چرا آدمها در اینستاگرام بی رحم میشن؟

چرا آدمها در اینستاگرام بی رحم میشن؟
چرا آدمها در اینستاگرام بی رحم میشن؟

چرا آدمها در اینستاگرام بی رحم میشن ؟ این روزها خیلی دیدیم و شنیدیم که بد اخلاقی و بی رحمی در فضای مجازی مخصوصا ایسنتاگرام خیلی خیلی زیاد شده ما ایرانی هایی که به احترام و صمیمیت معروف بودیم الان در فضای مجازی یکی از بدنام تیرن ها شدیم چرا واقعا اینجوری شده؟ چرا در اینستاگرام بهم رحم نمیکنیم چرا اینهمه بد اخلاق شدیم؟ میخوایم هرچند مختصر در خصوص بی رحم شدن در اینستاگرام صحبت کنیم با ما همراه باشید.

منشا بی رحمی شدن در اینستاگرام چیست؟

وقتی فردی از گذشته ای میاد که تنبیه بدنی شده یا به حریم شخصیش احترامی گذاشته نشده، مالک بدنش نبوده یا به خاطر نظراتش و به خاطر اون چیزی که بوده تحقیر شده، توهین شنیده، مقایسه شده، یا مثلا براش تصمیم گرفتن که چطور لباس بپوشه، چه غذایی بخوره، چه رشته تحصیلی بخونه، از کی خوش بیاد و از کی بدش بیاد، تولد کدوم دوستش بره و کدوم یکی نره و یا کلی تحکم دیگه… یعنی تو این فضای تربیتی، فقط “یک فکرِ درست” وجود داشته و باقی فکرها، غلط، مردود و غیرقابل پذیرش بودن؛ بنابراین کودکی که محصول این خونواده اس در طی فرآیند رشدش، هیچ وقت یاد نمی گیره که در آنِ واحد و در یک مکانِ واحد، می تونه “بیش از یک فکر” وجود داشته باشه که هیچ کدوم هم لزوما غلط نیست، فقط متفاوته.

این آدم تو این فضای مسموم، یاد می گیره که یا باید فکر خودش رو بُکشه (سرخورده و منفعل بشه) یا فکر طرف مقابل رو بُکشه (زورگو بشه). حالا این کودک بزرگ شده و در فضای مجازی در معرض نظرات مختلفی قرار گرفته، در معرض شیوه های متفاوتی از فکر کردن، زندگی کردن، لباس پوشیدن، تفریح کردن و غیره قرار گرفته. تصور کنید برای فردی که تمرینی برای پذیرش ایده های مختلف در آنِ واحد نداره اینستاگرام براش چه جهنمیه! شکنجه گاهیه که ناچاره شاهد زندگی کردن ها و فکر کردن ها به شیوه های کاملا متفاوت باشه.

خب یکی از راههایی که می تونه شرایط رو برای خودش قابل تحمل کنه اینه که تبدیل بشه به یه غول ترسناک که هیچ نظر مخالفی رو تاب نمیاره و هر نظر مغایر با ذهنیت خودش رو با تحقیر و توهین و به شکلی خصمانه پاسخ میده. یه تروریست اینستاگرامی! یه اسیدپاش مجازی! این یعنی ادامه مسیر گذشته اش.

آدم حسابی های اینستاگرام

 

منشا بی رحمی شدن در اینستاگرام چیست؟
منشا بی رحمی شدن در اینستاگرام چیست

اما آدم هایی هم هستن که با این زخمی که از گذشته شون با خودشون آوردن جور دیگه ای رفتار می کنن. این آدم حسابی ها، مغلوب گذشته شون نمیشن. یعنی با اینکه اونها هم تو فضای خالی از دموکراسی بزرگ شدن، کاملا متوجه آسیبی که خوردن هستن. می تونن خودشون رو از بیرون نظاره کنن. اول آگاه میشن به این فرآیند و بعد شروع می کنن به تمرین: تمرینِ پذیرشِ تفاوتِ نظرها و سکوت. به طور هوشمندانه ای، این افراد متوجه شدن که اگر همیشه در معرض نظرهای موافق قرار بگیرن، رشد نمی کنن.

همونی که بودن باقی می مونن، بنابراین سعی می کنن به جای “واکنش فوری”، براساس ارزیابی داده های جدید به اتفاقات “پاسخ” بدن. در واقع، به جای حمله، اضطراب ناشی از روبرو شدن با تفاوتها رو می پذیرن و تحمل می کنن، در این شرایطه که در جهت بالغ شدن مدام پوست میندازن و آدم حسابی میشن

نتیجه

به نظر خودتون شما جزو کدوم دسته از آدمها هستید ؟ آیا میتونید خودتون رو کنترل کنید؟ یا شما هم در فضای مجازی بد اخلاقی میکنید؟ پس بهترین کار اینه که اول از همه از خودمون شروع کنیم تا بقیه هم درست بشن

متن از مشهید ابارشی