گل و گیاه آپارتمانی

نحوه تکثیر کراسولا خرفه ای و قلمه آن

نحوه تکثیر کراسولا خرفه ای
نحوه تکثیر کراسولا خرفه ای

تکثیر کراسولا خرفه ای به روش قلمه : ما در این مطلب به شما مرحله به مرحله همراه تصاویر نحوه تکثیر قلمه کراسولا خرفه ای رو آموزش میدم تا بتونید به راحتی تو خونه این گیاه زیبا که قابلیت بونسای شدن رو داره تکثیر کنید (روش های گرفتن قلمه کراسولا). فقط نکات رو به خوبی مطالعه کنید که اصل مطبلب نکات هست. خیلی از سایت ها نوشتن تابستان قلمه بگیرید درسته که قلمه در تابستان بهتر جواب میده ولی شما در طول سال میتونید از این گیاه زیبا قلمه بگیرید من خودم که گرفتم شده.

نحوه گرفتن قلمه کراسولا خرفه

شما میتونید هر از ساقه های قدیمی و چوبی شکل برای تکثیر استفاده کنید و هم میتونید از شاخه های جدید استفاده کنید که روش های اون رو در ادامه بهتون توضیح میدم.

گرفتن قلمه کراسولا از شاخه جوان

این روش یکی از بهترین روش ها برای ایجاد گلدان پر از کراسولا هست که شما میتونید به راحتی در یک گلدان از 5 الی 10 قلمه استفاده کنید که به نظر من پس از رشد بسیار زیبا میشه و حتی میتونید اونها رو در هم بپیچید تا زیبایی دو چندان بشه.

خب ابتدا شاخه ها را انتخاب کنید و آنها را برش بزنید. حداقل باید هر قلمه شما 10 الی 15 سانتی متر طول داشته باشد.

گرفتن قلمه کراسولا
گرفتن قلمه کراسولا

و پس از برش آنها را به مدت 24 ساعت در محیط اتاق قرار دهید تا محل برش خودشو خوب بگیره همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

گرفتن محل برش قبمه
گرفتن محل برش قلمه

حالا نوبت انتقال قلمه ها به خاک می باشد برای کاشت شما میتونید از خاک با مخلوط ماسه و پیت ماس یا کوکوپیت + پرلیت استفاده کنید. حتما سعی کنید قبل از استفاده خاک رو استریل کنید.

حتما مطالعه کنید
گل و گیاه آپارتمانی طبیعی در دکوراسیون منزل
خاک مناسب قلمه
خاک مناسب قلمه

حالا خاک رو آبیاری کنید و سپس با استفاده از یک عدد خلال دندون خاک رو کنار بزنید و قلمه ها رو داخل خاک قرار بدید همانند تصویر زیر.

نحوه انتقال قلمه به گلدان
نحوه انتقال قلمه به گلدان

به همین راحتی و خوشمزگی شما میتونید یک گلدان پر از کراسولا داشته باشید.

گرفتن قلمه کراسولا از شاخه قدیمی

شما برای این کار ساقه هایی (شاخه) که چوبی شده اند رو انتخاب کنید و با استفاده از یکی قیچی و یا کارتر تمیز  و استریل شده از گیاه مادری جدا کنید. و همانند قبل شاخه ها را در یکی محل به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا محل برش خشک شود و سپس ساقه رو در داخل هورمون ریشه زایی قرار دهید تا قلمه شما خیلی زود به ریشه زایی برسه، اگر هم هورمون نگران نباشید فقط زمان ریشه زایی بیشتر میشه. حالا قلمه رو به خاک منتقل کنید. کار شما تموم شد.

نکات مهم

تقریبا ریشه زایی حدود 2 الی 3 هفته زمان بر خواهد بود و در این مدت گیاه شما نیاز به آبیاری زیاد نداره چون باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد.

تا زمانی که گیاه شما ریشه دار نشده گیاه رو در معرض نور مستقیم قرار ندهید.

بعد از ریشه زدن کامل میتونید آبیاری معمولی انجام دهید و گیاه را در جای با نور زیاد قرار دهید.

مطالب مرتبط :

شناسایی آفات و درمان گیاه کراسولا

کراسولا تتراگونا “کاج مینیاتوری”

آموزش تصویری ساخت تراریوم در خانه

ارسال پاسخ