گل و گیاهگل و گیاه آپارتمانی

ژربرا جامزونی گلی بسیار زیبا

معرفی و نگهداری ژربرا-گل من و تو

[supsystic-tables id=35 ]

ژربرا جامزونی یا همون گل تاب یکی از گونه های گیاهان گلدار چندساله از جنس Gerbera در خانواده گلستارگان(Asteraceae) و بومی منطقه ترانسوال آفریقای جنوبی است که نام خود را از کاشف خود یعنی رابرت جیمسون گرفته که در سال 1889 کشف شده است این گیاه به صورت تجاری تجاری در پایان قرن 19 در کمبریج انگلستان و در زمان ریچارد لینچ آغاز شده لازم به ذکر است که ژربرا جزء گیاهان یکپایه است که گلهای نر و ماده روی یک گل آذین قرار می‌گیرند. به طور معمول ابتدا گلهای زبانه‌ای که در حاشیه خارجی گلاذین قرار دارند و بعد گلهای نر داخلی باز می‌شوند که در نتیجه خودباروری در ژربرا با مشکل روبه‌رو می‌شود.

جالب است بدانید که ژربرا

معرفی گل ژربرا-گل من و تو

در حال حاضر در 25 کشور دنیا پرورش می‌یابد که حدود 1200ـ1100 هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌ای دارد. پنجاه درصد سطح زیر کشت دنیا در کشور هلند و ایتالیا است. در هلند سالیانه بیش از 200 میلیون شاخه گل ژربرا به ارزش حدود 40 میلیون دلار به فروش می رسد. در سال 1379 سطح زیرکشت ژربرا در ایران 6/15 هکتار گزارش گردید. تولید 4 میلیون شاخه گل توسط 137 پرورش‌دهنده در بازار به فروش رسیده است.

به لحاظ اهمیت اقتصادی تولید شاخه گل ژربرا از طریق کشت بافت در صدر اولویت‌های تحقیقاتی گیاهان زینتی ایران قرار دارد. هم اکنون گیاهچه‌های ژربرا از شرکتهای هلندی نظیر Preesman، Schrurs، Terranigra، florist خریداری و به ایران وارد می‌شود، که این یکی از بزرگترین موانع پیشرفت صنعت گل‌کاری در ایران محسوب می‌شود. امروزه می‌توان به منظور توسعه تولید گیاهان زینتی و تولید ارقام جدید بازارپسند و در نتیجه افزایش صادرات گل از فنون پیشرفته ازدیاد نباتات نظیر کشت بافت استفاده کرد تا گام مؤثری در جهت افزایش تولید گیاهان زینتی و صادرات آنها برداشته شود.

علل تمایل

علل تمایل به کشت و پرورش ژربرا عبارتند از: 1-پنجمین گل بریده جهان از نظر تولید و فروش میباشد 2-زیبایی و تنوع رنگ زیاد 3-عمر طولانی پس از برداشت 4-عملکرد زیاد 5-فاصله کوتاه بین دوره های برداشت

معرفی ژربرا

ژربرا جامزونی دارای ریشه های عمیق بوده و گل های آن بر روی ساقه ای پرزدار تشکیل میشوند و از میان برگهای طوقه ای نیزه ای شکل و با بریدگی های عمیق این گیاه ساقه گل دهنده خارج میشود.برگهای آن به طول 15 تا 45 سانتی متر است و سطح فوقانی آنها سبز تیره و سطح زیرین آن سبز کمرنگ و پوشیده از کرکهای متراکم است. گلها متشکل از گلبرگهای شعاعی زیبا به رنگهای زرد صورتی پرتقالی قرمز بنفش سفید و کرم است قطر گلها 5-12 سانتی متر و طول ساقه حدود 25-60 سانتی متر است

دمای ایده آل

این گیاهی دائمی، گرمسیری بوده و حساس به سرما میباشد و حد اقل دما برای این گل 10 درجه سانتی گراد است . دمای ایده آل آن 13 تا18 درجه سانتیگراد میباشد.

شرایط نوری

ژربرا در شرایط با شدت نور بالا بهتر گل میدهد و روز کوتاه را ترجیح میدهد به عبارتی روز کوتاه اختیاری است

خاک مناسب

خاک مناسب آن خاک لوم و یا شنی با زهکشی خوب و PH بین 6.5 تا 7 است. خاک باید سبک و غنی از مواد آلی باشد.مراقب باشید، ژربرا در خاکهایی مرطوب با زه کشی نا مناسب دچار پوسیدگی طوقه و ریشه میشود

آبیاری

معرفی و آموزش نگهداری ژربرا

بهتر است فواصل آبیاری با خشک شدن خاک سطحی گلدان باشد و از آبیاری زیاد بپرهیزید

کود مناسب

بهتر است هر دو هفته یک بار با کود مایع مخصوص گیاهان خانگی ، این گیاه را تغذیه نمایید

تکثیر ژربرا

تکثیر ژربرا از طریق کاشت بذر در دمای 13 تا 18 درجه سانتی‌گراد در فصل پائیز و یا اول بهار و یا تقسیم گیاه در اول بهار یا تهیه قلمه در فصل تابستان امکان‌‌پذیر است و ازدیاد بذری امروزه متداول نیست زیرا تغییرات ژنتیکی زیادی در بین گیاهان حاصل از بذر مشاهده می‌شود. گیاهان حاصل از ازدیاد غیرجنسی، شبیه گیاهان مادری هستند. بنابراین خصوصیات ژنوتیپ و فنوتیپ گیاهان مادری در نتایج ثابت باقی می‌ماند. از دیار غیرجنسی ژربرا از روش‌های تقسیم‌بوته، قلمه، ریزقلمه، و ریزازدیادی انجام می‌شود. عمومی‌ترین سیستم برای ازدیاد ژربرا ریزازدیادی است. در سال 1996 بین گیاهان مختلف حاصل از کشت بافت در اروپا ژربرا با 17 میلیون گیاهچه در مقام اول قرار داشت.

حتما مطالعه کنید
هر آنچه که باید در خصوص سدوم مورگانیانوم بدانید

کاشت بذر ژربرا

تقسیم بوته در ماه های پائیز صورت می گیرد. توده گیاهان به بخش های کوچکتر تقسیم می شود و پیش از کاشت، ریشه ها و برگ های پاجوش ها پیرایش شده و شاخساره مرکزی متصل به آن حفظ می شود. باید مراقب بود که نقطه رشد مرکزی در زمان کاشت زیر خاک نرود. گیاهان جوان در گلخانه ۴ –۵ هفته بعد گل می دهند. گاهی تقسیم بوته در خرداد ماه انجام می شود. در این حالت تا اواخر پائیز و حتی اوایل زمستان گل می دهند.

نکته

در افزایش بذری، گرده افشانی دستی برای رسیدن به ۹۰ درصد تندش ضروری است. اگر بذرها بلافاصله پس از برداشت کشت شوند بسیار خوب تندیده و سبز می شوند ولی اگر مدت کمی بمانند، زیوایی آن ها به سرعت کاهش می یابد. تاریخ کاشت بذر تیر و مرداد است، چون جهت تندش به دمای بالا نیاز دارد. دمای لازم برای تندش بالای C°۱۶ می باشد و ۱۰ –۱۵ روز طول می کشد تا بذرها سبز شوند. دمای بهینه برای جوانه زنی ۲۰ –۲۳ درحه سانتی گراد است و در بالاتر از ۲۴ درجه تندیدن کاهش می یابد. ۳ –۴ هفته بعد نشاءها در مرحله دو برگی در گلدان های استکانی کاشت می شود و وقتی به اندازه کافی بزرگ شدند، به محل اصلی منتقل می شوند. رشد و نمو بعدی کند بوده و گل ها ۱۰ ماه پس از کاشت بذر حاصل می شوند. در ماه های زمستان می توان از رشد ژربرا جلوگیری کرد و دوباره در بهار در شرایط رشد قرار داد.

آموزش کاشت ژربرا

در افزایش بذری، گیاهان یکنواخت نبوده و در بیشتر آن ها گل ها هنگام شب بسته می شوند و این موضوع برای گل های بریده ژربرا صفت مناسبی نیست.

قلمه های ژربرا نیز می تواند برای افزایش آن به کار رود. گیاهان مناسب به مدت ۳ هفته بدون آبیاری نگه داشته می شود. سپس ریشه ها هرس شده و در بستری از پیت کاشته شده و دمای ۲۵ درجه رطوبت نسبی ۸۰% برای آن فراهم می شود. ج.انه های رشد کرده در محور برگ ها را جدا کرده و در بستر ریشه زایی ریشه دار می کنند که در مدت ۲ تا ۳ ماه، برای انتقال آماده می شود. به ترتیب ۴۰ تا ۵۰ گیاه می تواند در مدت ۲ –۳ ماه از هر گیاه مادری به دست آید. قلمه های ساقه جوان با استفاده از سیستم مه افشان نوبتی راحت تر و سریعتر ریشه و شاخساره تولید می کنند.

امروزه مهمترین روش افزایش ژربرا کشت بافت است.

کاشت گیاه

مشاهده شده که کاشت ژربرا از اواخر اردیبهشت تا اواخر تیر ماه، گل بریده زیادی تولید می کند اما محصول زمستانه خوبی می تواند از طریق کاشت از مهر تا اسفند در شرایط حفاظت شده حاصل شود. برای ارقام گل درشت تراکم کاشت بهینه ۸ –۱۰ گیاه در متر مربع است. این تراکم، نور کافی را برای گیاهان فراهم می کند. اما کاشت متراکم تر بعد از دو سال باعث کاهش عملکرد، کاهش اندازه گل و طول ساقه گل می شود.

در زمان کاشت طوقه گیاه باید در سطح خاک و کمی بالای آن قرار گیرد چون ژربرا به مقدار زیادی در سطح خاک منشعب می شود. کاشت خیلی عمیق باعث بیماری قارچی و کاشت سطحی باعث سست شدن سیستم ریشه ای می شود.

ارسال پاسخ