس می‌کنند و ساقه‌های برید شده را در گلدانی دیگر می‌کارند. در هر صورت اگر زمانی احساس کردید گیاه به تعویض گلدان نیاز دارد، گلدانی تنها یک سایز (یا کوچک تر از یک سایز) بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه فراهم کنید. اجازه دهید خاک گینورا‌تان خشک شود، سپس گیاه را از طوقه بگیرید و به گلدانش ضربه آهسته‌ای وارد کنید. حالا گینورا از گلدان قبلی‌اش خارج شده. خاک اطرف ریشه گیاه را اندکی جدا کنید و گیاه را به گلدان جدیدیش منتقل کنید و گلدان را با خاک گلدانی سبک با زهکشی خوب پر کنید.

مشکلات و بیماری های گل شب تاب (گینورا)

ساقه گیاه پوسیده شده: برای بررسی این مشکل اول زهکشی گلدان رو مورد بررسی قرار بدین و اگر مشکلی نداشته به احتمال زیاد آبیاری بیش از حد بوده و اگر این موارد رو رعایت کره اید پس محیط پرورش گیاه سرد بوده و گیاه رو به محیط گرمتر منتقل کنید.

پژمرده شدن برگها و ساقه: به احتمال زیاد گیاه شما دچار تشنگی بیش از حد شده پس گیاه رو به مدت 5 دقیقه در یک تشت آب قرار بدین و بعد از در آوردن نحوه آبیاری رو تنظیم کنید. ولی اگه از آبیاری مطمئن هستید احتمالا گلدان برای گیاه کوچک هست گلدان رو تعویض کنید.

ریز بودن برگهای جدید:گلهای گیاه رو قطع کنید تا انرژی برای رشد گیاه مصرف بشه.

حشرات روی برگها دیده میشه :از سم های نفوذی  طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

روی برگها سوختگی است: گل گوگینورا به غبارپاشی در آفتاب حساس هست پس مراقب این مورد باشید.

ویدیو معرفی گل ژینورا یا همون گینورا