نگاهی به فواید و خواص تخم هندوانه

تخم هندوانه
تخم هندوانه

میوه ی خوشمزه و شیرین هندوانه، دانه‌هایی مغذی به نام تخم هندوانه دارد. معمولا تخم هندوانه در دو رنگ اصلی سفید و سیاه وجود دارد. در واقع تخم‌های نارس سفید رنگ و تخم‌های کاملا رسیده سیاه رنگ هستند. تخم هندوانه سرشار از ویتامین‌ ها و مواد معدنی از جمله ویتامین B، منیزیم، روی، مس، آهن و پتاسیم می باشد. تخم هندوانه معمولا به صورت بو داده و به عنوان میان وعده یا همراه آجیل مصرف می شود. این تخمه دارای طبع سرد و تر است و فواید و خواصی برای بدن دارد. در این مطلب با گوشه ای از خواص تخم هندوانه آشنا می شویم.

خواص تخم هندوانه:

– وجود آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ در تخم هندوانه به سلامت پوست کمک می کند.

– مقادیر قابل توجه پروتئین، آهن، منیزیم و مس در تخم هندوانه، برای حفظ سلامت مو مفید است.

بنر گل من و تو

– تخم هندوانه منبعی غنی از آمینواسیدها است که به تسهیل فرایند بازیابی و رشد نرمال ارگان‌های مختلف کمک می‌کنند.

– مقادیر قابل‌توجهی لیزین، اسید گلوتامیک و آرژینین در تخم هندوانه، سبب افزایش میل و توانایی جنسی در مردانی که دچار ناباروری و ناتوانی جنسی هستند، می شوند. تخم هندوانه همچنین حاوی کاروتنوئید که برای تولید اسپرم و افزایش شانس باروری در زوج‌هایی که برای بارداری اقدام می‌کنند، مفید است.

– تخم‌ هندوانه با دارابودن کالری بالا، به تأمین انرژی موردنیاز بدن و شروع سوخت‌وساز کمک می کند. اما زیاده روی در مصرف تخم هندوانه ممکن است سبب افزایش وزن شود.

 

تخم هندوانه
تخم هندوانه

 

– منیزیم موجود در تخم هندوانه، با منظم کردن سوخت‌وساز کربوهیدرات، میزان انتشار گلوکز را در جریان خون کاهش می‌دهد. همچنین تخم هندوانه سبب کنترل بهتر قند خون و کاهش حساسیت به انسولین می شود.

– تخم هندوانه به افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش سطح کلسترول بد (LDL)کمک می کند.

– مواد مغذی موجود در تخم هندوانه از جمله کاروتنوئید، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌هایB، سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شوند.

– آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این تخمه به کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمنی ازقبیل سرطان و بیماری قلبی کمک می کنند.

– وجود منیزیم، مس، آهن، پتاسیم و منگنز در این تخمه برای استحکام استخوان‌ها و افزایش توده‌ی استخوانی، مفید است. همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان زودرس را کاهش می‌دهد.

– منیزیم، پتاسیم و بعضی از آمینواسیدهای موجود در تخم هندوانه می‌توانند به بهبود سلامت قلب کمک کنند.

– وجود آرژینین، اسیدهای چرب امگا ۶ و پتاسیم در تخم هندوانه برای کاهش فشار خون مفید است.

– تخم هندوانه به تنظیم متابولیسم بدن و بهبود عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند.