آیا خون دماغ شدن در بارداری طبیعیه؟

آیا خون دماغ شدن در بارداری طبیعیه؟
آیا خون دماغ شدن در بارداری طبیعیه؟

آیا خون دماغ شدن در بارداری طبیعیه؟ حدود یک پنجم خانمهایدچار خون دماغ شدن در بارداری میشنود که در واقع در دوران بارداری خونریزی‌های ضعیف و بی‌خطر بینی نسبتا شایع است که به گشاد شدن عروق خونی و داخل بینی منجر می‌شود. ما در این مطلب به بررسی خون دماغ شدن در بارداری راههای کاهش خونریزی و همچنین درمان آن می پردازیم پس با ما همراه باشید.

علت خون دماغ شدن در بارداری

حدود یک پنجم خانمهای باردار در سه ماهه دوم بارداری به خونریزی بینی یا خون دماغ شدن دچار میشن که هورمونهای استروژن و پروژسترون باعث گشاد شدن رگهای خونی میشن و احتمال پارگی عروق بیشتر میشه. و یا باید گفت علت این نوع خونریزی معمولا پرخون بودن مخاط است که به دلیل نازک شدن سطح مخاط اتفاق می‌افتد. ضمنا مخاط بینی ممکنه دچار خشکی بشه.

معمولاً این خونریزی‌ها خفیف و بی‌خطر هستن ولی در صورت شدت خونریزی و عدم کنترل خونریزی، بیشتر از 20 دقیقه باید به پزشک مراجعه کنید تا پیگیریهای لازم انجام بشه.(باید از لحاظ مشکلات انعقادی و… بررسی بشید)

بنر گل من و تو
علت خون دماغ شدن در بارداری
علت خون دماغ شدن در بارداری
راهکارهای حمایتی برای کاهش خونریزی از بینی چیه؟!

مصرف مایعات برای پیشگیری از خشکی مخاط بینی و همینطور تخلیه آرام بینی. سعی کنید از آّ در طول روز زیاد استفاده کنید.

نرم نگه داشتن مخاط بینی با استفاده از وازلین و پماد ویتامین AD و استفاده از دستگاه بخور برای جلوگیری از خشکی هوای اتاق در کاهش احتمال خونریزی بینی مؤثر می باشد.

البته توجه داشته باشید کسانی که به بیماری سینوزیت و زمان سرماخوردگی افزایش پیدا خواهد کرد. حتی احتمال خشک شدن غشای داخل حفرات بینی و در نتیجه خونریزی هنگام قرار گرفتن در هوای سرد، بویژه در مجاورت کولر گازی زیاد است.

موقع خونریزی بینی چه کنیم؟

موقع خونریزی بینی 5 تا 10 دقیقه بینی که دچار خونریزی شده رو فشار بدید و البته سرتون رو زیاد به عقب نبرید چون میتونه باعث برگشت خون به سیستم گوارش و احساس تهوع بشه.

گذاشتن کیسه یخ روی بینی و گونه می‌تونه در قطع خونریزی مؤثر باشه.

بهتره تا رفع کامل خونریزی، دراز نکشید و سر رو به عقب نبرید.

داروهایی که میتوان استفاده کرد

شما میتوانید برای جلوگیری از خشکی بینی از سرم فیزیولوژی و یا پمادهای نرم کننده مانند ویتامین A و وازلین استفاده کنید ولی خیلی ها به اشتباه از اسپری‌های بازکننده بینی و ضداحتقان‌ها استفاده میکنند که به هیچ وجه گزینه مناسبی نیست چون مخاط بینی شما را خشک و زمینه خونریزی را فراهم می‌کنند.