همه چیز در خصوص نگهداری بامبو و تکثیر آن

معرفی و نگهداری بامبو
معرفی و نگهداری بامبو

معرفی و نگهداری بامبو : یکی از گیاهانی که این روزها در اکثر خانه ها به علت سادگی در نگهداری و زیبایی که داره نگهداری میشود، بامبو هست که در خیلی از خرافات میگن که اگر تعداد آن فرد باشد شانس میاورد، به نظر شما این مطلب درست هست؟ در ادامه به بررسی این موضوع و تمامی نکاتی که برای نگهداری این گیاه نیاز دارید خواهیم پرداخت و بهتون نحوه تکثیر اونو آموزش میدیم پس با ما همراه باشید.

معرفی بامبو (Lucky Bamboo)

نام علمی این گیاه dracaena sanderiana هست که در انگلیسی به آن Ribbon Plant- Lucky Bamboo میگویند و از خانواده Draecenaceae می باشد که بومی کامرون و غرب آفریقا هست، در خیلی جاها به گیاه شانس معروف هست و بر خلاف آنچه تصور میشود به هیچ وجه از خانواده نی ها یا خیزران ها نیست. این گیاه دارای ساقه هایی باريك و بوته هاي بهم فشرده می باشد که به ارتفاعي بيش از ۵/۱ متر مي رسد.

گیاه بامبو از چهار قسمت سطح داخلی (دارای پوشش نرم)، دیافراگم (متصل کننده بخش های ساقه به یکدیگر) میانه و پوشش رویه که بسیار سخت و دیرشکن است میباشد و دیافراگم کاملا فشرده بوده و آب در آن نفوذ نمی کند.

بامبو شان می آورد؟

خیلی ها بر این باور هستند که این گیاه شانس می آورد اما اگر تعداد آن فرد باشه در غیر این صورت بد شانسی می آورد. این خرافه ای بیش نیست که از کشورهای شرق آسیا وارد کشور ما شده و همین عامل هم باعث پر فروش بودن آن در بین گیاهان زینتی شده البته توجه داشته باشید که در برخی از کشورها این خرافه ریشه در سنت های کهن آن کشور دارد.

این گیاه چطوری وارد کشور شد؟

در چند سال پیش برای اولین گل فروشی های تهران این گیاه را وارد بازار کردند که اوایل مردم هیچ استقبالی از این گیاه نکردند ولی به مرور چون زیبایی و اون موضوع گیاه شانس بودن باعث شد که دید مردم به این گیاه عوض بشه و به شکل عجیبی پرطرفدار ترین گیاه آپارتمانی شد، این گیاه امروز خیلی زیاد به عنوان یک عنصر اصلی در دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گرفته و چون نگهداری خیلی راحتی هم داره خیلی پرطرفدار شد.

پرورش بامبو

نیازها و شرایط نگهداری بامبو

به صورت خلاصه این گیاه به نور غیرمستقیم، آب بدون املاح، دمای معمول اتاق و رطوبت متوسط نیاز دارد که در ادامه به بررسی تمام این موارد به صورت کامل خواهیم پرداخت.

نور مناسب

گیاه بامبو به نور غیر مستقیم و فیلتر شده برای رشد نیاز خواهد دارد اگر این گیاه را در مقابل نور مستقیم قرار دهید برگهای آن دچار سئختگی خواهند شد، برای داشتن چنین نوری سعی کنید گیاه را در فاصله 3 الی 4 متری پنجره جنوبی که با پرده پوشیده شده است قرار دهید تا نور غیر مستقیم فیلتر شده داشته باشید.

آب مناسب برای بامبو

این گیاه را میتوانید به صورت جداگانه در خاک بکارید ولی بهترین روش نگهداری در آب می باشد برای این کار به هیچ وجه نباید کل ساقه را در آب قرار داد شما کافی است که فقط 3 الی 5 بند پایین گیاه را در آب قرار دهید.

آب را ابتدا بجوشانید و به مدت 24 ساعت در محیط قرار دهید تا هم دمای با محل نگهداری شود و سپس به گیاه اضافه کنید و یا آب لوله کشی را به مدت 24 ساعت کنار گذاشته تا تمام مواد اضافی آن اعم از کلر از بین بره چون آب لوله کشی دارای کلر و فلوراید هست که برای بامبو مضر می باشد. سعی کنید هر دو هفته یکبار آب گیاه رو تعویض کنید چون در این مدت گیاه تمامی املاح موجود در آب را جذب خواهد کرد و برای رشد به املاح جدید یناز خواهد داشت.

شما میتونید از خاک ژله ای برای نگهداری بامبو استفاده کنید ولی ابتدا باید در آب گیاه را ریشه دار کرده و سپس به خاک منتقل کنید.

بامبو

رطوبت مورد نیاز

اینگیاه با رطوبت معمول ساختمان میتواند به راحتی رشد کند ولی برای داشتن رشد بهتر میتونید از غبارپاشی روی برگهای اون استفاده کنید و روطبت زیادتری رو برای گیاه تامین کنید.

بهترین دما برای نگهداری

بهترین دما برای نگهداری این گیاه 18 الی 22 درجه سانتی گراد میباشد و توجه داشته باشید که تغییرات دمایی رو دوست نداره و عاشق دمای ثابت میباشد، در تابستان و زمستان از قرار دادن بامبو در مقابل باد کوولر و نزدیک بخاری و شوفاژ حدا خودداری کنید و سعی کنید در کنار در ورودی که احتما وزیدن نسیم هم هست خودداری کنید.

کوددهی و تغذیه

این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی برای رشد به تغذیه نیاز دارد که میتونید از کود کامل و قطره های مخصوص که برای این گیاه در بازار وجود دارد به صورت ماهی یکبار استفاده کنید ، به این شکل که کود را در آب حل کرده و به گیاه بدهید.

هرس بامبو:

بامبو همشه به شکل عمودی رشد خواهد کرد برای اینکه گیاهی مناسب داشته باشید زمانی که بامبو به بیشترین حد ممکن نگهداری برای شما رسید اقدام به هرس کنید. وقتی که برش ساقه بامبو را انجام میدید برگها و رشد ارتفاعی این گیاه متوقف نخواهد شد و به رشد خود ادامه میدهد. قسمتی که جدا کردید  رو میتونید به عنوان قلمه برای تکثیر استفاده کنید.

هرس کردن به موقع و درست بامبو باعث رشد و شادابی بهتر گیاه شما خواهد شد و زیبایی اون رو برای همیشه حفظ میکند. البته توجه داشته باشید که حتما حتما دو ییچ روی ساقه گیاه باقی بگذارید تا گیاه مجددا به رشد خود ادامه دهد و اگر میخواهید گیاه پس از هرس رشد نکنه به محل برش پارافین بزنید تا دیگر گیاه رشد نکند.

نحوه تکثیر بامبو

خب پس از هرس قلمه های موجود را میتوانید ریشه دار کنید و یا اگر یمخواهید قلمه تهیه کنید مي توانید ساقه هاي تازه را به طول ۲۰ سانتي متر يا بيشتر با استفاده از چاقو يا قيچي تيز از قسمت زير بند برش دهید و از گياه اصلي جدا کنید و برای اینکه عمل ریشه زایی انجام شود آن را در یک ظرف پر از آب تمیز قرار دهید.

البته این گیاه را میتواند از طریق پاجوش هم تکثیر کرد اگر جوانه هایی از کنار گیاه میرویند را جدا کنید و در آب قرار دهید میتوانید این گیاه را به شکل پاجوش تکثیر کنید.

نحوه تکثیر بامبو
نحوه تکثیر بامبو

مشکلات و بیماری های بامبو

شما برای جلوگیری از مشکلات ناشی از قارچ و سایر بیمایر های بامبو برخی نکات را باید رعایت کنید، برای کم کردن و جلوگیری از قارچ زدن گیاه در زمان تعويض آب، بايد ظرف را با مواد ضدعفوني كننده مانند وايتكس ضدعفوني کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید که رنگ آب سبز شود.

زرد شدن برگها بامبو

اگر برکهای گیاه شما زرد شدند بیشتر این مشکل از قرار گرفتن در نور مستقیم و یا شوری آب میباشد مشکل را بررسی کنید و برای رفع آن اقدام کنید البته سایر کمبود ها مانند کلسیم و پتاسیم هم میتواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود حتما از قطره های مخصوص بامبو استفاده کنید.

ریز بودن برگها

اگر برگ گیاه شما ریز و یا باز نمیشود از کبود نور و مواد مغذی هست که گیاه را به محلی با نور زیاد منتقل کنید و از قطره مخصوص استفاده کنید.

نداشتن برگ جدید

سرما میتواند باعث رشد گیاه شود گیاه را به محلی گرم منتقل کنید.

قهوه ای شدن برگها

این مشکل میتونه از آلودگی آب و کمبود رطوب به وجود بیاد با استفاده از غبارپاشی رطوبت را افزایش دهدی و آب گیاه را هم تعویض کنید.

پوسیدگی ساقه

گیاه شما در این شرایط دچار آفت قارچ شده است پس هرچه سریعتر گیاه را از آب خارج کرده و محل آلودگی و بالاتر از پوسیدگی را برش بزنید و گیاه را در داخل محلول قارچ کشی قرار دهید وسپس داخل آب قرار دهید.

روی برگها لکه های سوخته مشاهده میکنید

قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید و همچنین غبارپاشی در زمان ظهر باعث ایجاد چنین مشکلی خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که اگر گياه دچار پوسيدگي ساقه شده و ساقه به رنگ زرد در آمد و به شکل له شده در آمد به علت از بين رفتن آوندها و عدم توانايي ساقه در جذب آب، خطر مرگ گل و گياه را تهديد مي كند پس بايد ساقه را بالاتر از محل پوشيدگي برش بزنید تا آوندهاي سالم مشاهده شوند و سطح برش سفيد و سالم ديده شود. زرد شدن زود به زود آب نيز نشانه بيماري گياه مي باشد و نياز به بررسي گياه دارد.

تذكر: از جابجا كردن گياه بامبو در داخل ساختمان جدا خودداری کنید چون گياه بعد از مدتي به مكاني كه در آن قراردارد عادت مي كند و جابجایی ممكن است باعث وارد شدن استرس به گياه و زرد شدن برگها گردد.

مطالب مرتبط :

علت زرد شدن برگ بامبو

نخل شامادورا مقاوم و تصفیه کننده هوا

سه گیاه آپارتمانی که سلامتی، شانس و ثروت می‌آفرینند!

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP