12 تا از بهترین انواع خاک گلدان و گیاهان آپارتمانی + کاربرد

انواع خاک گلدان و گیاهان آپارتمانی
انواع خاک گلدان و گیاهان آپارتمانی

انواع خاک مناسب گیاهان آپارتمانی : یکی از اصلی ترین نیاز برای نگهداری گیاهان آپارتمانی انتخاب خاک مناسب برای کاشت و پرورش می باشد که باید هم متناسب با نوع گیاه و هم دارای مواد مغذی جهت رشد گیاهان آپارتمانی باشد، پس انتخاب یک خاک مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به شما انواع خاک گیاهان آپارتمانی و نحوه انتخاب درست آن را خواهیم گفت پس با ما همراه باشید.

آیا میتوان در خانه خاک گلدان را تهیه کرد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که بله اتفاقا برخی از خاک های موجود در گلفروشی ها اصلا مناسب کاشت گیاهان نمی باشند چون یا به درستی ضدعفونی نشده اند و یا ترکیبات درست در آنها رعایت نشده، اگر قصد تهیه خاک در خانه را دارید حتما ضدعفونی کردن خاک گلدان را به درستی انجام دهید.

چه خاکی برای گلدان ها مناسب است

یک اصل اساسی وجود دارد و اونهم بالا بودن زهکشی است، اکثر گیاهان آپارتمانی که در گلدان نگهداری میشوند به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارند پس حتما از پرلیت و یا ماسه در ترکیبات خاک باید استفاده شود. سبک بودن خاک گلدان به این مفهوم است که آب به راحتی از آن عبور کرده و از منافذ پایین گلدان خارج شود چون تجمع آب در زیر گلدان موجب پوسیدگی و از بین رفتن گیاهان خواهد شد.

بنر گل من و تو

انواع خاک گیاهان آپارتمانی

در ادامه به شما انواع مختلف خاک مناسب گیاهان آپارتمانی را خواهیم گفت ولی معروف ترین این خاک های عبارتند از : خاک برگ، ورمی کمپوست، هوموس،خاک شنی، پیت ماس، پرلیت،خاک رسی و خاک لومی پس با معرفی این خاک ها همراه باشید.

1- خاک برگ خاک اولیه گیاهان

یکی از رایج ترین نوع خاک گلدان که میشه در همه گلفروشی ها اون رو پیدا کرد خاک برگ هست که از فاسد شدن برگ گیاهان و درخت ها در خاک به دست میاد، این خاک بر خلاف آنچه که مردم تصور میکنند ارزش غذایی بسیار پایینی دارد و بیشتر برای سبک کردن خاک استفاده میشود.

پس اگر از این خاک برای گلدان استفاده میکنید حتما ترکیبی از خاک باغچه و ورمی کمپوست هم در آن استفاده کنید تذ هم خاک سبکی داشته باشید و هم مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهان در آن فراهم شود.

خاک برگ
خاک برگ
2- خاک ماسه ای یا همون خاک شنی

این نوع خاک هم باید با سایر خاک های ترکیب شود چون به تنهایی دارای مواد مغذی لازم برای رشد گیاه نمی باشد و به علت بالا بودن زهکشی آب خیلی کمتری در خود نگهداری میکند پس برای قله زدن و تکثیر گیاهان گزینه خوبی می باشد ولی حتما باید از ترکیب سایر خاک ها هم برای بالا بردن موفقیت در نگهداری گیاهان استفاده شود، بیشتر برای گیاهان گوشتی میتوان از این ترکیب + خاک باغچه + کوکوپیت و پیت ماس استفاده شود.

3- پیت ماس مناسب برای تمامی گیاهان

یکی از خاک های خوب که میتونید برای تمامی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید پیت ماس می باشد نام دیگر آن خاک تورب می باشد، این خاک از بقایای خزه‌ای به نام اسفاگنوم، جلبک‌ها و برگ‌هایی پوسیده تشکیل شده است. رنگ این خاک سیاه با دانه بندی درشت میباشد که همین خود موجب بالا رفتن زهکشی و تنفس خوب گیاه می شود ولی برای بهتر شدن عملکرد آن میتوان آن را با مقدار خیلی کمی خاک باغچه و پرلیت ترکیب نمود تا یک خاک بسایر عالی و جون دار برای گیاهان باشد.

این خاک قیمت بسیار ارزانی دارد و در اکثر گلفروشی ها برای پر کردن گلدان از آن استفاده میشود.

پیت ماس خاک گلدان
پیت ماس خاک گلدان
از پیت ماس در چه ترکیباتی میتوان استفاده کرد؟

اگر پیت ماس رو در خاک های سنگین و رسی استفاده کنید موجب بهبود یافتن تهویه و به نوعی سبک شدن خاک می‌شود و در خاک ماسه‌ای هم سبب بیشتر شدن حاصلخیزی و افزایش قدرت نگهداری آب میشه.

4- انواع خاک گیاهان آپارتمانی : خاک رسی و خطر

همانوطر که از نام این خاک پیداست از دانه های ریز رس تشکیل شده و به شدت زهکشی و تهویه پایینی دارد و به هیچ وجه به تنهایی نباید برای گیاهان آپارتمانی استفاده شود و حتما با سایر خاک ها ترکیب کنید. و زمانی که گیاه رو آبیاری کنید متراکم تر شده و موجب خفگی و مرگ گیاهان شما خواهد شد.

5- انواع خاک گلدان : کوکوپیت گران و جذاب

از انواع خاک گیاهان آپارتمانی میتوان به کوکوپیت اشاره کرد که پوست درخت نارگیل تهیه میشه و میتویند برای خیلی از گیاهان آپارتمانی از اون استفاده کنید. ولی به هیچ وجه این خاک هم به تنهایی برای استفاده به عنوان خاک اصلی توصیه نمیشه.

این خاک قیمت بالایی داره و میتونه رطوبت زیادی در خودش ذخیره کنه و بیشتر با خاک هایی مثل خاک باغچه، ورمی کمپوست، پیت ماس و پرلیت ترکیب میشه و یک خاک بسیار عالی و جون دار برای گیاهان شما میتونه باشه، اگر قصد کاشت گیاهان به شکل هیدروپونید دارید میتویند از کووپیت به عنوان بستر کیشت استفاده کنید.

خاک کوکوپیت
خاک کوکوپیت

کوکوپیت ویزگی های مثل و منفی زیادی هست که در ادامه به بررسی اونها می پردازیم:

  • به شدت قابلیت نگهداری آب را دارد و میتونه خاک رو برای مدت طولای تری مرطوب نگهداری کند
  • تخلخل هوایی بالایی دارد و میتونه گزینه خوبی برای تنفس گیاهان باشه
  • بخاطر داشتن مواد مغذی خوب میتونه عمل رشد ریشه در خاک رو افزایش بده
  • عاری از موادی هست که موجب رشد علف هرز در خاک بشه
  • برای جوانه زنی استفاده نکنید چون زمان جوانه زنی را افزایش میده
6- انواع خاک گلدان : پرلیت بالا برنده زهکشی

یکی از انواع خاک گلدان که حتما باید با سایر خاک ها برای بالا بردن رطوبت و زهکشی استفاده شود پرلیت می باشد، این خاک نوعی سنگ معدنی (آتشفشانی) می باشد که به رنگ سفید میتوان پیدا کرد.

این خواد دارای 2 الی 6 درصد آب در ترکیب خود می باشد و تبادل هوایی و گازی رو در خاک افزایش میده، یکی از ویژگی های باز پرلیت استریل کردن و تمیز نگهداشتن خاک می باشد و بخاطر رنگ سفید خود خاصیت عایقی در مقابل نور مستقیم خورشید می باشد.

نکته مهم : همیشه به اندازه مشخص و کمی از این نوع خاک در ترکیب خاک گلدان استفاده کنید چون وجود بالای آن در خاک موجب بالا رفتن رطوبت بعد از آبیاری و زیاد شدن هوا در خاک گلدان خواهد شد.

خاک مناسب گیاهیان- پرلیت
خاک مناسب گیاهیان- پرلیت
7- انواع خاک گلدان : ورمی کمپوست کود آلی

ورمی کمپوست خود به تنهایی خاک گلدان نمی باشد و یک کود آلی بسایر نرم با جرم کم و بدون بو می بشاد که برای تقویت گیاهان و بالا بردن حاصلخیزی گیاهان استفاده می شود، ظاهری قهوه ای رنگ و شبیه به پودر گرانوله دارد.

ورمی کمپوست خاک بسایر سبکی بوده و قابلیت بسیار بالای در نگهداری آب در خود دارد، همچنین با دارا بودن مواد لازم برای تحریک گیاه برای رشد میتونه رشد بسایر خوبی به گیاه شما بده و ریز مغذی هایی مانند روی،مس، منگنز، آهن را در خود دارد که یک کود بسیار عالی و ارگانیک به حساب میاد.

نکته مهم : در استفاده از این کود که این روزها به عنوان خاک اون رو میشناسن زیاده روی نکنید چون تعادل بهترین روش برای نگهداری گیاهان می باشد.

8- انواع خاک گیاهیان آپارتمانی : خاک لومی

انواع خاک گلدان و پرکاربردترین خاک هایی که میتونید برای گیاهان خود استفاده کنید خاک لومی است، که بیشتر برای کاشت سبزیجات از آن استفاده میشود ولی من پیشنهاد میکنم این ترکیب را برای گیاهان آپارتمانی که نیاز آبی متوسطی دارند استفاده کنید.

ترکیب خاک لومی 40 درص سیلت + 20 درصد رس + 40 درست شن می باشد. در کنار این خاک حتما از ورمی کمپوست هم استفاده کنید، یکی از ویژگی ها باز این خاک بهتر شدن دسترسی ریشه گیاه به مواد مغذی و آب می باشد.

خاک لومی
خاک لومی
9- خزه اسفاگنوم

خزه اسفاگنوم که خیلی ها اون رو با نام خاک پیت ماس میشناسند برای کاشت کاکتوس و اکثریت گیاهان آپارتمانی مناسب می باشد همچنین گیاهانی که ریشه ضخیم و نیاز نوری بالایی دارند بسیار مناسب می باشد. این خره میتونه به میزان 25 برابر وزن خودش آب ذخیره کند و در صورت لزوم به گیاه تزیق کند.

توجه کنید که خزه به تنهایی مناسب کاشت و نگهداری گیاهان نمی باشد و حتما با سایر خاک ها به میزان کم باید ترکیب شود.

10- هوموس

از دیگر خاک های مناسب گلدان که دارای مواد مغذی بسایر زیادی هست خاک هوموس می باشد که از تجزیه بقایای حیوانات و گیاهان بر روی خاک تولید می شود و رنگ قهوه ای تیره و در برخی مواقع سیاه دارد.

این خاک را هم به هیچ وجه به تنهایی استفاده نکنید و حتما با خاک های که معرفی شد ترکیب کنید تا رشد گیاه شما افزایش پیدا کند. این خاک هم به عنوان یک کود با مواد آلی کاربرد زیادی دارد.

خاک گیاهان آپارتمانی
خاک گیاهان آپارتمانی
11- خاک سیلتی

خاک سیلتی خاک بین خاک شنی و رسی قرار میگیرد و برای نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی کاربرد دارد، البته میزان درشتی و یا ریزی این خاک نام آن را تغییر میدهدی و بشتر به خاک سیلتی رسی و یا خاک سیلتی شنی شناخته می شود، همانند ند خاکی که در بالا عنوان کردیم به تنهایی نباید از این خاک هم برای نگهداری گیاهان استفاده شود.

12- کود حیوانی ترکیبی عالی برای خاک ها

کود حیوانی رو دیگه همه میدوندی چیه و بهترین نوع آن هم کود حیوانی پوسیده است که برای گلدان میتونید استفاده کنید، ولی من خودم پیشنهادی برای استفاده از آن برای گلدان ندارم چون موجب رشد علف هرز و در برخی مواقع بوی نا مناسب می شود.

ولی مقدار ازت موجود در کود گاو از کود گوسفندی بیشتر است ولی درصد فسفر و پتاسیم کود مرغی از کود گوسفندی و البته کود گاوی نیز بیشتر می باشد. شما میتوانید از این نوع کودها برای درختان و یا گیاهانی که در باغچه میکارید استفاده کنید شاهد رشد عالی و مناسب آنها باشید.

13 – خاک باغچه

یکی از غنی ترین خاک هایی که همیشه و همه جا در دستر هست خاک باغچه می باشد که بسیار سنگین بوده و به هیچ وجه به تنهایی برای گیاهان خود استفاده نکنید، این خاک دارای مواد مغذی بالایی بوده و سعی کنید هرچند مقدار کم آن را برای گلدان ها استفاده کنید، اگر هیچ خاکی برای خرید در دسترس نبود ترکیب آن با ماسه و کود حیوانی میتونه برای گیاهان شما مناسب باشه.

خاک مناسب گیاهان آپارتمانی
خاک مناسب گیاهان آپارتمانی

از انواع خاک گلدان کدام را انتخاب کنیم؟

این سوالی هست که پس از خواند این مطلب برای شما پیش خواهد آمد که در پاسخ باید گفت که به هیچ وجه یک خاک رو برای نگهداری گیاهان خود اتخاب نکنید و بهترین ترکیب برای گیاهان آپارتمانی بجز کاکتوس و ساکولنت ها میتونه ترکیب : پرلیت+ پیت ماس+ خاک برگ +پرلیت + خاک باغچه باشه و برای کاکتوس و ساکولنت ها هم ترکیب : ماسه (شن) + پیت ماس + خاک برگی ترکیب خوبی هست که از کوموپیت هم میتونید در تمامی ترکیب ها استفاده کنید ولی به علت بالا بودن قیمت پیشنهاد ندادم حال اگر میخواهید با اطمینان از کیفیت و اینکه خاک فاقد بیماری و آلودگی باشد اقدام به خرید خاک کنید میتوانید از قسمت محصولات گل من و تو این خرید را با آسودگی خاطر انجام دهید  .

مطالب مرتبط :

8 روش فوق العاده موثر از بین بردن مورچه خاک گلدان

آیا میشه از خاک گلدان دوباره استفاده کرد؟