9 روش طبیعی برای رفع موهای زائد صورت + ماسک های خانگی

رفع موهای زائد صورت
رفع موهای زائد صورت

رفع موهای زائد صورت : یکی از مشکلاتی که برخی خانمها با آن دست به گریبان هستند، از بین بردن موهای زائد صورت است. وجود موهای ضخیم و زائد در صورت خوشایند نبوده و برای بسیاری آزاردهنده است. لذا افراد همیشه در پی روشهایی برای رفع آنها هستند، روشهایی مانند لیزر، اپیلاسیون، و … که هر یک با وجود راهگشا بودن، مضراتی را برای پوست به دنبال دارد.

در ادامه سعی می‌کنیم روشهایی طبیعی برای رفع موهای زائد صورت ارائه‌ دهیم.

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

از بین بردن موهای زائد بدن:

روشهای زیادی برای این کار وجود دارد که کما بیش همه با آن آشنا هستید، روشهایی مانند اصلاح با بند، استفاده از ژیلت و تراشیدن، موم و لیزر. اما برخی از روشها مضراتی به همراه دارند. در عوض روشهایی طبیعی نیز برای این کار وجود دارد که تمامی آنها را به همراه ماسک های خانگی که میتونه به شما کمک کنه رو در ادامه مورد بررسی قرار دادیم.

بنر گل من و تو
1. استفاده از موچین:

برای موهای زائد ابرو، زیر ابرو و وسط دو ابرو موچین بهترین ابزار است. ولی برای همه قسمتهای صورت کاریست دشوار و زمان زیادی می‌برد.

استفاده از موچین برای موهای زائد صورت
استفاده از موچین برای موهای زائد صورت
2. بکار بردن تیغ برای از بین بردن موی زائد صورت:

اگر فکر می‌کنید استفاده از تیغ برای اصلاح صورت موها را درشت و شخیم یا بیشتر می‌کند، در اشتباهید. فقط زمانی که با یغ موها را می‌زنید، موها تیز شده، چون فولیکول مو بریده و نصف می‌شود. به همین دلیل با زبر شدن مو این حس را دارید.

بعد از حمام صورت را شیو کنید بهتر است، روغن قبل از اصلاح استفاده کنید. با این روش پوست چرب شده و لغزنده می‌شود و از بریدن با تیغ جلوگیری می‌شود. از خودتراشهای دو تیغه استفاده کنید. تیغ را مکرر روی یک قسمت از پوست نکشید که باعث آسیب شود. بعد از اصلاح آبرسان بزنید تا پوستتان خشک نشود.

3. رفع موهای زائد صورت با وکس:

استفاده از وکس روشی است که بسیاری از خانمها برای برداشتن موهای زائد از آن بهره می‌گیرند. البته وکسهای متفاوتی وجود دارد که نوع نرم و لطیف آن مخصوص صورت است. برخی نرمتر بوده و با نواری کنده می‌شوند و برخی دیگر کمی که می‌ماند خود بخود خشک شده، سپس به آرامی کنده می‌شود.

گاهی اوقات اگر این کار توسط شخص حرفه‌ای انجام نشود، ممکن است فولیکول مو کامل خارج نشده و التهاب ایجاد کند.

استفاده از وکس صورت
استفاده از وکس صورت
4. استفاده از کرم موبر برای از بین بردن موهای زائد:

کرم موبرها با دارا بودن کلسیم تیوگلیکولات و پتاسیم تیوگلیکولات، زنجیره دی سولفید موجود در کراتین مو را شکسته و ضعیف می‌کنند. قبل از استفاده حتماً آن را روی قسمتی از پوستتان تست کنید و ببینید حساسیت دارید یا خیر. مدت زمان مصرف را در نظر بگیرید، زیاد ماندن آن به پوست صدمه می‌زند.

قبلا این کرمهای موبر بوی خوبی نداشته و به همین دلیل افراد تمایلی به استفاده نداشتند. اما امروزه مدلهای بدون بو یا با رایحه خوب نیز تولید شده است.

5. بند انداختن برای رفع موهای زائد صورت:

بندانداختن با نخ روشی سنتی است که اگر پوستی حساس نداشته باشید که سریع جوش می‌زند، روش خوبی است. سرعتش به نسبت موچین بهتر بوده موها را از ریشه در می‌آورد.

بند انداختن موهای صورت
بند انداختن موهای صورت
6.نسخه‌های دست ساز:

برخی پزشکان نسخه‌های دست‌ساز مخصوص خود را دارند. اگر به متخصص پوست مراجعه کنید برایتان تجویز می‌کند. برخی موهای زائد را کم کرده و مانع رشد آنها می‌شوند. اما امکان بازگشت بعد از قطع دارو وجود دارد.

7.لیزر راهی برای از بین ردن موهای زائد صورت:

لیزر روشی است که بسیاری افراد آن را انتخاب می‌کنند. این دستگاه نور را با طول موج معین به سطح پوست تابانده و فرولیکول مو آن را جذب می‌کند. بعد از آن تبدیل به گرما شده و فولیکولها را می‌شکند.

تفاوتش با الکترولیز این است که قسمت بیشتری از سطح پوست را درگیر می‌کند. لیزر برای موهای کرکی و ظریف زیاد جواب نمی‌دهد. قیمت تقریباً بالایی داشته و بعد از چند مرتبه مراجعه رشد موها از بین می‌رود.

باید ها و نباید های لیزر مو زائد
باید ها و نباید های لیزر مو زائد
8.الکترولیز:

الکترولیز نیز روش دائمی از بین بردن موهای زائد است. هر بار یک فولیکول مو تخریب می‌شود. این روش برای افرادی که موی نازک و روشن دارند مناسب است.

9.استفاده از ماسک خانگی برای رفع موهای زائد صورت:

آیا با ماسک های خانگی بریا از بین بردن موهای زائد صورت آشنایی دارید؟

1.استفاده از ماسک پاپایه خام و آلوئه ورا :

پاپایه فولیکولهای مو را تجزیه کرده و رشد مو را متوقف می‌کند. باعث می‌شود موها صاف و لطیف شوند. کمی پاپایه خام را با زردچوبه، ژل آلوئهورا، مقداری آرد غنی‌شده و روغن خردل ترکیب کنید تا خمیری به دست آید.

خمیر را در جهت مخالف رشد موهای صورت به پوست زده، بگذارید حدود 20دقیقه روی پوست بماند، سپس بشویید.

2.استفاده از ماسک عسل، شکر، لیمو:

از ترکیب برابر عسل، شکر و لیمو خمیری درست‌کنید. کمی آن را حرارت‌ دهید. کمی نشاسته ذرت روی پوست زده و ترکیب را در محل مورد نظر مالیده، با سرعت با نوار اصلاح بپوشانید. آن را کمی فشار داده و در جهت مخالف رشد موها بکنید.

از بین بردن موهای زائد صورت با ماسک عسل و لیمو
از بین بردن موهای زائد صورت با ماسک عسل و لیمو
3.استفاده از ماسک قلقل سفید و کافور:

فلفل سفید:2قاشق غذاخوری

کافور: 2قاشق غذاخوری

روغن بادام: چند قطره

مواد را مخلوط کرده و روی پوست مالیده، حدود 20 دقیقه بعد بشویید.

4.استفاده از ماسک نخود:

آرد نخود: نصف کاسه

شیر: نصف پاکت

زردچوبه: 1قاشق چایخوری

کرم: 1 قاشق پایخوری

خمیر درست شده را به صورت مالیده و پس از نیم ساعت ران را از جهت مخالف رویش موها بکنید. سپس صورت را بشویید. بدین ترتسیب موهای اضافه را از بین می‌برید.

5.استفاده از ماسک زاج سفید و گلاب:

زاج سفید بصورت پودر بوده و از عطاریها قابل خریداری است.

زاج سفید: نصف قاشق چایخوری

گلاب: 2تا3 قاشق غذاخوری

روغن زیتون: چند قطره

بعد از ترکیب مواد فوق، آن را روی موهای زائد گذاشته، 20دقیقه صبر کنید. بعد برای بار دوم 20 دقیقه تکرار کنید. سپس آن قسمت را با آب سرد بشویید. پس از آن برای رفع خشکی از مرطوب کننده استفاده‌ کنید.

ماسک زاج سفید و گلاب
ماسک زاج سفید و گلاب
6.ماسک زردچوبه و شیر:

زردچوبه: 1تا2 قاشق چایخوری

شیر

مواد را با هم ترکیب کرده، خمیر حاصله را بر روی پوست بزنید. بگذارید 15دقیقه بماند، وقتی خشک شد، با اب بشویید.

7.استفاده از ماسک عدس و سیب‌زمینی:

سیب زمینی پوست کنده له شده: یک پیمانه

عدس زرد: یک پیمانه

عسل: 1قاشق غذاخوری

لیمو ترش: 4قاشق غذاخوری

دال عدس را شب قبل خیس کنید. سیب زمینی را آبش را گرفته و با عسل و لیمو مخلوط کنید. خمیر را روی پوست بمالید، بگذارید 15تا20 دقیقه بماند. وقتی خشک شد آن را به آرامی بصورت مالش دادن بکنید.

8.استفاده از ماسک جوز و جو:

موز رسیده: یک عدد

آرد جو دوسر: دو قاشق چایخوری

موز را له کرده و جو دوسر را به آن بیفزایید، آن را با هم مخلوط کنید. خمیر را روی پوست بمالید و 15 دقیقه بعد آنر را به آرامی بردارید. این ماسک را یک بار در هفته بگذارید.

9.استفاده از ماسک شکر و ذرت:

یک فنجان شکر را در شربت درت ریخته و کمی آب لیمو به آن بیفزایید. مخلوط را حرارت داده تا شکر حل شود. سپس این مخلوط را روی پوست گذاشته و پس از خشک شدن بکنید.

10.استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ: 1قاشق

عسل: 1قاشق غذاخوری

آرد ذرت: نصف قاشق غذاخوری

مواد را مخلوط کرده بگذارید روی پوست نیم ساعت بماند. و به آرامی بکشید تا موها کنده شود. اگر به آرامی این کار را انجام دهید از خارش پوست جلوگیری می‌کنید.

11.استفاده از ماسک ریحان و پیاز:

پیاز را نصف کنید. لایه نازک پیاز را در بیاورید و برگ نعناع را با این لایه له کرده و خمیری درست کنید. آن را روی موهای زائد گذاشته و بگذارید 20 دقیقه بماند. 3تا4 بار در هفته این کار را انجام دهید.

همچنین نوشیدن چای نعناع میزان هورمونهای مردانه را کم کرده و بر رشد موها تأثیر می‌گذارد.

12.استفاده از ماسک عسل و لیمو:

عسل: 4قاشق غذاخوری

لیموی تازه: یک عدد

لیمو و عسل را مخلوط کرده و در جهت رویش موها روی پوست و موها بگذارید. بعد از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید. هفته‌ای دو تا سه بار این کار را تکرار کنید.

13.لایه بردار ژلاتینی:

شیر: 2 تا3 قاشق چایخوری

آبلیمو: 3یا4 قطره

استوخدوس: 3 یا 4 قطره

این ماسک لایه بردار ژلاتینی را در خانه بشازید، مواد را با هم ترکیب کرده و 15 ثانیه در مایکروویو بگذارید. آن را روی صورت گذاشته و ببینید چطور موهای زائد و جوشهای سرسیاه را رفع می‌کند.

توصیه مهم:

هورمونهایتان را کنترل کنید: گاهی در دوران یائسگی رشد موهای زائد، بیشتر می‌شود. غذاهایی که دارای فیتواستروژن هستند بخورید. این ماده به تنظیم استروژن کمک می‌کند و رشد موهای زائد را کم می‌کند.

مطالب مرتبط :

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد که باید بدانید

15 نکته مهم در مورد سشوار کشیدن بعد از حمام

با مراقبت پوست و صورت برای جوانتر به نظر آمدن