خانوادهروانشاسی

تجربه عشق بخشی از زندگی فرزندان

تجربه عشق بخشی از زندگی فرزندانمون

عده زیادی از والدین که عموما خودشون تجربه بالا پایین زندگی رو دارن، یکی از دغدغه های مهم شون در مورد جووناشونه که در معرض رابطه های عاشقانه قرار گرفتن. این پدر و مادرها دائما نگرانن که نکنه فرزندشون وارد رابطه عاشقانه ای بشه که با تموم شدن رابطه اش، ضربه عاطفی بخوره!

تزریق ترس به فرزندان

دائما تو این فکرن که چطور رابطه های تضمین شده ای رو برای فرزندشون رقم بزنن؟!به محض اینکه متوجه میشن که جوونشون داره وارد رابطه ای میشه،بلافاصله وارد عمل میشن و سعی می کنن گه گاه “با تزریق ترس” به فرزندشون،به خیال خودشون اون رو از افتادن تو دام عاشقی واکسینه می کنن.

تزریق ترس به فرزندان

مسئله اینجاست که ما یادمون میره به جای القا ترس،به فرزندانمون یاد بدیم همیشه وارد شدن به یک رابطه یعنی اینکه خودمون رو در موقعیت “آسیب پذیری” قرار میدیم وهیچ شنا کردنی بدون خیس شدن امکان نداره.

تجربه های زندگی فرزندان

آسیب پذیر شدن یعنی نمیشه انتظار داشت دل ببندیم،عاشق بشیم، لطیف ترین احساسات رو تجربه بکنیم و با ظریف ترین بخش روح مون رو به رو بشیم، اما خدشه ای رو تجربه نکنیم و اشک و آه و زخم و دردی نداشته باشیم. در حالیکه، تجربه غم، تجربه شکست، تجربه طرد شدن به همون اندازه بخش لاینفک زندگیه که تجربه عشق، پیروزی و لذت.

در کنار فرزندانمون باشیم

انگار یادمون میره ضربه خوردن، شکست خوردن و نرسیدن، بخشی از مسیر زندگی رومانتیک شونه، بخشی از واقعیته زندگیشونه. پس بیایم به جای ترسوندن، سرزنش کردن، کنترل کردن و پلیس بازی و مچ گرفتن و مثل رادیو از تبعات منفی رابطه های عاطفی سخنرانی کردن، صمیمانه “از تمام جوانب این مسیر” _شیرینی ها و تلخی هاش_ بدون غرض حرف بزنیم و بهش اطمینان بدیم که حتی اگر شکست بخوری باز هم من در کنارتم، دوستت دارم و حمایتت می کنم.

به جای اینکه با جوون بینوا طوری حرف بزنیم که اگه به یه مشکلی هم تو رابطه اش بر بخوره که ما قبلش پیش بینی اش رو کرده بودیم، دیگه روشو نداشته باشه بیاد از غم ها و درداش برامون بگه و یا از ما کمکی بگیره و در قبال اتفاق ناخوشایند،این جمله بسیار مخرب رو بهش بگیم:که دیدی گفتم!

حرف آخر، پدری و مادری کردن یعنی اینکه به فرزندانمون یاد بدیم که در زندگی یا می بری یا یاد می گیری.

ازمهم ترین نکات تربیت درست اینه که با این باور غلط مبارزه کنیم که نمی خوایم غم فرزندمون رو ببینیم،شکست و زمین خوردنش رو ببینیم!اگه نخوایم اینارو ببینیم یا فرزندی مخفیکار بار میاریم یا فرزندی ترسو و منفعل!

متن : مهشید_ابارشی

۲ دیدگاه

ارسال پاسخ