نکات مهم نور کاکتوس به همراه فراهم کردن نور مناسب کاکتوس در خانه ✔

نور کاکتوس
نور کاکتوس

اینکه نور مناسب کاکتوس چقدر باید باشه سوال مهمی است که خیلی ها به اشتباه فکر میکنند نور کاکتوس باید خیلی زیاد و مستقیم باشه، که در ادامه در خصوص این موضع با هم صحبت میکنیم، همانطور که مشخص هست، گونه های مختلف کاکتوس نیاز نوری متفاوتی دارند و در انتخاب محل نگهداری بهتر است ابتدا نیاز نوری کاکتوس را درک کنید و سپس آنها را در مقابل نور قرار بدید. بعضی در زیر نور مستقیم و زیاد آفتاب رشد می کنند، در حالی که برخی از گونه ها در مکانی با نور کم و غیر مستقیم رشد خوبی دارند.

اگر بخوام یک دید کلی در مقدمه این مقاله به شما ارائه کنم باید بگم که بیشتر گونه های کاکتوس به 12 ساعت در روز نیاز به نور دارند (البته یادتون باشه که بیشتر نور فیلتر شده باید باشه). البته این میزان نور بستگی به نوع کاکتوس که نگهداری میکنید داره، رنج نیاز نوری بین 5 الی 12 ساعت هست. به هیچ وجه به یکباره کاکتوس رو به محلی با نور زیاد و مستقیم خورشید منتقل نکنید.

درک نیاز نوری کاکتوس به شما کمک میکنه تا شاهد رشد خوب کاکتوس و همچنین سلامتی اون باشید. یادتون باشه که چه از علاقه مند باتجربه کاکتوس باشید و چه به تازگی ها به نگهداری این گیاه جذاب پرداختید باید تمام اطلاعت خود را در خصوص نگهداری کاکتوس بالا ببرید. پس با من همراه باشید تا با شما در خصوص نور کاکتوس بحث کنم.

بنر گل من و تو
نور مناسب برای کاکتوس
نور مناسب برای کاکتوس

نور مناسب برای رشد کاکتوس

همانطور که در مقدمه گفتیم برای اطمینان از رشد خوب کاکتوس شما و سلامت گیاه، انتخاب شرایط نوری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید خیلی ها بر این باور باشند که گیاهان بیابانی مانند کاکتوس در زیر نور مستقیم خورشید رشد خوبی دارند و به خوبی میتوانند نور مستقیم را تحمل کنند ولی حقیقت این است که قرار گرفتن بیش از حد این گیاهان در معرض نور شدید خورشید می تواند باعث از بین رفتن گیاه شما شود. توجه داشته باشید که این گیاهان در گلخانه ها پرورش داده میوشند و زمانی که شما گیاه را خریداری میکنید آنها همیشه در معرض نور غیر مستقیم و رطبت بالایی بودند و اگر شما آنها را به مکانی با نور زیاد و فیلتر نشده منتقل کنید کم کم شاهد چروک شدن کاکتوس و یا سوختگی و قهوه ای شدن کاکتوس خواهید بود.

بیابد ببینیم کاکتوس ها در زیستگاه اصلی خودشون در چه شرایطی زندگی میکردند. در زیستگاه طبیعی خود، بیشتر کاکتوس ها اغلب در سایه جزئی گیاهان بزرگتر یا سنگ ها رشد می کنند.

زمانی که صحبت از مراقبت از کاکتوس در داخل خانه می شود، فراهم کردن نور خوب اما غیر مستقیم خورشید برای این گیاه مهم است. برای کاکتوس مکانی رو فراهم کنید که این میزان نور را داشته باشد بهترین مکان برای کاکتوس ها پنجره های رو به جنوب است که معمولاً تعادل ایده آلی از شدت نور و مدت زمان مورد نیاز رشد کاکتوس را ارائه می دهند. با این حال، اگر خانه شما فاقد نور طبیعی مناسب است، از چراغ های رشد مصنوعی استفاده کنید.

درک نیازهای نوری خاص انواع مختلف کاکتوس ها نیز برای موفقیت در پرورش آنها بسیار مهم است. برخی از گونه ها در شرایط نوری خیلی زیاد نسبت به سایر گونه ها رشد می کنند، بنابراین تحقیق در مورد نیازهای هر گیاه به شما کمک می کند محیطی ایجاد کنید که باعث رشد بهتر و شکوفه های عالی گیاه شود.

بررسی علائم کمبود نور در کاکتوس‌

هر کاکتوس نشانه های مختلفی برای کمبود نور از خودش نشون میده ولی در حالت کلی میتونه این نشانه ها با سایر کاکتوس ها برابر باشه که در ادامه موارد مشکترک رو با هم بررسی میکنیم.

  • نازک و دراز شدن گیاه : در این حالت گیاه تلاش میکند خود را به منبع نور نزدیک کند به همین خاطر ساقه نازک شده و گیاه رشد علفی خواهد داشت.
  • تغییر رنگ گیاه : کمبود نور می تواند باعث تغییر رنگ در کاکتوس ها بشه که منجر به محو شدن یا زرد شدن رنگ سبز برگهای گیاه شما میشود.
  • متوقف شدن رشد گیاه : یکی دیگر از نشانه های نور ناکافی، توقف رشد در کاکتوس ها می باشد (این مورد در تمامی گیاهان صدق میکند)، چون گیاه در تلاش برای فتوسنتز و تولید انرژی کافی برای رشد سالم است و جذب نکردن نور کافی رشد آن را متوقف میکند.
  • کاهش گلدهی : این در گیاهانی مانند کاکتوس کریسمس و سایر گیاهانی که گل میدهند اتفاق میوفته، تمامی گیاهان برای گلدهی نیاز به نور کافی و زیاد دارند.

اگر شما این نشانه ها رو بدونید به راحتی میتونید بدونید که آیا گیاه شما نور کافی دارد یا خیر.

نشانه های کمبود نور در کاکتوس
نشانه های کمبود نور در کاکتوس

تقسیم بندی کاکتوس ها بر اساس نیاز نوری

کاکتوس ها از نظر نور به دو دسته اصلی که نور زیاد و مستقیم را دوست دارند و کاکتوس هایی که نور متوسط و غیر مستقیم را دوست دارند تقسیم میشوند (حتما مقاله انواع کاکتوس را مطالعه کنید). اگر میخواهید که کاکتوس شما رشد خوبی داشته باشه باید ابتدا گونه ای که نگهداری میکنید را کامل بشناسید. برخی از کاکتوس ها، مانند Echinocactus grusonii و Ferocactus Latispinus، در نور شدید خورشید رشد می کنند و به حداقل شش ساعت نور مستقیم در روز نیاز دارند. این نوع کاکتوس‌ها برای بالکن ها یا باغچه های بیرونی ایده‌آل هستند، جایی که می‌توانند نور زیادی دریافت کنند. فقط یادتون باشه که اگر گیاه رو از گلخونه تهیه میکنید یکدفعه اون رو در معرض نور مستقیم قرار ندید.

از سوی دیگر، کاکتوس هایی نیز وجود دارند که نور غیرمستقیم یا فیلتر شده را ترجیح می دهند، مانند Schlumbergera truncata و Rhipsalis cereuscula. این گونه‌ها در محیط‌های سایه‌تر رشد می‌کنند و می‌توانند در مکان‌هایی با نور غیر مستقیم رشد کنند. این گیاهان برای فضاهای داخلی با نور طبیعی کم عالی هستند. مهم است که نور مورد نیاز کاکتوس های مختلف را با شرایط محیطی مربوطه مطابقت بدهید تا رشد آنها متوقف نشود.

علاوه بر این دو حالت ، بسیاری از انواع دیگر کاکتوس‌ها وجود دارند که وقتی صحبت از نیاز نوری آنها میشود، در این دو دسته قرار نمی گیرند. پس حتما زمان خرید از فروشنده اطلاعت مورد نیاز گیاهان خود رو دریافت کنید.

کاکتوس ها را کجای خانه قرار دهیم؟

زمانی که نوبت به پیدا کردن یک مکان مناسب برای کاکتوس در خانه می‌رسد، مهم است که علاوه بر نور به زیبایی‌شناسی و کاربردی بودن هم توجه داشته باشید. یکی از گزینه های فوق العاده این است که کاکتوس خود را روی یک طاقچه آفتابگیر قرار بدید تا خیالتون از دریافت نور طبیعی زیاد راحت باشه. نور زیاد و غیرمستقیم خورشید به رشد کاکتوس کمک خیلی زیادی می کنه ولی باز هم تاکید میکنم که حتما این نور فیلتر شده باشه. ما پیشنهاد میکنم اگر خونه شما پنجره جنوبی داره کاکتوس ها رو اونجا قرار بدید و یا هر نقطه از خونه که نور زیادی داره بهترین مکان در خونه شما برای قرار دادن کاکتوس جهت دریافت نور مناسب هست. اگر خونه شما نور کافی برای رشد گیاهان رو نداره حتما از نور مصنوعی استفاده کنید که در ادامه در موردش صحبت میکنیم.

میشه گفت که ایده خلاقانه دیگه این هست که کاکتوس خودتون رو روی یک قفسه یا گلدان آویز دیواری قرار بدید. این نه تنها باعث زیبایی و جلوه بخشیدن به دکوراسیون شما میشه، بلکه کاکتوس رو از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه میداره.

نشانه زیاد بودن نور کاکتوس ها چیست؟

ما در خصوص کمبود نور صحبت کردیم ولی مواردی وجود داره که شما نوری بیش از نیاز گیاه فراهم میکنید که این هم به گیاه شما آسیب میزنه. یکی از واضح ترین نشانه های زیاد بود نور کاکتوس ها، رنگ قرمز یا ارغوانی روی سطح پدها یا ساقه های کاکتوس هست. این تغییر رنگ به صورت اتوماتیک در ساختار گیاه اتفاق میوفته که یک سازگاری است که به عنوان یک ضد آفتاب داخلی عمل میکنه و گیاه را از نور بیش از حد خورشید محافظت میکنه. در یبشتر موارد اگر آبیاری کاکتوس به درستی انجام نشه شما شاهد توقف رشد و همچنین چروک شدن برگها خواهید بود.

علاوه بر این، یکی دیگر از نشانه های بالا بودن نور دریافتی برای کاکتوس ها، افزایش حضور تریکوم های محافظ روی سطح است. این ساختارهای ریز مو مانند به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر پرتوهای مستقیم و زیاد آفتاب هست که شدت نور دریافتی در گیاه اتفاق میوفته. البته در برخی موارد اینها خود جذابیتی به گیاه شما میده که عمدا آن را برای کاکتوس ها انجام میدن ولی زمانی باید شما نگران بشاید که گیاه دچار سوختگی برگ یا ساقه بشه

نور مناسب کاکتوس برای گلدهی
نور مناسب کاکتوس برای گلدهی

آیا از نور رشد برای کاکتوس استفاده کنیم؟

این روزها اگر شما هم در خانه ای تاریک زندگی میکنید میتونید به کمک نور رشد گیاهان آپارتمانی گل و گیاه را به راحتی پرورش بدید و نیاز نوری مورد نیاز گیاه خود را فراهم کنید. نورهای رشد اگر به درستی خریداری بشه میتونه تمام طیف های مورد نیاز رشد و گلدهی گیاهان شما رو فراهم بکنه و خیال شما از بابت تامین نور راحت میشه.

یکی از دیدگاه های مهم در استفاده از نور رشد برای کاکتوس ها این سات که آیا این نورها، طیف های نوری خاص برای رشد کاکتوس رو فراهم میکنند یا خیر . کاکتوس ها در مرحله رشد خود به نور با شدت بالا در طیف آبی نیاز دارند و سپس در مرحله گلدهی به نور طیف قرمز نیاز بیشتری دارند. که نورهای رشد موجود در بازار اگر طیف سنجی درستی روی آنها انجام شده باشه همه طیف های مورد نیاز رو به خوبی فراهم میکنند.

اگر نیاز به خرید نور رشد گیاهان آپارتمانی دارید ما در فروشگاه گل من و تو نورهای مخصوص رشد گیاهان که تست طیف سنجی رو گذرانده باشند رو موجود کردیم.

سوالات متداول برای نور کاکتوس

در ادامه به صورت خلاصه برخی از سوالات به همراه پاسخ های کوتاه برای نیاز نوری کاکتوس را با هم بررسی میکنم، ولی برای کسب اطلاعات بیشتر حتما مقاله بالا را مطالعه کنید.

یک کاکتوس برای رشد به چه نوع نوری نیاز دارد؟

به طور کلی کاکتوس ها در نور زیاد و غیر مستقیم خورشید رشد خوبی دارند.

آیا کاکتوس ها می توانند در شرایط کم نور زنده بمانند؟

کاکتوس‌ها می‌توانند در نور کم زنده بمانند، اما نیباید انتظار گلدهی و رشد خوب از آنها داشته باشید.

آیا نور مصنوعی برای رشد کاکتوس ها مناسب است؟

بله، بله این روزها دیگه نور رشد به بلوغی رسیده که میتونید به راحتی از اون برای گیاهان خود استفاده کنید.

کاکتوس ها در روز به چند ساعت نور خورشید نیاز دارند؟

کاکتوس ها معمولاً برای رشد خوب به حدود 5-12 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند.

آیا چرخاندن کاکتوس برای دریافت نور مهم هست؟

چرخاندن دوره ای کاکتوس به رشد یکنواخت کاکتوس شما کمک خیلی زیادی میکنه و از خم شدن به سمت منبع نور جلوگیری میکنه پس بهتره تمام گیاهان خودتون رو هر دو هفته یکبار 45 درجه بچرخونید.

آیا کاکتوس ها میتونند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند؟

برخی از گونه های کاکتوس ها میتونند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند، اما باید آنها را از نظر علائم دریافت نور زیاد و سوختگی همیشه مورد بررسی قرار بدید.

آیا انواع مختلف کاکتوس ها به شرایط نوری متفاوتی نیاز دارند؟

بله، برخی از گونه ها نور خورشید زیاد را ترجیح می دهند در حالی که برخی دیگر در شرایط کمی سایه رشد می کنند.

چه نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد کاکتوس من به اندازه کافی نور ندارد؟

نشانه های نور ناکافی شامل ساقه های کشیده، رنگ سبز کم رنگ و عدم گلدهی است.

جمع بندی نور کاکتوس

در این مقاله موارد مختلفی برای نور کاکتوس و فراهم کردن نور مناسب کاکتوس گفتیم، حتما قبل از اینکه نور برای گیاه خودتون فراهم کنید نیاز نوری کاکتوس رو بررسی کنید و بیبنید که چه مقدار نور در روز نیاز داره و آیا میتونه نور مستقیم خورشید رو تحمل بکنه یا خیر، در حالت کلی کاکتوس ها به روزانه 5 الی 12 ساعت نور زیاد و فیلتر شده نیاز دارند و بالا بودن نور میتونه باعث سوختگی برگ و کند شدن رد گیاهتون بشه. اگر شما هم تجربه ای در نگهداری کاکتوس دارید در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.