معرفی گل آشیانتوس یا Aeschyanthus Speciosus

گل آشیانتوس

سلام به دوستان گل من و تو امروز با معرفی یک گل تازه وارد از خانواده بنفشه آفریقایی در خدمت شما هستیم.

گل آشیاننتوس به تازگی وارد ایران شده، و به نوعی یه گل لوکس به شمار میره چون با قیمت بالایی به فروش میرسه (حدود 60 هزار تومن ) گیاهیی آویز با شاخه های ان رونده و قابل استفاده به عنوان سبد اویزان،برگ های براق و نوک تیز و چرمی و اویزان ان جذابیت به گیاه میبخشد،گلها لوله ای شکل و با چهار پرچم به رنگها ی قرمز و لاکی و شرابی و گل اناری،در اواخر بهار به طور دسته جمعی در انتهای شاخه ظاهر میگردند.گباه در زمستان به استراحت میرود و به ابیاری کمتری نیاز دارد،در صورتی که نیاز سرمایی گیاه در دوران استراحت براورده شود در کیفیت گلها در سال اینده تاثیر دارد،چنانچه رنگ و زیبایی برگها براق ان بر مشاهده گلها ارجحیت داده میشود میتوان گلها را حذف نمود تا رشد علفی برگها افزایش یابد.

Aeschynanthus-speciosus

نیازها:

نور:

نور غیر مستقیم افتاب بهترین نور برای این گیاه است،بعد از بالغ شدن گیاه احتیاجات نوری بیشتر میشود،ولی افتاب وسط روز به برگها صدمه وارد میکند،گیاه بعد از سه سال بالغ می گردد.

دما: حداقل درج حرارت در زمستان ۱۶ و در تابستان حداکثر ۲۷ می باشد.

آبیاری:

در بهار و تابستان هر دو روز یکبار ابیاری کنید(بخصوص سال اول).در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ باشد،هرگز اجازه ندهید که خاک گلدان خشک شود،رطوبت گلدان را هر روز بازدید کنید،در زمستان هفته ای یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت:

در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه لازم است،در زمستان هفته ای یکبار کافی است.(نیاز رطوبتی این گیاه بالاست)

تغذیه:

با ظهور اولین گل در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:

به خاک غنی و سبک نیازمند است،مخلوطی است از خاک لوم و کمپوست و شن درشت بهترین محیط رشد ریشه این گیاه را فراهم میکند.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار تعویض گلدان لازم است.

تمیز نمودن برگها:

غبارپاشی برای تمیز نمودن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه ها در بهار در مخلوطی از خاک و برگ و شن

عوارض و درمان

 

در سال دوم گلها ظاهر نمیشوند و برگها خیلی ریز هستند:گلدانها ی انتخاب شده خیلی بزرگ است،و نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،در هر صورت گلدانها را
دوباره عوض نکنید ولی تغذیه مصنوعی طبق دستور انجام دهید.

برگها خشک میشود(به خصوص در تابستان):هوا خیلی خشک است،در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه را با اب سبک و ولرم فراموش نکنید،با ریختن اب در زیرگلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.

نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده میشود(بخصوص در زمستان):عامل ان قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتر و خشکتری منتقل نموده و با سم قارچ کشی طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی را متوقف و یا کاهش دهید،ابیاری را کمتر کنید.

گلها در فصل تابستان سیاه شده و میریزند:هوا خیلی خشک است،غبارپاشی روزانه با اب سبک و ولرم توصیه می گردد،به زیرگلدانی سنگریزه دار اب اضافه کنید ولی مواظب باشید ته گلدان ها با اب در تماس نباشد.

ساقه های گیاه دراز و منحرف هستند:هوا خیلی تاریک است،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید(در صورت نیاز افتاب مستقیم)

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج سطح زیرین برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد،تامین رطوبت و غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

گیاه در تابستان پژمرده شده است:هوا خیلی گرم و گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه به سطل یا تشت پر از اب ببرید.سپس خارج کنید،مواظب ابیاری منظم و طبق ستور باشید.

برگها در زمستان سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید،چنانچه در تابستان برگها سقوط نموده و گلها ظاهر نمیشوند،هوا خیلی سرد و خشک است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری را تنظیم کنید.

 

سبد اویزان:

۱-خزه مرطوب را اطراف سبد ارایش داده،چند قطعه ذغال جهت جذب بود در خزه قرار دهید و در صفحه پلاستیکی سبد سوراخ زهکش ایجاد کنید.
۲-گیاه را از گلدانها خارج کنید و به سبد انتقال دهید،حد فاصل خزه و خاک گلدانها را با کمپوست پر نمایید.
۳-ساقه های گیاه را در اطراف سبد ارایش دهید،ابیاری نموده و اویزان کنید. برگها و ساقه های اویزان اشینانتوس و مقایسه جالب توجه گل قرمز شرابی و رنگ سبز تیره برگها تمام شرایط را برای استفاده از این گیاه در سن ۲ سالگی به عنوان سبد اویزان فراهم می سازد.

منبع : سایت گل من و تو

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP