نخل شامادورا مقاوم و تصفیه کننده هوا

معرفی و نگهداری نخل شامادورا(بامبو)

نخل شامادورا :یکی از گیاهان تصفیه کننده های و سم زدایی نخل شامادورا نام داره که از خانواده اریکاسه هستش و نام علمی اون Chamaedorea elegans و علت این که این گیاه اینقدر محبوب شده قدرت تحمل اون با شرایط نوری کم و تحمل در برابر دمای پایین هست و اگر از نظر زیبایی هم بخواهیم بگیم رشد دسته ای و ظرافت در برگ های از عوامل محبوبیت نخل شامادورا در بین مردم هست.  شما میتونید با نگهداری نخل شامادورا سلامت ریه های خودتون رو تضمین کنید. با ما همراه باشید با معرفی و نیازهای نگهداری و همچنین تکثیر شامادورا در ادامه برای شما قرار داده شد.

معرفی گیاه شناسی شامادورا

این جنس دارای گونه های زیادی است که همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده میشن. این گیاه بومی آمریکای مرکزی یک نخل جمع و جور ،دارای ظاهری ظریف و باریک و برگهای سبزتیره و ساقه هایی روشن  و رشد کم.کامه‌دورآ دارای یک ساقه است که در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند.میتونیم بگیم که خیلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های اونها گوناگون هست و همچنین ارتفاعش از ۲ متر بیشتر نمیشه  و بخاطر تحمل سایه و نیاز نوری کم،گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان هست ولی با این وجود نور غیر مستقیم باعث بهبود رنگ برگهای شانه ای اون میشه. در ضمن میوه ها و گلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.
البته گونه elegans ارتفاعی کم تر از یک متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی هست. برگچه های آن تقریبا مستطیلی شکل هستند و گلها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ کوچک بوده که بر روی دمگلهای باریک قرار می گیرند.
نخل شامادورا
نخل شامادورا

نگهداری و نیازهای گیاه شامادورا

به طور کلی شامادورا به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. ولی در زیر به طور مختصر هر کدام از شرایط نگهداری این گیاه رو بیان می کنیم شرایط مناسب برای پشت پنجره های شمالی و شرقی، هرچند وقت سطح برگ ها را با آب مقطر ولرم شست وشو داده و برگ های تغییر رنگ داده را از ساقه جدا کنید. هفته ای یکبار باید خاک آن را غرقاب نمود، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. در فصل بهار و تابستان ماهی یک بار از کود مایع استفاده کنید.ازدیاد: از طریق کاشت بذر تازه در بهار درون خاکبرگ، مدت دو سال نشاءها را در محیطی گرم و مرطوب با درجه حرارت ۳۰-۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

نگهداری نخل شامادورا(بامبو)-گل من و تو
نیازهای گیاه نخل شامادورا

آبیاری:

گیاه شامادورا به آبیاری زیاد حساس هستش و حتما باید در فاصله بین دو آبیاری خاک را تا عمق 3 سانتی متری بررسی کنید تا کاملا خشک شده باشه و سپس آن را آبیاری کنید.

توجه داشته باشید که در زمستان که نیاز آبی کمتر میشه و میتونید عمق خشکی گیاه رو تا عمق 5 سانتی متری هم بررسی کنید و اگر نیاز به آبیاری داشت اقدام به آبیاری کنید حتما زهکشی گلدان شما باید مناسب باشد و پس از آبیاری آب از زیر گلدان خارج بشه و هیچ وقت اجازه ندید که آب در زیر گلدانی شما جمع شود.

سوختگی نوک برگ شامادورا و زرد شدن

اگر از آب با کیفیت پایین برای آبیاری استفاده کنید و هوای محیط گیاه خشک باشد باعث سوختگی نوک برگ شامادورا خواهد شد و همچنین اگر آبیاری زیاد باشد و یا گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد باعث زرد شدن برگهای و همچنین ریزش برگ خواهد شد. و آبیاری کم هم باعث سوختگی نوک برگ شامادورا خواهد شد و برگ های جدید کم رنگ میشن.

پس حتما آبیاری این گیاه رو مورد توجه قرار بدین و به راحتی از کنار اون نگذرید.

کود مورد نیاز:

نخل شامادورا را با کود گیاهان آپارتمانی هر هفته یکبار از فروردین ماه تا مهر ماه تغذیه کنید البته میتونید از کودهایی با نسبت ۲-۱-۳ و یا ۳-۱-۳ همانند ۸-۴-۱۲ و یا ۱۲-۴-۱۲ استفاده کنید. به طور کلی میتونید از کود 20-20-20 هم استفاده کنید ولی در این مورد هر دو هفته یکبار زمان آبیاری گیاه را کوددهی کنید.

نور :

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم به شرایط نوری کم مقاوم هست و نیاز نوری کم و متوسطی داره ولی بهتره مقابل نور پنجره شرقی و شمالی قرار بگیره. توجه داشته باشید که تابش نور مستقیم آفتاب از عوامل سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و یا بروز نواحی سفید کرم رنگ بر پهنه برگ‌ها است و این مسئله بخصوص با وجود نور بعد از ظهر اتفاق میوفته.

دما:

بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد در صورت گرمای بیشتر باید آبپاشی روی برگها بیشتر شود، بهتر است جایش خنک باشد زیرا باعث سبز خشکی می شود.

رطوبت :

گیاه شامادورا روطب رو دوست داره ولی اجباری در این کار نیست ولی شما میتونید با ریختن سنگ ریزه زیر گلدان این گیاه رطوبت براش ایجاد کنید.

خاک:

یکی از خاک هایی که میتونید برای این گیاه انتخاب کنید خاک هوموسی یا همون خاک جنگل هست که سبک و دارای زهکشی مناسبی هست البته اگر بخواهیم به طور کلی یک فرمول برای این گیاه بگیم به خاکی با زهکش خوب نیاز داره. که میتونیم از مخلوط خاک برگبه همراه خاک معمولی و ۲۰٪ شن (از شن ساختمانی استفاده نکنیدا) میشه استفاده کرد.

تکثیر شامادورا

بهترین روش تکثیر تقسیم بوته در بهار و پاییز هست ولی تکثیر شامادورا با بذر هم انجام میشه .برای تکثیر این گیاه، باید بتونید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود بیاورید. بذرها را در سینی بذر که حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بکارید و در دستگاه گرمازایی تکثیر، قراردهید یا اینکه دمای محیط را حدود ۲۱ درجه سانتیگراد و یا حتی بالاتر دما یعنی ۲۴ درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. به طور کلی درصد بذرهایی که جوانه می زنند نسبتا پایین است. بذرهای این گیاه را باید از اواسط بهار تا اوایل تابستان کاشته و در سایه روشن نگهداری نمود. بسیار مهم است که جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی که نشاءها به طول ۵ سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید و دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

تکثیر شامادورا - تکثیر نخل شامادورا
تکثیر شامادورا – تکثیر نخل شامادورا

تکثیر شامادورا به روش قلمه ساقه

نخل شامادورا دارای ساقه‌های زیرزمینی است که توسط آنان در زیر خاک گسترش می‌یابد بنابراین بعد از گذشت مدتی گیاه مادری متراکم و انبوه شده و می‌توان هنگام تعویض گلدان، گیاه مادری را به دو یا چند بخش تقسیم کرد و هر بخش را به شکل جداگانه در گلدانی مستقل کاشت کرد. همچنین می‌توان پاجوش‌های نزدیک به گیاه مادری را نیز جدا کرد. بهترین زمان جدا کردن پاجوش‌ها هنگامی است که پاجوش حدود ۲۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد. برای جدا کردن پاجوش باز هم می‌بایست گیاه مادری را از گلدان در آورد و ناحیه اتصال را با وسیله‌ای تیز قطع کرد و آنها را در مخلوطی که میزان شن بیشتری از مخلوط گیاه مادری دارد کاشت کرد. مثلاً میزان شن را حدود نصف حجم کل خاک در نظر بگیرید. بعد از انتقال به گلدان جدید، پاجوش را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری سطح خاک بیشتر از ۵ سانتیمتر در عمق خشک شود. البته خیلی آبیاری نکنید مثلاً اندازه یک لیوان آب کافی است این کار به رشد و توسعه بهتر ریشه‌ها کمک می‌کند تا برای جستجوی آب به عمق گلدان نیز رویش کنند. حدود ۶-۴ هفته بعد می‌بایست رشد جدید روی دهند و بعد از گذشت ۴ ماه می‌توان نسبت به بزرگ‌تر کردن گلدان اقدام کرد.

بیماری های و آفات نخل شامادورا - گل من و تو
نخل شامادورا

بیماری ها و درمان های گیاه شامادورا:

برگ های گیاه من زرد شدن علت چیه؟

ازآبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم میتونه باشه شرایط نگهداری گیاه رو طبق مزالب بالا بررسی کنید

چرا برگ های شامادورا من باز نمیشه؟

سایز گلدان و یا خاک آنرا تعویض کنید یا تغذیه از تغذیه مصنوعی استفاده کنید.

نمیدونم چرا برگهای گیاه من روشن و شفاف شده!!

میتونه از کمبود نور یا مواد غذایی باشه گیاهتون رو به محیط پر نور منتقل کنید و تغذیه گیاه رو بررسی کنید.

چرا نوک برگها گیاه من قهوه ای شده؟

از کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم میتونه باشه شاید هم بخاطر آبیاری نامنظم هست از آب جوشیده برای  آبیاری استفاده کنید

برگها تار عنکبوت گرفته !

مربوط به کنه میباشد طبق دستور سمپاشی کنید و رطوبت محیط را با آبپاشی بیشتر کنید.

برگها خشک شدند!

از تشنگی هست آبیاری کنید!