آموزش کاشت ریحان در گلدان مرحله به مرحله + ویدیو

آموزش کاشت ریحان در گلدان
آموزش کاشت ریحان در گلدان

کاشت ریحان در گلدان : از سبزی های مورد علاقه ما ایرانی ها که خیلی زیاد ازش استفاده میکنیم ریحان هست و در بیشتر غذاهامون مخوصصا در کنار کباب نباشه انگار یک چیز کمه، البته در اکثر غذاهای ایتالیایی مانند سس پستو استفاده میشه، خب اینهمه که کاربرد داره بهتر نیست اونو به صورت ارگانیک داخل خونه بکاریم؟ پس بیاید و دست به کار بشیم و این سبزی خوش عطر و خوشمزه رو در گلدان بکاریم.

از راحت ترین سبزی هایی که میتونید در گلدان بکارید و همیشه رشد خوبی داره ریحان هست

کاشت این گیاه در هر فصلی میتونه به راحتی انجام بشه و فقط باید نور و خاک مناسب برای گیاه فراهم کنید تا رشد خوبی داشته باشه، خب قبل از کاشت ببینیم که چند نوع ریحان داریم، رایج ترین نوع ریحان ، ریحان شیرین هستش ولی گونه های مختلف دیگه ای هم هستند که شامل ریحان بنفش (کم تر از ریحان شیرین)، ریحان لیمویی ( طعم لیمو ) و ریحان تایلندی ( طعم شیرین بیان ) میشه.

کاشت سبزی جات

طریقه کاشت ریحان در گلدان

این گیاه رو میتونید به دو رشو کاشت بذر و استفاده از قلمه ساقه در گلدان بکارید که هر دو روش رو در ادامه بصورت کامل توضیح خواهیم داد.

بنر گل من و تو

نحوه کاشت ریحان از طریق بذر

 1. برای این کار سعی کنید از بذرهای اصلاح شده و تازه استفاده کنید. برای تهیه بذر حتما به فروشگاه های وسایل کشاورزی فروشی معتبر شهر خود برید و بذر رو تهیه کنید ، برای کاشت میتونید بذر ها رو داخل آب بریزید تا کاملا متورم بشه ولی این کار اختیاری هست.
 2. سک گلدان مناسب با میزان نیاز خودتون به سبزی آماده کنید و سپس داخل گلدان از ترکیب خاک باغچه و خاک برگ پر کنید ، سعی کنید از گلدانی استفاده کنید که حداقل 15 سانتی متر ارتفاع داشته باشد، خاکی که انتخاب میکنید حتما زهکشی مناسبی داشته باشه و سوراخ های زیر گلدان هم حتما باز باشه.
 3. اگر بذر ها را داخل آب ولرم یک روز قبلتر خیسانده باشید باید ابتدا بذرها را از آب خارج کرد و روی روزنامه قار دهید تا نم اون گرفته بشه در غیر اسن صورت مستقیما بذر ها را روی خاک گلدان ریخته و سپس با استفاده از خاک برگ و کمی خاک باغچه روی بذرها را می پوشانیم. سعی کنید که بیشتر از نیم سانتی متر خاک روی بذرها نریزید.
 4. سپس با استفاده از آب پاس به نحوی که بذرها جابجا نشوند به گلدان آب بدهید این کار را تا زمانی که بذر ها از خاک بیرون بیاییند انجام دهید. دقت داشته باشید که خاک را مرطوب نگهدارید نه باتلاقی چون باعث پوسیدگی بذرها خواهد شد.
 5. در این زمان گلدان را در گرمترین نقطه منزل قرار دهید تا بذرها جوانه بزنند.
 6. بعد از جوانه زدن بذرها دیگر اجازه ندهید که خاک گلدان خشک شود روزانه با استفاده از یک پارچ آب گلدان را آبیاری کنید .
کاشت ریحان در گلدان
کاشت ریحان در گلدان

ریحان با هر بار چیده شدن مجددا برگ داده و میتونید از اون دوباره استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که حداقل 2 برگ زمان چیدن روی گیاه بماند.

نحوه کاشت ریحان از طریق ساقه

برای این کار شما باید یک ساقه جوان و سالم از گیاه ریحان را جدا کرده و در داخل یک ظرف شیشه ای پر از آب قرار دهید تا ریشه بزند زمانی که ریشه های گیاه به اندازه 5 سانتی متر رسید آن را به یک گلدان با خاک سبک منتقل کنید. شما بعد از چند هفته شاهد رشد و جوانه زنی ریحان خواهید بود و میتونید به راحتی اونو در خانه برداشت کنید. توجه داشته بشاید که میزان آبیاری هم همانند بالا خواهد بود.

کاشت ریحان در باغچه
کاشت ریحان در باغچه

مراحل کاشت ریحان در باغچه

 1. بهترین زمان برای شروع کاشت ریحان در باغچه اوایل بهار است پس بعد از خرید بذر ریحان را باید تا 6 ماه قبل از فصل سرمای محل زندگی کاشت.
 2. زمین باغچه را با استفاده از بیل شخم زده و محلی مسطح و هموار را آماده کنید توجه داشته باشید که محلی انتخاب کنید که روزانه 6 الی 8 ساعت آفتاب کامل به گیاه بتابد.
 3. بذر را روی زمین پخش کنید و سپس روی آن را با ساتفاده از کود حیوانی و یا خاک حدودا نیم سانتی متر بپوشانید .
 4. با استفاده از پاشش آب روی خاک محل کاشت را مرطوب کنید توجه داشته باشدی که مراقب شسته شدن بذرها و تجمع اون در یک قسمت از باغچه باشید.
 5. سعی کنید روزانه یا صبح و یا عصر گیله را آبیاری کنید.
 6. پس از رشد برگها سریعا برگها را بچنید تا رشد ریحان شما به خوبی انجام بگیره

نیازها و شرایط محل کاشت ریحان

نیاز آبیاری

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد اگر گیاه شما در گلدان هست سعی کنید محل کشت را مرطوب نگهداری کنید  و اگر در باغچه کاشته شده با استفاده از کودهای حیوانی (گاوی) محل را محل را مرطوب کنید و روزانه گیاه را آبیاری کنید.

نور مناسب

همه گیاهان مخصوصا سبزی ها برای رشد به نور زیاد احتیاج دارند گلدان را در محلی پر نور و آفتابگیر قرار دهید.

خاک مناسب

اکثر سبزی هایی که میخواهید در داخل گلدان بکارید را در خاکی از ترکیب خاک باغچه و خاک برگ یا پرلیت بکارید تا حاصلخیزی آن بالا باشد.

تغذیه

اگر از کودحیوانی برای کاشت در باغچه استفاده کردید دیگر نیازی به کودهای اضافی نیست و سعی کنید از کودهای شیمایی نیز استفاده نکنید چون هدف ما کاشت محصولات ارگانیک هست ولی برای بهتر شدن ریحان های خود میتونید از ورمی کمپوست بعد از 2 هفته از کاشت استفاده کنید.

مشکلات و بیماری های احتمالی

سبزی هایی که در گلدان و داخل خانه کاشته میشوند به ندرت آفت میزنند ولی خب برای جلوگیری از آفت زدن سبزیها هر چند وقت یکبار مقدار خیلی کمی آب را با الکل مخلوک کنید و به صورت سمپاشی روی گیاه بپاشید.اگر ریحان های شما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشد با این کار از بین خواهند رفت.

ویدیو نحوه کاشت ریحان در گلدان

 

مطالب مرتبط:

نحوه نگهداری صحیح سبزی خوردن

کاشت سبزیجات در خانه

۸ سبزی مناسب برای رشد در خانه