رازهای نگهداری و تکثیر گل کاغذی و شرایط بونسای کردن آن

معرفی و نگهداری گل کاغذی
معرفی و نگهداری گل کاغذی

معرفی و نگهداری گل کاغذی :سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه و گلهاتون سرحال در این مطلب میخوام در خصوص گل زیبا که بسیار زیاد قابلیت بونسای شدن داره صحبت کنیم از این گیاه در کشورهای مختلف به عنوان پوشاننده دیوارها هم استفاده میشه، این گیاه برای گلدهی و رشد خوب به نور زیاد و همچنین آبیاری متوسط نیاز داره که در ادامه به بررسی تمامی نیازها و نحوه نگهداری و تکثیر گل کاغذی خواهیم پرداخت پس با من همراه باشید.

معرفی گل کاغذی

گل کاغدی خواستگاهش مناطق گرمسیری و نواحی نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی هست که برای اولین بار در برزیل پیدا شده نام علمی اون Bouguainvillea glabra و نام انگلیسی Bouguainvilla و از خانواده Nyetaginaceae می باشد، این گیاه یک درختچه با رشد بسیار زیاد هست که به تناسب گونه گیاه ارتفاع اون متفاوت هست.ولی خب میشه به طور میانگین گفت که ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا 3.5 متر میرسه.گل کاغذی یکک نوعی گیاه بالارونده محسوب میشه و میتونه از درختان یا دیوار های کناری خود بالا بره و منظره بسیار زیبایی ایجاد برای شما درست کنه.
برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل داره که روی ساقه های اون خارهای خشن وجود داره که به بالا رفتن اون کمک میکنه.عامل زیبایی گل کاغذی براکته های سه تایی گلبرگ مانند است.در سال های اخیر انواع براکته ای که بیش از سه براکته دارند معرفی شده است که در این ها گل واقعی وجود ندارند.

بونسای گل کاغذی
بونسای گل کاغذی

براکته این گیاه دارای رنگ های مختلفی می باشد که در رگ های زرد، نارنجی، صورتی، قرمز، ارغوانی روشن، ارغوانی و بنفش میتویند در بازار پیدا کنید. در بعضی از گونه ها روی یک گیاه دو رنگ براکته دیده میشود، در حالی که در سایر ارقام رنگ براکته ها با گذشت زمان تغییر میکند و در نتیجه تصور میشود که یک گیاه دو یا سه رنگ گل تولید میکند.

گل های حقیقی گیاه کوچک و غیر قابل توجه،لوله ای و در انتها به صورت ستاره ای است و رنگ آن سفید،زرد متمایل به سبز کم رنگ،کرم،زرد و یا صورتی است.هر گل به پائین یک براکته متصل است.

نیازها و نحوه نگهداری گل کاغذی

اگر بخوام به شکل خلاصه بگم گل کاغذی به محلی با نور زیاد و دمای نسبتا بالا در زمستان نیاز داره و برای گلدهی دمایی حدود 10 الی 8 درجه سانتی گراد براش خوبه و حتما باید بین دو آبیاری خاک گلدان خشک بشه همچنین خاک سبک و رطوبت اتاق برای این گیاه مناسب می باشد که در ادامه به بررسی هر کدام از شرایط می پردازیم.

نگهداری گل کاغذی
نگهداری گل کاغذی
نور مورد نیاز گل کاغذی

اگر دوست دارید که گیاهاتون رشد خوبی داشته باشه و به گلدهی برسه حتما باید حداقل 5 الی 7 ساعت براش نور مستقیم ولی فیلتر شده فراهم کنید (نور مستقیم زمانی نیاز داره که کم کم به این نور عادت کرده باشه) پس حتما در خانه نزدیک پنجره ی جنوبی قرار بدید و اگر نور کافی ندارد از نور مصنوعی استفاده کنید اولین نکته در نگهداری این گیاه تامین نور مورد نیاز هست اگر نور کافی ندارید پس بهتره فعلا اقدام به خرید نکنید.

تاثیر نور کم : نور کم باعث میشه که گیاه شما رشد علفی داشته باشه و به هیچ وجه گلهای زیبای اونو نبینید.

میزان آبیاری

این گیاه به آبیاری زیادی نیاز نداره و آبیاری بیش از حد موجب به وجود آمدن مشکلات متعدد خواهد شد پس حتما بین دو آبیاری خاک خشک بشه اجازه بدید که خاک گلدان تا عمق 3 الی 4 سانتی متری (بستگی به گلدان شما داره) خشک بشه و سپس گیاه رو آبیاری کنید.

مشکلات آبیاری زیاد : آبیاری زیاد موجب میشه که گیاه شما رشد رویشی زیاد داشته باشه و گل هم نده، همچنین آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه ها خواهد شد پس آبیاری رو جدی بگیرید.

خاک مناسب برای رشد:

شما میتونید از حاک های سبک که در بازار وجود داره استفاده کنید وی ا ترکیب خاک برگ+ پیست ماس+ پرلیت و مقدار کمی خاک باغچه و ماسه رو استفاده کنید از ویژگی های خاک سبک بودن، زهکشی بالا و در صورت امکان اسیدی بودن می باشد، گل کاغذی در خاک قلیایی به خوبی گل نخواهد داد.

رطوبت مورد نیاز :

به رطوبت بالا برای رشد نیاز نداره بلکه روطبت محیط به همراه هوای گرم باعث رشد خوب و عالی این گیاه خواهد شد پس زیاد نگران تامین رطوبت نباشید.

نیازها و نگهداری گل کاغذی
نیازها و نگهداری گل کاغذی
کوددهی و تغذیه :

اگر دوست دارید گیاه شما دارای گل باشه و همچنین رشد خوبی داشته باشه حتما باید گیاه رو با استفاده از کودهای مختلف تغذیه کنید برای این کار میتویند از اوایل بهار تا اواخر تابستان با استفاده از کودهای مناسب گیاهان تزینی و گلدار هر دو هفته یکبار گیاه رو تغذیه کنید.

ولی توجه داشته باشید که ریشه این گیاه بسیار ضعیف می باشد و حتما با استفاده از کودهای کامل و همچنین آهن اون رو تغذیه کنید و اگر به دنبال گلدهی هستید کودهای کریستالون با فسفر بالا برای گیاه شما مناسب است. از کودهایی که دارای نیتروژن بالا هستند برای این گل استفاده نکنید چون باعث به تعویق افتادن گلدهی خواهند شد.

دمای محل نگهداری

گل کاغذی گیاهی به شدت حساس به سرما هست پس اگر در مناطق سرد کشور قرار دارید حتما در فصول سرد سال که دمای پایین تر از صفر خواهد رفت گیاه رو به داخل منزل انتقال دهید، پس به نسبت جایی که زندگی میکنید نسبت به جابجایی گیاه اقدام کنید و در کل بدانید این گیاه گرما را دوست دارد.

گلدهی گیاه کاغذی
گلدهی گیاه کاغذی

نکته بسیار مهم

توجه کنی که زیاده روی در آبیاری و همچنین کوددهی در اوایل فصل بهار که حدودا شاخه های گیاه شما 30 سانتی متر رشد داشته اند موجب به تعویق افتادن گلدهی خواهد شد، هرس را زمانی انجام دهید که گیاه شما دیگر گل نداشته باشد که در غیر این صورت موجب وارد شدن شکل به گیاه خواهد شد

زمان تعویض گلدان

در تعویض گلدان به هیچ وجه عجله نکنید چون اگر دوست دارید گیاه شما به گل بشینه حتما باید ریشه ها به اندازه کافی رشد کرده و گلدان را پر کنند پس زمانی که ریشه از زیر گلدان خارج شد بهترین زمان برای تعویض گلدان می بشادو این تعویض را بهتر هست که در فصل بهار و قبل از رشد گیاه انجام دهید.

آیا گل کاغذی را هرس بکنیم؟

بله حتما، این گیاه به هرس و فرم دهی نیاز دارد اگر به دنبال یک گیاه خوش چهره و زیبا هستید اواسط زمستان شاخه های ضعیف و بد شکل را با استفاده از یک قیچی تیز هرس کنید، همانطور که در ابتدای مطلب گفتم این گیاه کاملا استعداد بونسای شدن داره پس شما میتویند با هرس کردن درست و فرم دهی به اون گیاهی جذاب داشته باشید. البته بعد از هر گلدهی هرس شاخه ها باعث افزایش گلدهی برای سال بعد خواهد شد.

نحوه تکثیر گل کاغذی

بهترین زمان برای تکثیر این گیاه از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد.این گیاه رو میشه از طریق قلمه،خواباندن زمینی یا هوایی و کوپیوند (پیوند جوانه) تکثیر کرد. برای قلمه زدن شما باید قلمه های انتهایی یا ساقه ای را به اندازه ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر، با استفاده از یک قیچی تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادری جدا کنید و برای بالا رفتن درصد موفقیت آن قلمه را داخل هورمون ریشه زایی قرار دهید و سپس در گلدانی با خاک سبک و زهکشی بالا فرو کنید، دمای مناسب برای نگهداری قلمه حدود 24 درجه سانتیگراد می باشد.

نحوه تکثیر و برش قلمه
نحوه تکثیر و برش قلمه

به هیچ وجه قلمه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چون باعث سوختگی و پژمردگی گیاه میشود. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید.استفاده از هورمون های ریشه زایی مانند IBAو NAAبرای ریشه زایی مفید است.غلظت های معمول بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم در لیتر است.ارقامی که قلمه انها به سختی ریشه میدهد به طور معمول از طریق خواباندن افزوده میشوند.ارقام سخت ریشه زا را همچنین میتوان روی پایه های پررشد پیوند زد

زمان گلدهی گل کاغذی و شرایط مورد نیاز

در حالت کلی این گیاه از اواخر بهار تا اواخر پائیز در انتهای شاخه ها گل میدهد.اما در برخی از گونه ها مثل  Snow queenو snow white فقط گیاه در اواخر بهار به گل میشنه، رقمی از آن با گلهای سفید در اهواز، ابتدا در بهار و دوباره در پائیز گل میدهد.گل کاغذی،بهترین گلدهی را در دوره خشک سال دارد.در سایه و نواحی مرطوب گلدهی کاهش می یابد.به طوری که در مناطق خیلی مرطوب گلدهی آن بسیار ضعیف است.

نکته مهم برای گلدهی 

برای گل دهی به نور زیاد و کود نیاز دارد برای وادار کردن این گیاه به گلدهی میتوانید در شرایط مذکور یک تنش آبی به گل خود بدهید هنگام بیحال شدن گیاه آبیاری را از سر بگیرید تا گیاه وادار به گل دهی شود.همچنین گلدان کوچک به گل دهی کمک میکند.از کودهای فسفاته و پتاسه برای گلدهی استفاده کنید (کریستالون صورتی)

گل کاغذی کجاها استفاده میشه؟

گل کاغذی میتواند در باغ به عنوان درختچه و یا یک گیاه بالارونده استفاده شود.اغلب در زمین،اما میتواند به صورت گلدانی نیز پرورش داده شود.میتواند به صورت تک گیاه در عرصه چمن و نیز به صورت دیوار و مانع استفاده شود.این دیوارها پس از استقرار به جز مقداری هرس مراقبت چندانی نیاز ندارند.میتواند روی تپه ها و مناطق شیب دار کشت شود که در این صورت شاخه ها را با میخ در روی زمین تثبیت میکنند و شاخه های عمودی را حذف میکنند.با کشت گیاهان با فواصل مناسب با این روش،در طی مدت کوتاهی زمین پوشش داده شده و گیاهان به گل خواهند رفت.

مشکلات و بیماری های این گیاه

این گیاه بیماری و مشکلات خیلی زیادی نداره ولی آفت هایی که میتونه در شرایط گلخانه ای بهش حمله کنه عبارتند از : کنه های قرمز تارعنکبوتی ، شپشکهای آردآلود ، شته و سفید بالک که برای رفع مشکل از سموم استفاده کنید.

مطالب مرتبط :

اولین قدم برای خرید یک گل

10 ایده فوق العاده زیبا برای تزیین گلدان سفالی

بهترین گیاهان مناسب برای بالکن را بشناسید

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP