خواص خیار چنبر؛ 8 خاصیت خارق العاده خیار چنبر برای بدن

خواص خیار چنبر
خواص خیار چنبر

خیار چنبر که به نام خیارشنگ هم شناخته می شود، نوعی خیار نازک و بلند به رنگ سبز روشن است. خیار چنبر که طعمی منحصر به فرد و خوشمزه دارد، یکی از سبزیجات تابستانی محسوب می شود. از آنجایی که سرشار از آب است و بسیار خنک کننده است، برای روزهای گرم تابستان بسیار مناسب است. این خیار املاح و مواد معدنی بیستری نسبت به خیار معمولی دارد. خیار چنبر فواید و خواصی برای بدن دارد که در این مطلب با چند مورد از خواص خیار چنبر آشنا می شویم.

 

خواص خیار چنبر برای بدن:

درمان یبوست:

خیار چنبر با دارابودن فیبرهای غذایی و محلول به درمان یبوست کمک می کند. همچنین سبب بهبود هضم و  افزایش متابولیسم بدن می شود.

 

جلوگیری از بروز سرطان کولون:

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، خیار چنبر ترکیبات سمی موجود در روده را از بین می برد و از این طریق از بدن در برابر سرطان کولون مراقبت می کند.

بنر گل من و تو

 

خواص خیار چنبر برای بدن:
خواص خیار چنبر برای بدن

 

خواص دیورتیک:

خیار چنبر با دارابودن مقادیر بالایی آب و پتاسیم و مقدار کمی سدیم، خواص دیورتیک و ادرارآوری دارد. این خاصیت برای کنترل وزن و کنترل فشار خون مفید است.

 

کاهش وزن:

خیار چنبر با دارابودن کالری پایین به کنترل وزن کمک می کند. همچنین خیار چنبر فاقد قند یا کلسترول است که سبب افزایش وزن می شوند، در عوض دارای مقادیر قابل توجهی فیبر است که با ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی در افراد و جلوگیری از پرخوری به کاهش وزن کمک می کند.

 

 

خواص خیار چنبر
خواص خیار چنبر: کاهش وزن

 

غنی از آنتی اکسیدان:

خیار چنبر دارای مقادیر بالایی آنتی‌اکسیدان همراه با ویتامین C و ویتامین A است که از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد که دلیل اصلی بروز بیماری‌های مختلف و تسریع روند پیری هستند، مراقبت می کنند.

 

کاهش فشار خون:

خیار چنبر با دارابودن فیبر، منیزیوم و پتاسیم به کنترل فشارخون کمک می کند. مواد معدنی موجود در آب خیار چنبر سبب تقویت حالت قلیایی بدن و کاهش سطح اسید در خون می شوند. در حقیقت آب خیار چنبر یک متعادل‌کننده‌ی عالی خون محسوب می شود.

 

خواص خیار چنبر
خواص خیار چنبر: کاهش فشارخون

 

سم زدایی بدن:

خیار چنبر سموم مضر را از بدن حذف کمک کند. در واقع آب و  پتاسیم موجود در آن برای خروج اسید اوریک و مواد زائد متابولیک از کلیه‌ها مفید هستند. همچنین خیار چنبر با حذف اسید اوریک یک درمان مناسب برای آرتریت به شمار می رود. این خاصیت خیار چنبر برای مثانه، کلیه، کبد و پانکراس بسیار خوب است.

 

درمان بیماری زردی:

از آنجایی که ۹۶ درصد خیار چنبر از آب تشکیل شده است به دفع ناخالصی‌های بدن از طریق ادرار کمک می کند و از این طریق حتی برای درمان بیماری زردی نیز مفید است.