خاک زاموفیلیا چه ویژگی باید داشته باشه؟ انتخاب خاک مناسب زاموفیلیا

بهترین خاک زاموفیلیا
بهترین خاک زاموفیلیا

انتخاب خاک مناسب زاموفیلیا میتونه در رشد و پر پشت شدن اون خیل موثر باشه، زاموفیلیا گیاه مقاومی هست و میتونه تقریبا هر شرایطی رو تحمل بکنه ولی یادتون باشه که اگر خاک گلدان سنگین باشه و آب رو به خوبی از خودش عبور نده کم کم باید شاهد مرگ اون باشید، پس انتخاب یک خاک مناسب برای زاموفیلیا میتونه خیلی خیل مهم باشه، من در این مقاله کاملا تجربی در خصوص خاک زاموفیلیا صحبت میکنم و سعی میکنم حاشیه نرم که زودتر به نتیجه برسید.

ویژگی های بهترین خاک برای زاموفیلیا چیست

این گیاه ریزوم داره و اگر میخواهید که ریزوم ها به خوبی رشد داشته باشند حتما باید از خاکی استفاده کنید که ریزوم در اون راحت باشه، اولین قاتل ریزوم ها خاک باغچه هست، پس به هیچ وجه به میزان خیلی زیاد از این خاک برای زاموفیلیا استفاده نکنید چون کاملا دور ریزوم جمع میشه و مانع رشد گیاه خواهد شد و همچنین به مرور باعث میشه که ریزوم ها پوسیده بشن، پس بهترین ترکیب برای زاموفیلیا چیه؟ شما میتونید از ترکیب پرلیت + پیت ماس + کوکوپیت و مقدار خیلی کمی خاک باغچه (خیلی خیلی کم) برای ترکیب خاک زامیفولیا استفاده کنید. در ادامه به صورت خلاصه ویژگی های اصلی خاک خوب برای زاموفیلیا رو میگم:

  • زهکشی خوبی داشته باشه
  • سبک باشه
  • PH نسبتا اسیدی داشته باشه
خاک مناسب زاموفیلیا
خاک مناسب زاموفیلیا

اگر میخواهید از خاک های آماده موجود در بازار استفاده کنید، طبق تجربه شخصی خاک کاکتوس هم برای این گیاه خوبه ولی سعی کنید که این خاک رو با کمی خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی ترکیب کنید تا رشد گیاه عالی بشه

بنر گل من و تو

اگر توانایی تهیه ترکیب بالا رو ندارید میتونید کمی شن رو با کوکوپیت و کمی ماسه ترکیب کنید و ازش برای زاموفیلیا ها استفاده کنید.

حتما کف گلدان سنگ ریزه بریزید

زهکشی خاک و زهکشی گلدان از مهمترین نکات در نگهداری زاموفیلیا هست که باید رعایت کنید اگر بعد از آبیاری و گذشت 20 ثانیه آب روی گلدان جذب خاک نشه یعنی گلدان شما خاک سنگینی داره و همچنین اگر بعد از گذشت 1 دقیقه آب اضافی از زیر گلدان خارج نشد نشون میده که زهکشی گلدان یا خاک اصلا خوب نیست.

برای رفع مشکل زهکشی گلدان و خاک بهتره که کف گلدان رو سنگ ریزه بریزد و گلدان رو سوراخ کنید، اینجوری آب به راحتی از خاک و گلدان عبور میکنه و گیاهتون دچار پوسیدگی ریزوم نخواهد شد.

خاک زاموفیلیا اسیدی یا قلیایی

خیلی این پرسش مطرح میشه که خاک زاموفیلیا باید اسیدی باشه یا قلیایی؟ در پاسخ باید گفت که این گیاه خاک کمی اسیدی رو دوست داره (PH بین 6.0 تا 7.0) در این حالت جذب مواد مغذی بالا میره و گیاه شما رشد بهتری خواهد داشت، برای اصلاح PH خاک میتونید هر سه ماه یکبار از هیومیک اسید استفاده کنید.

ترکیب خاک زاموفیلیا

ترکیب خاک مناسب زاموفیلیا

چندین ترکیب خاک میتوان برای نگهداری زاموفیلیا پیشنهاد داد که نسبت اونها رو در ادامه به شما میگم تا توی خونه بتونید خودتون ترکیب مناسب رو درست کنید، فقط باز تاکید میکنم که اصلی ترین مواردی که در ساخت و ترکیب خاک زاموفیلیا دارای اهمیت هست سبک بودن و زهکشی بالا است.

1- ترکیب 1/3 کوکوپیت + 1/3 پرلیت + 1/3 پیت ماس متیونه اولین ترکیب برای خاک زاموفیلیا باشه

2- ترکیب 1/4 سنگ ریزه + 1/3 کوکوپیت + 1/4 خاک باغچه و کمی ماسه ترکیب دیگر برای زاموفیلیا هست

3- اگر میخواهید از خاک های آماده استفاده کنید، ترکیب مساوی خاک کاکتوس و خاک گیاهان اپارتمانی هم میتونه یک ترکیب دیگر برای زاموفیلیا باشه

به هر کدام از ترکیب های بالا بتونید ورمی کمپوست اضافه کنید به میزان قابل توجهی ماد مغذی به خاک اضافه خواهد شد و شما شاهد رشد بهتری گیاه خواهید بود.

استفاده از زغال هم در ترکیب خاک های بالا میتونه در کاهش مشکلات خاک به گیاه شما کمک کنه

خاک مناسب برای تکثیر زاموفیلیا

من خودم روش های مختلفی رو برای تکثیر زاموفیلیا چه از طریق برگ و چه از طریق ساقه امتحان کردم که بهترین روش استفاده از پرلیت هست، پس بهترین ترکیب خاک از نظر من برای تکثیر زاموفیلیا استفاده از پرلیت می باشد که شما به راحتی میتوانید هم برگ و هم ساقه گیاه رو داخل اون تکثیر کنید، محیطی مابین خاک و آب هست که کار شما در تکثیر رو به شدت راحت میکنه و بعد از ریشه دار شدن و جوانه زدن بهتر هست به ترکیب خاکی که میزان پرلیت زیادی داره منتقل کنید مانند (2/3 پرلیت و 1/3 کوکوپیت)

خاک برای تعویض گلدان زاموفیلیا
خاک برای تعویض گلدان زاموفیلیا

حتما خاک زاموفیلیا رو تغذیه کنید

خاک هایی که میزان خیلی کمی ورمی کمپوست و پیت ما دارند انرژی کافی برای شد گیاه شما رو فراهم نخواهند کرد پس بهتره هر سه ماه یکبار زاموفیلیا رو با هیومیک اسید آبیاری کنید تا اصلاح ساختار خاک انجام بشه و در کنارش جذب مواد مغذی هم بالاتر بره، همچنین هر دو الی سه، هفته یکبار با کودهای 105210 یا 121236 گیاه خود را کوددهی کنید تا مواد مغذی مورد نیاز خودش برای رشد رو دریافت کنه

جمع بندی خاک مناسب زاموفیلیا

خاک مناسب زاموفیلیا دو ویژگی خیلی مهم باید داشته باشه، اولی زهکشی بالا و دومی سبک بودن هست، اگر این دو ویژگی در یک خاک وجود داشته باشه شما میتونید برای زاموفیلیا استفاده کنید و دیگر نگران پوسیدگی ریزوم و مرگ اون نباشید.

شما چه تجربه ای در انتخاب خاک برای زاموفیلیا داشتید ؟ حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.