تغذیهسلامتی

خواص لپه؛ ۱۲ خاصیت حیرت آور لپه برای سلامتی و تندرستی بدن

خواص لپه برای بدن:
خواص لپه برای بدن:
238بازدید

لپه نوعی حبوبات است که از پوست کندن، نصف کردن و خشک شدن دانه‌های حبوبات بدست می آید. در واقع لپه ای در ایران رایج است و مورد استفاده قرار می گیرد از نوعی نخود با نام نخود کفتری بدست می آید. ولی لپه دیگر حبوبات مثل لپهٔ عدس، لپهٔ لوبیا و لپهٔ باقلا نیز وجود دارد. لپه دارای ویتامین ها مانند تیامین (ب۱)، ریبوفلاوین (ب۲)،نیاسین ، پانتوتنیک اسید (ب۵)، ویتامین ب۶، ویتامین ک،ایی ،ث ،کولین ، فسفر، منگنز، منگنز، پتاسیم و منیزیم می باشد. بنابراین دارای فواید و خواصی برای بدن است که در این مطلب با چند مورد از خواص لپه برای بدن آشنا می شویم.

 

خواص لپه برای بدن:

حفظ سلامت دستگاه گوارش:

لپه با دارابودن فیبر برای بهبود هضم غذا، کاهش معده درد و از بین بردن خطر ابتلا به بیماری های گوارشی نظیر سندرم روده تحریک پذیر و دیورتیکولوز مفید است.

 

درمان یبوست و اسهال:

مقادیر بالای فیبر موجود در لپه از طریق بهبود حرکات روده سبب پیشگیری و درمان یبوست و اسهال می شود.

 

خواص لپه برای بدن:
خواص لپه برای بدن

کاهش فشار خون:

لپه با دارابودن پتاسیم به گشاد کردن رگ ها و کاهش گرفتگی خون و  فشار خون کمک می کند.

 

خواص لپه برای بدن:
خواص لپه: کاهش فشار خون

 

تنظیم قند خون:

لپه با دارابودن فیبر فروان برای تنظیم سطح قند خون مفید است. در واقع فیبر محلول موجود در لپه سبب کاهش جذب قند ها و کاهش سرعت آزاد سازی گلوکز در بدن می شود. بدین ترتیب از افزایش قند خون در بدن جلوگیری می کند.

 

خواص لپه: کاهش فشار خون
خواص لپه: تنظیم قند خون

 

مفید برای خانم های باردار:

لپه با دارابودن مقادیر بالای ویتامین های B  به خصوص فولات برای کاهش خطر ابتلا به نقص لوله های عصبی جنین، جلوگیری از زایمان زودرس و همچنین سلامت خانم های باردار مفید است. علاوه بر این به درمان کم خونی در دوران بارداری کمک می کند.

حتما مطالعه کنید
خواص رامبوتان؛ 15 خاصیت جالب این میوه عجیب برای سلامتی و زیبایی

 

کاهش وزن:

این ماده کم کالری با دارابودن فیبر سبب ایجاد احساس سیری، کاهش اشتها و افزایش متابولیسم می شود و به کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این پروتئین موجود در لپه نیز برای کاهش وزن مفید است.

 

خواص لپه: کاهش وزن
خواص لپه: کاهش وزن

 

 

حفظ سلامت قلب:

فیبر موجود در لپه سبب کاهش کلسترول بالای خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود. علاوه بر این لپه با دارابودن پتاسیم به کاهش فشار خون بالا کمک می کند و از این طریق هم به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

 

خواص لپه:: حفظ سلامت قلب
خواص لپه: حفظ سلامت قلب

 

جلوگیری از پوکی استخوان:

لپه حاوی فسفر و کلسیم است که برای تقویت استخوان های بدن و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان مفید هستند.

حفظ سلامت پوست:

لپه با دارابودن فولات، روی و ویتامین ها می تواند به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کند. علاوه بر این به پاک سازی پوست، روشن تر و سفید تر شدن پوست کمک می کند.

حفظ سلامت پوست:
خواص لپه: حفظ سلامت پوست

کبد:

لپه زرد دربردانده مقدار زیادی مولیبدن است. مولیبدن برای سم زدایی و پاک سازی کبد از سولفیت ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبدی مفید است.

 

حفظ سلامت مو ها:

لپه با دارابودن فولات، روی و ویتامین ها می تواند به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کند. علاوه بر این به پاک سازی پوست، روشن تر و سفید تر شدن پوست کمک می کند.

حفظ سلامت مو ها:
خواص لپه: حفظ سلامت مو ها

درمان بی خوابی شبانه:

لپه دارای مقادیر بالای آمینو اسید تریپتوفان است که با افزایش ترشح سروتونین در خون سبب بهبود خلق و خو می شود. همچنین برای درمان بی خوابی شبانه نیز مفید است.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ