11 روش ساده و کاربردی برای خشک کردن گل طبیعی در خانه

خشک کردن گل طبیعی در خانه

خشک کردن گل طبیعی با روشهای ساده : تا بحال برایتان پیش آمده که گلی از شخصی خاص هدیه گرفته‌باشید و بخواهید به عنوان یادگاری ارزشمندی آن را همانگونه نگه‌دارید. تا با نگاه کردن به آن خاطراتتان زنده شود. متآسفانه گلها عمر کوتاهی دارند و زود پژمرده می‌شوند.

در این مطلب سعی می‌کنیم روشهایی ساده برای خشک کردن گل طبیعی به شما آموزش دهیم، تا بتوانید گلهای مراسمات خاص و ویژه‌ مانند مراسم عقد، عروسی و نامزدی و یا حتی شاخه گلی یادگاری از فردی خاص را خشک‌ کرده و نگه‌دارید و منزل را با گلهای خشک تزئین‌ کنید. تزئین‌کردن گل خشک برای برخی افراد یک سرگرمی به حساب می‌آید .

بهترین روشها خشک کردن گل طبیعی:

اگر دوست دارید گلهایتان را بدون تغییر شکل و حال اولیه خشک‌ کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

بنر گل من و تو
1.تافت مو و اسپری مو روشی ساده برای خشک‌ کردن گل:

یکی از روشهای بسیار ساده استفاده از همان تافت موهایی است که موهایتان را خشک نگه‌ می‌دارد. به این شکل گلهای طبیعی با حفظ شکل اولیه و بدون تغییر حالت خشک‌ می‌شوند. در این روش به تمام قسمتهای گل تافت را اسپری نمایید و بگذارید خوب خشک شود. بدین ترتیب از شکنندگی گل جلوگیری می‌کنید.

2.خشک‌کردن گل لای کتابهای سنگین و تحت فشار:

شاخه‌های ضخیم گل را جدا کرده و گل را بین کتابی قطور قرار دهید. البته برای اینکه برگه‌های کتاب خراب و نمدار و یا رنگی نشوند، دو طرف گل را روزنامه بگذارید. این روش برای گلهای کوچک و صاف مانند بنفشه و یاس مناسب است. گلهای ضخیم و پرآب و گوشتی را با این روش خشک نکنید.

حالا چند کتاب قطور روی آن کتاب قرارداده و بگذارید دو هفته گلها به همین صورت بمانند. گلها تحت فشار خشک می‌شوند و رطوبتشان گرفته‌می‌شود.

3.خشک‌ کردن گل به روش شیمیایی:

در این روش جوش‌شیرین، نمک، خاک رس را با مواد خشک‌کننده ترکیب کرده و گلها را با این مواد می‌پوشانند. در طی 6هفته نمک و سایر مواد رطوبت گلها را گرفته و آنها را خشک‌می‌کنند.

می‌توانید با این گلهای خشک پرس کرده، یک تابلوی زیبای گل خشک درست‌کنید. فقط به کمی چسب نیاز دارید. به گلها چسب زده و آنها را در قاب چسبانده بگذارید خشک‌شوند. اگر رنگ قاب با رنگ گلها هماهنگ باشد، تابلویی بسیار زیبا خواهید داشت. می‌توانید برای جلوگیری از نشستن گردوخاک روی گلها شیشه‌ای روی آن بیندازید. البته مواظب باشید گلها آسیب نبینند.

4.خشک‌کردن گل در هوا:

یکی از روشها خشک‌کردن گل در هواست. برای خشک کردن به این روش به موارد زیر توجه‌کنید.

انتخاب گلی که مناسب این روش باشد

دقت‌کنید گلهایی که برای خشک‌ کردن انتخاب‌ می‌کنید گلهایی بسته‌ باشند. گلها در زمان خشک شدن کم کم باز می‌شوند، پس بهتر است گلهایی بسته، تازه و بهترین گلها را انتخاب‌کنید تا وقتی خشک شدند، خیلی دفرمه نباشند.

این روش بیشتر مناسب گلهایی است که کوچکند و ظریف مانند اسطوخوروس. گلهایی که آفت ندارند یا پژمرده نیستند مناسب ترند. زیرا وقتی کل خشک شود این عیوبش بیشتر نمایان است.

گلها را دسته‌ دسته‌ کنید

برگهای روی ساقه را جداکنید. گلها را دسته کنید. گلهای ماانند هم را در یک دسته بگذارید. از هر گل چند تا خشک‌کنید. گلهای بزرگ را باید تک‌تک خشک‌کنید. گلهایی مانند ادریسی و صدتومانی و رز. در مورد گلهایی که ساقه‌های ظریف و شکننده دارند، مانند گلهای جاوید، ابتدا ساقه آنها را ببرید و سیم گلسازی بکار ببرید. بدین شکل که از پایه گل سیم رد کنید.

دسته کردن گلها
دسته کردن گلها
با کش هر دسته را به هم ببندید

با کش بلندی دور چند شاخه گل را بسته و وقتی خوب کش را به دور آن بستید دسته دیگری اضافه‌کنید و دور آن هم بپیچید. به این دلیل می‌گوییم با کش ببندید که حین پروسه خشک شدن، ساقه گل در اثر از دست دادن رطوبت نازکتر می‌شود و تغییر حجم می‌دهد. وقتی کش را بکشید و آنها را ببنیدد به دلیل خاصیت کشسانی آن، پس از تغییر حجم، کش محکم دور ساقه‌ها می‌ماند. البته آنقدر محکم هم کش را نبندید که ساقه‌ها را له کرده و بپوساند.

آویزان کردن دسته‌های گل بصورت وارونه:

حالا دسته‌های گل را در جایی گرم، تاریک و خشک آویزان کنید. بدین ترتیب از پوسیدنشان جلوگیری می‌کنید و رنگ آنها هم در تاریکی نمی‌رود. هرگز در معرض نور آنها را خشک‌نکنید. البته بهتر است هوا در ان مکان جریان داشته باشد. آنها را به فاصله از هم با قلاب به میخ  یا جایی آویزان کنید. اگر قلاب ندارید، سیمی را به شکل s درآورید، یک سر آن را به کش دور گلها و سر دیگر را به جایی که آویزان می‌کنید بیندازید.

مدت 2تا 4 هفته صبر کنید:

زمانی که گلبرگهای گلهایتان خشک و ترد شد، بدانید که دیگر زمان کافیست. اگر محیط شرایط خوبی نداشته باشد ممکن است بیش از این مدت لازم باشد.

استفاده از اسپری پس از خشک‌شدن:

بعد از خشک شدن گلها به آنها اسپری تثبیت‌کننده بزنید. بدین ترتیب شکنندگی برگها کمتر می‌شود. بطور کلی در روشهایی که گفته شد بگذارید گل بخوبی خشک شود، در غیر اینصورت گلها پژمرده می‌شوند.

خشک کردن گل طبیعی به روش هوایی

5.دهیدراته و آبزدایی گلها و خشک کردن:

دی هیدراتور یکی از روشهای بسیار سریعی است که می‌توانید خیلی زود به نتیجه برسید. بدین ترتیب چند ساعته گلهای خشک خواهید داشت. دی هیدراتور ماده خشک‌کننده مواد غذایی است.

6.اتو روشی برای خشک کردن گل طبیعی:

می‌دانید که تحت حرارت نم و رطوبت گلها گرفته شده و هر چه سریعتر خشک‌می‌شوند. گل را میان دستمالی قرار داده و دو طرفش چند برگ رزونامه گذاشته و با اتو روی آن بکشید.

استفاده از اتو برای خشک کردن گلهای طبیعی
استفاده از اتو برای خشک کردن گلهای طبیعی
7.سیلیکا ژل روشی برای خشک کردن گلها:

سیلیکا ژل ماده‌ای برای رطوبت‌گیری از لوازم الکتریکی است، بنابراین چون رطوبت گیر است می‌توانید گلهایتان را با آن خشک‌کنید. پس از جداکردن شاخه‌های اضافی گل، ژل سیلیکا را درون سطلی بریزیدو گلها را درون ظرف و بین سیلیکا ژل قرار دهید. باید خوب این ماده آنها را بپوشاند.

در سطل را گذاشته و آن را در جای خنکی نگه‌دارید، هوا نباید درون آن نفوذکند. پس از اینکه رطوبت گلها گرفته و خشک‌شد، یک اسپری تثبیت‌کننده به آنها بزنید. سپس با قرار دادن در یک گلدان از گلهای خشک و دیدنشان لذت‌ببرید.

8.خشک کردن گل با بوره و آرد ذرت سفید:

اگر به دنبال روشی ساده و ارزان برای خشک کردن گلهایتان هستید به شما پیشنهاد می‌کنم از این روش استفاده‌کنید. بدین صورت که بوره و آرد ذرت را به نسبت مساوی با هم مخلوط‌کنید و در ظرفی در باز این کار را انجام دهید.

خشک کردن گل طبیعی
خشک کردن گل طبیعی
9.خشک کردن گل با ماسه:

ماسه ریز شکل گل را در هنگام پروسه خشک شدن حفظ‌می‌کند و رطوبت گیری نمی‌کند. پس جریان هوا به خشک شدن گل کمک‌می‌کند. این روش کمی طول می‌کشد ولی مقرون به صرفه است.

10.خشک‌کردن گل با مایکروفر:

این روش برای خشک‌کردن گلهایی خوب است که گلبرگ بیشتری داشته و سطحی کرک دار یا چسبنده ندارند. گلایی مانند گل رز، آهار، همیشه بهار و جعفری. بهترین زمان چیدن گلها زمانیست که هنوز بسته شده‌اند.

ساقه‌های گل را جداکرده یا کمی کوتاه‌تر کنید. در ظرفی مناسب مایکروفر گذاشته ولی لازم نیست در ظرف را بگدارید. یک دقیقه مایکروفر را روی آخرین درجه روشن‌گذاشته و اگر گلهایتان هنوز خشک‌نشدند باز هم یک دقیه دیگر این کار را تکرار کنید تا کاملاً خشک‌شوند.

استفاده از رطوبت گیر
استفاده از رطوبت گیر

قبل از خشک کردن می‌توانید سیم به گلها وصل کنید. این کار اختیاری است. سیم را بصورت مارپیچ دور ساقه بپیچید. در صورتی که پایه گلهایتان از نوع ضخیم نیست، سیم را از مرکز گل و ساقه عبور دهید و آن را خوب به داخل فشار دهید تا مشخص نباشد.

بهتر است رطوبت گیر مخصوص استفاده‌کنید و روی گلها ریخته در ماکروویو قرا دهید. اگر می‌خواهید گلها نسوزند و بیش از حد خشک نشوند، یک فنجان آب در ماکروویو قراردهید. این روش آزمون و خطای زیادی دارد زیرا یک سری گلها مانند مینا نازکند ولی برخی گلبرگهایشان ضخیم است.

خشک کردن گلهای طبیعی در ماکروویو
خشک کردن گلهای طبیعی در ماکروویو

بگذارید گلها خنک شوند و در همان حالت بمانند. چون ماده خشک کن به زمانی برای سرد شدن نیاز دارد. ضمناً یک سری گلها خنک کردنشان زمان می‌برد. پس از خنک شدن، مواد خشک کن را از گلها بزدایید. در صورتی که بین گلبرگها افتاده‌اند به آرامی با چیزی آنها را خارج کنید. می‌توانید حالا اسپری به آنها بزنید.

11.محلول گلیسیرین و آب داغ:

گلیسیرین و آب داغ را به نسبت یک به دو، و مقدار کمی نمک با هم ترکیب‌کنید. شاخه‌های گل را در این ترکیب فروکنید. اگر برگها رطوبت داشته‌باشند، مشخص‌می‌شود که گلیسیرین به اندازه بین گلبرگها رفته‌است. با این روش گلبرگها نرمی و لطافت و رطوبت خود را نیز حفظ خواهند‌ کرد.

مطالب مرتبط :

ریزترین نکات برای مرتب کردن آشپزخانه که باید بدانید

ویدیو نحوه درست کردن ماسک تابستونی با سدر و عسل

روش فوق العاده برای تمیز کردن لکه مبلمان در 6 مرحله