تقویت زامیفولیا، راز های رشد انفجاری زاموفیلیا چیست؟

رشد انفجاری و تقویت زامیفولیا در خانه
رشد انفجاری و تقویت زامیفولیا در خانه

ناگفته هایی برای رشد انفجاری زامیفولیا : برای داشتن گیاهی شاداب باید نکاتی رو از زمان خرید تا نگهداری بدانید تا رشد گیاهان شما چند برابر شود به شما روش های خانگی تقویت زاموفلیا و استفاده از کودها رو آموزش میدم، زاموفیلیا (zamiifolia) یکی از نام آشناترین گیاهان جذاب و لوکس آپارتمانی است، این گیاه زیبا جز گیاهان گلدار بوده و بسیار مقاوم است و از خانواده آراسه می‌باشد. نگهداری از این گیاه به حدی آسان است که غالبا گفته می‌شود نابود کردن آن دشوارتر از سالم نگه‌داشتنش است. در مطلبی کامل به بررسی نحوه نگهداری از زامیفولیا پرداختیم که حتما مطالعه کنید.

زاموفیلیا بومی مناطق شرقی و جنوبی آفریقا است و به دلیل سازگاری بالا، در انواع شرایط محیطی می‌تواند رشد کند و زنده بماند. این گیاه دارای ساقه های مجزا از هم با برگهای براق و چرم مانند است که در واریته های بلک، ابلق و سبز دیده می‌شوند.

ممکن است گمان کنید، زاموفیلیا یک گیاه کم رشد بوده اما باید بدانید با رعایت نکات اصولی و استفاده از کاتالیزورهای رشدِ این گیاه می‌توانید شاهد رشد انفجاری و افزایش پاجوش های آن باشید. ما در این قسمت از سایت گل من و تو، مراحل داشتن یک زاموفیلیای سرحال و سریع الرشد را قدم به قدم برای شما بیان می‌کنیم.

بنر گل من و تو
مراحل رشد و تقویت زاموفلیا در خانه
مراحل رشد و تقویت زاموفلیا در خانه

مرحله به مرحله با نگهداری زاموفلیا و رشد سریع آن

توجه کنید که تمام نکاتی که در ذیل بیان می‌شود می‌تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم در سرعت رشد گیاه شما موثر می‌باشد. بنابراین به طور دقیق آن ها را مورد مطالعه قرار دهید. راستی این گیاه سمی هست، پشنهاد میکنم حتما گیاهان سمی که در مطلبی جدا معرفی کردیم را مطالعه کنید.

مرحله اول، هنگام خرید زاموفیلیا به چند نکته دقت کنید

اولین قدم برای داشتن یک زاموفیلیای سرحال که سرعت رشد بالایی دارد، توجه به نکاتی است که هنگام خرید اولیه باید مد نظر قرار گیرد. اگر چه همانطور که قبلا گفته شد زاموفیلیا بسیار مقاوم است اما رعایت تمام این نکات مقدمه‌ای برای داشتن یک گیاه سریع الرشد است همچنین به شما کمک می‌کند در ادامه‌ی روند نگهداری با مشکل حادی رو به رو نشوید.

زاموفیلیا یک گیاه نسبتا گران است لذا با افزایش تعداد ساقه ها و همچنین تعداد برگ های روی هر ساقه قیمت آن افزایش می‌یابد. خرید یک گلدان زاموفیلیای پرُشاخ و برگ کار چندان سختی نیست. اما هنگامی که خواستید یک گلدان کوچک از آن را بخرید توجه کنید که ساقه اصلی و مادری گیاه قطع نشده باشد. یا حداقل یک ساقه اصلی موجود باشد.

گلدانی را بخرید که حتما یک ساقه بلند با چندین برگ دارد

هنگامی که ساقه اصلی قطع شده باشد پاجوش های بعدی بسیار ضعیف و کم برگ خواهد بود و زمان زیادی طول می‌کشد تا با رشد و‌ بزرگ شدن ریزوم، ساقه های چندین برگی بروید. لذا همواره گلدانی را انتخاب کنید که یک ساقه بلند با تعداد برگ بیشتر از ۵ عدد داشته باشد، پاجوش های این گلدان از گلدانی با ساقه بزرگ اما قطع شده بزرگتر و با کیفیت تر خواهد بود.

پ ن : ( گلخانه ها معمولا ساقه های بلند و مادری را به منظور استفاده از برگ هایشان جهت تکثیر قطع می‌نمایند )

قلمه برگی را بخرید که ۶ ماهه و بزرگتر باشد

اگر به دلیل صرفه جویی در هزینه ها اقدام به خرید قلمه برگ زاموفیلیا نمودید، سعی کنید برگی را بخرید که حداقل ۶ ماه از زمان کاشت آن گذشته باشد، چرا که در این صورت اطمینان حاصل می‌شود که قلمه برگ‌، ریشه دار شده و به راحتی از بین نخواهد رفت. همچنین در این صورت زمان کمتری لازم است تا اولین پاجوش گیاه خود را مشاهده کنید. ( از زمان کاشت قلمه برگ تا رویش اولین پاجوش تقریبا ۱ سال زمان می‌برد )

نکات مهم زمان خرید زاموفلیا
نکات مهم زمان خرید زاموفلیا

مطمئن شوید گیاه با شهر شما وفق پیدا کرده باشد

اگر چه زامیوفیلیا خیلی سریع با محیط جدید وفق پیدا می‌کند اما با اینحال بهتر است گیاهی را خریداری کنید که حداقل ۲ ماه در گلخانه مستقر بوده و به شرایط آب و هوایی شهر محل زندگی شما عادت کرده باشد، این گیاه بعد از انتقال به منزل کمتر دچار تنش ناشی از جا‌به جایی خواهد شد، و رشد خود را سریع تر پی خواهد گرفت.

به تناسب بین سایز گل و گلدان دقت کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که از دو جهت اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اندازه گیاه و گلدان با هم متناسب باشد، متاسفانه از آنجائیکه زاموفیلیا گیاه گرانی است و عده‌ای بر اساس سایز گلدان اقدام به فروش آن می‌نمایند، به جهت گران تر فروختن گیاه، گیاهان کوچک را در گلدان های بزرگتر می‌کارند.

این کار جدای از اینکه شما را مجبور می‌کند تا هزینه اضافه تری بپردازید، باعث می‌شود رشد گیاه کاهش یابد، چرا که زاموفیلیا از جمله گیاهانی است که به گلدان کوچک نیاز دارد و با بزرگ بودن گلدان انرژی گیاه صرف پر کردن گلدان توسط ریشه ها شده و گیاه رشد خارجی نخواهد داشت. همچنین ممکن است به دلیل فراوان بودن آب و بیشتر از نیاز ریشه ها گیاه دچار پوسیدگی گردد.

گلدان گیاه را یک ماه بعد از خرید تعویض کنید

هنگام خرید یا بلافاصله بعد از انتقال به منزل، اقدام به تعویض گلدان نکنید. این نکته در مورد اکثر گیاهان باید رعایت شود. ممکن است گل فروش ها به دلیل فروش گلدان هایشان این نکته را به شما نگویند، اما جالب است بدانید اگر گلدان گیاهاتان را یک ماه بعد از انتقال به منزل تعویض نمایید شوک کمتری به گیاه وارد شده و علاوه بر کاهش احتمال آسیب دیدن گیاه، خلل و توقفی در جریان رشد گیاه ایجاد نخواهد شد.

بهترین زمان خرید زاموفیلیا فصل بهار است

پائیز و زمستان و شب های خیلی سرد را برای خرید انتخاب نکنید. علاوه بر اینکه سرما ممکن است باعث آسیب دیدن گیاه شود، با شروع فصول سرد رشد گیاهان به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد و گیاه به خواب و استراحت می‌پردازد، و همین امر باعث می‌شود تا دیرتر با محیط جدید منطبق شود. علاوه بر آن کاهش محسوس رشد در این مدت نیز ممکن است شما را دلسرد کند، لذا بهترین زمان برای خرید زاموفیلیا اواخر زمستان و اوایل بهار است.

خرید گیاه پرپشت به گیاه بلند و دراز ترجیح دارد

زمان خرید زاموفیلیا به فواصل بین برگ های موجود روی هر ساقه دقت کنید و گیاهی را انتخاب کنید که فاصله ی بین برگهایش کمتر باشد، پس گیاه بلند تر با فواصل زیاد بین برگ ها را انتخاب نکنید.

بررسی کنید گیاه بیمار نباشد

اگر زاموفیلیای سبز را میخرید گلدانی را انتخاب کنید که برگهایش سبز تر است و اگر زاموفیلیا بلک می‌خرید از خرید گیاهی که برگ هایش قهوه‌ای است بپرهیزید. همچنین پشت و‌ روی برگ ها را کاملا بررسی کنید تا از هر گونه بیماری و آفت مصون باشد. خاک گیاه را بررسی کنید تا عاری از هر گونه پشه، هزارپا و حشرات دیگر باشد. بیماری های گیاه و آفات، مهم ترین دلیل موثر در کاهش رشد گیاه است که در نهایت و در صورت عدم درمان منجر به مرگ گیاه خواهند شد.

مرحله دوم ؛ نیازهای زاموفیلیا را فراهم کنید

مهم‌ترین شرط و لازمه داشتن یک زامیوفیلیایی که سریع رشد می‌کند ( نکته اب که قبل از تقویت زامیفولیا باید رعایت بشه) و پاجوش های فراوانی می‌زند، تامین نیاز ها و شرایط اساسی آن است، در ادامه مهم‌ترین این نکات بیان خواهد شد.

شرایط نگهداری زامیفولیا برای تقویت زامیفولیا
شرایط نگهداری زامیفولیا برای تقویت زامیفولیا

دمای ایده آل زاموفیلیا را فراهم کنید

زاموفیلیا یک گیاه گرمسیری است لذا محیط های گرم را به مکان سرد ترجیح می‌دهد و علی الاصول در این شرایط رشد بهتری نیز خواهد داشت. قرار دادن زاموفیلیا در محیط سرد رشد گیاه را کاهش می‌دهد، و چنانچه دما به زیر ۸ درجه برسد با توقف رشد و در طولانی مدت با یخ‌زی گیاه مواجه خواهید شد. دمای ایده آل برای رشد حداکثری این گیاه ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد است. دمای بالاتر از ۳۰ درجه نیز مناسب نبوده و باعث زرد شدن برگ ها و چروکیده شدن ساقه ها می‌شود. هیچ گاه این گیاه را در معرض باد مستقیم کولر قرار ندهید.

آبیاری زیاد باعث کاهش رشد زاموفیلیا می‌شود

زاموفیلیا به دلیل داشتن ریزوم توانایی ذخیره آب را دارد لذا به آبیاری کمتری نیاز پیدا می‌کند، آبیاری زیاد ریزوم این گیاه را که مرکز رشد بوده دچار تنش و اختلال کرده و به این ترتیب به صورت غیرمستقیم از سرعت رشد گیاه می‌کاهد. لذا توصیه می‌شود این گیاه در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر ۱۵ روز یکبار آبیاری شود البته بتهرین راه برای تشخیص زمان دقیق آبیاری این هست که خاک گلدان رو چک کنید تا اگر تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خشک شد بهش آب بدید. چنانچه دمای محیط بالا و رطوبت محیط پایین است و تبع آن خاک زودتر خشک می‌شود، فواصل بین آبیاری را کاهش داده و زودتر اقدام به آبیاری نمایید.

نور مهم ترین عامل در رشد انفجاری زاموفیلیاست

اگر گیاهتان را در مکانی تاریک قرار داده‌اید و با اتکا به کود ها و سایر ابزار تقویت رشد، انتظار رشد سریع و رویش پاجوش را دارید، باید بدانید که در اشتباه هستید. اگر چه زاموفیلیا در محیط های تاریک آخ نمی‌گوید! و کاملا زنده می‌ماند اما رشد نمیکند و یا خیلی کم رشد خواهد کرد.

هر گیاهی از جمله زاموفیلیا، رشد حداکثری خود را در نور کافی خواهد داشت، لذا قرار دادن این گیاه در محیطی با نور زیاد اما غیر مستقیم یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش رشد آن می‌باشد.

اگر نور کافی ندارید از نور مصنوعی کمک بگیرید

اگر دیزاین و یا میزان نور ورودی منزل شما به گونه ای است که نمی‌توانید زاموفیلیا را به طور دائم در محیط پرنور قرار دهید، توصیه می‌شود هفته ای یک بار آن را به مدت ۱۰ ساعت در معرض نور غیرمستقیم قرار داده یا از لامپ های فلوئرسنت و نور مصنوعی کمک بگیرید. اگر استفاده از نور مصنوعی دائمی نباشد نیاز است در هفته یکبار و به میزان ۲۰ ساعت زاموفیلیا را در معرض تابش آن قرار دهید.

گلدان زاموفیلیا را بچرخانید

توصیه می‌شود گلدان زاموفیلیا را یک روز در میان به میزان ۱۸۰ درجه به سمت نور بچرخانید. این کار با تقویت عملکرد ریشه ها در جذب آب و رشد موزون گیاه، باعث افزایش راندمان و تاثیر کود های مخصوص بر گیاه می‌گردد.

برای تقویت رشد مراقب قلب زاموفیلیا باشید

همانطور که گفتیم، ریزوم قلب و مرکز اصلی رشد گیاه است و هر عاملی که باعث به خطر افتادن و تهدید ریزوم شود، به طور غیرمستقیم رشد گیاه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. یکی از این عوامل آبیاری اصولی بود که بالاتر تشریح شد، و عامل دیگر خاک است. خاک این گیاه باید کاملا متخلخل بوده و زهکشی بالایی داشته باشد تا احتمال جمع شدن آب اضافی در اطراف ریزوم کاهش یابد و عملکرد ریزوم را با پوسیدگی مختل نکند.

بهترین ترکیب خاک برای رشد حداکثری زاموفیلیا چیست ؟

بهترین ترکیب خاک برای زاموفیلیا 60 درصد کوکوپیت + 30 درصد پیت ماس و 10 درصد پرلیت می باشد (فقط در هنگام خرید کوکوپیت حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که EC آن 0/5 باشد تا هم آبیاری گیاه دچار مشکل نشود و هم استفاده از کود مخصوص زاموفیلیا بالاترین راندمان خود را داشته باشد).

گلدان مناسب زاموفیلیا
گلدان مناسب زاموفیلیا

اندازه گلدان بسیار مهم و اساسی است

عامل دیگر، اندازه گلدان است، سایز گلدان زاموفیلیا نه باید آنقدر بزرگ باشد و نه باید خیلی کوچک باشد. کوچک بودن بیش از حد گلدان باعث می‌شود ریزوم در تنگنا باشد و نتواند به خوبی رشد کند. وجود مقداری فضای اضافی در اطراف ریزوم با جریان پیدا کردن گردش هوا رشد زاموفیلیا را تقویت خواهد نمود. همچنین تعویض زیاد گلدان نیز ممکن است باعث ورود صدمه به ریزوم و ریشه ها گردد، لذا تنها هنگامی که ریشه ها از انتهای گلدان خارج شدند، اقدام به تعویض گلدان نمایید.

هرس به موقع تاثیر به‌سزایی در رشد زاموفیلیا خواهد داشت

با پرپشت و انباشته شدن ساقه ها و برگ های زاموفیلیا به روی هم ، هوا نمیتواند به راحتی میان آنها جریان پیدا کند. در این صورت ممکن است تعدادی از برگ ها و حتی ساقه ها شروع به زرد شدن و خراب شدن کنند. هرس به موقع و اصولی، با حذف قسمت های زائد باعث رویش جوانه های جدید و رشد بهتر و بیشتر گیاه خواهد شد.

اگر دوست دارید در خانه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ رو انجام بدید در مطلبی جدا به همراه ویدیو آموزش دادیم که حتما مشاهده کنید.

مرحله سوم ؛ مراقب آفات و بیماری های گیاه باشید .

هنگامی که گیاهی بیمار گردد، روند رشد طبیعی آن با مشکل رو به رو می‌شود. در این مواقع یا گیاه رشد نمی‌کند و یا رشدش غیرمعمول و ناهنجار خواهد بود . بنابراین تا قبل از درمان کامل ، فرایند رشد با مشکل مواجه خواهد بود. لذا لازم است بعد از شناخت بیماری و کشف علت ایجاد آن نسبت به درمان گیاه اقدام نمایید. در مطلبی جداگانه به بررسی مشکلات و بیماری زامیفولیا پرداختیم که حتما مطالعه کنید.

برای پیشگیری از هجوم آفات بهتر است ماهانه یکبار برگ های گیاه را توسط شامپوهای بدون اسانس شستشو دهید انجام این کار از هجوم آفات پیشگیری کرده و برگ های گیاه را براق می کند.

مرحله چهارم ؛ افزایش رشد زاموفیلیا به وسیله تقویت گیاه

ضمن رعایت نکات هنگام خرید و خرید یک گیاه سالم، و بعد از فراهم نمودن تمامی شرایط مورد نیاز زاموفیلیا، اکنون گیاه شما یک رشد معقول و معمولی دارد که ممکن است تا حدودی از آن راضی باشید. اما اگر بخواهید رشد گیاهتان را چند برابر کنید باید دریچه‌ی جدیدی از امکانات را بروی گیاه باز کرده و گیاه خود را تقویت نمایید. همچنین روش های تجربه شده دیگری وجود دارد که رشد زاموفیلیا را تا چندین برابر رشد معمول خود می‌کند. در ادامه به معرفی تک تک این موارد خواهیم پرداخت.

نکات مهم تقویت زاموفیلیا و کوددهی
نکات مهم تقویت زاموفیلیا و کوددهی

استفاده از کود های مخصوص زاموفیلیا

با تهیه خاک مخصوص زاموفیلیا، حدودی از نیاز های تغذیه ای گیاه فراهم می‌شود. اما برای تقویت بیشتر و بالا بردن سرعت رشد، باید از کود های مخصوص کمک گرفت. این کود ها به صورت آماده در بازار به فروش می‌رسد. هنگام تهیه و استفاده از این کود ها توجه به پاره‌ای از نکات ضروری است .

  1. زاموفیلیا به عناصری از جمله نیتروژن، پتاسیم، فسفر، روی، منگنز و … نیاز دارد. لذا باید کودی را تهیه کنید که جامع تمام این عناصر باشد
  2. کود مناسب برای زاموفیلیا کودی است که PH آن متعادل باشد تا در صورت استفاده از آن، PH خاک به هم نریزد و عناصر مختلف، روی راندمان جذبِ یکدیگر اثر منفی نگذارند.
  3. کوددهی باید در فواصل زمانی درست انجام شود تا گیاه در معرض خطر اوردز قرار نگیرد. زاموفیلیا را از فروردین تا مهر ماهانه یکبار و از آبان تا اسفند هر دو ماه یکبار با کود های مایع تغذیه نمایید.
  4. کوددهی زاموفیلیا باید زمانی انجام شود که ۱۵ سانتی متر از سطح خاک خشک شده باشد، در این هنگام گیاه را توسط آب غنی شده با کود آبیاری نمایید.
  5. همواره بعد از چند نوبت کوددهی زاموفیلیا را با آب پرحجم به گونه ای آبیاری نمایید که تمام نمک های موجود در خاک خارج شده، و آسیبی از این جهت به گیاه وارد نشود.

تاثیر کود آهن در رشد و تقویت زاموفیلیا

همانطور که گفته شد مرکز فرماندهی رشد و رویش جوانه ها و پاجوش های جدید در زاموفیلیا، ریزوم است. لذا مشاهده می‌شود که هر قدر اندازه ریزوم بزرگتر باشد ساقه های آن گیاه قوی تر و بلند تر و تبع آن پاجوش های فراوانی بوجود می‌آید.

لذا برای افزایش رشد بیشتر زاموفیلیا لازم است که ریزوم آن بزرگتر باشد و هر قدر این ریزوم در شرایط مناسب تری باسد مسلما رشد گیاه بهتر و بیشتر خواهد بود. به صورت طبیعی با گذشت زمان ۲ الی ۳ ساله به شرط وجود شرایط مورد نیاز ، اندازه ریزوم ها بزرگ شده و پاجوش های فراوانی بوجود خواهد آمد.

اما یکی از عواملی که باعث تسریع در بزرگ شدن و تقویت ریزوم زاموفیلیا می‌شود، کود آهن است. این کود با تقویت ریزوم باعث رویش پاجوش های بیشتر می‌شود. اندازه برگ ها و ساقه ها را بیشتر می‌کند و رنگ آن ها را به سبز عمیق متمایل می‌گرداند.

کود آهن همچنین باعث تقویت ریشه ها می‌شود و با بالابردن راندمان آنها به صورت غیر مستقیم بر افزایش عملکرد کود های مکمل دیگر نیز تاثیر می‌گذارد. کود آهن را می‌توانید ماهانه یکبار به صورت مایع مورد استفاده قرار دهید.

اگر میخواهید در خصوص کود آهن بیشتر بدونید حتما مطلب اون رو مطالعه کنید.

تقویت زاموفیلیا با کودهای npk
تقویت زاموفیلیا با کودهای npk

تاثیر کود فسفر در میزان رشد گیاه زاموفیلیا

یکی از عناصر مورد نیاز زاموفیلیا فسفر است، که اگر این عنصر فراهم شود شاهد رشد بیشتر این گیاه خواهیم بود. شما می‌توانید این عنصر را توسط کود های فسفر دار به گیاه برسانید. برای تقویت زامیفولیا باید از کودهای فسفر بالا هم استفاده کرد.

فسفر باعث رشد بیشتر ریشه‌ی گیاهان می‌گردد، در زاموفیلیا نیز با رشد ریزوم و‌ ریشه ها توسط فسفر شاهد افزایش پاجوش های این گیاه خواهیم بود. فسفر همچنین باعث می‌شود تا تعداد برگ های هر ساقه افزایش یابد.

کود قابل استفاده ؛ کود NPK 10_52_10 (خرید کود 105210)

کود پتاسیم رشد زاموفیلیا را چندین برابر می‌کند

اگر می‌خواهید بعد از مدت کوتاهی شاهد تغییری محسوس در رشد زاموفیلیا باشید، از کود پتاسیم استفاده کنید. پتاسیم باعث افزایش رشد ریشه ها می‌گردد و در گیاهانی مانند زاموفیلیا هر اندازه رشد ریشه ها بیشتر باشد رویش پاجوش ها نیز افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از مزایای کود پتاسیم برای زاموفیلیا ، اثر مقاوم کنندگی آن است . پتاسیم با بالا بردن قوای گیاه در برابر انواع تنش ها و بیماری ها ، باعث‌می‌گردد تا گیاه به مقابله با کوچکترین چالش های محیطی مشغول نشده ، و اختلالی در روند رشدش ایجاد نشود.

کود قابل استفاده ؛ کود NPK 12_12_36 (خرید کود 121236)

کود نیتروژن و رشد فوق العاده زاموفیلیا

یکی دیگر از کودهایی که رشد زاموفیلیا را بیشتر می‌کند کود نیتروژن است، رشد حاصل از این کود کاملا ملموس و قابل مشاهده است. نیتروژن باعث افزایش رشد طولی ساقه ها ( نه به مانند رشد علفی ناشی از نور کم و شرایط نامناسب ) خواهد شد و میزان سبزینگی برگ ها را افزایش می‌دهد. کود نیتروژن اگر با کود فسفر استفاده شود ( به صورت یک ماه در میان و نه همزمان با هم ) باعث رویش پاجوش های بزرگ و چندین برگ خواهد شد.

کود های قابل استفاده ؛

  • کود NPK 30_10_10
  • کود NPK 20_20_20
  • کود N36

اگر میخواهید در خصوص کودهای کریستالون اطلاعات بیشتری داشته باشید حتما مطلب اون رو مطالعه کنید. در ضمن برای خرید پک کود NPK به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

آیا از روش های افزایش پا جوش زدن زاموفیلیا اطلاع دارید؟

برای اینکه زاموفیلیا بتواند با سرعت بیشتری پاجوش بزند میتوان با اندازه گلدان و ایجاد نور و بستر مناسب و با استفاده از کود مخصوص به این روند بهبود بخشید .که در ادامه تک تک این موارد را بررسی میکنیم

تاثیر اندازه گلدان در پاجوش زدن زاموفیلیا

برای اینکه گیاه زاموفیلیا با سرعت بیشتری پاجوش بزند بهتر است فضای ریشه را کوچک در نظر گرفت تا بدلیل نداشتن فضای رشد ریشه پاجوش با سرعت بیشتری رشد کند .

تاثیر بستر مناسب در پاجوش زدن زاموفیلیا

ایجاد بستر مناسب برای افزایش پاجوش زدن بدین معناست که خاک سبک تا نیمه سنگین باشد یعنی ترکیبی از ورمی کمپوست و کوکو پیت و پرلیتو خاک برگ باشد که برای داشتن درصدهای دقیق تر قبلا اشاره نمودیم .

تاثیر نور در پاجوش زدن زاموفیلیا

اگر چه گیاه زاموفیلیا حساس به نور نمیباشد و با نور کم نیز میتواند زنده بماند ولی اگر در شرایط نور مناسبی قرار بگیرد(بین 6 تا 8ساعت در روز )سرعت رشد پاجوش بهری خواهد داشت .

استفاده  از کود مخصوص پاجوش زدن زاموفیلیا

اغلب سریعترین راه برای افزایش سرعت پا جوش زدن گیاهان استفاده از کود مخصوص میباشد ،که هم میتوان از کود های موجود در بازار( که بعنوان کود مخصوص پاجوش زدن نام برده میشود.)استفاده نمود و هم اینکه با فراهم کردن عنصرهای نیتروژن،فسفر و پتاسیم (که به میزان درصدشان قبلا اشاره نمودیم .)این کودها را در خانه  بسازید .

مرحله پنجم ؛ رشد انفجاری زاموفیلیا با چندین راهکار متفاوت

علاوه بر استفاده از کود های نام برده شده، راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که توسط افراد بسیاری تست شده و ماحصل آن فوق العاده بوده. این عوامل که در زیر آن ها را بیان خواهیم کرد نه تنها رشد زاموفیلیا (باعث تقویت زامیفولیا میشوند) را افزایش می‌دهد بلکه تاثیر گذاری آنها در غالب موارد از کود های مذکور بیشتر و‌ سریع‌تر است.

به گیاهتان جوشانده طبیعی بدهید

برخی از گیاهان به طور طبیعی در شاخ و برگ های خود حاوی آنزیمی به نام «اسید سالیسیلیک» هستند، سالسیلیک اسید ماده‌ای است که باعث رشد ریشه ها می‌شود، لذا اگر میزان این آنزیم افزایش پیدا کند، ریشه‌ها به رشد بیشتری نیز تحریک می‌شوند و از آنجايیکه هر اندازه رشد ریشه‌های زاموفیلیا ( همان ریزوم های آبدار ) بیشتر باشد رشد ظاهری گیاه نیز بیشتر خواهد شد، این ماده می‌تواند رشد گیاهتان را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد.

بید مجنون، توت و گزنه از جمله گیاهانی که در شاخ و برگ های خود این آنزیم را جای داده است. با جوشاندن ساقه های جوان این گیاهان و سپس آبیاری زاموفیلیا با عصاره کدر و سرد شده آن، رشد گیاه شما بسیار بیشتر از قبل خواهد شد. میتوانید همواره به جای آب از این جوشیده جهت آبیاری استفاده نمایید.

در مطلب هورمون ریشه زایی خانگی در خصوص استفاده از بید مجنون صحبت کردیم.

آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است

یکی دیگر از موادی که حاوی این آنزیم است، آسپرین می‌باشد. لذا می‌توانید برای رشد سریع زاموفیلیای خود از آسپیرینی که قبلا روکش آن جدا شده و به صورت رقیق شده در آمده استفاده کنید. توجه داشته باشید که در مصرف آسپرین زیاده روی نکنید. استفاده بیش از حد از این ماده ، باعث آسیب به ریشه ها خواهد شد.

یک ترکیبی فوق العاده رشد دهنده بسازید

کیوی، کدو، سیب درختی و هلو را رنده کنید و در معرض آفتاب کاملا خشک کرده و پودر نمایید، این میوه ها حاوی مقادیر زیاد آسپرین طبیعی است و رشد ریشه ها را چندین برابر می‌کنند.

هنگام کاشت اولیه با هنگام تعویض گلدان مقداری از این پودر را در خاک و به عنوان مکمل میکس کنید. همچنین می‌توانید مقداری پودر روی سطح خاک بریزید و با شیی آن را در سطح خاک مخلوط نمایید تا با آبیاری ها به ریشه ها برسند.

جمع بندی تقویت زامیفولیا در خانه

به طور کلی رشد بیشتر زاموفیلیا تابع رشد ریشه های آن است و هر اندازه میزان رشد مستتر ( رشد ریشه ها ) بیشتر باشد رشد ظاهری ( پاجوش ها و برگ ها ) نیز بیشتر خواهد بود.

به این منظور و به جهت رشد حداکثری گیاه زاموفیلیای خود پیشنهاد می‌شود علاوه بر مطالعه متن فوق که به کودهای NPK ، کود آهن، فراهم کردن شرایط نگهداری خود برای تقویت زامیفولیا  پرداختیم و عمل به تمام نکات و شرایط آن به مطلب دیگری که در خصوص راهکار های افزایش ریشه زایی است سری بزنید.

مطالب مرتبط :

گیاهان مناسب تازه کارها

گیاهان مناسب محل کار