خواص سمنو؛ 10 خاصیت باورنکردنی سمنو برای بدن

خواص سمنو
خواص سمنو

سمنو نوعی خوراکی است که با استفاده از جوانه گندم و بدون هیچ گونه شیرین کننده مصنوعی تهیه می شود. این خوراکی خوشمزه جزء سین های سفره هفت سین ایرانیان محسوب می شود و دارای طبعی گرم و معتدل است. سمنو دارای مواد مغذی مانند پتاسیم، کلسیم، آهن، پروتئین، کربوهیدرات، روی، مس، سلنیوم و همچنین ویتامین هایی مانند ویتامین E، ویتامین C، ویتامین  K، ویتامین B و ویتامین A است. بنابراین دارای فواید و خواصی برای بدن است که در این مطلب با چند مورد از خواص سمنو برای بدن آشنا می شویم.

خواص سمنو برای بدن:

تقویت استخوان ها:

سمنو با دارابودن مقادیر قابل توجه کلسیم و پتاسیم به تقویت عمومی بدن مخصوصا استخوان ها کمک می کند. همچنین این خوراکی برای جلوگیری از بروز پوکی استخوان مفید است.

مبارزه با سرطان:

از آنجایی که این خوراکی خوشمزه غنی  از آنتی اکسیدان است، به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند.

بنر گل من و تو

 

خواص سمنو برای بدن:
خواص سمنو برای بدن

 

کمک به درمان نازایی:

سمنو با دارابودن ویتامین های E  و B و سایر مواد مغذی به درمان نازایی کمک می کند.

 

مفید برای خانم های باردار:

مصرف سمنو  در دوران بارداری مخصوصا سه ماه اول این دوران برای تکامل سیستم عصبی جنین، رشد مناسب جنین، رشد و تقویت استخوان های جنین و پیشگیری از نقص سیستم عصبی جنین مفید است. علاوه بر این سمنو با دارابودن آهن برای درمان کم خونی در خانم های باردار مفید است و همچنین به درمان یبوست در زنان باردار کمک می کند.

 

خواص سمنو
خواص سمنو: مفید برای خانم های باردار

افزایش شیر مادران شیرده :

سمنو علاوه بر اینکه به بهبود سختی زایمان و درمان نازایی کمک می کند، برای  شیردهی هم مفید است و سبب افزایش شیر در مادران شیرده و قوی شدن نوزادان می شود.

 

مفید برای کودکان:

همانطور که گفته شد سمنو با استفاده از جوانه گندم تهیه می شود و در مقایسه با برنج و سایر حبوبات ارزش غذایی بالاتری دارد. بنابراین سمنو با دارابودن مواد مغذی برای رشد جسمی و ذهنی کودکان و تقویت استخوان های آن ها مفید است.

 

مفید برای کودکان:
خواص سمنو: مفید برای کودکان

 

بهبود هضم:

سمنو با دارابودن فیبر فراوان به بهبود سوءهاضمه و هضم بهتر غذا کمک می کند. همچنین برای سلامت دستگاه گوارش و درمان سرطان کولون مفید است.

 

کاهش وزن:

سمنو با دارابودن مقادیر فراوان فیبر گزینه مناسبی برای کاهش وزن محسوب می شود. فیبر موجود در سمنو سبب دلیل ایجاد سیری طولانی مدت در افراد شده و جلوی پرخوری را می گیرد و از این طریق به کاهش وزن کمک می کند. البته توجه داشته باشید که افراد چاق نباید در مصرف سمنو زیاده روی کنند.

 

کاهش وزن
خواص سمنو : کاهش وزن

 

تقویت سیستم ایمنی بدن:

سمنو با دارابودن مقادیر فراوان ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. همچنین برای بهبود سرماخوردگی مفید است.

 

رفع عوارض یائسگی:

مصرف سمنو در دوران یائسگی مفید است و به برطرف شدن عوارض یائسگی و حفظ سلامت استخوان های خانم ها کمک می کند.