5 کاربرد عالی نعناع در باغ

روغن نعناع

روغن نعناع در بسیاری از مصارف غذایی، آرایشی و دارویی کاربرد دارد. اما آیا می‌دانید که می‌توانید از آن در باغ استفاده کنید؟ 6 کاربرد شگفت انگیز کاربرد نعناع را حتما بخوانید. این گیاه یک عطر شیرین و آرامش‌بخش دارد و وقتی به صورت نوشیدنی مصرف می‌شود، یک اثر خنک کنندگی بر جای می‌گذارد. رشد آن شبیه به انواع نعناع دیگر است.

روغن نعناع کاربرد بسیاری در مواد غذایی، لوازم آرایشی، دارویی و معطر دارد. اما آیا می‌دانید که می‌توانید از آن در باغ نیز استفاده کنید؟ برخی از بهترین استفاده‌های روغن نعناع را در این پست مطالعه کنید!

۱. آفات

روغن نعناع

روغن نعناع می‌تواند به عنوان از بین برنده آفت‌ها در باغ شما کاربرد داشته باشد. به خاطر عطر ملایم آن، حشرات را گیج می‌کند. حشرات ، سوسک‌های سیاه کک، حشرات اسکواش، و برخی از آفات مشترک که از بوس روغن نعناع نفرت دارند.

بنر گل من و تو

تنها چیزی که شما نیاز دارید ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن نعناع، ۵ قطره آب صابون، ۱ گالن آب است. تمام این مواد را به خوبی مخلوط کنید و در هفته یک یا دو بار روی گیاهان آلوده اسپری بکنید. بهترین زمان برای اعمال آن در صبح یا عصر است. همچنین می‌توانید رز ماری، آویشن و روغن میخک به این محلول در اندازه های مساوی اضافه کنید تا تاثیر آن بیشتر شود.

۲. خزه و قارچ

5 کاربرد عالی نعناع در باغ

خزه می‌تواند در خاک باغ رشد کند و مواد مغذی لازم برای گیاهان را از بین ببرد. هم چنین قارچ انگلی می‌تواند با مسدود کردن منافذ، آسیب زدن و یا کشتن سلول‌ها به گیاهان آسیب وارد کند. این رشد قارچ‌ها را می توان با استفاده از روغن نعناع کنترل و حذف کرد.

برای این کار، ۱۰ قطره روغن نعناع را در یک بطری اسپری پر از آب اضافه کنید. این محلول را در بخش‌های آسیب‌دیده از گیاهان و یا خاک دو بار در هفته اسپری بکنید.

۳. کنترل جوندگان

5 کاربرد عالی نعناع در باغ

موش، سنجاب و جوندگان دیگر به بوی شدید نعناع واکنش نشان می‌دهند.

برای این کار، شما به توپ‌های پنبه‌ای و روغن نعناع نیاز دارید. ۲ – ۳ قطره روغن نعناع را روی هر توپ پنبه بریزید و آن‌ها را در باغ خود قرار دهید. نقاطی مثل ورودی سوراخ موش، لانه‌های سنجاب یا هر پناه‌گاه دیگری که پیدا می‌کنید را انتخاب کنید. این توپ‌های پنبه‌ای را بعد از هر چند هفته عوض کنید.

4. حشرات

5 کاربرد عالی نعناع در باغ

حشرات می‌توانند خسارات زیادی به برگ‌های گیاهان وارد کنند. آن‌ها در شرایط مرطوب رشد می‌کنند. اما شما می‌توانید از روغن نعناع برای خلاص شدن از آن‌ها استفاده کنید.

یک قاشق سوپ خوری روغن نعناع را در یک بطری اسپری پر از آب اضافه کنید و آن را به شکل حلقه‌ای در اطراف گیاهان اسپری بکنید که می‌خواهید از آسیب‌های ناشی از حشرات محافظت کنید. این راه‌حل را حداقل یک‌بار در هفته اعمال کنید.

۵. حیوانات خانگی خود را دور از محدوده باغ نگه دارید

5 کاربرد عالی نعناع در باغ

سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند باعث خرابی در باغ شوند. جویدن لوله‌های شلنگ، کندن گیاهان کوچک، و وارد شدن به مکان‌های ناخواسته برخی از کارهای مورد علاقه آن‌ها هستند. یک راه ساده برای متوقف‌کردن آن‌ها این است که چند قطره روغن نعناع را در یک ظرف پر از آب بریزید.

فقط به اندازه کافی این محلول را تکان دهید تا کاملا قطره های روغن در آب پخش شود. یک نوار کتان یا نخ را در این محلول بیندازید و خیس کنید. نوارها را در میان گیاهان و یا اطراف محیط باغ قرار دهید. هم چنین شما می‌توانید نوارهای پارچه‌ای را نیز در نقاط حساس آویزان کنید. می‌توانید دوباره این نوارها را باز کرده و در محلول خیس کنید و هفته بعد نیز از آن استفاده کنید.