درختچهگل و گیاه

چطور خاک مناسب بونسای را انتخاب کنیم؟

خاک مناسب بونسای
خاک مناسب بونسای

خاک مناسب بونسای : یکی از شاهکارهای گل و گیاه بن سای یا همون بونسای هست که امروزه نگهداری از اون خیلی رواج پیدا کرده و ما در مطالبی جداگانه به بررسی این گیاه پرداختیم ولی در این مطلب میخواهید در خصوص خاک مناسب بونسای (خاک مناسب بن سای) صحبت کنیم پس اگر میخواهید مطالبی در خصوص بن سای به دست بیارید در سایت جستجو کنید و این مطلب را برای انتخاب خاک دنبال کنید.

ترکیب خاک بونسای از اهمیت بسزایی برخوردار است که معمولاً آنرا از انواع درشت بافت ( Coarse ) و کم قوت انتخاب می کنند . برای این منظور خاک را بخوبی الک نموده و ذرات ریز آنرا جدا می کنند تا فضاهای خالی خاک افزایش و در نتیجه زهکشی آن بهبود یابد ومانع خفگی ناشی از پر آبی و پوسیدگی ریشه ها و سرانجام مرگ درخت گردند .

انواع خاک موجود برای بونسای

بد نیست بدانیم که به اندازه گلدانهای بونسای موجود در دنیا انواع مخلوط خاک وجود داره هر کسی با تجربه خودش آب و هوای جایی که زندگی میکنه گیاهانی که در دسترس داره و مقدار آبی که میده و… خاک خودشو درست میکنه در سایت bonsai4me مقاله های خوبی در این زمینه هست.

خاک مناسب بونسای
خاک مناسب بونسای

خاک بونسای باید:

1- زهکشی خوبی داشته باشه یعنی تا این حد که اگر به یک گوشه گلدان آب میدهی طرف دیگر خیس نشه آب راحت خارج بشه به همین دلیل خاکی که من درست میکنم گلدان باید تمام سطح آبیاری بشه و روزانه. تنه را نباید خیس کرد ابزار خاصی نمیخواهد یک ابپاش لوله بلند یا یک نوشابه خانواده که درش را سوراخ میکنیم ویک خودکار بیک در ان سوراخ محکم میکنیم و تمام سطح گلدان را به ارامی ابیاری میکنیم.

2-مقدار مناسبی رطوبت را نگه دارد.بهترین رطوبت سنج انگشت سبابه است کمی روی خاک را کنار میزنم انگشت را کم درانجا فشار میدهیم و برمیداریم انگشت نباید خیس بشه اما رطوبت را روی انگشت باید حس کرد.

3- موقع ابیاری اب ودونش سوا نشه برای همین یک لایه یک سانتی سنک روی خاک گلدان میریزیم این مشکل را حل میکنه وبه زیبایی گلدان هم کمک میکنه

برای یاد اوری میگویم که مهمتر از خاک ابیاری کود دهی و نورمناسب است

اجزا خاک مناسب بن سای

1-سنگ جوشقان 7-8 میلیمتری

2- سنگ جوشقان2-4 میلیمتری

3- پیت ماس

4- کوکوپیت

5- خاک رس

حالا فرض میکنیم میخواهیم 100 واحد حجمی خاک بونسای درست کنیم، 30 واحد شن درشت میریزیم 30واحد ریز 20 واحد کوکو پیت 15 واحد پیت ماس 5 واحد رس

خیلی خوب برای مخلوط کردنشان باید کمی مرطوب بشن حسابی بهم میزنیم تا یکنواخت بشه خاک رس را در اخرین مرحله روی تمام سطح پاشیده و مخلوط میکنیم، خوب تا اینجا خیلی عالیه این خاک بدرد پر کردن چاله خیابان میخوره ! جرا؟

حتما مطالعه کنید
هرآنچه برای نگهداری سیکاس باید بدانید
مخلوط مناسب خاک مناسب بن سای
مخلوط مناسب خاک مناسب بن سای

خاک بونسای باید با توجه به درخت درست بشه در مورد هر درخت فرق میکنه باید در نظر بگیری برگ کم داره یا زیاد برگهاش بزرگه یا خیلی کوجک به نور مستقیم نیاز داره یا نیمسایه ابیاریش باید جطوری انجام بشه مثلا فیکوس همیشه باید رطوبت خاکش حفط بشه ولی گل کاغذی تا خشک شدن خاکش نباید ابیاری مجدد بشه مسئله مهم ریشه درخته ریز بافته یا بازه اگه ریز بافته باید شن ریز را بیشتر بریزیم یا برعکس .در کل میتوان گفت سهم شن از ۴۰% تا ۷۵% تغییر میکنه و سهم رس ۵% بیشتر نیست. پیت ماس کمی کمتر ازکوکو پیت مصرف میشه

بافت خاک مناسب بونسای

در گلدانهای بن سای بافت خاک با گلدانهای معمولی تفاوت دارد. زهکشی و توانایی نگهداری آب باید زیاد باشد. به طور متوسط هر گلدان روزانه یک بار آبیاری میشود؛ بنابراین باید از زهکشی مطلوب برخوردار باشد، در عین حال باید توانایی ذخیره و نگهداری آب و مواد غذایی را هم داشته باشد. به اصطلاح نباید به راحتی آبشویی شود. یک خاک خوب باید همزمان دو خصوصیت زهکشی، نگهداری آب و مواد غذایی را داشته باشد.

سوزنی برگها نیاز به خاک تقریباً سبک با زهکشی قوی دارند. قدری هم اسیدی بودن خاک برای /انها مفید است. در مقابل بیشتر پهن برگها خاک مرطوب را ترجیه میدهند. با توجه به گونه گیاهی مورد نظر، میتوان مخلوطی از خاک برگ (هوموس) الک شده، رس و شن را مورد استفاده قرار داد.

با افزایش نسبت شن قابلیت زهکشی خاک بیشتر میشود. هرچه خاک برگ بیشتر باشد، قدرت نگهداری آب بیشتر است. افزایش نسبت رس در مخلوط سبب سنگینتر شدن خاک میشود. به طور کلی تهیه یک مخلوط مناسب به روش آزمون و خطا هم بد نیست!

نکته مهم :

خاک خوب و مناسب کمک میکنه گیاه شما هر چه بهتر مواد غذایی رو جذب کنه مخصوصا از طریق ریشه ها وقتی مواد غذایی خوب جذب بشه گیاه پر ریشه تر و سالم تر و گیاه با ریشه خوب سبز تر و چترش گسترده تر و در نهایت چتر گسترده تر بن سایکار خوشحال تر و خوش خلق تر در پی خواهد داشت در صورت نبودن باغچه برای رشد بهتر گیاه آن را در سبد های پلاستیکی بکارید.

منبع : گلستان موج

مطالب مرتبط :

نحوه صحیح آبیاری درختچه بونسای

۵ اشتباهی که باعث مرگ بونسای میشه

نکات مهم هنگام خرید بنسای

ارسال پاسخ