علت کمبود مواد غذایی در گیاهان چیست؟رفع آن

علت کمبود مواد غذایی در گیاهان
علت کمبود مواد غذایی در گیاهان

علت کمبود مواد غذایی در گیاهان : گیاهان آپارتمانی هم مانند انسان ها برای رشد و شادابی نیاز به تغذیه دارند، مواد مغذی را از طریق آب و خاک دریافت میکنند و در صورت کمبود این مواد در خاک باید شما با استفاده از کودهای مناسب آنها را تغذیه کنید، در مطلبی کامل به بررسی علائم کمبود مواد مغذی گیاهان پرداختیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید. سوالات خیلی زیادی که درمورد گیاهان آپارتمانی مطرح میشه کمبود مواد غذایی و چگونگی جبران آن می باشد که در این نوشته قصد داریم به بررسی آن بپردازیم با ما همراه باشید.

کمبود مواد مغذی چه علائمی دارد؟

علائم ظاهری کمبود عناصر غذایی در گیاه به صورت علائمی مختلف قابل مشاهده است که میتوان به مواردی چون تغییر رنگ، سوختگی، توقف رشد جوانه های انتهایی، تغییر شکل میوه ها، تفاوت در عملکرد، زودرسی، دیررسی، کوچک شدن میوه ها، نارسایی در رشد، کاهش گسترش ریشه و کاهش خاصیت انبارداری میو ه ها اشاره نمود.

نشانه و علت کمبود مواد غذایی در گیاهان
نشانه و علت کمبود مواد غذایی در گیاهان

البته همین کمبود هم در 2 صورت اتفاق میوفته:

کمبود واقعی : اگر خاک شما از کمبود عناصر غذایی و یا وجود ترکیب شیمیایی که باعث میشه مواد قابل جذب گیاه جذب نشن میگن خاک دارای کمبود واقعی است.

کمبود دروغین : اگر شرایطی ایجاد شود (مانند سرد بودن خاک، غرقابی بودن خاک، اسیدیته ( پی اچ ) نامناسب و اثر متقابل و منفی عناصر نسبت به یکدیگر) که مواد غذایی از خاک کم شود را کمبود دروغین می گویند.

در این حالت ریشه ها قادر به جذب عناصر موجود در خاک نمی باشند مانند موارد زیر:

سرد بودن خاک

اگر خاک شما خیلی سرد باشد پتاسیم موجود در خاک جذب ریشه نمیشود و موجب ایجاد نشانه های کمبود پلاس خواهد شد.

غرقابی بودن خاک

مواد مغذی چون آهن، مس و کلسیم در خاک غرقابی جذب نمیشوند. به عنوان مثال آبیاری پی در پی در خاک، شرایط احیاء و اکسیداسیون در خاک را فعال نموده و عناصری مثل آهن و منگنز به خاطر اکسیده شدن غیر قابل جذب میگردند. پس سعی کنید بین دو ابیاری حتما خاک گلدان یا باغچه خشک شود تا دچار این مشکل نشوید.

اسیدیته (PH) نامناسب

در خاکهای خیلی اسیدی، منگنز و روی و در خاکهای قلیایی آهن، منیزیم و بُر جذب نمیشود. اگر گیاهان شما خاک اسیدی دوست دارند خیلی کم با این مشکل مواجه میشوند ولی گیاهانی که خاک قلیایی را دوست دارند همیشه دچار نشانه هایی خواهند شد پس حتما اول گیاه و سپس نوع اسیدی یا قلیایی بودن خاک را بررسی کنید.

تاثیر عناصر مختلف بر هم 

در این حالت حضور یک عنصر باعث عدم جذب عنصر دیگر می شود. مثلاً حضور پتاسیم بیش از حد باعث کمبود منیزیم می شود و یا حضور بیش از حد ازت باعث رشد سبزینه ای گیاه شده و تعادل مصرف برخی عناصر مورد نیاز در گیاه را به هم می زند.

مواد غذایی گیاهان
کمبود مواد غذایی در گیاهان

سایر علت کمبود مواد غذایی در گیاهان

مواردی که در بالا گفته شد از علت های اصلی کمبود مواد مغذی در خاک گلدان می باشد ولی سه مورد دیگر وجود دارد که میتواند در کاهش مواد غذایی در گیاهان دخیل باشد

خاک را شستشو ندهید

شستشوی خاک بویژه در خاکهای سبک که باعث کمبود عناصر محلول در خاک مثل ازت و منیزیم میشود. در شرایط اسیدی خاک، این حلالیت برای آهن و کلسیم بروز کرده و شسته میشوند و در شرایط قلیایی شستشوی پتاسیم اتفاق می افتد. با فشرده شدن خاک و عدم تبادلات گازی در خاک، گاز دی اکسید کربن محبوس شده و با کربناتهای خاک تشکیل بی کربنات داده و رسوب کلسیم می دهد و شرایط قلیایی ایجاد شده در خاک، منجر به کمبود برخی عناصر می شود.

از کود حیوانی پوسیده استفاده کنید

مصرف کود حیوانی نپوسیده در ابتدا باعث می شود تا ازت موجود در خاک صرف پوسیدن کود شده و در نتیجه گیاه با کمبود ازت مواجه شود و از طرفی با مصرف کود حیوانی، میزان بعضی از عناصر، در خاک چندین برابر افزایش یافته و منجر به کمبود جذب دیگر عناصر موجود در خاک می شود.

مصرف بیش از حد کود شمیایی

استفاده از کودهای شیمیایی پر مصرف و عدم کاربرد کودهای شیمیایی کم مصرف، منجر به کمبود آنها در خاک شده که لزوم یک مدیریت صحیح در مصرف کودهای پر مصرف و کم مصرف در خاک ضروری به نظر می رسد. در زمان خشکی و تبخیر بیش از حد ازسطح خاک، برخی نمکهای محلول مثل کلرور پتاسیم و سدیم و کمی هم کلسیم و منیزیم و یا ترکیبات نیترات به سطح خاک آمده و در نتیجه جذب این عناصر برای ریشه امکان پذیر نمی باشد.

نحوه رفع مشکل

ابتدا مطلب مربوط به نشانه کمبود مواد مغذی که لینک اون رو در بالا گذاشتیم مطالعه کنید و هر کدام از موادی که در خاک گلدان شما کم بود آن را با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا ریز مغذی ها جبران کنید تا حال گیاه شما به مرور خوب بشه، توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از مصرف کودها گیاه شما خوب نخواهد شد و این روند زمان نیاز دارد.

مطالب مرتبط :

روش های اسیدی کردن خاک

10 فواید گل پوتوس برای نگهداری در خانه 

نحوه نگهداری و تکثیر گل شیپوری در خانه

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP