دکوراسیون

چطور یک پاسیو زیبا داشته باشیم …!

پاسیو زیبا با گل و گیاه-گل من و تو

بیشترین دغدغه کسانی که در منزل پاسیو جهت نگهداری گل و گیاه دارند نگهداری انواع گیاهان در پاسیو هست که متاسفانه اکثرا ابتدا با ذوق و شوق فراوانی اقدام به خرید می کنند و متاسفانه بعد از مدتی گیاهان تک تک خراب میشن و از بین میرن، و یا بعضی مدتها بدون مشکل در پاسیو از گیاهانشون نگهداری میکنند اما یکدفعه ظرف مدت یک ماه و حتی یک هفته تمام گیاهانشون خراب میشه. و اما چی کار کنیم تا این اتفاق نیفته و همیشه گیاهانمون صحیح و سالم بمونند.

چه کار کنیم؟

ساخت پاسیو زیبا با گل و گیاه

 شاید شما جزو افرادی هستید که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید چند گیاه آپارتمانی داشته باشید. در این صورت بهتر است که ابتدا گیاهانی را انتخاب کنید که نگهداری از آنها آسان‌تر است و زود رشد می‌کنند. در نتیجه اشتیاق شما برای هرچه سرسبزتر کردن منزلتان دو چندان می‌شود.
نکته دیگر اینکه قبل از خرید باید میزان نور پاسیو را بسنجید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید گلدانتان را در کدام بخش قرار دهید. باید بدانید که فضای شما برای نگهداری از گیاهان چقدر وسعت دارد.
خلاصه اینکه قبل از اینکه گیاه را به خانه بیاورید، درباره شرایط نگهداری آن خوب فکر کنید و با عجله تصمیم نگیرید.
شرایط نگهداری از همه گیاهان آپارتمانی یکسان نیست، به طور مثال برخی از آنها به نور مستقیم نیاز دارند و بعضی باید در محیطی با نور غیرمستقیم قرار بگیرند.
در جاهایی که نور کمتری وجود دارد، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که مقاومت بیشتری دارند و در نور کم و شرایط نامساعد هم دوام می‌آورند.و یا با شرایط پاسیوی شما همخوانی دارند.

بیماری گیاهان

 مهمترین عامل خراب شدن گیاهان در پاسیو ها بیماریهای گیاهان هست که به دلیل بسته بودن فضا در صورت بیمار شدن یکی از گیاهان، به زودی بیماری به بقیه گیاهان سرایت و همه رو از بین میبره برای جلوگیری از این اتفاق باید به موارد زیر دقت کنیم:

ضد عفونی کردن پاسیو

ابتدا پاسیو رو ضد عفونی و استریل کنیم، کافیست یک نوع سم حشرات و یک نوع سم قارچ گرفته و تمام پاسیو رو قبل از ورود هر گیاهی سم پاشی کنیم تا حداقل ۶ ماه گیاهان از حمله بیماریها در امان باشند و هر ۶ ماه یکبار باید کل گیاهان رو خارج و این کارو انجام بدیم.

سم پاشی گیاهان

قبل از ورود هر گیاه جدیدی حتما ابتدا اون گیاه رو سم پاشی کنیم و بعد به داخل پاسیو ببریم، که در صورت داشتن هر بیماری دیگر گیاهان رو بیمار نکنه

حتما مطالعه کنید
بهترین مدلهای تختخواب کودک 2019

جداسازی

گیاهان مناسب پاسیو-گل من و تو

حتما در صورت بیمار شدن هر گیاهی بلافاصله اون گیاه رو از جمع گیاهان دیگه جدا کنیم تا باعث انتقال بیماری به دیگر گیاهان نشه.

قارچ کش

 هر سه ماه یکبار به تمام گیاهان داخل پاسیو از یک قارچ کش هم به صورت محلول پاشی و هم آبیاری استفاده کنیم. و همچنین هر ۶ ماه یکبار یک آبیاری با سم مخصوص خاک مثل دیازینون یا هر نوع دیگه با دز استاندارد در زمان تشنگی گیاه انجام بدیم تا از به وجود آمدن نماتدها و به خصوص هزارپاها و حشرات مزاحم در خاک جلوگیری کنیم.

(استفاده صحیح و به موقع از سموم با دز کم و رعایت اصول سم پاشی هیچ نگرانی برای افراد منزل نداره به خصوص اینکه در پاسیو باشه)

وارسی گیاهان

حداقل ماهی یکبار گیاهان رو وارسی کنیم و اگر لک یا گندیدگی یا سوختگی در گیاه جدیدی دیدیم مشکل رو قبل از جدی شدن بیماری حل کنیم.

قلمه بزنید

سعی کنیم تکثیر قلمه ها و تعویض گلدان ها رو در محل دیگری انجام بدیم.
انجام این کارها برای سالم نگه داشتن یک پاسیو در منزل فقط چند روز در سال کار داره که علاوه بر لذت و شادابی روح باعث میشه همیشه گیاهانمون سالم باشن.

تغییر دکور پاسیو

پاسیو زیبا با گل و گیاه آپارتمانی

ضمنا برای تنوع و لذت بیشتر در زمان سم پاشی و استریل پاسیو (هر ۶ ماه یکبار ) می تونید دکور رو تغییر بدید تا از یکنواختی در بیاد. و نکته مهم اینکه، در صورتی که گیاهان بزرگ دارید و امکان جابه جایی وجود نداره می تونید با دز استاندارد پاسیو رو شستشو بدید بدون جا به جایی گیاهان و این کار هیچ مشکلی برای گیاه ایجاد نمیکنه، و اگر در زمان استریل کردن پاسیو سم پاشی گیاهان رو انجام بدید که خیلی عالیه. طبق برنامه پیشنهادی زیر؛

اواخراسفند ماه و اوایل پاییز بهترین زمان برای استریل پاسیو و همون زمان آبیاری و محلول پاشی کل گیاهان با سم قارچ کش و یک سم خاک که برای ریشه ضرری نداشته باشه. (با فاصله حداقل ۴ روز بین آبیاری و محلول پاشی سم قارچ و سم حشرات).

مطمئنا اینقدر که یک گیاه بیمار مبتلا به قارچ در منزل برای انسان ضرر داره یک سم پاشی اصولی با دز کم و با رعایت أصول سم پاشی ضرری نداره. ضمن اینکه گیاهان همیشه سالم می مونن.

ارسال پاسخ