نحوه ساخت هورمون ریشه زایی در خانه آسان و کاربردی

نحوه ساخت هورمون ریشه زایی در خانه
نحوه ساخت هورمون ریشه زایی در خانه

نحوه ساخت هورمون ریشه زایی در خانه : شاید برای شما هم پیش اومده باشه بخواید یک گیاه رو به روش قلمه گرفتتن از ساقه تکثیر کنید در برخی از آموزش ها به شما میگن که قلمه رو داخل هورمون ریشه زایی بزنید تا درصد موفقیت شما برای ریشه دار شدن قلمه بالا بره خب این هورمون ریشه زایی گیاهان رو از کجا باید بخریم؟ آیا روشی هست که خودمون توی خونه درستش کنیم؟ در پاسخ باید گفت که بله هست در ادامه به شما روش های خانگی درست کردن این هورمون رو آموزش میدم.

برای هورمون ریشه زایی گیاهان از چه موادی میشه استفاده کرد؟

شما میتونید خیلی راحت از پود بچه، قرص آسپرین، عسل، دارچین و درخت بید مجنون استفاده کنید که در ادامه تک به تک موارد رو و نحوه استفاده از اونها رو بهتون آموزش میدم.

استفاده از بید مجنون بجای هورمون ریشه زایی

بید مجنون بخاطر داشتن اسید سالیسیلیک میتونه یک ریشه زایی خوب برای شما به ارمغان بیاره، برای این کار کافیه که از ساقه این درخت برش بزنید و داخل آب جوش قرار بدید تا بجوشه و کم کم آب رو تیره کنه بعد از این که آب کاملا تیره شد مخلوط رو در محلی قرار بدید تا کاملا سرد بشه و به عنوان یک هورمون ریشه زایی ازش استفاده کنید.

بنر گل من و تو
محلول بید مجنون برای ریشه زایی
محلول بید مجنون برای ریشه زایی

برای استفاده از این آب کافیه که محلول رو در ظرفی بریزید و سپس قلمه ها رو به مدت یک شب تا صبح درون آن قرار بدید، سعی کنید از یک محلول بیشتر از 2 هفته استفاده نکینید چون به مرور خاصیت خودشو از دست میده و شاید براتون نتیجه معکوس داشته باشه. یک روش دیگه هست که میتویند ساقه بید مجنون رو دنار قلمه ها داخل آب قرار بدید تا کم کم عصاره بید خارج بشه و قلمه شما رو مجبور به ریشه زایی بکنه

استفاده از پودر بچه

پودر تالک یا همون پودر بچه خودمون هم برای ریشه زایی میتونه خیلی مفید باشه فقط کافیه که شما قلمه رو داخل پودر بچه بزنید و سپس در خاک بکارید، خیلی از هورمون های ریشه زایی گیاهان که شما تهیه میکنید در ترکیبشون از پودر تالک در فرمول خودشون استفاده میکنند و به همین راحتی میتونید از پودر بچه به عنوان جایگزین این کار استفاده کنید.

پودر بچه هورمون ریشه زایی خانگی
پودر بچه هورمون ریشه زایی خانگی
استفاده از قرص آسپرین

این روش هم مثل استفاده از درخت بید مجنون هست و شما کافیه 200 میلی گرم از قرص رو در حدود 3.5 لیتر آب حل کنید و قلمه ها رو به مدت یک شب تا صبح داخل اون قرار بدید، در ترکیب قرص آسپرین از درخت بید استفاده میشه و به همین خاطر یک ترکیب عالی برای ساخت هورمون ریشه زایی گیاهان در خانه به حساب میاد.

استفاده از پودر دارچین

یک روش ارزان و دردسترسف پودر دارچین هم خودش به عنوان یک هورمون عالی میتونه عمل کنه فقط کافیه که شما قلمه ها رو در داخل پودر دارچین قرار بدید و سپس قلمه را در خاک فرو کنید و شرایط مناسب رشد قلمه رو فراهم کنید.

عسل یک هورمون طبیعی

شما تا الان خیلی از خواص عسل شنیدید ولی برای ریشه دار کردن قلمه هم میشه ازش استفاده کرد البته عسل طبیعی نه عسل هایی که به شکل صنعتی درست میشه و عسل طبیعی در این دوره زمونه که سخت گیر میاد ارزش استفاده نداره 🙂 ولی برای این کار شما قلمه رو داخل اصل بزنید و سپس داخل خاک بکارید.

ساخت هورمون ریشه زایی در خانه با عسل
ساخت هورمون ریشه زایی در خانه با عسل
استفاده از ساقه درخت توت

همانوطر که به شما نحوه استفاده از درخت بید مجنون رو آموزش دادیم میتونید در دستور استفاده آن بجای ساقه بید از ساقه درخت توت اسافاده کنید که همان نتیجه درخت بید را به شما خواهد داد.

نتیجه گیری

شما میتویند قلمه ها رو بسته به نوع گیاه در آب و یا خاک ریشه دار کنید، اگر قصد ریشه دار کردن در خاک را دارید برای اینکه درصد موفقیت شما بالا بره حتما از هورمون ریشه زایی استفاده کنید که ما به شما رشو های خانگی و ارزان رو آموزش دادیم البته اگر از هورمون هم استفاده نکنید حتما گیاه ریشه دار خواهد شد.

شما از چه روشی برای ریشه دار کردن قلمه ها استفاده میکنید؟

مطالب مرتبط :

هر آنچه برای تکثیر و نگهداری گل سینگونیوم باید بدانید

نحوه قلمه زدن و تکثیر آگلونما به همراه ویدیو آموزشی

آموزش تکثیر و قلمه زدن شمعدانی مرحله به مرحله تصویری