دلایل زرد شدن برگ های گیاهان + راه حل

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان
دلایل زرد شدن برگ های گیاهان

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی : شاید براتون پیش اومده باشه که چند روزی مشغول کارهاتون بشین و حواستون از گل ها پرت بشه و وقتی بهشون سر میزنید با زرد شدن برگ هاشون مواجه بشین امروز میخوایم در مورد دلایل زرد شدن برگ های گیاهان براتون بگیم. و روش هایی که میتونید انجام بدین تا زرد شدن برگ های گیاه هاتون کمتر شه.

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان

زرد شدن برگ گیاهان میتونه علت های گوناگونی داشته باشه از آبیاری زیاد و کم بگیرید تا تغییرات آب و هوایی در محیط نگهداری پس با ما همراه باشید تا این دلایل رو مورد بررسی قرار بدیم.

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان
زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی به علت آبیاری نامناسب

وقتی گیاهمون خشکی زیاد (اگر گیاه شما برگهاش به صورت کامل خشک میشه و در کنار این خشک شدن به هم میپیچه و حلق آویز میشه نشانه خشک شدن خاک گلدان هست ) میبینه با آبیاری میتونیم به دادش برسیم یکی از راههای نجات در اینگونه موارد آبیاری از زیر گلدان هست که با آبیاری از زیر گلدون حالشو بهتر می کنیم یک ظرفو پر آب کنید و گلدونتونو بذارید داخلش اینجوری ریشه ها حسابی سیراب میشن و دیگه برگهای گیاهتون زرد نمیشه.

آبیاری زیاد و زردی برگ

ولی زمانی هایی هست که گیاه شما از آبیاری زیاد (زرد شدن تدریجی برگ ها و در نهایت سیاه شدن ساقه ها) دچار مشکل میشه که بیشتر مواقع از آبیاری زیاد گیاه ها دچار زردی و ریزش برگ میشوند برای جلوگیری از این کار حتما میزان نیاز به آب گبلهای خودتون رو بدونید و حتما اجازه بدین بین دو آبیاری خاک گلدان خشک بشه برای مشخص کردن زمان دقیق آبیاری خاک گلدان رو کنار بزنید و اگر تا عمقی که گیاه شما نیاز به رطوبت داره خشک شده بود اقدام به آبیاری کنید.

یکی از اتفاقاتی که میتونه از آبیاری زیاد برای گلدان شما بیوفته به وجود آمدن کرم در خاک گلدان هست که در این موارد مجبورید هم کرم و نابود کنید هم خاکو عوض کنید،اگه بزارید خاک خشک بشه کرم هم نابود میشه، اگه خواستید خاکو عوض کنید باید ریشه ها هم شستشو بدید و خیلی سریع تو خاک جدید بکارید.

حتما زمانی که سطح خاک خشک شد شروع به آبیاری کنید،آبیاری زیاد باعث میشه ریشه ها خفه بشن و اینکه آب رو به تمام قسمتهای خاک بریزید.

کمبود مواد مغذی در خاک گلدان

از دیگر دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی کمبود مواد مغذی در خاک گلدان می باشد، کمبود مواد مغذی باعث کم شدن عمل فتوسنتز در گیاهان میشه و همین عاملی بر زرد شدن می باشد. دقت کنید که اگر برگهای قدیمی زرد میشوند کمی عادی هست ولی اگر این روند خیلی زیاد و سریع هست میتونه از کمبود نیتروژن باشه.

سعی کنید از کودهای کامل برای تغذیه استفاده کنید و از کوددهی زیاد هم بپرهیزید چون باعث مسمومیت در گیاهان شما میشه ، همیشه یادتون باشه هر کاری انجام میدید زیاده روی نکنید.

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی
علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی
هوای خشک و زرد شدن برگ گیاهان

از دیگر عوامل زردی گیاهان میتونه هوای گرم و خشک باشه، باید هر از گاهی گیاهتونو غبار پاشی کنید. زیاد غبار پاشی نکنید فقط در حدی که رطوبت گیاه حفظ بشه البته همه گیاهان نیاز به غبارپاشی ندارند و ریختن آب روی برگها باعث ایجاد لکه روی برگها میشه حتما نوع گیاه رو بدونید و نیازهاشو خوب مطالعه کنید در ضمن به هیچ وجه غبارپاشی رو در زمان ظهر انجام ندید. برای تامین رطوبت میتونید از حالت جزیره ای استفاده کنید.

کمبود نور باعث زردی برگ در گیاهان میشه

اگر برگ گیاهان شما روی برگهایش لکه های بزرگ زرد و یا زرد شدن ساقه برگ ها مشاهده شد بدانید که مشکل از کمبود نور برای رشد می باشد حتما گیاه را به محلی با نور زیاد و فیلتر شده منتقل کنید، توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید گیاه را به یکباره در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

سایر دلایل زرد شدن برگ های گیاهان

یک وقتایی هم گیاهتون آفت یا قارچ زده که با آفت کش می تونید آفتهارو نابود کنید . از نشانه های این گونه مشکلات لکه های سفید روی برگ به همراه کوچک شدن اندازه برگ ها در کنار استفاده از آفت کش های با هرس کردن گیاه و جدا کردن برگ های آفت زده میتونید باعث کاهش صدمه دیدن گیاهتون بشید.

گیاهتونو جایی بذارید که تهویه هوا باشه و همینطور نور خوب،تو نور خیلی کم هم، برگها شروع به زرد شدن می کنن.

به گیاهتون آب ولرم بدید،یا با آب جوشیده سرد شده آبیاری کنید.

قسمت زهکشی گلدونتونو چک کنید تا آب راحت خارج بشه،بیشتر گیاهان خاکشون خاکبرگه حتما داخل خاک ماسه هم مخلوط کنید این کار کمک زیادی میکنه که آب راحت تر از گلدون خارج بشه.

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان
دلایل زرد شدن برگ های گیاهان

جلوگیری از زرد شدن برگ گیاهان

هوای گرم هم درزرد شدن گیاه بی تاثیر نیست گلهاتونو کنار بخار نزارید.

نور مستقیم آفتاب هم باعث سوخته وزرد شدن برگ میشه فقط نورغیر مستقیم(نور فیلتر شده)بزارید برگهای آسیب دیده رو بچینید وگیاهتون آبیاری کنیدتا ریشه ها بهتر بشه.

کود دادن زیاد هم باعث سوختگی نوک برگه میشه ماهی یکبار کود دهی کافیه.

قهوه ای شدن نوک برگها میتونه خاک خشک،آفت،قارچ،نمک انباشته شده،فاسد شدن ریشه،هوای داغ باشه. که برای نمک انباشته می تونید داخل تشت ماسه بریزید وآب وبعد گلدوناتونو بزارید داخلش(گلدونا بالاتر از سطح آب باشه)این کار نمک انباشته در خاک وکاهش میده ماهی یکبار انجام بدید.

روی برگها کپک سفید پودریه برگهای عفونی رو بچینید و با تهویه هوا خوب میشه.

یه وقتاییم برگهای کهنه وقدیمی شروع به زرد شدن میکنن که طبیعیه عمرشونو کردن.

گلدون کوچیک و جای ریشه ها تنگ باشه گیاه شروع به زرد شدن میکن

جمع بندی در خصوص زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

در اولین قدم شما باید میزان آبیاری و زهکشی گلدان را مورد بررسی قرار دهید چون بزرگترین مشکل در اینگونه موارد آبیاری زیاد و یا کم می باشد و سپس تک تک شرایط نگهداری گیاه رو مورد بررسی قرار بدین حتما یادتون باشه که تغذیه از عناصر اصلی نگهداری یک گیاه آپارتمانی به حساب می آید.

مطالب مرتبط :

علت زرد شدن برگهای شمعدانی چیست؟

مشکلات اسپاتی فیلوم و زرد شدن برگ

دلایل زرد شدن و سوختگی نوک برگ گیاهان آپارتمانی