چرا باید پریود در دوران بارداری را جدی بگیریم؟

پریود در دوران بارداری
پریود در دوران بارداری

پریود در دوران بارداری : بنظرتون آیا امکان داره بعد از بارداری، باز هم قاعدگی اتفاق بیفته یا نه؟ شاید خیلی از خانم ها جوابشون به این سوال مثبت باشه که حتما باید این مطلب رو تا انتها مطالعه کند. من به شما در این مطلب خواهم گفت که آیا پریود در دوران بارداری عادی هست یا خیر.

پریود چیست؟

خب قبل از اینکه ببینم قاعدگی در دوران بارداری عادی هست یا خیر اصلا ببینیم چرا پریود میشیم؟ خیلی ساده بخوام بگم پریود اتفاقیه که هر ماه به “دلیل بارور نشدن تخمک” در اون ماه اتفاق می افته. پس به محض اینکه لقاح اتفاق افتاد (حداکثر تا 5 روز بعد از رابطه جنسی) دیگه خبری از پریود نیست! بحث وقتی پیچیده میشه که بعضی خانمها با اطمینان میگن ما باردار بودیم اما پریود هم شدیم و بعضی وقتها این اتفاق دو یا سه ماه هم می افتاد و ما نمی دونستیم اصلا بارداریم! و این تفکر حداقل انقدر شایع شده که بیشتر خانم ها این اشتباه رو میکنن.

پریود در دوران بارداری چیست؟

ما متخصصین زنان و زایمان به خونی که بعد از لقاح از بدن زن خارج میشه دیگه قاعدگی نمی گیم. بهش لکه بینی میگیم که دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. مهمترین دلیلش لانه گزینی جنینه که با قاعدگی اشتباه گرفته میشه. تغییرات در دهانه رحم، عفونت در بارداری، حاملگی مولار (رشد یه توده غیرطبیعی بجای جنین)، حاملگی خارج رحم هم جزو مواردیه که باعث لکه بینی مشابه پریود میشه.

بنر گل من و تو

پریود بعد از بارداری را جدی بگیرید

بد نیست بدونید این لکه بینی ها در سه ماه اول بارداری در بین 30 درصد خانمها اتفاق می افته و و بخاطر جا افتادن این تفکر اشتباه که بعد از حاملگی هم احتمال پریود شدن هست، جدی گرفته نمیشه و این اصلا خوب نیست. یعنی لکه بینی در 30 درصد موارد هست اما این مورد تا بررسی نشه اصلا بهش طبیعی نمیگیم. فقط تغییرات دهانه رحم (البته بدون عفونت) و لانه گزینی هستن که طبیعی محسوب میشن و مشکلی ندارن. ولی چون بقیه موارد هم برای مادر و هم جنین خطرناکن، پس هر لکه بینی بعد از بارداری رو باید در اسرع وقت با پزشکتون در میان بگذارید تا انشاا… موردی اگر بود سریع بررسی شه.

قاعدگی در دوران بارداری
قاعدگی در دوران بارداری

توجه داشته باشید که اگر قاعدگی در دوران بارداری برای شما اتفاق افتاد حتما میزان خونریزی و رنگ خونریزی را برای پزشک توضیح دهید.

قاعدگی در دوران بارداری بعد از 20 هفته:

میتوان علت های متعدی در خصوص پریود در زمان بارداری در نظر گرفت که حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا عوامل زیر مورد بررسی قرار گیرد.

معاینه گردن رحم:

پزشک ممکن است این معاینه را برای چک کردن هرگونه ناهنجاری انجام دهد. این روش می تواند منجر به خونریزی جزئی شود.

جفت:

این و وضعیت زمانی رخ می دهد که لانه گزینی جفت نزدیک یا در دهانه رحم قرار گیرد.

زایمان زودرس :

در طول زایمان, دهانه رحم گشاد می شود و رحم منقبض می شود تا به حرکت جنین کمک کند. این میتواند باعث خونریزی شود.

🔸اگه فکر می کنید این تفکر اشتباه بین دوستان و آشناهای شما هم شایعه که بعد از بارداری بهم پریود داریم، حتما اونها رو هم در جریان بگذارید.

دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان)

مطالب مرتبط :

فیبروم رحمی چطور بوجود میاد؟

آندومتریوز چیست؟ تشخیص و درمان اندومتریوز

بارداری پوچ چیست؟ و درمان آن

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید: