تغذیهسلامتی

خواص سیب زمینی؛ 8 خاصیت جالب سیب زمینی برای بدن

خواص سیب زمینی برای بدن
خواص سیب زمینی برای بدن

سیب زمینی از جمله گیاهان غده ای و هم خانواده گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل محسوب می شود. علی رغم اینکه سیب زمینی متعلق به خانواده سبزیجات است، از نظر غذایی با دارابودن کربوهیدرات فراوان بیشتر شبیه برنج، ماکارونی و نان می باشد. سیب زمینی که طبعی سرد و تر دارد، دارای موادی نظیر فیبر، ویتامین‌ها و موادمعدنی همچون ویتامین A و ویتامین C است. بنابراین فواید و خواصی برای بدن دارد که در ادامه با چند مورد از خواص سیب زمینی  برای بدن آشنا می شویم.

 

خواص سیب زمینی برای بدن:

تقویت استخوان ها:

سیب زمینی با دارابودن منیزیم و پتاسیم  به تقویت و حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند و از انحطاط استخوانی در زنان و مردان جلوگیری می کند.

کاهش التهاب:

سیب زمینی با دارابودن آنتوسیانین دارای خواص ضد التهابی است. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های التهابی همچون آرتریت و روماتیسم و درمان التهاب روده مفید است. همچنین برای کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب روده در کولیت کمک کننده است.

خواص سیب زمینی برای بدن
خواص سیب زمینی برای بدن

درمان آلزایمر:

سیب زمینی با دارابودن اسید آلفا لیپوئیک برای سلامت مغز، درمان آلزایمر و بهبود حافظه مفید و کمک کننده است.

مفید برای کودکان:

سیب زمینی با دارابودن ویتامین C و آنتوسیانین به پیشگیری از بروز آنفلوآنزا در کودکان کمک می کند. همچنین برای بهبود هضم و گوارش در کودکان و سم زدایی از بدن آن ها مفید است.

خواص سیب زمینی: مفید برای کودکان
خواص سیب زمینی: مفید برای کودکان

درمان افسردگی:

سیب زمینی با دارابودن مقادیر بالای ویتامین C برای درمان افسردگی و جلوگیری از آسیب های سلولی در مغز مفید است و اثر خوبی روی انتقال دهنده های عصبی در مغز که مسئول تنظیم روحیه هستند می گذارد.

حتما مطالعه کنید
خواص جو؛ 18 خاصیت فوق العاده جو برای سلامتی بدن

حفظ سلامت قلب:

علی رغم اینکه سیب زمینی بدون کلسترول است، دارای مواد مفیدی مانند فیبر، پتاسیم، ویتامین های C و B6 می باشد که برای سلامت قلب مفید هستند. در واقع فیبر موجود در سیب زمینی به کاهش کلسترول خون و پتاسیم به کاهش فشار خون بالا و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ایسکمیک کمک می کند.

حفظ سلامت قلب:
خواص سیب زمینی: حفظ سلامت قلب

پیشگیری از بروز سرطان:

سیب زمینی با دارابودن مقادیر بالای ویتامین C دارای خاصیت ضد سرطانی است و براساس یک مطالعه صورت گرفته مصرف دو عدد سیب زمینی سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان معده تا 8 درصد می شود. البته توجه د اشته باشید که سیب زمینی سرخ کرده تفاوت دارد و سرخ کردن سیب زمینی باعث سنتز شیمیایی به نام آکریلامید شده و در نهایت موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

درمان سنگ کلیه:

سیب زمینی با دارابودن فیبر و منیزیم برای درمان سنگ کلیه مفید است. در واقع فیبر موجود در آن به درمان و پیشگیری از عود سنگ کلیه کمک می کند و منیزیم موجود در آن از رسوب کلسیم در کلیه ها و بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند.

 

 

ارسال پاسخ