کاکتوس ستاره‌ای

کاکتوس ستاره ای
کاکتوس ستاره ای

نام لاتین: toad cactus – starfish plant

نام علمی: Orbea variegata

کاکتوس ستاره ای اسم علمی آن Stapelia ، از خانواده Asclepiadaceae می‌باشد. این جنس بومی آفریقای جنوبی است، جزو 20 گونه گیاهان ساکولنت پاکوتاه است. زیستگاه طبیعی این گیاه در خاک‌های سنگی که زهکشی بسیار بالایی دارند و به ندرت رطوبت زیادی را حفظ می‌کنند، می‌باشد.

بنر گل من و تو

ساقه آن خوابیده و شاخه هایش چهار گوش، بالدار یا دندانه دار و بدون برگ است. این گیاه گلها كرك دار و بزرگی دارد كه به شكل ستاره دریایی و به رنگ زرد، خرمایی و ارغوانی هستند. گلها از مرداد تا مهر در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند و بوی بدی دارند سیستم ریشه ای این گیاه طوری است كه می توان آنها را در گلدان هایی كه عمق زیاد ندارند پرورش داد.

تعویض گلدان هردو سال یكبار صورت می گیرد. در زمستان به گیاه گل قورباغه ای آب كمی می دهند و آن را در10 درجه سانتیگراد نگاه داری می كنند.

کاکتوس ستاره ای همچنین با نام های گیاه ستاره‌ایی و کاکتوس قورباغه‌ای نیز شناخته می‌شود. این کاکتوس یک کاکتوس شاداب و چند ساله است که تا ارتفاع 25 سانتی متر می‌تواند رشد کند. رنگ ساقه‌های کاکتوس سبز-خاکستری است که در آفتاب کامل بنفش رنگ می‌شوند. ساقه‌ها تیع ندارند ولی دارای برجستگی‎های نوک تیز می‌باشند.

این کاکتوس یک گل بسیار زیبا تولید می‌کند که ستاره ای شکل است و جذب کننده حشرات گرده افشان می‌باشد. این گل به رنگ زرد کمرنگ است و دارای لکه های بنفش-قهوه ای می‌باشد. گل‌ها می‌توانند به قطر 5 تا 7 سانتی‌متر بزرگ شوند.

گل‌های کاکتوس ستاره‌ای بوی خاصی دارند که جذب کننده حشرات است تا گرده افشانی را انجام دهند. فرم‌های کوچک تر ممکن است بوی زیادی نداشته باشند. اکثر گل‌های این جنس رنگ‌های جالبی دارند و به صورت خال‌دار می‌باشند.

گل‌ها ستاره‌ای شکل هستند و گیاه به خوبی در گلدان رشد می‌کند. این گیاه یکی از گیاهان مناسب برای نگه‌داری در خانه است. زمان گل دهی گیاه کاکتوس ستاره‌ای تابستان می‌باشد.

کاکتوس ستاره ای
گل کاکتوس ستاره ای

آبیاری کاکتوس ستاره ای

گیاه کاکتوس ستاره‌ای مقاومت زیادی در برابر خشکی دارد. بهتر است بین هر بار آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.

 کوددهی به گیاه کاکتوس ستاره ای

اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها می‌توانند بدون کود هم در دوره‌های طولانی زنده بمانند. می‌توان از کودهای مخصوص کاکتوس‌ها که نیتروژن کمی دارند برای گیاه کاکتوس ستاره‌ای استفاده کرد. کود را با توجه به دستورالعمل، استفاده نمایید. کود را در اطراف پایه گیاه پراکنده کنید (کود به پایه گیاه برخورد نکند). هرگز بیش از اندازه به گیاه کاکتوس ستاره‌ای کود ندهید. کاکتوس‌ها به کود زیادی نیاز ندارند.

تکثیر  کاکتوس ستاره ای

این گیاه توسط قلمه ساقه تکثیر می شود. برش ساقه در بهار و هنگامی که رشد جدید آغاز می شود مناسب است. پس از 2-3 هفته گذشت از قلمه میتوانید گیاه را بکارید.

هرس کاکتوس ستاره ای

ساقه‌های بیمار، آسیب دیده و قسمت‌های بالایی گیاه که سنگین هستند را هرس کنید. گیاه را باید در خاک‌های تمیز دارای زهکشی خوب کاشت تا از گسترش بیماری جلوگیری گردد.