نکات کاربردی گل و گیاه

آشنایی کامل با روش آبیاری گیاهان آپارتمانی

روش های آبیاری گیاهان آپارتمانی
روش های آبیاری گیاهان آپارتمانی

روش آبیاری گیاهان آپارتمانی : سلام خدمت دوستان عزیز چند نکته در خصوص آبیاری گیاهان آپارتمانی هست که باید خدمتتون عرض کنم ولی قبل از این باید بدونید که علت از بین رفتن اکثر گیاهان آپارتمانی، افراط در آبیاری آنها، نداشتن برنامه‌ای منظم و بی‌اطلاعی مردم از نحوه آبیاری آنان با توجه به شرایط آب و هوایی کشورمان است. هیچ وقت بر اساس زمان گیاهان خود را آبیاری نکنید حتما خاک را بررسی کنید و به تناسب نیاز آبی گیاهان خود آنها را آبیاری کنید.

 آب هم مانند نور یکی از نیازهای اصلی و مهم گیاهان به شمار می‌رود اما مهم‌ترین مسئله آگاهی از میزان نیاز گیاه شما به آب است.

آبیاری کاکتوس کریسمس

نکات مهم آبیاری گیاهان

حتما برای آبیاری از آبی ( آب مناسب آبیاری گیاهان) استفاده کنید که سرد نباشد و دمای آن با درجه حرارت اتاق یکسان بوده و کلر آن نیز خارج شده باشد. برای انجام این کار ظرفی را پر از آب کنید و به‌ مدت ۲۴ساعت در محلی قرار دهید تا بماند پس از این مدت کلر آن پریده و دمای آن با دمای محیط‌ نگهداری گلدان یکی خواهد شد. آن وقت با این آب، گلدان‌هایتان را آبیاری کنید و هر چند‌ ماه یک‌بار کنترل کنید آب از سوراخ‌های زیر گلدان به‌آرامی خارج شود. زهکشی برای پوسیده نشدن گیاهان بسایر مهم است اگر شما به اندازه گیاه را آبیاری کنید ولی گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد مشکلات زیادی گیاه شما را تهدید میکند.

چنانچه آب به سرعت از سوراخ گلدان بیرون بیاید نشانه این است که خاک گلدان جمع شده یا اصطلاحا چروک برداشته و از دیواره‌های گلدان جدا شده است. در این حالت مقداری خاک‌برگ به داخل گلدان ریخته و با انگشتان دست آن را با خاک قبلی کاملاً مخلوط کنید، یا به‌طور کلی خاک آن را عوض کنید. در حالت کلی بهتر است هر چند ماه که خاک گلدان نشست میکند مقداری خاک جدید به گلدان اضافه کنید.

نریختن آب روی برگها

برخی از گیاهان به ریختن آب روی برگها حساس هستند پس نیاز نیست همه گیاهان خود را غبار پاشی کنید چون باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگهای آنها خواهد شد در ضمن اگر گیاهان خود را زمان ظهر آبیاری میکنید مراقب باشید که آب روی برگهای آنها نریزد چون قطرات باقی مانده روی برگ مانند ذره بین عمل کرده و باعث ایجاد لک روی برگها خواهد شد.

روش آبیاری گیاهان آپارتمانی در زمان مسافرت

برای آبیاری گیاهان در زمان مسافرت کار روش های نختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از بطری نوشابه هست برای این کار بعد از این گلدان را به خوبی آبیاری کردید یک بطری (آب معدنی یا نوشابه) را پر از آب کنید اندازه بطری بستگی به سایز گلدان شما دارد ، حالا در بطری رو با دست بگیرید و سپس آن را داخل خاک فرو کنید در این مدت هر زمانی که رطوبت خاک کم شود خود به خود گلدان آبیاری خواهد شد.

حتما مطالعه کنید
معرفی و نگهداری لیتوپس ، گیاه سنگی

توجه داشته باشید که اگر خاک گل درصد زیادی شن در خود داشته باشد به هیچ وجه از این روش استفاده نکنید.

آبیایر گیاهان با بطری در مسافرت
آبیایر گیاهان با بطری در مسافرت

چرا آبیاری زیاد مضر است؟

جمع‌شدن آب در زیرگلدانی مضر است و بهتر است به‌منظور عدم‌تماس آب داخل زیرگلدانی با گیاه، آجری زیر گلدان قرار دهید. چون گیاه پس از یکی‌دو روز که خاکش کمی خشک شد آب داخل زیرگلدانی را به‌خود جذب می‌کند و موجب پوسیدگی ریشه و در نتیجه مرگ گیاه می‌شود. پس باید آبی را که در زیرگلدانی جمع شده بلافاصله تخلیه کنید زیرا ماندن آب در زیرگلدانی خطرات دیگری نظیر تجمع حشرات و آفات را در بر دارد که نه‌تنها به گیاهان بلکه حتی به ساکنین ‌آپارتمان نیز آسیب می‌رساند.

شاید خیلی‌ها توجه نداشته باشند که ریشه گیاهان همانگونه که نیازمند آب است به هوا هم نیاز دارد. حال چنانچه خاک گیاهان به‌طور مداوم خیس و چسبنده باشد بدیهی است هوای موجود در خاک بیرون رانده شده و در نتیجه عدم‌تنفس ریشه‌ها، پوسیده شده و موجب تلف شدن گیاه می‌شود.

استفاده از گلدان های خود آبیار

یکی از روش های آبیاری گیاهان آپارتمانی استفاده از گلدانی هایی هست که یک مخزن برای نگهداری آب در زیر گلدان دارند و به تدریج آب مورد نیاز بریا رشد گیاه را در طول زمان به گیاه میدهند فقط در اینگونه گلدانها باید توجه داشته باشید که خاک انتخاب شده بسیار حساس می باشد و حتما قبل از استفاده از آنها کاتالوگ را مطالعه فرمایید.

 

"<yoastmark

گیاهان پژمرده بهتر میشوند

اگر پژمردگی گیاهان از کم آبی باشد جای هیچ نگرانی نیست چون آنها پس از آبیاری کم کم جان گرفته و به حالت عادی خود بازخواهند گشت ولی اگر این پژمردگی و ریزش برگها بخاطر آبیایر زیاد باشد منتظر مرگ گیاهان خود باشید.

شاید با خواندن این مطلب این سوال برای شما ایجاد شده که پس من چه تایمی به گیاهان خود آب بدم و هر چند وقت یکبار آنها را آبیاری کنم ؟ هیچ نگران نباشید به مرور و با گذشت زمان میتوانید به این مهم دست پیدا کنید چون عامل زیادی برای مشخص کردن زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی تاثیر دارند مانند درجه حرارت محیط، اندازه و جنس گلدان (سفالی، لعابی، پلاستیکی، فایبرگلاس و غیره) و فصل در این امر مهم دخالت دارند. پس با روش آبیاری گیاهان آپارتمانی آشنا شدید ولی حتما مطالب تکمیلی را از سایت گل من و تو مطالعه کنید.

مطالب مرتبط :

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان

با گیاهان هوازی بیشتر آشنا بشیم

نیاز آبی گیاهان را بدانید

۳ دیدگاه

 1. سلام
  من ی بنت قنسول داشتم ک خیلی یهویی همه برگهاش ریخت و فقط تنه موند، بردمش ب ی گلخونه گفت کود تقویتی بهش میدم اسمش «سه بیست» بود
  گف هر ده روز بریز پاش
  به همه گیاهات هم بده تقویتشون میکنه
  بنت من ک هنوز برگاش درنیومده شبا میارمش تو‌خونه صب میذارمش تو بالکن جنوبی
  امروز یهو دیدم گل قاشقیم کج شده دستش زدم دیدم همه برگاش ریخت😭
  اوردمش ی خورده خاک داشتم باقیمونده ساقه هارو گذاشتم تو ی گلدون کوچیکتر و گذاشتمش تو ی اتاق نزدیک پنجره
  گفتم شاید اللن شوفاژا روشن شده گرمشه
  بنظرتون مشکل گیاهام چیه ک دارن از دستم میرن؟؟؟؟

ارسال پاسخ