نکات کلیدی نگهداری پتوس نقره ای که حتما باید بدانید + بررسی مشکلات

نگهداری پتوس نقره ای
نگهداری پتوس نقره ای

چطور از پتوس نقره ای یا نگهداری کنم؟ انواع گیاهان پتوس جزء راحت ترین و آسان ترین گیاهان برای نگهداری در خانه ها و گلخانه ها می باشند علاوه بر راحت بودن گیاهی بسیار جذاب و زیبا هستند که حتی میتوانید به وسیله آنها قسمتی از خانه و دیوار را پوشش دهید و اینکه این گیاه انواع مختلف و رنگ های متنوعی دارد که هر کدام از آن ها جذابیت خاص خودشان را دارند. حتما در خصوص نگهداری پتوس مقاله موجود در سایت رو مطالعه کنید.

پتوس نقره ای جزء یکی از انواع پتوس می باشد. این گیاه دارای نام های دیگری مانند پتوس ساتین، پتوس ببری، ساتین برگ پهن نیز میباشد و به انگلیسی به آن Satin pothos وsilver pothos (نام دیگر این گیاه Scindapsus pictus) نیز گفته میشود. این گیاه دارای برگ هایی است که به شکل قلب بوده و بر روی این برگ های سبز رنگ لکه هایی به رنگ روشن (تقریبا خاکستری مایل به نقره ای) وجود دارد که همین لکه های نقره ای مانند باعث جذابیت و زیبایی این گیاه میشود.

نام گیاه شناسیScindapsus pictus
نام های متداولپتوس نقره ای، ساتن پوتوس، پوتوس ابریشم، فیلودندرون نقره ای
PH مناسب خاک6.1 تا 6.5
نور مورد نیاززیاد ولی فیلتر شده (8 الی 10 ساعت)
بومیآسیای جنوب شرقی
سمیتبرای حیوانات خانگی سمی است
جدول مشخصات پتوس نقره ای

این گیاه حالتی رونده دارد در صورتی که تکیه گاه و یا قیم مناسبی برای آن تهیه کنید به خوبی میتوانند مکانی را پوشش دهند که به دلخواه شما طراحی شده باشد و زیبایی مکان را دوچندان کنند. نگهداری از این گیاه نسبت به گونه های دیگر پتوس مقداری دشوارتر است با ما در این مقاله همراه باشید تا با این گیاه بیشتر آشنا شویم.

بنر گل من و تو

برای اینکه بتوانید بهتر از این گیاه نگهداری کنید در ابتدا باید با نیاز های این گیاه به خوبی آشنا شوید در ادامه مقاله در مورد شرایط ایده آل این گیاه توضیح داده شده است.

پتوس نقره ای
پتوس نقره ای

شرایط نگهداری پتوس نقره ای

کلا خانواده پتوس ها نگهداری بسیار راحتی دارند و میتوانند در شرایط خیلی سخت دوام بیاورند، پتوس ها جزو گیاهان مقاوم به نور کم هستند ولی این گونه نسبت به سایر گونه ها نور بیشتری نیاز دارد، سعی کنید آبیاری را به صورت منظم انجام بدید ولی آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد. حتما در فصل رشد گیاه را با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید. در ادامه تمامی موارد مورد نیاز برای نگهداری پتوس نقره ای رو با هم بررسی میکنیم.

میزان نور مناسب پتوس نقره ای چقدر است؟

همانطور که گفتیم این نوع پتوس بر خلاف پتوس های دیگر در سایه و کمبود نور به خوبی رشد نمیکند بلکه به نور روشن نیاز دارد اما توجه داشته باشید که نور باید غیر مستقیم باشد برای اینکه زیبایی خود را از دست ندهد باید در نور روشن قرار بگیرد و در نور مستقیم برگ ها دچار سوختگی میشوند. سعی کنید روزانه بین 8 الی 10 ساعت برای این گیاه نور فراهم کنید، اگر در خانه نور کافی ندارید دوست دارید که اون رو در خونه داشته باشید حتما برای اون از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

میزان آبیاری پتوس نقره ای

گیاه پتوس نقره ای به آبیاری زیاد نیاز ندارد به همین دلیل از آبیاری زیاد خودداری کنید یکی از دلایل زرد شدن برگ ها در پتوس ها آبیاری زیاد این گیاه است. برای آبیاری کردن گیاه حتما خاک را بررسی کنید زمانی که سطح خاک به اندازه 2-3 سانت خشک شد آبیاری مجدد را انجام دهید. از زهکشی گلدان و خاک نیز مطمئن باشید تا آب در گلدان نماند که باعث پوسیدگی ریشه شود. از آبی برای آبیاری گیاه استفاده کنید که بدون املاح بوده و با اتاق هم دما شده باشد. بهتر است آب را در ظرفی بریزید و اجازه بدید که کلر آن خارج شود.

خاک مناسب برای پتوس نقره ای

برای این گیاه میتوانید از خاک های آماده ای که در گلخانه ها میفروشند استفاده کنید(حتما از برند های معتبر و فروشگاه های معتبر خرید کنید چون خاکی که ضدعفونی نشده و یا بیماری داشته باشد باعث نابود شدن گیاهتان خواهد شد) و یا خاکی که مخلوطی از پیت ماس و پرلیت و مقداری کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. در کل این گیاه در خاک های سنگین به خوبی رشد نمیکند و حتی ممکن است دچار مشکل نیز شود.

پتوس ساتین
پتوس ساتین

 رطوبت و دمای مناسب برای پتوس نقره ای

این گیاه جزء گیاهان بومی استوا میباشد به همین دلیل برای رشد مطلوب به گرما و رطوبت نیاز دارد. در صورتی که یکی از این موارد برای گیاه فراهم نشود دچار مشکلاتی میشود در صورت نداشتن رطوبت مورد نیاز نوک برگ ها نیز دچار سوختگی میشود. با تغییرات دمایی و سرد شدن این گیاه دچار سرما زدگی شده و از بین میرود. دمای ایده آل پتوس نقره ای 18-24 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی آن 40-50 درصد است. برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه میتوانید از دستگاه بخور و ساخت جزیره برای گلدان و یا غبار پاشی بر روی گیاه استفاده کنید. برای غبار پاشی سعی کنید قطرات ریزتر باشند و 1-2 بار در هفته و با فاصله مناسب بر روی گیاه اسپری شود. در مطلبی جداگانه روش های تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی را بررسی کرده ایم که حتما مطالعه کنید.

تعویض گلدان پتوس نقره ای

زمانی که ریشه های گیاه از انتهای گلدان بیرون زدند به معنای رسیدن زمان عوض کردن گلدان گیاهتان است و باید گیاه را به یک گلدان با یک سایز بزرگتر منتقل کنید. با توجه به شرایط و میزان رشد گیاهتان زمان تعویض گلدان میتواند متفاوت باشد ولی در کل این گیاه به طور معمول هرسال و یا هر دو سال یکبار به تعویض گلدان نیاز دارد. در زمان تعویض حتما از زهکشی گلدان مطمئن شوید و با خاکی مناسب گلدان جدید را پر کنید و میتوانید در این مرحله از کود نیز استفاده کنید.

حتما مقاله های زمان تعویض گلدان و نحوه تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

آیا ساتن پوتوس نیاز به کوددهی دارد؟

در فصل رشد همانند سایر گیاهان آپارتمانی نیاز به کوددهی دارد، بهتر است با استفاده از کودهای 121236، 105210 و همچنین به مقدار خیلی کم با کود سه بیست این گیاه رو تغذیه کنید، هر سه ماه یکبار استفاده از هیومیک اسید میتونه در رشد گیاه شما تاثیر چشمگیری داشته باشه، برای خرید کود گیاهان آپارتمانی میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

نحوه تکثیر گیاه پتوس نقره ای

بهترین و مناسب ترین روش برای تکثیر پتوس نقره ای قلمه زدن است که در این روش یک ساقه مناسب از گیاه را انتخاب کرده که بر روی آن حداقل 4-5 گره وجود داشته باشد قلمه ها را به صورت مورب برش دهید برای اینکه قلمه ریشه بدهد هم میتوانید در آب قرار بدهید و هم در خاک باید توجه داشته باشید که خاک باید همیشه مرطوب باشد و آن را در یک مکان سایه قرار بدهید برای افزایش ریشه دهی میتوانید از هورمون های ریشه زا هم استفاده کنید. بعد از ریشه دادن، قلمه را میتوانید به گلدان اصلی منتقل کنید.برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قلمه زدن میتوانید مقاله قلمه زدن پتوس را مطالعه کنید.

نیازهای پتوس نقره ای
نیازهای پتوس نقره ای

بیماری و آفات مهم پتوس نقره ای

در صورتی که به خوبی از این گیاه مراقبت کنید به راحتی آلوده به بیماری و آفات نمیشود. اما در شرایطی ممکن است مورد حمله آفاتی همچون کنه تارتن و یا شپشک ها قرار بگیرند در این صورت بهترین کار این است که گیاهتان را با محلول آب و صابون به خوبی بشورید. در هنگام شست و شو ریز برگ ها را نیز به خوبی بشورید زیرا آفات در زیر برگ ها پنهان میشوند برای از بین بردن به طور کامل ممکن است نیاز به تکرار شست وشو باشد.در هنگامی هم که آبیاری زیاد انجام دهید و یا زهکشی گلدان مناسب نباشد در این صورت آب در گلدان مانده و باعث میشود تا ریشه ها دچار پوسیدگی شوند.

علت قهوه ای شدن برگ پتوس نقره ای چیست؟

زمانی که برگ های گیاهتان به رنگ قهوه ای تغییر رنگ داد یکی از دلایلی آن کمبود رطوبت است که از زیبایی گیاه پتوس نقره ای کم میکند حتی ممکن است نوک برگ ها نیز بسوزد.

آیا گیاه پتوس نقره ای نیاز به هرس دارد؟

برای اینکه گیاهتان پرپشت شود و حالت پر بگیرد میتوانید این گیاه را هرس کنید با هرس کردن منظم و مرتب میتوانید یک گیاه با ظاهری پر و زیبا داشته باشید. برای بهبود عملکرد گیاه بهتر است هرس انجام دهید ویا برگ های زرد شده گیاه را جدا کنید.البته از ساقه های هرس شده میتوانید برای قلمه زدن، از آنها استفاده کنید. هرس بهتر است در فصل رشد انجام شود.

چگونه گیاه پتوس نقره ای را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن و پاک کردن غبار از روی برگ های این گیاه میتوانید برگ ها را با آب بشویید. در مورد این گیاه توصیه میشود تا از روغن برای تمیز کردن آن استفاده نکنید چرا که ممکنه است روزنه های برگ را مسدود کرده و بر روی تنفس گیاه تاثیر میگذارد.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه درست نگهداری پتوس نقره ای بیشتر آشنا کنیم. اگر سوال، مشکل یا تجربه ای در مورد آبیاری درختان دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا کارشناسان گل من و تو در سریع ترین زمان پاسخ شما رو ارسال کنند.