بهترین شرایط نگهداری گیاه کردلین در خانه؛ کوردلین ترمینالیس

گیاه کردلین
گیاه کردلین

معرفی و نگهداری گیاه کردلین : یکی از گیاهان بسیار زیبا و دوست داشتنی با برگهای رنگی رنگی فوق العاده جذاب که در فارسی اصیل بهش گوپال که معنی گرز داره میگن کردلین هست، میشه گفت بهترین گزینه برای هدیه دادن به حساب میاد این گیاه رشد خوبی داره و با فراهم کردن شرایط درست نگهداری میتونه تا 4 متر رشد داشته باشه (البته در شرایط خاص)، فقط باید آبیاری و رطوبت خوبی براش فراهم کنید، در این مطلب میخواهیم به شما شرایط درست نگهداری از گل کردلین رو به همراه برخی از مشکلات رایج اون بررسی کنید. اگه این گیاه رو تازه خریدی یا میخوای بخری حتما تا آخر مطلب رو بخون.

کردلین کیست و از کجا اومده؟

نام انگلیسی این گیاه Flaming dragon tree هست که با نام علمی Cordyline terminalis شناخته میشه و از خانواده درختچه های همیشه سبز به حساب میاد و دارای 15 گونه مختلف بوده و بومی مناطق بومی جنوب شرقی آسیا نام های دیگر این گیاه اژدهای آتشین ، پالم ، King of tropical foliage ، کوردلینا است که در ایران اون رو با اسم های کردلین یا گل کردلین میشناسند و نام اصیل فارسی اون گوپال هست.

برگهای نیزه ای این گیاه به به رنگ های سبز تیره و براق با حاشیه قرمز که متمایل به صورتی هم هست مشاهده میشه، جالب هست بدونید که برخی از گونه های این گیاه هم همانند دراسیناها در برگهاشون دارای رگه هایی از رنگهای سبز کم رنگ می باشند در کل شما میتوانید در بازار ان را به رنگ های قرمز، ارغوانی و صورتی پیدا کنید.

بنر گل من و تو

در عکس زیر گل های زیبای این گیاه رو مشاهده میکنید که با فراهم کردن شرایط درست نگهداری و رسیدن گیاه به سن بلوغ اتفاق می افته

گلدهی کوردیلین
گلدهی کوردیلین

گونه های رایج گیاه کردلین

  • Cordyline indivisa
  • Cordyline manners-suttoniae
  • Cordyline fruticosa
  • Cordyline obtecta

نحوه صحیح نگهداری گیاه کردیلین

اگر بخوام به صورت خلاصه به شما بگم که چه شرایطی برای این گیاه باید فراهم کنید اولین گزینه رطوبت خوب هست و بعد از اون نور فیلتر شده ولی زیاد، کوددهی در فصل رشد گیاه، خاک سبک با زهکشی عالی و دمای معمول اتاق که در ادامه به شما تک تک این شرایط رو به صورت جزئی میگم پس بریم برای شرایط نگهداری گل کردلین

کردلین چقدر رطوبت نیاز داره؟

این گیاه جزو گیاهانی است که رطوبت بالا رو دوست داره و باید براش این شرایط رو فراهم کنید، خیلی از سایتها نوشتن که غبارپاشی انجام بدین من میگم اگر روش درست غبارپاشی رو بلد نیستید به هیچ وجه سمت این کار نرید و براش جزیره درست کنید و از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. حتما در کنار گیاه یک ظرف پر از آب قرار بدید تا تبخیر شدن اون رطوبت خوبی برای گیاه فراهم بکنه، بطور کلی این گیاه رطوبت بین 70 الی 90 درصد محیط نگهداری رو دوست داره پس اگر حس میکنید این میزان از رطوبت رو نمیتونید فراهم کنید سمت این گیاه نرید.

اگر گلهاتون رو در یک گوشه از خونه جمع کردید این گیاه رو در مرکز قرار بدید تا با تبخیر آب از خاک سایر گلدان ها رطوبت خوبی برای این گیاه فراهم بشه

شرایط نگهداری گیاه کردلین
شرایط نگهداری گیاه کردلین

چقدر و چطور به کردلین ترمینالیس آب بدیم؟

این گیاه در فصول سرد سال آبیاری زیاد رو دوست نداره پس اجازه بدید خاک گلدان تا عمق 2 سانتی متری خشک بشه و سپس اقدام به آبیاری کنید ولی در فصل های گرم سال مانند بهار و تابستان که نور زیادی دریافت میکنه و دمای محیط نگهداری بالا هست سطح روی خاک که خشک شد بهش اب بدید، توجه به این نکته مهم هست که قهوه ای شدن نوک برگها این گیاه از آبیاری کم و کمبود رطوبت است.

از چه آبی برای گل کردلین استفاده کنیم؟ توجه داشته باشید که بهترین آب برای آبیاری هر گیاه آپارتمانی آب بدون املاح هست یعنی چه؟ یعنی اجازه بدید آب به مدت 24 ساعت در محیط بمونه تا کلر و سایر مواد که در زمان تصفیه به آب میزنن از اون خاج بشه و هم دمای محیط بشه و سپس اقدام به آبیاری کنید. یکی از دلایل سوختن برگهای این گیاه وجود کلر در آب هست. پس خیلی مراقب این مورد باشید.

پیشنهاد میکنم مطلب 7 نکته کلیدی در آبیاری گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

نور مناسب گیاه کردلین چقدر باید باشه؟

این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی نور مستقیم خورشید رو نمیتونه به خوبی تحمل کنه و باید محلی براش فراهم کنید که نور فیلتر شده به گیاه برسه، این گیاه نور متوسط رو دوست داره اگر حس میکنید خونتون نور کافی نداره یا براش لامپ رشد تهیه کنید یا اصلا نخرید چون نور کم باعث از بین رفتن رنگهای زیبا روی برگهاش میشه، پس اگر دیدید که گیاهتون رنگ پریده شده یکی از دلایل اون نور کم هست بعد برید سراغ تغذیه.

کردلین ترمینالیس چه دمایی رو دوست داره؟

این گیاه دمای معمول اتاق که بین 18 الی 23 درجه سانتی گراد هست رو دوست داره و به خوبی میتونه در این دما رشد کنه ولی اگر دما بالاتر بره باید میزان آبیاری و رطوبت هم افزایش پیدا کنه، ولی به هیچ وجه دمای پایینتر از 13 درجه سانتی گراد رو نمیتونه تحمل کنه و کم کم برگهای شروع به پوسیدن میکنند.پس یکی از دلایل ریزش برگ این گیاه سردی هوا هست پس اگر اون رو توی تراس یا حیاط نگهداری میکنید در فصول سرد سال بیارید داخل خونه

گلدان کوردیلین
گلدان کوردیلین

از چه خاکی برای گیاه کردلین استفاده کنیم؟

ترمینالیس خاک سبک با زهکشی بالا رو دوست داره و به هیچ وجه خاکی که گیاه در اون غرقابی بشه (خاکی که بعد از آبیاری سنگین بشه و به هم بچسبه) رو دوست نداره پس سعی کنید از ترکیب های خاک آماده برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و یا اگر داخل خونه خاک رو درست میکنید ترکیب پرلیت + پیت ماس + کمی خاک باغچه + ورمی کمپوست براش استفاده کنید.

در مطلبی جدا انواع خاک گلدان رو معرفی کردیم که حتما مطالعه کنید.

چه زمان و چقدر گل کردلین رو تغذیه کنیم؟

این گیاه هم همانند سایر گیاه آپارتمانی در فصل رشد (از اوایل بهار تا اواخر تابستان) نیاز به تغذیه دارد که با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان زینتی همانند 10-10-10 یا 20-20-20 هر دو الی سه هفته یکبار به همراه آبیاری تغذیه شود. شما یک قاشق چای خوری از کود را در یک لیتر اب حل میکنید و سپس زمان آبیاری به گیاه میدهید. بهتره در فصول سرد سال گیاه رو تغذیه نکنید مگر اینکه شرایط گلخانه ای براش فراهم کرده باشید.

تعویض گلدان کوردلین

این گیاه هر سال نیاز به تعویض گلدان نداره هر زمان مشاهده کردید که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج شده و یا برگهای اون دارن بیحال میشن یعنی زمان تعویض گلدان فرا رسیده و باید این کار رو انجام بدید. احتمالا هر 2 الی 3 سال برای این کار زمان نیاز باشد.

آیا برگهای ترمینالیس را تمیز کنیم؟

تمیز کردن برگ ها به گیاه کمک میکند تا نور دریافتی کاملا فتوسنتز بشه ولی نباید با استفاده از مواد شیمایی و براق کنند گیاه رو تمیز کنید، برای این کار از آب بدون کلر باید استفاده کرد، به این شکل که شما دستمال رو با آب بدون کلر مرطوب میکنید و با آن برگهای گیاه را تمیز میکنید. خیلی ها از محلول رقیق شده شیر هم برای این کار استفاده میکنند که علاوه بر تمیز و براق کردن برگها میتونه به رشد اونها هم کمک بکنه

روش های تکثیر گیاه کردلین در خانه

ترمینالیس رو میشه به سه روش پاجوش، قلمه ساقه و کاشت بذر تکثیر کرد که من خودم به شما پاجوش و قلمه ساقه رو برای خونه پیشنهاد میکنم و کاشت بذر کمی سخت هست

قلمه زدن و تکثیر کردلین
قلمه زدن و تکثیر کردلین

تکثیر کوردلین با پاجوش

این گیاه به علت داشتن ریزوم در ریشه بعد از مدتی که رشد خوبی داشت شروع به تولید پاجوش میکنید که شما میتوانید پاجوش ها را از گیاه مادری جدا کنید و در گلدان جدید بکارید، یکی از بهترین روش های تکثیر کردلین همین جدا کردن پاجوش در زمان تعویض گلدان هست. برای این کار گیاه را از گلدان خارج کنید و به وسیله یک چاقوی تیز استریل شده پاجوش ها را از گیاه مادر جدا کنید.

توجه داشته باشید که پس از جدا کردن پاجوش های ترمینالیس آن را در گلدانی که متناسب با گیاه جدید هست بکارید تا گیاه انرژی زیادی صرف رشد ریشه نکند.

تکثیر کردلین با قلمه گرفتن

این گیاه رو میشه با استفاده از ساقه ها تکثیر کرد، شما برای این کار باید یک ساقه جوان و شاداب رو انتخاب کنید و زیر محل رویش برگ رو با استفاده از یک کاتر یا چاقوی تیز استریل شده برش بزنید، حال قلمه ها رو در خاکی سبک و مرطوب قرار بدید تا ریشه بزنه، البته از آب هم برای ریشه دار کردن قلمه ها میتوانید استفاده کنید.

بعد از حدود 2 الی 3 هفته قلمه ها شروع به ریشه زدن میکنند و هر زمان ریشه ها 2 الی 3 سانتی متر شد آنها را به خاکی سبک با زهکشی بالا منتقل کنید و در هفته های اول رطوبت خوبی براش تامین کنید، راستی گلدان رو در جایی قرار بدید که نور مستقیم خورشید بهش نخوره

تکثیر و کاشت ترمینالیس با بذر

برای کاشت بذر کوردلین باید اواخر تاسبتان یا اوایل پاییز اقدام کنید، به این شکل که بذرها را خریده و یک بستر کشت با خاکی سبک که در ترکیب اون حتما پرلیت یا پیت ماس باشه آماده کنید و سپس بذرها را روی خاک ریخته و روی آن به ارتفاع نیم الی یک سانتی متر کمپوست یا پیت ماس بریزید و بعد با استفاده از آبپاش بذرها را آبیاری کنید و گلدان را در محلی با نور متوسط قرار دهید. زمانی که جوانه های شما بین 8 الی 10 سانتی متر شد میتونید به گلدان منتقل کنید.

کوردلین ترمینالیس
کوردلین ترمینالیس

مشکلات و بیماری های رایج گل کردلین

برخی از مشکلات گیاه کردلین رو در بین مطالب بیان کردم ولی در این بخش میخواهم به صورت کامل به بررسی این مشکلات بپردازم راستی در یک مطلب کامل به بررسی مشکلات گیاهان آپارتمانی که در بین تمامی گیاهان میتونه مشترک باشه پرداختیم که خوندن ان خالی از لطف نیست.

علت چروکیده شده برگهای کردلین چیست؟

اگر دمای محل نگهداری شما بیشتر از 24 درجه سانتی گراد بشه و باید گیاه رطوبت خوبی دریافت کنه و اگر این میزان براش فراهم نشه گیاه ابتدا دچار سوختگی نوک برگ شده و سپس برگها چروک شده و خشک میشوند، البته کم شدن دمای محل نگهداری زیر 13 هم میتونه عامل این مشکل باشه

علت سوختگی نوک برگهای گیاه کردلین چیست؟

یکی از دلایل سوختگی برگ رو بهتون گفتیم که کمبود رطوبت هست ولی استفاده از آب با املاح هم میتونه باعث این مشکل بشه یعنی چه؟ کوردلین به فلوراید که در آب وجود داره حساس هست و وجود اون در اب باعث سوختگی و قهوه ای شدن برگهای گیاه شما خواهد شد پس حتما از آب بدون املاح استفاده کنید و به مدت 24 ساعت آب رو در محیط قرار بدید.

علت پوسیدگی و ریزش برگاهی کوردیلین چیست؟

این مشکل بیشتر بخاطر آبیاری زیاد اتفاق می افته که با مشاهده این شواهد سریعا آبیاری رو متوقف کنی و تعداد دفعات رو کاهش بدید.

دلیل کم رنگ و زرد شدن برگهای کردلین چیست؟

این مشکل دلایلی مثل کمبود نور و یا وجود آفت رو در گیاه نشون میده که باید هرچه سریعتر درمان بشه

کمبود نور : کم رنگ شدن برگهای گیاه و از بین رفتن زیبایی اون نشانه کمبود نور هست.

استفاده زیاد کود : اگر شما به تعداد دفعات زیاد از کود برای این گیاه استفاده کنید برگها رنگ پریده خواهند شد.

حمله آفت: از دلایل اصلی زرد شدن برگهای این گیاه حمله تار عنکوبتی و یا شپشک آرد آلود است که سریعا باید درمان شود تا گیاه زنده بمونه.

در این مطلب به بررسی شرایط نگهداری گیاه کردلین پرداختیم و به شما گفتیم که چطور باید از اون نگهداری کرد، شما چه تجربه یا مشکلی در نگهداری این گیاه دارید؟ در بخش دیدگاه سوالات خودتون رو بپرسید تا کارشناسان ما پاسخ شما را ارسال کنند.

مطالب مرتبط :