5 روش فوق العاده برای از بین بردن مگس فاضلاب و راههای جلوگیری

از بین بردن مگس فاضلاب و توالت
از بین بردن مگس فاضلاب و توالت

از بین بردن مگس فاضلاب : مگس فاضلاب که نامهای زیادی چون مگس توالت، پشه فاضلاب، پشه ریز توالت و حشره دستشویی دارد، یکی از حشرات آزار دهنده است که در دستشویی پیدا می‌شود. این حشرات با اینکه مضراتی برای انسان ندارند، اما قطعاً دیدن تعداد بسیار زیادی از آنها در سرویس بهداشتی خوشایند نیست و دوست ندارید اطرافتان پر از این مگسهای ریز باشد. در ادامه به روشهایی طبیعی برای از بین بردن مگس فاضلاب می‌پردازیم.

مگس فاضلاب چیست و از چه موادی تغذیه‌ می‌کند؟

حشرات ریز داخل سرویس بهداشتی هستند که از فاضلاب و مواد آلی و ارگانیک تغذیه‌ می‌کنند. درست است که با توجه به جایی که هستند و موادی که تغذیه‌ می‌کنند، شاید بنظر برسد که به انسان بیماریهایی را منتقل می‌کنند، اما باید بگوییم خیر اینطور نیست. مگس فاضلاب بیماری ای را به انسان منتقل نمی‌کند.

اما این حشرات به سرعت می‌توانند تکثیر شوند و آزاردهنده باشند. شاید باور نکنید اما ماده این حشره می‌تواند بین 30 تا100 تخم گذاشته و در طول دو روز کرمها رشد می‌کنند. بنابراین در طول چند روز تکثیر می‌شوند. همچنین می‌توانند از طرق مختلف وارد سینک، کف‌شود آشپزخانه، و حمام شوند و اطراف آنجا پرواز کنند و مزاحم‌شوند. اگر مدتی خانه نباشید، بعد از برگشت ممکن است این حشرات را ببینید.

بنر گل من و تو

مگس فاضلاب یا مگس توالت ابتدا بصورت لارو است، سپس به مگس بالغ تبدیل می‌شود.

آیا پشه‌های فاضلاب نیش می‌زنند؟

خیر. مگس توالت نیش نمی‌زند. تنها دلیل نگرانی در مورد آنها همان آزار دهنده بودن و مزاحم بودنشان است.

از بین بردن مگس توالت
از بین بردن مگس توالت

از کجا بفهمیم مگس توالت به سرویس بهداشتی هجوم آورده؟

با توجه به موادی که تغذیه‌می‌کنند جای تعجب نیست که این مگسها به جاهای مرطوب و دارای مواد آلی هجوم می‌آورند. لوله‌های فاضلاب بهترین جا برای زندگی آنهاست. یکی از علائم هجوم این حشرات، وجود حشره بالغ در آن فضاست، در صورت دیده شدن حشره بالغ انکان تولید مثلش در آن فضا زیاد است.

بهتر است خروجی لوله‌های فاضلاب را با نوارهای چسبناک پوشانده تا مطمئن شوید آیا مورد هجوم مگسها قرارگرفته یا خیر. با این روش هنگام خروج مگسها از لوله فاضلاب، به نوار می‌چسبند.

روش از بین بردن مگس فاضلاب:

با وجود آزاردهندگی این پشه‌ها باید بگوییم از جهاتی نیز مفید هستند. زیرا مواد عالی را خورده و از گرفتگی چاه فاضلاب جلوگیری می‌کنند. اما نکته همین جاست که این حشرات به سرعت زیاد و غیرقابل کنترل می‌شوند. به همین دلیل راه‌های مقابله با آنها را باید بدانید.

طرز مقابله طبیعی با مگس فاضلاب:

روشهای طبیعی معمولاً بهتر از روشهای شیمیایی برای از بین بردن مگس فاضلاب است. زیرا مواد شیمیایی برای خود انسان نیز ضرر دارد. معمولاً اولین روشی که به ذهن افراد می‌رسد استفاده از مواد شیمیایی و انواع سموم و آفت کش‌هاست. البته بسیار از حشرات به این سموم واکنش نشان نداده و در برابرشان مقاومند. لذا بهتر است ابتدا از روشها طبیعی استفاده‌کنیم که کم خطرتر و کم ضررتر نیز هستند.

1.استفاده از سرکه، جوش‌شیرین و آب جوش برای از بین بردن حشرات:

با استفاده از این محلول ترکیبی می‌توانید هم پشه‌ها را از بین برده و هم از گرفتگی فاضلاب جلوگیری کنید. تنها چیزی که میاز است یک دوم فنجان جوش شیرین و 1فنجان سرکه است.

به این صورت که ابتدا جوش شیرین را در لوله بریزید، سپس به آرامی سره را بریزید. این محلول شروع می‌کند به کف کردن و شاید از لوله هم بیرون بزند. بعد از یک ساعت که گذشت یک مقدار زیاد آب جوش در لوله بریزید. این مواد لوله ها را شستشو می‌دهند. چون سرکه و جوش شیرین وقتی ترکیب شوند، موادی شیمیایی ایجاد کرده که باعث تمیز کردن لوله فاضلاب می‌شوند.

جوش شیرین برای از بین بردن مگس فاضلاب
جوش شیرین برای از بین بردن مگس فاضلاب
2.استفاده از سرکه سیب برای از بین بردن مگس فاضلاب:

سرکه سیب یکی از مواد طبیعی است که برای از بین بردن این مگسها مفید است. با سرکه می‌توانید از مواد شیمیایی که برای سلامتیان مضر است دست‌بکشید.

  • ابتدا حدود یک چهارم پیمانه سرکه درون لیوان یا ظرفی بریزید.
  • روی لیوان را با پلاستیکی بپوشانید.
  • پلاستیکی که روی لیوان سرکه گذاشتید را سوراخ‌کنید. حال آن را نزدیک لوله تخلیه فاضلاب بگذارید. بدین شکل لیوان سرکه شبیه به دام عمل کرده و پشه‌ها جذب آن می‌شوند، وارد سوراخ شده و در سرکه غرق می‌شوند.
3.مایع سفید‌کننده برای از بین بردن حشرات:

استفاده از مایع سفید کننده یکی دیگر از روشها مقابله است.

  • مایع سفید کننده و آب را به نسبت یک به ده ترکیب‌کنید.
  • بگذارید این ترکیب چند ساعتی در لوله‌ها بماند.
  • سپس لوله‌ها را با آب سرد بشویید.

البته این روش به خوبی سرکه و جوش شیرین عمل‌نکرده و باعث تمیزی لوله‌ها نمی‌شود، اما به نسبت روش خوبی است. چون هم پشه‌ها را از بین برده و هم باعث تمیزی لوله‌ها فاضلاب می‌شود.

4.مقابله با مواد آلی:

حشرات به دلیل وجود مواد عالی در آنجا تکثیر می‌شوند. پس بهترین و اولین راه از بین بردن مواد آلیست. یک برس لوله از جنس فلز را درون بوبه فشار دهید. مواد موجود در لوله را که به دیواره لوله‌ها چسبیده‌اند را پاک‌کنید. سپس مقداری اب جوش در لوله بریزید. بدین صورت لوله‌ها شسته می‌شوند. با استفاده از برس توالت مواد آلی مورد تغذیه آنها را از بین می‌برید و این روش باعث کاهش حشرات می‌شود.

تمیز کردن فاضلاب
تمیز کردن فاضلاب
5.استفاده از ژل تمیزکننده در حمام و دستشویی:

وجود پشه فاضلاب در خانه می‌تواند بخاطر لوله‌های حمام باشد. این پشه‌ها به دلیل تجمع موی سر، شامپو، پوست و صابون که به فاضلابی تبدیل می‌شود، بوجود آیند. پروبیوتیکهای طبیعی مانند ژل تمیزکننده فاضلاب، لوله‌های فاضلاب را عاری از لارو و تخم مگس فاضلابی کرده و آنها را ریشه‌کن می‌کند.

هشدار:

استفاده از مواد شیمیایی که سفیده‌کننده دارند، در حمام برای سلامت شما و دستگاه تنفسیتان خطر دارد. زیرا وقتی حمام گرم می‌شود، گرم شدن باعث می‌شود مواد سمی فضا را آلوده کرده و به شما آسیب برساند.

در عوض ژل فاضلاب برای همین کار ساخته و درنظرگرفته‌شده‌است. فرمول آن دارای روغن مرکبات بوده و میکروبها را از بین برده و با مگسها مقابله‌می‌کند. ژل تمیزکننده فاضلاب را برای سینک آشپزخانه و حمام نیز می‌توانید بکار ببرید.

روش از بین بردن مگس فاضلاب
روش از بین بردن مگس فاضلاب

روشی ساده برای جلوگیری از بوجود آمدن مگس فاضلاب:

اگر عادت کنید همیشه آب را درلوله‌هایی که استفاده نمی‌کنید، یا کمتر استفاده می‌کنید به جریان بیندازید، از بوجودآمدن این حشرات جلوگیری‌کرده‌اید. در واقع نباید اجازه دهید آب راکدی در لوله‌ها بماند. گاهی اوقات لوله‌هایی که کمتر استفاده می‌شوند مانند دستشویی حیاط را باز کنید تا مانع از ایجاد حشرات شود. یا نصف فنجان نمک به علاوه نصف پیمان جوش شیرین را در فاضلاب بریزید و سپس یک پیمانه جوش شیرین اضافه‌ کنید.

ظاهر پشه‌های توالت را بشناسید:

پشه‌های فاضلاب ریز هستند. طولشان حدود 1.5 میلی‌متر بوده و بدنشان خاکستری رنگ یا قهوه‌ای روشن است. بالهای این پشه‌ها رنگ روشنتری دارد. در صورت له شدن موادی پودری شکل از آن برجای می‌ماند. رگه‌های روی بالهایشان منحصر به خودشان بوده و پروازی نامنظم دارند که از این طریق قابل شناساییند.

شکل ظاهری مگس فاضلاب
شکل ظاهری مگس فاضلاب

بالها و بدنشان با کرک و موهای بلند پوشیده شده است. به خاطر وجود کرکهای روی بدن و بالشان و ظاهرشان به آنها مگس پروانه‌ای نیز می‌گویند.

مطالب مرتبط :

گلدانم پشه های ریز دارد چکار کنم؟

از بین بردن بوی بد فاضلاب سینک ظرفشویی

چند راه شگفت انگیز برای درخشان و تمیز کردن سینک آشپزخانه